Справа №750/351/25
Провадження №1-кп/750/216/25
16 червня 2025 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого-судді: ОСОБА_1 ,
з участю: секретарів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
прокурора ОСОБА_4 ,
захисника ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові, в порядку спеціального судового провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia), кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62022050020000325 від 11.07.2022 щодо
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, уродженця с. Загір'я Троїцького району Луганської області, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,
обвинуваченого за ч.7 ст. 111-1 КК України
згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів Збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації (далі - рф) володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п.1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV), від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил та інших воєнізованих формувань рф на територію України.
Відтак, починаючи з 20 лютого 2014 року, представниками влади російської федерації і службовими особами збройних сил російської федерації розпочато збройне вторгнення регулярних військ російської федерації на територію України з метою зміни меж території та державного кордону України, на порушення порядку, встановленого Конституцією України, та військової окупації території АР Крим і м. Севастополя.
Також представниками влади і збройних сил російської федерації вчинялися дії щодо зміни меж території та державного кордону України на іншій території України.
Так, вказаними особами у березні - квітні 2014 року організовувалися та проводилися антиурядові протестні акції, найбільш масові з яких - у Луганській, Донецькій, Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській та Одеській областях з метою поширення сепаратистських проросійських гасел та здійснення силового захоплення адміністративних будівель органів державної влади для послідуючої організації незаконних референдумів, спрямованих на порушення територіальної цілісності України.
З метою гарантованого досягнення указаних цілей та створення видимості того, що в Україні триває внутрішній конфлікт, представники влади та збройних сил російської федерації вирішили створити на її території терористичні організації, які поряд із основною функцією - здійснення терористичної діяльності, створювали враження діяльності в межах Донецької та Луганської областей опозиційних сил, які нібито від імені та за цілковитої підтримки місцевого населення відстоюють їх право на самовизначення та незалежність, що прямо суперечить Конституції України та нормам міжнародного права.
Так, під безпосереднім керівництвом та контролем невстановлених на цей час представників влади та збройних сил російської федерації, 07 квітня 2014 року на території Донецької області України створено терористичну організацію «Донецька народна республіка» (далі - «ДНР»), а 27 квітня 2014 року на території Луганської області України - терористичну організацію «Луганська народна республіка» (далі - «ЛНР»), у складі яких утворені незаконні збройні формування, правоохоронні органи, які функціонують і по теперішній час.
Контроль та координація діяльності цих терористичних організацій, як і їх фінансове та матеріальне забезпечення, у тому числі зброєю, боєприпасами, військовою технікою, здійснюється представниками влади та збройних сил російської федерації.
У подальшому, 22 лютого 2022 року президент російської федерації направив до ради федерації звернення про використання збройних сил російської федерації за межами російської федерації, яке було задоволено.
24 лютого 2022 року, приблизно о 5 год. 00 хв., президент російської федерації оголосив про рішення розпочати повномасштабну військову агресію проти України та віддав відповідний наказ підрозділам збройних сил рф про вторгнення на територію суверенної України.
24 лютого 2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану з 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та продовжує діяти на сьогодні.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів, військовослужбовці збройних сил російської федерації, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України, в тому числі смт. Троїцьке Сватівського району Луганської області.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (в редакції від 07.05.2022, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених ч.1 ст. 3 вказаного Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п.7 ч.1 ст.1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», Троїцька селищна територіальна громада внесена до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) з 28.02.2022.
Після остаточної військової окупації частини території Луганської області, представниками збройних формувань російської федерації фактично узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій території громади шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади, фактичної ліквідації приватної власності, свободи слова, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Продовжуючи встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військових територіях Луганської області, представники збройних формувань рф, діючи за підтримки місцевих колаборантів, окупаційної адміністрації та інших лояльних до держави-агресора верств місцевого населення із числа діючих та колишніх співробітників правоохоронних органів України, у точно невстановлений час, створили на тимчасово окупованій території Луганської області незаконний правоохоронний орган - так званий «Троицкий районный отдел внутренних дел Луганской народной республики».
При цьому установлено, що згідно наказу начальника Головного управління Національної поліції в Луганській області від 02.02.2021 №70 о/с капітан поліції ОСОБА_6 працював на посаді начальника сектору превенції відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області.
ОСОБА_6 , будучи громадянином України, вступаючи на службу в органи поліції, присягнув вірно служити Українському народові, дотримуватись Конституції та законів України, втілювати їх у життя, поважати і охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.
Однак, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, працівником правоохоронного органу України, порушуючи вимоги ст.ст. 17, 19, 65 Конституції України, порушуючи присягу працівника поліції, діючи умисно та протиправно на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду для усвідомлення фактів військової агресії російської федерації проти України, з власної ініціативи, добровільно в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану зайняв посаду у незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території України за наступних обставин.
Так, з 24.02.2022 збройними силами та іншими військовими формуваннями російської федерації здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію суверенної держави Україна.
На початку березня 2022 року, більш точний час встановити не вдалося, збройні сили російської федерації та незаконні військові формування так званої «Луганської народної республіки», здійснюючи військове вторгнення, зайняли та здійснювали контроль частини території України, а саме тимчасово окупували територію смт. Троїцьке Сватівського району Луганської області, захопили і взяли під силовий контроль будівлі та споруди на території даного населеного пункту, що забезпечували діяльність органів державної влади, в тому числі й відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області, розташоване за адресою: смт. Троїцьке, вул. Молодіжний квартал, буд. 28, задля припинення його законної діяльності згідно законодавства України та створення на його базі і забезпечення функціонування органів окупаційної влади, зокрема і незаконного правоохоронного органу з правозастосовними функціями.
Зокрема, з метою утворення вертикалі незаконних органів управління та їх функціонування на тимчасово окупованій збройними силами російської федерації та представниками так званої «ЛНР» території Луганської області, у точно не становлений час, було створено, в тому числі незаконний правоохоронний орган під назвою «Троицкий районный отдел внутренних дел Луганской народной республики».
В свою чергу, орієнтовно 07.07.2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не вдалось можливим, ОСОБА_6 , будучи громадянином України, реалізуючи свій злочинний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась повномасштабним військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, переслідуючи особисті інтереси, добровільно залишився на тимчасово окупованій території збройними формування держави-агресора, а саме в смт. Троїцьке Сватівського району Луганської обл.
Перебуваючи на тимчасово окупованій території, а саме в смт. Троїцьке Сватівського району Луганської області ОСОБА_6 , орієнтовно 07.07.2022, більш точний час встановити за об'єктивних причин не вдалось можливим, будучи громадянином України, перебуваючи на території смт. Троїцьке Сватівського району Луганської області, діючи зі своїх особистих мотивів, погодившись на пропозицію представників окупаційної адміністрації держави-агресора та представників незаконних збройних формувань так званої «лнр», умисно та протиправно, добровільно, за власним бажанням, діючи із власних ідеологічних мотивів, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації, усвідомлюючи протиправність своїх дій та бажаючи настання негативних наслідків, всупереч вимог діючого законодавства України зайняв посаду в незаконно створеному правоохоронному органі так звану посаду «участкового инспектора полиции Троицкий районный отдел внутренних дел Луганской народной республики», прийнявши присягу «сотрудника органов внутренних дел Луганской народной республики» на вірність народу так званої «луганской народной республики» та добровільно працював в указаному незаконному правоохоронному органі, чим створив умови для функціонування зазначеного незаконного правоохоронного органу, тим самим забезпечив становлення і зміцнення окупаційної влади російської федерації та так званої «Луганской народной республики» на тимчасово окупованій території Україні.
Таким чином, ОСОБА_6 обвинувачується у добровільному зайнятті громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 06.05.2025 року кримінальне провадження призначено до судового розгляду та ухвалено здійснювати спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia).
Повістки про виклик обвинуваченого ОСОБА_6 надсилались та публікувались відповідно до вимог ч.8 ст. 135 та ст. 323 КПК України шляхом публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження (газети «Урядовий кур'єр», а також шляхом розміщення повісток про виклик до суду на веб-сайті Офісу Генерального прокурора та на веб-сайті Деснянського районного суду м. Чернігова).
Обвинувачений ОСОБА_6 до суду жодного разу не з'явився, заяв та клопотань не подавав, показання суду не надавав, у зв'язку з чим судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченого (in absentia) з обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою.
