Справа № 686/16893/25
Провадження № 3/686/4894/25
16 червня 2025 року м. Хмельницький
Суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Навроцький В.А., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , ФОП -
за ч.1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ВАД від 06.06.2025 року: «06.06.2025 року о 11 год. 20 хв. ОСОБА_1 будучи фізичною особо-підприємцем, перебуваючи в кіоску № НОМЕР_2 , що на території ринку «Кооператор» по вул. Соборній, 11 в м.Хмельницькому здійснювала продажу тютюну пересічним громадянам за грошові кошти в сумі 80 грн. без відповідної ліцензії на провадження відповідного виду господарськоїдіяльності, чим порушила вимоги п. 7 ч. 1ст. 7 ЗУ «Про ліцензування господарської діяльності» та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 КУпАП».
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що є зареєстрованою фізичною особою - підприємцем та здійснює роздрібну торгівлю з лотків і на ринках харчовими продуктами, напоями та має намір здійснювати торгівлю тютюновими виробами, у зв'язку з чим здійснює оформлення відповідних документів для отримання ліцензії. Вказала, що працівникам поліції добровільно видала тютюн, який зберігала для власних потреб.
Дослідивши матеріали справи, вважаю, що провадження про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю з таких підстав.
Згідно із ч. 1 ст. 256 КУпАП, поряд з іншими обов'язковими даними, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Положення ч.1 ст.164 КУпАП, порушення якої інкриміновано ОСОБА_1 , передбачає відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації, як суб'єкта господарювання або без одержання ліцензії на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, чи здійснення таких видів господарської діяльності з порушенням умов ліцензування, а так само без одержання дозволу, іншого документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом. Вказана норма є бланкетною.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності», ліцензуванню підлягають такі види господарської діяльності, зокрема вирощування тютюну, ферментація тютюнової сировини, що ліцензуються відповідно до ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
Таким чином, законом передбачено отримання ліцензії на вирощування тютюну, ферментація тютюнової сировини, проте в протоколі про адміністративне правопорушення, зайняття цими видами господарської діяльності ОСОБА_1 не інкримінуються, а вказується про здійснення роздрібної торгівлі тютюном, що в свою чергу вимагає посилання на норми ЗУ «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», зокрема ст. 23 цього Закону.
Також, із змісту ч.ч.1,2 ст.3 Господарського кодексу України, вбачається, що під господарською діяльністю розуміється діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність. Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом.
Відповідно до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Згідно зі ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб'єктами господарювання зокрема є громадяни України, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці (фізичні особи підприємці).
Статтею 251 КУпАП, передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення у ньому не вказано, кому саме було продано тютюн та яку суму коштів за них отримала ОСОБА_1 .
Також, матеріали справи не містять доказів факту продажу тютюну ОСОБА_1 пересічним громадянам та отримання за це грошових коштів.
Сама по собі видача працівникам поліції тютюну, не свідчить про його продаж пересічним громадянам.
Крім того, матеріали справи не містять доказів, що добровільно видана ОСОБА_1 речовина рослинного походження є тютюном, так як працівниками поліції не долучено доказів, які б підтверджували це.
Таким чином, матеріали справи не містять доказів, здійснення систематичної (декілька разів) господарської діяльності з продажу товарів, а саме тютюну та отримання за це прибутку.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, положення якої знайшли подальшу конкретизацію в національному законодавстві України, особа вважається невинуватою у вчиненні правопорушення і не може бути піддана покаранню, доки її вину не буде доведено у порядку, передбаченому цим Кодексом, і встановлено обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні кримінального правопорушення і має бути виправданим, якщо сторона обвинувачення не доведе винуватість особи поза розумним сумнівом. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на користь такої особи.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути почато, а почате підлягає закриттю в тому разі якщо, відсутня подія або склад адміністративного правопорушення.
Враховуючи вище викладене, вважаю, що провадження у справі необхідно закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 247, ст.ст. 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя,
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення стосовно ОСОБА_1 , закрити у зв'язку із відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Речові докази: тютюн масою 963 г. у поліетиленовому пакеті, який відповідно до квитанції ВАД № 418747 від 06.06.2025 року передано на зберігання до кімнати зберігання речових доказів Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій обл. - повернути ОСОБА_1 ..
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Хмельницького апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд.
Суддя Хмельницького
міськрайонного суду В.А. Навроцький