Постанова від 12.06.2025 по справі 594/636/25

Справа № 594/636/25

Провадження № 3/594/199/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 року м.Борщів

Суддя Борщівського районного суду Тернопільської області Губіш О.А., з участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , прокурора Трояна М.Б., розглянувши матеріали, що надійшли від начальника Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, пенсіонера,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 обіймаючи посаду головного сержанта роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи відповідно до підпункту «г» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст. 45 вказаного Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 27.03.2025 о 18 год. 16 хв. подав на офіційний веб-сайт Національного агенства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

ОСОБА_1 під час розгляду справи вину не визнав. При цьому, показав, що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік подав у визначені законом строки, а саме у січні 2024 року, проте, допустив помилку, та невірно вказав звітний рік, зазначивши 2022 замість 2023. У 2022 році будь-яких посад не обіймав, тому декларацію за 2022 рік не мав подавати. Повторно декларацію за 2023 рік подав у березні 2025 року на вимогу відповідальних осіб, які повідомили його про це по телефону.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, заслухавши думку прокурора, суд приходить до висновку про наявність у діях останнього складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Вина ОСОБА_1 стверджена даними протоколу №160 про адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією від 15.05.2025, витягом з Єдиного державного реєстру декларації; витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №355 від 21.12.2022, витягом із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №174 від 22.06.2024, іншими письмовими доказами.

Як встановлено судом, наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №355 від 21.12.2022, штаб-сержанта ОСОБА_1 призначено головним сержантом роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-100974А. Згідно наказу, ОСОБА_1 вважати таким, що 21.12.2022 посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.

Згідно витягу із наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №174 від 22.06.2024, штаб-сержанта ОСОБА_2 , головного сержанта роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , призначеного наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 (по особовому складу) від 21 червня 2024 року №35-РС на посаду ГОЛОВНОГО СЕРЖАНТА-КОМАНДИРА ВІДДІЛЕННЯ ОХОРОНИ ВЗВОДУ ІНФОРМАЦІЯ_4 , ВОС-100975А/182, з “22» червня 2024 року вважати таким, що справи та посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків за посадою з посадовим окладом 3170 гривень на місяць, шпк “старший сержант».

Відповідно до ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військові посадові особи це військовослужбовці, які обіймають штатні посади, пов'язані з виконанням організаційно - розпорядчих чи адміністративно - господарських обов'язків, або які спеціально уповноважені на виконання таких обов'язків згідно із законодавством.

У відповідності до ст. 121-1 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України головний сержант роти в мирний і воєнний час відповідає за надання командирові роти інформації та пропозицій з питань професійного розвитку, просування по службі та з інших питань проходження військової служби військовослужбовцями рядового і сержантського (старшинського) складу роти, їх навчання і виховання, військову дисципліну, організацію правильного зберігання і експлуатації озброєння, техніки та іншого майна роти, підтримання внутрішнього порядку в підрозділі, правильне несення служби добовим нарядом роти. Головний сержант роти підпорядковується командирові роти та є прямим начальником військовослужбовців рядового і сержантського (старшинського) складу роти.

Крім того, положеннями ч. 2 ст. 5 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що до сержантського і старшинського складу відноситься військове звання «штаб-сержант».

Відповідно до ст. 32 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України за своїми військовими званнями начальниками є військовослужбовці сержантського і старшинського складу для військовослужбовців рядового складу однієї з ними військової частини. Старші за військовим званням військовослужбовці мають право вимагати від молодших за військовим званням військовослужбовців додержання військової дисципліни, громадського порядку і форми одягу, а також правил поведінки і військового вітання. Молодші за званням військовослужбовці повинні беззастережно виконувати зазначені вимоги старших за військовим званням військовослужбовців.

Закон України «Про запобігання корупції» визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень. Згідно з цим законом корупційне правопорушення - діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Згідно пп. «г» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є, військові посадові особи Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки, особовий склад штатних військово-лікарських комісій.

Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.

Отже, законом визначено граничний термін подачі щорічної декларації - за 2023 рік з 01 січня 2024 року до 31 березня 2024 року, в тому числі й для ОСОБА_1 як для військової посадової особи Збройних Сил України, депутата міської ради, а тому вінбув зобов'язаний у зазначений термін подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Фактично ж декларація за 2023 рік ОСОБА_1 подана до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування несвоєчасно, а саме 27 березня 2025 року о 18 год. 16 хв., що вбачається з витягу з офіційного сайту НАЗК.

Згідно ч.1 ст.65 ЗУ «Про запобігання корупції» за вчинення корупційних або пов'язаних з корупцією правопорушень особи, зазначені в частині 1 статті 3 цього закону, притягуються до кримінальної, адміністративної, цивільно-правової, дисциплінарної відповідальності у встановленому законом порядку.

Відповідно до Закону України від 20.09.2023 № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», суб'єкти декларування не пізніше 31 січня 2024 року зобов'язані подати декларації за відповідні звітні періоди у 2021 - 2022 роках, у тому числі для проведення спеціальних перевірок, крім тих осіб, які подали їх добровільно раніше. За загальним правилом до 31.01.2024 необхідно подати: щорічні декларації (з будь-якою позначкою) за 2021-2022 звітні періоди; декларацію кандидата на посаду за 2021 та 2022 звітні періоди (якщо кінцевий строк їх подання настав у період з 24.02.2022 по 11.10.2023 включно). Декларації (щорічна, після звільнення) за 2023 рік суб'єкти декларування зобов'язані подати до 01.04.2024.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 (по стройовій частині) №355 від 21.12.2022 призначено головним сержантом роти охорони ІНФОРМАЦІЯ_2 , ВОС-100974А. Згідно наказу, ОСОБА_1 вважати таким, що 21.12.2022 посаду прийняв і приступив до виконання службових обов'язків.

А отже, в період до 01.04.2024 року ОСОБА_1 заобов'язаний був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік. Що ним і було зроблено 07.01.2024 року.

З огляду на що, суд не приймає твердження останнього про те, що декларацію за 2023 рік ним було подано вчасно, а саме 07.01.2024 року, проте, невірно вказано звітний період 20022 замість 2023.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що за обставин, встановлених в ході судового розгляду, вбачає в діях ОСОБА_1 ознаки адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, у зв'язку з чим просив притягнути його до відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Виходячи з наведеного вище, вбачаючи в діях ОСОБА_1 ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, який раніше до адміністративної відповідальності не притягувався, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, приходжу до висновку, що до нього слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу.

На підставі ч.1 ст.172-6 КУпАП та керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.

Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення ОСОБА_1 даної постанови, а в разі оскарження цієї постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу (1700 гривень); витрати на облік зазначених правопорушень.

Стягнути з ОСОБА_1 - 605 (шістсот п'ять) грн 60 (шістдесят) коп. судового збору.

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

Скарга на постанову може бути подана до Тернопільського апеляційного суду через Борщівський районний суд.

Суддя: