Справа № 605/131/25
Провадження №2а/605/14/2025
Іменем України
11 червня 2025 рокум.Підгайці
Підгаєцький районний суд Тернопільської області в складі:
головуючої - судді Кравчук В. М.,
за участі секретаря судового засідання Лежигубської О.В.,
позивача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
Зміст позовних вимог та суть справи
16.04.2025 до Підгаєцького районного суду Тернопільської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення №7/73 від 31.03.2025 про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення, винесеної начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі постанова №7/73 від 31.03.2025) стосовно ОСОБА_1 .
Позовна заява в інтересах ОСОБА_1 подана через систему "Електронний суд" адвокаткою Нуждою Світланою Федорівною, яка діє на підставі доручення для надання безоплатної вторинної правової допомоги від 11.04.2025 № 017/04.1/3456, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №000473 від 29.10.2021.
В обґрунтування позову представниця позивача, адвокатка Нужда С.Ф., вказала, що ОСОБА_1 (далі - позивач) перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідач). Починаючи з 28 липня 2021 року позивач перебував на лікуванні за кордоном.
06 лютого 2025 року, коли позивач перетинав державний кордон, працівниками митниці повідомлено йому про те, що він перебуває у розшуку. Причиною перебування у розшуку стало порушення позивачем правил військового обліку. За вказаним фактом позивачу видано повістку, за якою останній мав з'явитись до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку.
28 березня 2025 року позивач прибув до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_4 , де йому повідомили, що він перебуває у розшуку за вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, оскільки він у вказані терміни не оновив свої військово-облікові дані.
Позивач стверджує, що у зв'язку із тривалим перебуванням за кордоном для проходження лікування останній не міг встановити додаток "Резерв+", оскільки у нього відсутній будь-який банківський рахунок в Україні. Однак, після перетинання кордону та з'явлення за повісткою до відповідача, позивач зареєструвався у додатку Резерв + та оновив свої військово-облікові дані. Наміру не з'являтись за повісткою у нього не було, що і підтверджується його прибуттям до ІНФОРМАЦІЯ_4 .
31 березня 2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 винесено постанову № 7/73 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладено штраф у розмірі 17 000 грн.
З вказаною постановою позивач та його представник не погоджуються, вважають її незаконною, винесеною без додержання норм матеріального права, зазначають що Відповідачем не враховано усіх обставин справи, та вважають що в діях Позивача відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.210-1 КУпАП, тому просять скасувати постанову №7/73 від 31.03.2025, винесену начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 щодо притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Процесуальний рух справи, позиція іншої сторони
Ухвалою суду від 17.04.2025 позовна заява була залишена без руху з підстав порушення строку звернення до адміністративного суду, встановленого КАС України та невиконання вимог ч.2 ст.161 КАС України щодо недолучення до позовної заяви доказів надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи, а саме відповідачу. Позивачу надано десятиденний строк для усунення недоліків.
22.04.2025, в межах встановленого строку, на виконання вимог вказаної ухвали до суду від представниці заявника надійшла заява про усунення недоліків.
Ухвалою суду від 23.04.2025 відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено проводити в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін, судове засідання для розгляду справи по суті призначене на 06 травня 2025 року на 16 год.00 хв.
06.05.2025 на електронну адресу суду надійшла заява представниці позивача Нужди С.Ф. про розгляд справи без її участі та участі позивача, просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, проти винесення заочного рішення не заперечує.
06.05.2025 в судове засідання з'явився позивач, представниця позивача не з'явилася. Представник відповідача не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час, місце розгляду справи. Судове засідання було відкладене на 22 травня 2025 року на 13 год. 15 хв. з повторним викликом учасників розгляду.
06.05.2025 до суду засобами поштового зв'язку надійшов відзив на позов, поданий представницею відповідача, головним спеціалістом командування (юристом) ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_5., яка всупереч вимогам ст. 59 КАС України, не долучила документів, що підтверджують її повноваження.
Відповідач у відзиві просить в задоволенні позову відмовити повністю з огляду на його безпідставність та необґрунтованість, оскільки оскаржувана постанова №7/73 від 31.03.2025 року є правомірною, прийнятою згідно з нормами чинного законодавства; прийняти відзив та врахувати його при розгляді справи; судовий розгляд проводити без участі представника відповідача.