Захисник обвинуваченого ОСОБА_6 - адвокат ОСОБА_5 здійснював активні дії, спрямовані на захист обвинуваченого, а саме був ознайомлений з матеріалами кримінального провадження, приймав участь у дослідженні доказів, виступав у судових дебатах.
З огляду на наявні в матеріалах справи чисельні документи на підтвердження завчасних належних викликів ОСОБА_6 , до слідчого (прокурора) та суду, направлених йому повідомлень з приводу його прав та обов'язків, оголошеної підозри, висунутого обвинувачення та руху спеціального судового провадження свідчить про те, що обвинувачений мав підстави усвідомлювати, що проти нього розпочато кримінальне провадження, він отримав чи мав би отримати оголошену підозру, відповідні виклики та пред'явлене обвинувачення, мав можливість бути обізнаним із усіма своїми правами, в тому числі, на захист та доступ до правосуддя. Відтак, держава Україна під контролем сторони захисту та суду використала всі можливості для того, щоб обвинувачений мав право під час судового провадження як мінімум на такі гарантії: а) бути терміново і докладно повідомленим мовою, яку він розуміє, про характер і підставу обвинувачення; б) мати достатній час і можливості для підготовки свого захисту, самостійно обрати захисника; в) бути судженим в його присутності і захищати себе особисто або за посередництвом обраного ним захисника, бути повідомленим про це право і мати призначеного захисника безоплатно.
Така ситуація узгоджується із взятими на себе зобов'язаннями, яких повинна дотримуватися держава Україна з тим, щоб забезпечити реальне використання права, яке гарантується статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини та ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права.
Суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_6 , який повинен знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом за діяння вчинені на території суверенної України, юрисдикцію якої над собою він не визнає, та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчать про його наміри ухилитися від правосуддя держави Україна. Ухилення обвинуваченого від правосуддя суд оцінює як реалізацію останнього його невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.
Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.
Вина ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується сукупністю досліджених у порядку, встановленому ст. 358 КПК України, та перевірених під час судового розгляду доказів, а саме:
- повідомленням в.о. начальника Другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) ТУ ДБР, розташованого у м. Краматорську від 08.07.2022, згідно якого повідомляється про виявлений факт співпраці начальника сектору превенції відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з окупаційною владою РФ та перейшов на роботу до т.зв. МВД «ЛНР»;
- рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС Другого оперативного відділу (з дислокацією у м. Сєвєродонецьку) ТУ ДБР, розташованого у м. Краматорську від 08.07.2022, відповідно до якого виявлено факт співпраці начальника сектору превенції відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з окупаційною владою РФ та перейшов на роботу до т.зв. МВД «ЛНР»;
- актом-огляду веб-сторінки від 08.07.2022, згідно якого оглянуто сторінку в месенджері «Телеграм» - офіційного сайту так званого «МВД ЛНР», де виявлено публікацію з назвою «Правоохранители Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР приняли присягу на верность народу Луганской Народной Республики» з відеозаписом, на якому відображено ОСОБА_6 , який присутній під час організованого заходу в незаконно створеному правоохоронному органі;
- повідомленням УСБУ в Чернігівській області від 22.11.2024 та рапортом оперативного працівника УСБУ в Чернігівській області згідно яких повідомлено про виявлений факт добровільного зайняття начальником сектору превенції відділу поліції №2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області ОСОБА_6 посади в одному з незаконно створених правоохоронних органів, а саме переходу на службу до «Министерства внутренних дел ЛНР» та добровільного зайняття посади в підрозділі т.зв. «Троицкого РОВД МВД ЛНР», яке розташоване на території тимчасово окупованого сел. Троїцьке Луганської області;
- протоколом огляду документів від 20.11.2024 з додатком до нього, згідно якого прокурором у кримінальному провадженні оглянуто веб-сторінки в мережі Інтернет, розміщеної в соціальній мережі «В контакте» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 - офіційного каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (Официальная группа Министерства внутренних дел по Луганской Народной Республике), вхід на яку здійснено за допомогою веб-браузера «Opera» з використанням VPN-з'єднання. В ході огляду групи в соціальній мережі «В контакте» з назвою «МВД по Луганской народной республики» (Официальная группа Министерства внутренних дел по Луганской Народной Республике) відшукано відеопублікацію від 07.07.2022 з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_4 », яка заходиться за адресою посилання: https://vk.com/video-147761767_456241724. Після цього, на 00 год.00 хв. 05 сек. згідно таймінгу відеозапису відображається зала, в якій знаходиться група чоловіків, одягнутих в камуфльовану поліцейську форму, яку використовують незаконні збройні формування так званої «Луанської народної республіки» з розпізнавальними знаками з надписом «полиция». В лівому верхньому куті на відео зафіксовано, серед інших чоловіків, начальника сектору превенції ВП № 2 Сватівського РВП ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який перебуває у вказаній групі осіб. У подальшому, на відеозаписі зафіксовано, як в урочистій обстановці, з наявною символікою як російської федерації так і так званої «Луганської народної республіки» працівники поліції приймають присягу на вірність так званій «Луганській народній республіці». Відеоряд супроводжується коментарями наступного змісту: «Для каждого, кто вступает на службу в органы внутренних дел, первые шаги в профессии начинаются с принятия присяги. В торжественной обстановке на верность Луганской Народной Республики и ее народу присягнули более ста вновь прибывших сотрудников Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР. В рядах принявших присягу - бывшие сотрудники органов внутренних дел и национальной полиции Украины. А также и те, кто все 8 лет ждал освобождения населенных пунктов, чтоб исполнить свою мечту быть на страже правопорядка и защищать народ родного города и Республики. После торжественного принятия присяги все сотрудники районных отделов МВД ЛНР приступили к выполнению своих служебных обязанностей. Мы же уверены, что каждый из вновь прибывших сотрудников правоохранительного ведомства Луганской Народной Республики сегодня на своем месте и принесет максимальную пользу Республике, на благо которой решил служить, и ее народу, которого поклялся защищать.»;
- протоколом огляду документів від 20.11.2024 з додатком до нього, згідно якого прокурором у кримінальному провадженні оглянуто веб-сторінки в мережі Інтернет, розміщеної за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_5 , в месенджері «Telegram» - офіційного каналу «МВД по Луганской народной республики» (Официальный канал Министерства внутренних дел по Луганской Народной Республике). На вказаному веб-сайті розміщена публікація, яка датована ІНФОРМАЦІЯ_6 , з назвою «Правоохранители Троицкого, ІНФОРМАЦІЯ_7 приняли присягу на верность народу Луганской Народной Республики». В ході огляду вказаної публікації встановлено її текст наступного змісту: «ПРАВООХРАНИТЕЛИ ТРОИЦКОГО, СВАТОВСКОГО И НОВОАЙДАРСКОГО РОВД МВД ЛНР ПРИНЯЛИ ПРИСЯГУ НА ВЕРНОСТЬ НАРОДУ ЛУГАНСКОЙ НАРОДНОЙ РЕСПУБЛИКИ» Для каждого, кто вступает на службу в органы внутренних дел, первые шаги в профессии начинаются с принятия присяги. В торжественной обстановке на верность Луганской Народной Республики и ее народу присягнули более ста вновь прибывших сотрудников Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР. В рядах принявших присягу - бывшие сотрудники органов внутренних дел и национальной полиции Украины. А также и те, кто все 8 лет ждал освобождения населенных пунктов, чтоб исполнить свою мечту быть на страже правопорядка и защищать народ родного города и Республики. После торжественного принятия присяги все сотрудники районных отделов МВД ЛНР приступили к выполнению своих служебных обязанностей. Мы же уверены, что каждый из вновь прибывших сотрудников правоохранительного ведомства Луганской Народной Республики сегодня на своем месте и принесет максимальную пользу Республике, на благо которой решил служить, и ее народу, которого поклялся защищать.» В продовження вказаної публікації одразу за текстовим повідомленням розміщуються фотоматеріали, які супроводжують інформаційне навантаження статті з назвою «ПРАВООХРАНИТЕЛИ ЛНР ПРИСЯГНУЛИ НАРОДУ РЕСПУБЛИКИ В ТРОИЦКОМ РОВД МВД ЛНР». В ході огляду фотоматеріалів виявлено 10 фотозображень, на яких в загальному плані відображено як в урочистій обстановці, з наявною символікою як російської федерації так і так-званої «Луганської народної республіки» працівники поліції приймають присягу на вірність так-званій «Луганській народній республіці». При цьому працівники, що приймають присягу одягнуті в камуфльовану поліцейську форму, яку використовують незаконні збройні формування так званої «Луанської народної республіки» з розпізнавальними знаками з надписом «полиция», пропагандисткою символікою з латинською літерою «Z» на шевронах форми. Серед фотографій, розміщених в публікації виявлено зображення начальника сектору превенції ВП № 2 Сватівського РВП ГУНП в Луганській області капітана поліції ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тримаючи папку із символікою «лнр» у поліцейській формі з розпізнавальними знаками «полиции лнр», зачитує текст присяги;
- протоколом огляду документів від 27.11.2024 з додатком до нього, відповідно до якого прокурором у кримінальному провадженні проведено огляд веб-сторінки в мережі Інтернет, розміщеної за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 в соціальній мережі «В контакте» - офіційної сторінки користувача « ОСОБА_7 », вхід на яку здійснено за допомогою веб-браузера «Opera» з використанням VPN-з'єднання. Об'єктом огляду є веб-сайт в мережі Інтернет, котрий розміщений за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_8 в соціальній мережі «В контакте» користувача « ОСОБА_8 ». За вказаним посиланням виявлено сторінку користувача ОСОБА_6 з нік-неймом « ОСОБА_8 ». На якій розміщено його фотографії. За вказаним посиланням виявлено сторінку користувача ОСОБА_6 з нік-неймом « ОСОБА_8 ». На якій розміщено його фотографії. При натисканні на аватарку користувача відбувається її розкриття в повноекранний режим та з'являється фотографія ОСОБА_6 . В ході огляду вкладки «Альбомы» виявлено 2 альбоми з фотозображеннями: в одному 2 фото, в другому 41 фотографій. Під час огляду веб-сторінки в мережі Інтернет, розміщеної в соціальній мережі «В контакте» - офіційної сторінки користувача « ОСОБА_7 » здійснено збереження вибіркових 6 фотографій з зображенням ОСОБА_6 ;
- висновком експерта №СЕ-19/125-24/15929-ФП від 30.12.2024 згідно якого особа чоловічої статі зображена у відеозаписі «Правоохранители Троицкого, Сватовского и Новоайдарского РОВД МВД ЛНР приняли присягу на верность народу ЛНР-МВД по Луганс.» на диску для лазерних систем зчитування DVD+R «Verbatim» (додаток до протоколу огляду документів від 20.11.2024) у час на програвачі від 00:08 хв по 00:10 хв, а саме особа чоловічої статі позначена рамкою та стрілкою у протоколі огляду документів від 20.11.2024 та особа зображена у графічному файлі під назвою « ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » на диску для лазерних систем зчитування DVD-R «Videx» (додаток до рапорту від 31.08.2022), графічних файлах під назвами « «Калюжний 1», «Калюжний 2» (а саме особа чоловічої статі, яка стоїть по середині), «Калюжний 3», «Калюжний 4», «Калюжний 5» (а саме особа чоловічої статі), «Калжний 6» на диску для лазерних систем зчитування DVD+R «Verbatim» (додаток до протоколу огляду документів від 27.11.2024) є одна і та ж особа. Особа чоловічої статі зображена у графічному файлі під назвою « ОСОБА_6 » на диску для лазерних систем зчитування DVD-R «Verbatim» (додаток до протоколу огляду документів від 20.11.2024), а саме особа чоловічої статі, яка тримає папку в руках та особа зображена на графічному файлі під назвою « ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 » на диску для лазерних систем зчитування DVD-R «Videx» (додаток до рапорту від 31.08.2022), графічних файлах під назвами «Калюжний 1», «Калюжний 2» (а саме особа чоловічої статі, яка стоїть по середині), «Калюжний 3», «Калюжний 4», «Калюжний 5» (а саме особа чоловічої статі), «Калжний 6» на диску для лазерних систем зчитування DVD+R «Verbatim» (додаток до протоколу огляду документів від 27.11.2024) є одна і та ж особа;
- протоколом огляду документів від 11.12.2024, з додатком до нього - «Указ Главы Луганской Народной Республики Об образовании администраций городов и районов Луганской Народной Республики», згідно якого прокурором у кримінальному провадженні оглянуто веб-сайт в мережі Інтернет, котрий розміщений за посиланням https://lug-info.ru, який має назву «Луганский информационный центр. В вкладці «Официальная информаци» оглянуто документ «Указ Главы Луганской Народной Республики Об образовании администраций городов и районов Луганской Народной Республики», згідно якого 03.03.2022 утворені адміністрації міст і районів так званої «ЛНР», Зазначеним оглядом встановлено, що окупаційною владою «ЛНР» було створено в тому числі і так звану «Администрацию Троицкого района Луганской народной республики»;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.12.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_9 , у присутності понятих, на фотознімку №2 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , як начальника сектору превенції відділення поліції № 2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області, з яким разом працював в органах поліції. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.12.2024 на фотознімку №2 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,3,4,5) зображено статистів;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.12.2024, відповідно до якого свідок ОСОБА_9 , у присутності понятих, на фотознімку №4 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , як начальника сектору превенції відділення поліції № 2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області, з яким разом працював в органах поліції. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.12.2024 на фотознімку №4 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,2,3,5) зображено статистів;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 06.01.2025, відповідно до якого свідок ОСОБА_10 , у присутності понятих, на фотознімку №2 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , як начальника сектору превенції відділення поліції № 2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 04.12.2024 на фотознімку №2 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,3,4,5) зображено статистів;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 06.01.2025, відповідно до якого свідок ОСОБА_10 , у присутності понятих, на фотознімку №4 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , з яким разом працював в органах поліції Луганської області та який залишився на окупованій території у 2022 році. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 06.01.2025 на фотознімку №4 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,2,3,5) зображено статистів;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 08.01.2025, відповідно до якого свідок ОСОБА_11 , у присутності понятих, на фотознімку №2 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , який працював начальником сектору превенції ВП № 2 Сватівського РВП ГУНП в Луганській області. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 08.01.2025 на фотознімку №2 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,3,4,5) зображено статистів;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 08.01.2025, відповідно до якого свідок ОСОБА_11 , у присутності понятих, на фотознімку №4 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , з яким неодноразово бачилася на роботі в Сватівському РВП ГУНП в Луганській області, ОСОБА_6 був начальником превенції. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 08.01.2025 на фотознімку №4 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,2,3,5) зображено статистів;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.01.2025, відповідно до якого свідок ОСОБА_12 , у присутності понятих, на фотознімку №2 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , якого неодноразово бачив на роботі коли працював в поліції в Луганській області. ОСОБА_6 займав посаду тоді - начальника сектору превенції відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.01.2025 на фотознімку №2 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,3,4,5) зображено статистів;
- протоколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.01.2025, відповідно до якого свідок ОСОБА_12 , у присутності понятих, на фотознімку №4 впізнав громадянина України ОСОБА_6 , який займав посаду начальника сектору превенції відділення поліції № 2 Сватівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області. Відповідно до довідки до протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.01.2025 на фотознімку №4 зображений ОСОБА_6 , на інших фотознімках (№№1,2,3,5) зображено статистів;
- рапортом старшого оперуповноваженого відділу оперативних розробок Луганського управління ДВБ НП України від 31.08.2022, згідно якого отримано оперативну інформацію про те, що начальник сектору превенції ВП №2 Сватівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області капітан поліції ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (спеціальний жетон №0121970), мешкав і зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , цілеспрямовано залишився на тимчасово окупованій території Луганської області, сприяв окупаційній владі на тимчасово окупованій території Сватівського району та в умовах воєнного стану перейшов на бік ворога, добровільно зайняв посаду у незаконному правоохоронному утворенні - підрозділі т.зв. «Троицкого РОВД МВД ЛНР» створеного на території тимчасово окупованого населеного пункту смт. Троїцьке, Луганської області;
- копією наказу №505 від 25.02.2022 «Про введення плану евакуації (передислокації) підрозділів ГУНП в Луганській області;
- інформацією з Державної прикордонної служби України від 10.12.2024, згідно якої відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією громадянином України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 01.01.2021 року по 13:45 09.12.2024 (теперішній час), в Базі даних не виявлено;
- інформацією з Державної міграційної служби України від 09.12.2024, згідно якої стосовно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , територіальними органами ДМС не ініціювалося подання про втрату громадянства України останнім;
- рапортом старшого оперуповноваженого в ОВС 2 сектору 1 відділу ГВ ЗНД УСБУ в Чернігівській області від 11.12.2024, згідно якого встановлено, що ОСОБА_6 зайняв посаду в незаконно створеному правоохоронному органі на тимчасово окупованій території Луганської області, а саме так звану посаду «участкового инспектора Троицкого РОВД МВД ЛНР». Вказаний фейковий підрозділ поліції знаходиться за адресою: Луганська область, сел. Троїцьке, кв. Молодіжний, буд.28 (окуповане приміщення відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції ГУНп в Луганській області);
- витягом з наказу №70 о/с від 02.02.2021 м. Сєвєродонецьк «По особовому складу» ГУНП в Луганській області, згідно якого ОСОБА_6 ( НОМЕР_1 ) був призначений на посаду начальника сектору превенції відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області;
- витягом з наказу № 254 о/с від 27.06.2022 м. Дніпро «По особовому складу» ГУНП в Луганській області, згідно якого ОСОБА_6 звільнено з посади начальника сектору превенції відділення поліції № 2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області у зв'язку із застосуванням дисциплінарного стягнення;
- копією висновку службового розслідування від 04.06.2022 «Про результати службового розслідування за інформацією викладеною в доповідній записці начальника УГІ ГУНП в Луганській області», згідно якого за особисту недисциплінованість, безвідповідальне ставлення до виконання своїх службових обов'язків, грубе порушення вимог п.п. 1,2,4,5,6 ч.3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337-VІІІ, п.п. 1,2,6 ч.1 ст. 18, п. 24 ч.1 ст. 23, ч.2 ст. 24 Закону України «Про Національну поліцію», п. 1 розділу ІІ Правил етичної поведінки поліцейських, затверджених наказом МВС України від 09.11.2016 №1179, наказу керівництва ГУНП в Луганській області щодо прибуття поліцейських до місця тимчасової дислокації Головного управління, Присяги поліцейського, що виразилося у невиконання завдань покладених на органи Національної поліції України під час дії воєнного стану в державі, що суперечить сутності і призначенню правоохоронних інституцій, підривають авторитет та рівень довіри громадян до поліції, капітана поліції ОСОБА_6 (0121970), начальника сектору превенції відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області звільнено зі служби в поліції. Спеціальні жетони та службові посвідчення вважати недійсними;
- послужним списком ОСОБА_6 , згідно якої встановлено, що він працював в лавах Національної поліції, остання посада - начальника сектору превенції відділення поліції № 2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області;
- довідкою про роботу ОСОБА_6 , згідно якої встановлено, що він працював в лавах Національної поліції, остання посада - начальник сектору превенції відділення поліції №2 Сватівського районного відділу поліції ГУНП в Луганській області;
- інформацією УСБУ в Чернігівській області від 13.12.2024, наданої на виконання доручення прокурора, та доданий до неї витяг з бази даних «Информационно-аналитическиой системы главного информационного центра МВД россии» згідно якого відображено відомості про роботу ОСОБА_6 на посаді «участкового инспектора полиции Троицкого РОВД Луганской народной республики», а сума річного доходу на вказаній посаді за 2022 рік склала 242540,57руб., за 2023 рік - 362731,24 руб.
Суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, дослідивши всі обставини кримінального провадження, які знайшли підтвердження належними та допустимими доказами, дослідженими під час судового розгляду, та які у своїй сукупності є достатніми та взаємопов'язаними, прийшов до висновку про доведеність поза розумним сумнівом вини обвинуваченого ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України.
Підстав для визнання недопустимими чи неналежними доказами наведених вище доказів, суд не вбачає.
Дії ОСОБА_6 суд кваліфікує за ч.7 ст. 111-1 КК України, як добровільне зайняття громадянином України посади в незаконному правоохоронному органі, створеному на тимчасово окупованій території.
Відповідно до ст. 66 КК України обставини, які пом'якшують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 судом не встановлено.
Відповідно до ст. 67 КК України обставини, які обтяжують покарання обвинуваченого ОСОБА_6 судом не встановлено.
Вирішуючи питання про призначення покарання обвинуваченому суд виходить із встановленої ст. 50 КК України мети не тільки кари, а й виправлення і запобігання вчинення нових злочинів, заснованої на вимогах виваженості та справедливості. При цьому суд враховує, визначені ст. 65 КК України загальні засади призначення покарання стосовно обставин цієї справи.
Вирішуючи питання про міру покарання обвинуваченому ОСОБА_6 , суд враховує характер та ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, його наслідки, фактичні обставини провадження, особу винного - його вік, відсутність даних щодо попередніх притягнень до адміністративної та кримінальної відповідальності, відсутність обставин, що пом'якшують та обтяжують його покарання, у зв'язку з чим, на підставі викладеного, суд доходить висновку, що виправлення обвинуваченого та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень не можливе без його ізоляції від суспільства, у зв'язку з чим обвинуваченому ОСОБА_6 необхідно призначити покарання у виді позбавлення волі в межах санкцій статті закону, якою передбачене покарання за вчинене обвинуваченим кримінальне правопорушення, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю та з конфіскацією усього належного йому на праві приватної власності майна, що є необхідним і достатнім для його виправлення та попередження нових злочинів, а також буде відповідати загальним засадам призначення покарання: законності, справедливості, обґрунтованості, індивідуалізації покарання та буде відповідним скоєному, а також вважає за можливе застосувати ст. 54 КК України.
При цьому, визначаючи розмір призначеного покарання, суд враховує той факт, що обвинувачений ОСОБА_6 , як громадянин України, вчинив злочин в період встановленого в Україні воєнного стану, що суперечить порядку, встановленому Конституцією України, і що свідчить про те, що злочин має підвищену суспільну небезпечність, вчинив цей злочини умисно з прямим умислом, а тому суд вважає, що виправлення та перевиховання обвинуваченого не можливе без реального відбування покарання, а тому положення ст. 75 КК України не застосовує.
Також з огляду на вчинення ОСОБА_6 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ Національної безпеки України, а також відсутність обставин, передбачених ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчиненого ним кримінального правопорушення, суд, при призначенні покарання ОСОБА_6 , не вбачає підстав для застосування положень ст. 69 КК України.
Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).
Суд переконаний, що за викладених вище обставин кримінального провадження та особи обвинуваченого, призначене судом покарання буде цілком справедливим та пропорційним, необхідним і достатнім для його виправлення та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень, відповідатиме меті покарання, гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_6 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного його затримання.
Крім того, враховуючи, що ОСОБА_6 вчинив особливо тяжкий злочин, пов'язаний із переходом на бік ворога в період збройного конфлікту, в умовах воєнного стану, шляхом проходження служби у незаконно створеному правоохоронному органі, на підставі ст. 54 КК України, суд вважає необхідним позбавити останнього спеціального звання - «капітан поліції».
Процесуальні витрати на залучення експертів для проведення експертиз під час здійснення досудового розслідування в розмірі 9550 грн. 80 коп. підлягають стягненню з обвинуваченого.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.
Заходи забезпечення кримінального провадження не застосовувались.
Запобіжний захід ОСОБА_6 у даному кримінальному провадженні не обирався.
Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 368, 373-374, 376, 392-395 КПК України, суд
ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.7 ст. 111-1 КК України, і призначити покарання у виді позбавлення волі строком на 15 (п'ятнадцять) років з позбавленням права обіймати будь-які посади в правоохоронних органах України строком на 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією всього майна, що належить йому на праві власності.
На підставі ст. 54 КК України позбавити ОСОБА_6 спеціального звання «капітан поліції».
Строк відбування основного покарання обчислювати з моменту фактичного затримання ОСОБА_6 у порядку виконання цього вироку, після набрання ним законної сили.
Строк додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати будь-які посади в правоохоронних органах України обчислювати з моменту відбуття основного покарання.
Стягнути з ОСОБА_6 на користь держави 9550 (дев'ять тисяч п'ятсот п'ятдесят) грн. 80 коп. процесуальних витрат на залучення експерта для проведення експертизи.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Чернігівського апеляційного суду через Деснянський районний суд м. Чернігова протягом 30 днів з дня його проголошення.
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги - після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції, якщо вирок суду не скасований.
Копія вироку негайно після його проголошення вручається захиснику обвинуваченого та прокурору.
Суддя ОСОБА_1