Чортківський районний суд Тернопільської області
Копія
"16" червня 2025 р. Справа № 608/1284/25
Номер провадження1-в/608/32/2025
Чортківський районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої судді ОСОБА_1
з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорткові клопотання заступника начальника СВ Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області майора поліції ОСОБА_3 щодо вирішення питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів в кримінальному провадженні № 12023211110000728 від 01.12.2013 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204 КК України, -
Заступник начальника СВ Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області майор поліції ОСОБА_3 за погодженням з прокурором відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 звернулася до суду з клопотанням щодо вирішення питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів в кримінальному провадженні № 12023211110000728 від 01.12.2013 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204 КК України.
Клопотання мотивує тим, що відповідно до рапорту старшого оперуповноваженого СКП Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області отримано оперативну інформацію щодо збуту громадянином ОСОБА_5 , жителем Чортківського району, підроблених марок акцизного податку на території м. Чортків та району.
Крім того, 01.12.2023 в Чортківський РВП ГУНП в Тернопільській області надійшов письмовий рапорт старшого оперуповноваженого СКП Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області про те, що працівниками СКП Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області отримано інформацію щодо збуту громадянином ОСОБА_5 , жителем Чортківського району, спиртової суміші на території м. Чортків та району.
Також 13.03.2024 року до чергової частини Чортківського РВП надійшов рапорт ст. о/у СКП Чортківського РВП про те, що громадянка ОСОБА_6 в одному із сіл Чортківського району здійснила незаконний збут незаконно виготовлених алкогольних напоїв.
01.12.2023 громадянин ОСОБА_7 добровільно видав працівникам поліції Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області дві скляних пляшки із прозорою рідиною місткістю 0,5 літра, горловина однієї з яких обклеєна смужкою схожою на марку акцизного податку із зазначенням серії та номера: 09 АААЧ 020807, 08/08 4,300 грн., які поміщено в сейф пакет PSP 3353671.
Під час проведення досудового розслідування в межах кримінального провадження було здійснено контрольовані закупки та за її результатами придбано чотири пластикових пляшки місткістю 2,0 літра кожна із прозорою рідиною, п'ятнадцять пластикових пляшок місткістю по 6,0 літр кожна із прозорою рідиною та п'ять пластикових пляшок місткістю по 2,0 літра кожна із прозорою рідиною.
В ході проведення досудового розслідування проведено судово-технічну експертизу документів, предметом дослідження якої було встановлення, чи вищевказані смужки паперу схожі на марки акцизного податку виготовлені на спеціалізованому підприємстві, яке повинно здійснювати їх випуск чи ні.
Відповідно до висновку експерта за результатами судової технічної експертизи документів встановлено, що смужки паперу, що візуально схожа на марки акцизного податку із зазначеною серією та номером: 09 АААЧ 0208074 виготовлена не на підприємстві, яке повинно здійснювати їх випуск.
Всі зображення на наданому об'єкті нанесені струменевим способом друку із застосуванням комп'ютерної техніки.
Крім цього, в ході проведення досудового розслідування, проведено судові експертизи матеріалів, речовин та виробів, відповідно до висновків експерта надані на дослідження рідини є напоєм домашнього виготовлення - самогоном.
Таким чином, під час досудового розслідування встановлено, що отримані рідини під час проведення досудового розслідування, а саме дві скляних пляшки із прозорою рідиною місткістю 0,5 літра, горловина однієї з яких обклеєна підробленою маркою акцизного податку із зазначенням серії та номера: 09 АААЧ 020807, 08/08 4,300 грн., є незаконно виготовленими, оскільки марковані із порушенням законодавства, що регулює обіг підакцизних товарів, чотири пластикових пляшки місткістю 2,0 літра кожна із прозорою рідиною, п'ятнадцять пластикових пляшок місткістю по 6,0 літр кожна із прозорою рідиною, п'ять пластикових пляшок місткістю по 2,0 літра кожна із прозорою рідиною, є напоєм домашнього виготовлення - самогоном.
У відповідності до п. 6 ст. 1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» від 14.01.2000 до числа неякісної та небезпечної продукції відноситься, у тому числі, продукція, на яку немає передбачених законодавством відповідних документів, що підтверджують якість та безпеку продукції.
Згідно п. 1 ст. 5 вказаного Закону неякісна та небезпечна продукція підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Таким чином, в процесі проведення слідчих (розшукових) дій, спрямованих на отримання доказів у данному провадженні, жодних фактичних даних, які б підтверджували вчинення причетних осіб до кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204 КК України, не здобуто.
28.06.2024 слідчим СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області прийнято рішення про закриття даного кримінального провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з відсутністю в діях будь-яких осіб складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч.1 ст. 204 КК України.
На підставі п.4 ч.6 ст.100 КПК України речові докази, що не містять слідів кримінального правопорушення, у вигляді предметів, великих партій товарів, зберігання яких через громіздкість або з інших причин неможливо без зайвих труднощів або витрати по забезпеченню спеціальних умов зберігання яких співмірні з їх вартістю, а також речові докази у вигляді товарів або продукції, що піддаються швидкому псуванню, - передаються для їх технологічної переробки або знищуються за рішенням слідчого судді, суду, якщо вони відносяться до вилучених з обігу предметів чи товарів, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля.
Згідно з ч. 1 ст. 96-1 КК України, спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного злочинів або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діянь, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а так само передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204 КК України.
Згідно з п. 2 ч. 3 ст. 96-1 КК України у випадках, коли об'єктом спеціальної конфіскації є майно, вилучене з цивільного обороту, вона може бути застосована на підставі ухвали суду, постановленої в порядку ч. 9 ст. 100 КПК України, за клопотанням слідчого чи прокурора, якщо кримінальне провадження закривається ними.
Відповідно до п.29 «Порядку зберігання речових доказів стороною обвинувачення, їх реалізації, технологічної переробки, знищення, здійснення витрат, пов'язаних з їх зберіганням і пересиланням, схоронності тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.11.2012 №1104, речові докази у вигляді предметів чи товарів, що належать до вилучених з обігу, а також якщо їх тривале зберігання небезпечне для життя чи здоров'я людей або довкілля, на підставі відповідного рішення слідчого судді, суду передаються для їх технологічної переробки або знищуються.
Технологічна переробка або знищення таких предметів і товарів здійснюється з дотриманням вимог Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 1998 р. №1340 (Далі - Порядок), а також з дотриманням Загальних вимог до здійснення переробки, утилізації, знищення або подальшого використання вилученої з обігу неякісної та небезпечної продукції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2001 р. № 50.
Відповідно до ч.9 ст.100 КПК України, у разі закриття кримінального провадження слідчим, питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171 - 174 цього Кодексу.
Підставою для звернення з клопотанням про застосування спеціальної конфіскації та вирішення долі речових доказів, відповідно до ч.9 ст.100 КПК України є закриття даного кримінального провадження.
Метою даного клопотання є застосування спеціальної конфіскації та вирішення питання долі речових доказів.
Заступник начальника СВ Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд клопотання без її участі, просить його задовольнити.
Перевіривши надані матеріали клопотання та дослідивши докази по даних матеріалах, приходжу до висновку, що клопотання є обґрунтованим та його слід задовольнити з наступних мотивів.
СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області проводилось досудове розслідування у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12023211110000728 від 01.12.2013 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч. 1 ст. 204 КК України.
Під час проведення досудового розслідування в межах кримінального провадження було здійснено контрольовані закупки та за її результатами придбано чотири пластикових пляшки місткістю 2,0 літра кожна із прозорою рідиною, п'ятнадцять пластикових пляшок місткістю по 6,0 літр кожна із прозорою рідиною та п'ять пластикових пляшок місткістю по 2,0 літра кожна із прозорою рідиною.
