Справа № 243/4266/25
Провадження № 2/243/1214/2025
16 червня 2025 року Слов'янський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючий суддя Пронін С.Г.
за участю секретаря Рудь Ю.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам,
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебувала на обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , як внутрішньо переміщена особа та отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам. 11.07.2024 відповідач власноруч подала до управління соціального захисту населення (Правобережне департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (далі УСЗ (Правобережне)) заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. На підставі поданої відповідачем заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи було сформовано довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від № 509-5003361806 від 11.07.2024 та рішенням УСЗН (Правобережне) від 12.07.2024 № 1123057856-2024-1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.07.2024 в розмірі 3000 грн. (відповідач є особою з інвалідністю) щомісячно, відповідно до положень п. 3 Порядку №332. На виконання вимог Порядку №332, Мінфіном 15.01.2025 на центральному рівні здійснено верифікацію по ідентифікатору особової справи гр. ОСОБА_1 №1585010000112305785600 та за отриманими від Мінфіну рекомендаціями за результатами верифікації, які надійшли до УСЗН (Правобережне) в програмному комплексі Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (далі ЄІССС), на базі якої здійснювалося нарахування та виплата допомоги, рекомендовано припинити допомогу відповідачу, у зв'язку з виявленим кодом невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд). Разом з тим, УСЗН (Правобережне) 23.01.2025 направлено лист за № 08/02/7950 до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби про надання відомостей щодо перетину державного кордону України (виїзд/в'їзд на територію України) громадянкою України ОСОБА_1 в період з 24.02.2022 по дату надання відповіді. 30.01.2025 за вх. № 08/02/7950 до УСЗН (Правобережне) надійшла відповідь від Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби, згідно з якою встановлено, що гр. ОСОБА_1 04.09.2024 перетнула державний кордон України (виїхала) та в термін який дозволяє перебувати за кордоном (до 30-ти календарних днів) та не призводить до негативних наслідків для відповідача, а саме до 04.10.2024 не повернулася. У зв'язку з чим, відповідачу з 01.01.2025 виплату допомоги припинено на центральному рівні за кодом виявленої невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд). Таким чином, гр. ОСОБА_1 перетнула державний кордон України (виїхала) 04.09.2024 та в термін який передбачений Порядком №332, а саме перебування за кордоном до 30-ти календарних днів підряд, тобто до 04.10.2024 не повернулась, про що УСЗН (Правобережне) не повідомляла, тим самим порушила вимоги п.6, п.9 Порядку №332, що у свою чергу призвело до надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2024 по 31.12.2024 у загальному розмірі 6000 грн., які отримані відповідачем без достатньої правової підстави внаслідок її зловживання та які підлягають безумовному поверненню до державного бюджету. У зв'язку із чим позивач просить стягнути з відповідача надміру виплачені грошові кошти в сумі 6000 грн., а також витрати по сплаті судового збору.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлений належним чином, надав суду заяву в якій просив розглянути справу без його участі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач будучи повідомленою належним чином про дату, час та місце розгляду справи через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в порядку ст. 12-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» в судове засідання не з'явилася, про причини неявки суду не повідомила, відзив на позов не надала.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України, уразі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і який не подав відзив на позов, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до переконання, що позов Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що в управлінні соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради перебувала на обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , та отримувала допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб визначені Законом України від 20.10.2014 №1706-VII "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" (далі Закон №1706-VII).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Статтею 2 Закону №1706-VII передбачено, що Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.
Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи №509-5003361806 від 11.07.2024, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону (частина 1 статті 4 Закону №1706-VII).
Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509 (далі - Порядок №509).
Відповідно до пункту 1 Порядку № 509 довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
Згідно з п.3 Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (далі - Порядок № 332, з 1 листопада 2023 року допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі: для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень; для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога призначається на кожного члена сім'ї, відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
Відповідно до п. 4 Порядку № 332 для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1. Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.
За наявності технічної можливості заява може подаватися в електронній формі за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до пункту 20 цього Порядку.
Відповідно до п.5 Порядку №332 допомога призначається внутрішньо переміщеним особам: які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Мінреінтеграції (далі - перелік територій), щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації.
У разі віднесення територій до таких, на яких ведуться бойові дії, до територій можливих бойових дій або до тимчасово окупованих російською федерацією, виплата призначеної допомоги автоматично відновлюється в наступному місяці за повний місяць, у якому відповідну інформацію внесено до переліку територій.
У разі зазначення дати завершення бойових дій (можливих бойових дій) або тимчасової окупації для території, з якої відбулося внутрішнє переміщення, виплата допомоги припиняється з місяця, що настає за місяцем, у якому таку дату було визначено.
Відповідно до п. 6 Порядку №332 якщо отримувач або уповноважена особа повернувся до покинутого місця проживання, виїхав на тимчасове чи постійне місце проживання за кордон або перебуває за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, він зобов'язаний повідомити про такі обставини органу соціального захисту населення/уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради/центру надання адміністративних послуг за місцем перебування на обліку або надіслати заяву з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).
За наявності технічної можливості отримувач допомоги за наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків подає повідомлення про відмову від допомоги засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).
Нарахування та виплата допомоги отримувачу припиняється починаючи з місяця, що настає за місяцем, в якому стало відомо щодо його повернення до покинутого місця проживання, або з місяця виїзду за кордон на постійне місце проживання, або з місяця, що настає за місяцем, у якому строк перебування за кордоном перевищує 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги, або 60 та 90 календарних днів відповідно, в разі прийняття рішення про збільшення зазначеного строку за наявності обґрунтованих причин.
Згідно з п. 9 Порядку №332 уповноважена особа зобов'язана протягом 14 календарних днів після виникнення змін, які впливають на визначення права на отримання допомоги, поінформувати про це засобами поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису) орган соціального захисту населення, уповноважену особу виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або центр надання адміністративних послуг.
Облік внутрішньо переміщених осіб ведеться відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року №509 Про облік внутрішньо переміщених осіб (пункт 12 Порядку №332).
Згідно заяви про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, наданої позивачем, відповідач ОСОБА_1 11.07.2024 власноруч подала до управління соціального захисту населення (Правобережне) департаменту соціальної політики Вінницької міської ради (далі УСЗН (Правобережне)) заяву про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
На підставі поданої ОСОБА_1 заяви від 11.07.2024 про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, рішенням УСЗН (Правобережне) від 12.07.2024 № 1123057856-2024-1 призначено допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам з 01.07.2024 в розмірі 3000 грн. (відповідач є особою з інвалідністю) щомісячно, відповідно до положень п. 3 Порядку №332
Пунктом першим постанови Кабінету Міністрів України від 16.04.2022 №457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України установлено, що для підтримки окремих категорій населення, яке постраждало у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, надається: внутрішньо переміщеним особам, відомості про яких включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб, - допомога на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022р. №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам».
Відповідно до п. 22, п. 23 Порядку №332, з метою встановлення права на призначення/продовження виплати допомоги уповноваженій особі/отримувачу Мінсоцполітики передає Мінфіну відповідну інформацію для здійснення верифікації відповідно до Закону України Про верифікацію та моніторинг державних виплат.
Верифікація здійснюється шляхом перевірки інформації, наданої уповноваженою особою, з урахуванням даних, що обробляються стосовно них в інформаційно-аналітичній платформі електронної верифікації та моніторингу, на відповідність вимогам, визначеним у цьому Порядку.
На виконання вимог Порядку №332, Мінфіном 15.01.2025 на центральному рівні здійснено верифікацію по ідентифікатору особової справи гр. ОСОБА_1 №1585010000112305785600 та за отриманими від Мінфіну рекомендаціями за результатами верифікації, які надійшли до УСЗН (Правобережне) в програмному комплексі Єдиній інформаційній системі соціальної сфери (далі ЄІССС), на базі якої здійснювалося нарахування та виплата допомоги, рекомендовано припинити допомогу відповідачу, у зв'язку з виявленим кодом невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомоги перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд).
УСЗН (Правобережне) звернулось до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби із запитом про надання відомостей щодо перетину державного кордону України (виїзд/в'їзд на територію України) громадянкою України ОСОБА_1 в період з 24.02.2022 по дату надання відповіді, що підтверджується відповідним листом від 23.01.2025 за №08/02/7950.
Згідно з відповіддю, наданою на запит УСЗН (Правобережне), від 30.01.2025 № 08/02/7950, встановлено, що гр. ОСОБА_1 04.09.2024 перетнула державний кордон України (виїхала) та станом на 29.01.2025 не повернулась.
УСЗН (Правобережне) на підставі абз. 3 п. 24 Порядку №332, 01.01.2025 відповідачу виплату допомоги припинено на центральному рівні за кодом виявлено невідповідності 430 (отримувач або уповноважена особа під час отримання допомог перебувала за кордоном більш як 30 календарних днів підряд), що підтверджується відповідним витягом з ЄІССС.
Отже, відповідач ОСОБА_1 була зобов'язана поінформувати УСЗН (Правобережне) щодо перебування за кордоном більш як 30 календарних днів підряд чи більш як 60 календарних днів сукупно протягом шестимісячного періоду отримання допомоги. Натомість, від гр. ОСОБА_1 повідомлень про зміни, що можуть вплинути на визначення права на отримання допомоги не надходило.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що відповідач ОСОБА_1 перетнула державний кордон України (виїхала) 04.09.2024 та в термін який передбачений Порядком №332, а саме перебування за кордоном до 30-ти календарних днів підряд, тобто до 04.10.2024 не повернулась, про що УСЗН (Правобережне) не повідомляла, тим самим порушила вимоги п.6, п.9 Порядку №332, що у свою чергу призвело до надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01.11.2024 по 31.12.2024, які відповідачем отримані без достатньої правової підстави внаслідок її зловживання та які підлягають безумовному поверненню до державного бюджету.
Згідно розрахунку переплати, наданого позивачем від 30.01.2025 за період з 01.11.2024 по 31.12.2024 сума надміру виплачених коштів становить 6000 грн.
31.01.2025 позивач надіслав відповідачу повідомлення № 08/00/008/7235 про повернення надмірно виплачених коштів з листопада по грудень 2024 за загальну суму 6000 грн.
Станом на день розгляду справи в матеріалах справи відсутні відомості про те, що відповідач повернула позивачу надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 6000 гривень.
Згідно з частиною 1 статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Відповідно до статті 1213 Цивільного кодексу України, набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
За приписами статті 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана майну юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Пунктом 1 ч. 1ст. 1215 ЦК України, встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, за змістом зазначеної норми щомісячна допомога не підлягає поверненню у випадку, якщо її виплата проведена юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки та відсутності недобросовісності з боку набувача.
Аналіз положень ст. 1215 ЦК України, дає підстави для висновку про те, що за загальним правилом безпідставно набута особою щомісячна допомога не підлягає поверненню, натомість закон встановлює два виключення з цього правила: по-перше, якщо її виплата є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Таким чином, повернення надмірно сплачених сум щомісячної допомоги передбачає стягнення зазначених сум у випадку, якщо така надмірна сплата відбулась з вини особи, яка отримала таку допомогу, а саме, через зловживання, зокрема, у випадку надання недостовірної інформації або взагалі ненадання відповідної інформації.
З урахуванням вищевикладеного суд приходить до висновку, що позовні вимоги законні та обґрунтовані, а тому, з ОСОБА_1 слід стягнути на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради надміру виплачену допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам у розмірі 6000 гривень.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 3028 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 280-284, 289 ЦПК України, суд -
Позовні вимоги Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , на користь Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради, юридична адреса: місто Вінниця, вулиця Соборна, буд. 50, код ЄДРПОУ 38782790, надміру виплачені кошти допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за період з 01 листопада 2024 року по 31 грудня 2024 року в розмірі 6000 (шість тисяч) гривень, а також витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя Слов'янського міськрайонного
суду Донецької області С.Г. Пронін