Відповідач обґрунтовує свою позицію тим, що на ІНФОРМАЦІЯ_3 покладено першочергове завдання по забезпеченню виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до пункту 22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 (зі змінами): резервісти та військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності Указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані (адресу місця проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані) через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або місцезнаходження чи відповідному підрозділі розвідувальних органів України, Центральному управлінні або регіональному органі СБУ.
28.03.2025 громадянин ОСОБА_1 звернувся до сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 у зв'язку з тим, що у додатку Резерв+ при його оновленні було помічено повідомлення про порушення правил військового обліку.
Під час звіряння військово-облікових даних встановлено, що громадянин ОСОБА_1 перебуває на обліку в сьомому відділі ІНФОРМАЦІЯ_4 , а також йому було повідомлено про те, що він здійснив правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, оскільки в період проведення мобілізації та/або протягом дії воєнного стану не уточнив військово-облікові дані, в період з дати набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" №3633-IX від 11.04.2024: адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані, зазначені у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", шляхом прибуття самостійно до ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста протягом 60 днів (з 18.05.2024 по 17.07.2024).
Відповідно до пункту 3 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію": військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Таким чином, громадянин ОСОБА_1 здійснив правопорушення в особливий період та порушив вимоги: абз. 2 п.3. ч.1 ст. 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", п. 1, 3 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок та військову службу", п.4 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників i військовозобов'язаних та резервістів», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022 року; п.22 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 року №560 (зі змінами), тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.210 КУпАП.
22.05.2025 в судове засідання з'явився позивач ОСОБА_1 , інші учасники справи не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи. Представниця позивача раніше клопотала про розгляд справи без її участі. У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду Укрпоштою 06.05.2025, представниця ІНФОРМАЦІЯ_4 просила судовий розгляд проводити без її участі.
У судовому засіданні 22.05.2025, заслухавши позивача, суд протокольно відклав розгляд справи на 11 червня 2025 року на 12 год. 30 хв. для долучення позивачем додаткових доказів.
11.06.2025 в судове засідання з'явився позивач ОСОБА_1 , інші учасники справи не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про час, дату та місце розгляду справи.
Відповідно до ч.1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Фактичні обставини справи, встановлені судом
Заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи та докази в сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , пройшов строкову службу та 05.06.1991 прийнятий на військовий облік, 26.01.1992 прийняв присягу на вірність Україні, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_1 , копія якого є в матеріалах справи (арк.спр.51).
Відповідно до оскаржуваної постанови №7/73 від 31.03.2025, ОСОБА_1 28 березня 2025 року близько 11 год. 00 хв. прибув до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення військово-облікових даних та проходження ВЛК. Під час звіряння військово-облікових даних ОСОБА_1 встановлено, що він у період проведення мобілізації та/або протягом дії воєнного стану не уточнив в період з дати набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» №3633-IX від 11.04.2024, адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного чи резервіста протягом 60 днів відповідно до абз.4 п.п.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень вказаного Закону. У зв'язку із цим ОСОБА_1 здійснив адміністративне правопорушення в особливий період (особливий період в Україні діє з моменту оприлюднення Указу Президента України від 17 березня 2014 року №30-3/2014 «Про часткову мобілізацію» (набрав чинності з дня опублікування в газеті «Голос України» від 18 квітня 2014 року №49), який затверджений Законом України від 17.03.2014 №1126-VII та буде закінченим з прийняттям Президентом України відповідного рішення, щодо переведення всіх інституцій України на функціонування в умовах мирного часу, чим порушив вимоги п.5 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», підпункт 2 пункту 1 «Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 зі змінами).
Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.210 КУпАП (арк.спр.9).
Відповідно до паспорту громадянина України для виїзду за кордон серії НОМЕР_2 , виданого 01.09.2020, орган видачі 6129, ОСОБА_1 знаходився за кордоном в період з 28.07.2021 по 06.02.2025, про що свідчать проставлені відмітки (штампи) про перетин кордону у пунктах пропуску (арк.спр.6 зв.).
За твердженням позивача, увесь цей час він перебував за кордоном у зв'язку зі станом здоров'я, оскільки потребував лікування. На підтвердження цього до позовної заяви додав копію перекладу IQ-центром іноземних мов та перекладів клінічного звіту при виписці, виданого 24.03.2023 службою охорони здоров'я регіону Кастілья і Леон, відповідно до якої ОСОБА_1 з 20.03.2023 по 24.03.2023 проходив курс лікування в університетській клінічній лікарні (арк.спр.7).
Отже, 06.02.2025 позивач прибув в Україну. Згідно з копією витягу із застосунку Резерв+ військово-облікові дані були ним оновлені 19.03.2025, постановою ВЛК від 13.03.2025 визнаний непридатним згідно редакції Наказу №402 від 14.10.2024 (арк.спр.11).
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що раніше не міг раніше уточнити військово-облікові дані, оскільки у нього не було рахунків в українських банках, тому він не міг ідентифікувати свою особу в застосунку Резерв+.
З довідки, виданої керуючим ТВБВ №10019/033 філії - Тернопільське обласне управління АТ «Ощадбанк» Монастирським А.І., встановлено, що ОСОБА_1 10.03.2025 відкрив рахунок у ТВБВ №10019/033 філії - Тернопільське обласне управління АТ «Ощадбанк» (арк.спр.10). Однак, відкриття цього рахунку у цьому банку не спростовує можливості існування у позивача рахунків в інших банках.
Також в судовому засіданні позивач пояснив, що прибув у ІНФОРМАЦІЯ_4 десь через тиждень після приїзду, або 15.02.2025, але перший раз з'явився там точно раніше, ніж 28 березня 2025 року, коли стосовно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення. На підтвердження цього надав копію акту дослідження стану здоров'я від 19.02.2025, відповідно до якого пройшов обстеження в Тернопільській обласній поліклініці в судинного хірурга (арк.спр.52), хоча графа про найменування ТЦК та СП (ВЛК), що направляє на обстеження, залишена незаповненою, та висновок хірурга від 20.02.2025, відповідно до якого ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби (арк.спр.53).
Застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд
Вирішуючи спір і оцінюючи факти, встановлені у процесі розгляду справи, суд виходить з таких законодавчих норм та мотивів, відповідно до встановлених правовідносин.
Статтею 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Згідно із ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Порядок та підстави притягнення до адміністративної відповідальності регулюється нормами КУпАП.
Відповідно до ст.235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені ст.210, 210-1, 211 КУпАП, а саме: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (ст.210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з п.1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою КМУ від 23.02.2022 №154 (далі Положення), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Статтею 252 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З оскаржуваної постанови вбачається, що позивача притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст. 210 КУпАП, а саме за порушення правил військового обліку, вчинене в особливий період.
Об'єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері виконання військового обов'язку і несення військової служби.
Об'єктивна сторона правопорушення виражається у порушенні законодавства України про військовий обов'язок і військову службу, а саме, у порушенні правил військового обліку, неявці на виклик до військового комісаріату без поважних причин або несвоєчасному поданні в обліковий орган відомостей про зміну свого місця проживання, освіти, місця роботи, посади, а також у порушенні порядку проходження навчальних зборів (занять) у навчальних закладах Товариства сприяння обороні України та професійно-технічних навчальних закладах (формальний склад).
Суб'єкт адміністративного проступку - особливий (військовозобов'язані, призовники).
Суб'єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так і у формі необережності.
Кваліфікуючою ознакою цього правопорушення, відповідно до ч.3 цієї статті, є вчинення в особливий період.
Особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій (ст. 1 Закону України «Про оборону України»). Особливий період діє в Україні від 17.03.2014, після оприлюднення Указу Президента України від 17.03.2014 № 303/2014 «Про часткову мобілізацію». Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" № 65/2022 від 24.02.2022 оголошено загальну мобілізацію, строк дії якої продовжувався низкою наступних Указів Президента України. Також 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який затверджено Законом № 2102-IX від 24.02.2022. Дія воєнного стану безперервно продовжувалася низкою наступних Указів Президента України, останнім з яких є Указ № 235/2025 від 15.04.2025, затверджений Верховною Радою України. Дію воєнного стану та загальної мобілізації продовжили до 6 серпня 2025 року. Таким чином, в Україні триває особливий період.
Диспозиція норми, закріпленої у ст. 210 КУпАП, є бланкетною та відсилає до інших нормативних актів, які встановлюють правила військового обліку. Так, в оскаржуваній постанові вказано, що підставою для притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 стало порушенням ним вимог п.5 ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», підпункту 2 пункту 1 «Правил військового обліку призовників військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 зі змінами).
Відповідно до п.5 ч.10 ст.1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.
Згідно з п.п. 2 п.1 "Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (додаток 2 до "Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та резервістів", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30 грудня 2022 року зі змінами) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервістів.
Відповідно до п.п. 10-1 п.1 цих Правил у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану військовозобов'язані повинні: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до п.3 вказаних Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, призовники, військовозобов'язані та резервісти за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зіпсуття або недбале зберігання військово-облікових документів, яке спричинило їх втрату, притягуються до адміністративної відповідальності згідно із Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Згідно з п.52, 53 вказаного "Порядку організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов'язаних та резервістів" військовий облік громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном, здійснюється районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів на загальних засадах. Призовники, військовозобов'язані та резервісти, які виїжджають за кордон, не знімаються (не виключаються) з військового обліку у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, відповідних підрозділах розвідувальних органів.
Відповідно до ч. 2 статті 26 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", посадові особи, винні в порушенні законів України та інших нормативно-правових актів з питань мобілізаційної підготовки та мобілізації, а також громадяни за невиконання своїх обов'язків щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації несуть відповідальність згідно із законом.
Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набув чинності 18.05.2024, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані:
- у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності);
- у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Згідно з ч.1 ст.42 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, підготовки громадян України до військової служби, взяття на військовий облік, направлення для проходження базової військової служби, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідних підрозділів розвідувальних органів України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи ОСОБА_1 з військового обліку не був ні знятий, ні виключений, жодних відміток такого змісту у військовому квитку нема, отже він має статус військовозобов'язаного і на нього поширюється обов'язок уточнити свої персональні дані у строк 60 днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" - з 18.05.2025 по 16.07.2025 включно.
Те, що позивач у цей період перебував за кордоном не є підставою для звільнення його від цього обов'язку, адже у Законі в пп.1 п.2 Прикінцевих та перехідних положень визначено можливість для тих, хто перебуває за кордоном, уточнення цих даних шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку.
З цієї ж підстави непереконливим є аргумент позивача про неможливість створити електронний кабінет військовозобов'язаного через відсутність в нього банківських рахунків в Україні.
Позивач також намагався довести, що з'являвся до відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 до 28 березня 2025 року, коли стосовно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.3 ст.210 КУпАП, тобто не мав наміру ухилятися від оновлення військово-облікових даних. Однак встановлення цього факту не має принципового значення, оскільки адміністративне стягнення накладене в межах строків, встановлених ст.38 КУпАП. Й зокрема, ч.9 цієї статті передбачає, що адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення (тобто крайня межа строку притягнення до адміністративної відповідальності за вчинене порушення - 16.07.2026 - один рік після завершення строку, встановленого для виконання обов'язку з уточнення військово-облікових даних).
Отже, відповідач діяв згідно із положеннями чинного законодавства. Адміністративна відповідальність за ч. 3 статті 210 КУпАП полягає у накладенні штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У цій справі відповідач довів правомірність оскаржуваної постанови, а саме порушення позивачем правил військового обліку, та правомірно, в межах санкції, притягнув позивача до відповідальності.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що оскаржувана постанова є законною і обґрунтованою, підстави для її скасування відсутні, а тому в задоволенні позову слід відмовити.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, судові витрати позивачу не відшкодовуються.
Керуючись ст. 2, 5, 8, 9, 72-77, 78, 139, 241-246, 286 КАС України, суд
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення №7/73 від 31.03.2025, - відмовити.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 .
Представник позивача: Нужда Світлана Федорівна, адреса АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , ел. пошта ІНФОРМАЦІЯ_7 , тел. НОМЕР_5
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_8 , юридична адреса: АДРЕСА_3 ; код ЄДРПОУ: НОМЕР_6 .
Повний текст рішення суду складено і проголошено 16.06.2025.
Головуюча: Валентина КРАВЧУК