В ході проведення досудового розслідування проведено судово-технічну експертизу документів, предметом дослідження якої було встановлення, чи вищевказані смужки паперу схожі на марки акцизного податку виготовлені на спеціалізованому підприємстві, яке повинно здійснювати їх випуск чи ні.
Відповідно до висновку експерта за результатами судової технічної експертизи документів встановлено, що смужки паперу, що візуально схожа на марки акцизного податку із зазначеною серією та номером: 09 АААЧ 0208074 виготовлена не на підприємстві, яке повинно здійснювати їх випуск.
Всі зображення на наданому об'єкті нанесені струменевим способом друку із застосуванням комп'ютерної техніки.
Крім цього, в ході проведення досудового розслідування, проведено судові експертизи матеріалів, речовин та виробів, відповідно до висновків експерта надані на дослідження рідини є напоєм домашнього виготовлення - самогоном.
Таким чином, під час досудового розслідування встановлено, що отримані рідини під час проведення досудового розслідування, а саме дві скляних пляшки із прозорою рідиною місткістю 0,5 літра, горловина однієї з яких обклеєна підробленою маркою акцизного податку із зазначенням серії та номера: 09 АААЧ 020807, 08/08 4,300 грн., є незаконно виготовленими, оскільки марковані із порушенням законодавства, що регулює обіг підакцизних товарів, чотири пластикових пляшки місткістю 2,0 літра кожна із прозорою рідиною, п'ятнадцять пластикових пляшок місткістю по 6,0 літр кожна із прозорою рідиною, п'ять пластикових пляшок місткістю по 2,0 літра кожна із прозорою рідиною, є напоєм домашнього виготовлення - самогоном.
28.06.2024 слідчим СВ Чортківського РВП ГУНП в Тернопільській області прийнято рішення про закриття даного кримінального провадження на підставі п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК України, у зв'язку з відсутністю в діях будь-яких осіб складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 199, ч.1 ст. 204 КК України.
Норми чинного КПК України наділяють слідчого правом на закриття кримінального провадження, в тому числі і за п.2 ч.1 ст. 284 КПК України, проте при цьому не відносять до його повноважень вирішення питання про долю речових доказів.
Відповідно до ст.100 ч.9 КПК України, у разі закриття кримінального провадження слідчим або прокурором, питання про спеціальну конфіскацію та долю речових доказів і документів вирішується ухвалою суду на підставі відповідного клопотання, яке розглядається згідно із статтями 171-174 цього Кодексу. При цьому , відповідно до п. 3, - майно, що було предметом кримінального правопорушення, пов'язаного з незаконним обігом, та/або вилучене з обігу, передається відповідним установам або знищується.
Згідно з ч. 16 ст. 62 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» алкогольні напої, що виробляються в Україні, та алкогольні напої, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законом.
Пунктами 226.1, 226.3, 226.9 ст.226 Податкового кодексу України встановлено, у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв, платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Вважаються такими, що немарковані алкогольні напої з підробленими марками акцизного податку.
Відповідно до п. 24 «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв, тютюнових виробів і рідин, що використовуються в електронних сигаретах», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1251 від 27.12.2010, ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв, забороняється.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про вилучення з обігу, переробку, утилізацію, знищення або подальше використання неякісної та небезпечної продукції» зі змінами та доповненнями (далі Закон №1393-XIV), до неякісної та небезпечної продукції відноситься: продукція, під час маркування якої порушено встановлені законодавством вимоги щодо мови маркування та (або) до змісту і повноти інформації, яка має при цьому повідомлятися.
Частиною першою ст. 5 Закону №1393-XIV передбачено, що неякісна та небезпечна продукція підлягає обов'язковому вилученню з обігу.
Під час вирішення питання щодо спеціальної конфіскації насамперед має бути вирішене питання про повернення грошей, цінностей та іншого майна власнику (законному володільцю) та/або про відшкодування шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Застосування спеціальної конфіскації здійснюється тільки після доведення в судовому порядку стороною обвинувачення, що власник (законний володілець) грошей, цінностей та іншого майна знав про їх незаконне походження та/або використання. У разі відсутності у винної особи майна, на яке може бути звернене стягнення, крім майна, яке підлягає спеціальній конфіскації, збитки, завдані потерпілому, цивільному позивачу, відшкодовуються за рахунок коштів від реалізації конфіскованого майна, а частина, що залишилася, переходить у власність держави (п.10 ст.100 КПК України).
Відповідно до статті 96-1 КК України, спеціальна конфіскація полягає у примусовому безоплатному вилученні за рішенням суду у власність держави грошей, цінностей та іншого майна у випадках, визначених цим Кодексом, за умови вчинення умисного кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, за які передбачено основне покарання у виді позбавлення волі або штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а так само передбаченого частиною першою статті 150,статтею 154, частинами другою і третьою статті 159-1, частиною першою статті 190,статтею 192, частиною першою статей 204, 209-1, 210, частинами першою і другою статей 212, 212-1, частиною першою статей 222, 229, 239-1, 239-2, частиною другою статті 244, частиною першою статей 248, 249, частинами першою і другою статті 300, частиною першою статей 301, 302, 310, 311, 313, 318, 319, 362, статтею 363, частиною першою статей 363-1, 364-1, 365-2 цього Кодексу.
Спеціальна конфіскація застосовується на підставі: 1) обвинувального вироку суду; 2) ухвали суду про звільнення особи від кримінальної відповідальності; 3) ухвали суду про застосування примусових заходів медичного характеру; 4) ухвали суду про застосування примусових заходів виховного характеру.
Згідно частини 3 вказаної норми КК України, у випадках, коли об'єктом спеціальної конфіскації є майно, вилучене з цивільного обороту, вона може бути застосована на підставі: 1) ухвали суду про закриття кримінального провадження з інших підстав, аніж звільнення особи від кримінальної відповідальності; 2) ухвали суду, постановленої в порядку частини дев'ятої статті 100 Кримінального процесуального кодексу України, за клопотанням слідчого чи прокурора, якщо кримінальне провадження закривається ними.
Статтею 96-2КК України передбачено, що спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно: 1) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна; 2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) були предметом кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави; 4) були підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), який не знав і не міг знати про їх незаконне використання.
Враховуючи вищевикладене, а також наявність постанови про закриття кримінального провадження на підставі п.2 ч.1 ст. 284 КПК України та невирішеного питання щодо долі речових доказів, суд вважає, що клопотання заступника начальника СВ Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області є підставним та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 100, 171-174 КПК України, -
Клопотання задовольнити.
Застосувати спеціальну конфіскацію та вирішити долю речових доказів шляхом їх знищення, зокрема предметів визнаних речовими доказами у кримінальному провадженні № 12023211110000728, що зберігаються в камері зберігання речових доказів Чортківського РУП ГУНП в Тернопільській області, за адресою: м. Чортків, вул. Горбачевського, 1а, а саме незаконно виготовлених алкогольних напоїв отриманих під час проведення досудового розслідування:
-дві скляних пляшки із напоєм домашнього виготовлення - самогоном, місткістю 0,5 літра;
-чотири пластикових пляшки місткістю 2,0 літра кожна із напоєм домашнього виготовлення - самогоном;
-п'ятнадцять пластикових пляшок місткістю по 6,0 літра кожна із напоєм домашнього виготовлення - самогоном;
-п'ять пластикових пляшок місткістю по 2,0 літра кожна із напоєм домашнього виготовлення - самогоном.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а в разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не буде скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Ухвала може бути оскаржена до Тернопільського апеляційного суду через Чортківський районний суд Тернопільської області протягом семи днів з дня її оголошення.
Суддя : (підпис)
Згідно з оригіналом
Оригінал ухвали знаходиться в кримінальному провадженні № 12023211110000728 від 01.12.2013.
Ухвала набрала законної сили «____» ______________ 2025 року.
Суддя: ОСОБА_1
Копію ухвали видано «___»__________________________2025 року.
Секретар: