Справа №295/7919/25
Категорія 16
2-о/295/202/25
16.06.2025 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира
в складі: головуючого судді Лєдньова Д.М.
при секретарі Желєвій Т.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , за участю заінтересованої особи - Відділу державної реєстрації актів цивільного стану у м. Житомирі Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,-
Заявник ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України. При цьому зазначила, що є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Коробки Каховського району Херсонської області.
Заявник вказує, що отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану не має можливості, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, а встановлення факту необхідно для подальшого вчинення дій, пов'язаних із прийняттям спадщини.
Посилаючись на докази, що можуть підтверджувати смерть особи, заявник просить встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , місце народження - с. Переможне, Василівського району, Запорізької області, який помер в селі Коробки, Каховського району Херсонської області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Справи про встановлення факту народження або смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, розглядаються невідкладно з дня надходження відповідної заяви до суду.
За змістом п.21 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: заявники - у справах за заявами про встановлення факту народження або смерті, поданих у зв'язку із воєнним станом, надзвичайним станом, збройною агресією, збройним конфліктом, тимчасовою окупацією території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою.
В дослідженому в судовому засіданні листі, що має визначення (рос.) «Свидетельство о смерти», вказано, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженець с. Переможне, Василівського району, Запорізької області, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в селі Коробки, Каховського району Херсонської області.
Згідно з п.8 ч.1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України 28 лютого 2025 року № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.
Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Державній реєстрації відповідно до цього Закону підлягають народження фізичної особи та її походження, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть.
Приймаючи до уваги, що права заявника є порушеними у зв'язку з неможливістю здійснити реєстрацію акту цивільного стану - смерті, суд, оцінюючи надані заявником на підтвердження викладених обставин докази, вважає заяву обґрунтованою та такою, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст.ст. 258-265, 315-317 ЦПК України, суд,-
Заяву задовольнити.
Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІПН НОМЕР_1 , місце народження - с. Переможне, Василівського району, Запорізької області, який помер в селі Коробки, Каховського району Херсонської області ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржено до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його оголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя: Д.М.Лєдньов