Суддя Попова В. О.
Справа № 644/6872/24
Провадження № 2/644/380/25
10.06.2025
іменем України
10 червня 2025 року м. Харків
Індустріальний районний суд м. Харкова в складі:
головуючого судді - Попової В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Плаксій К.А.,
представника позивачки - адвоката Ткачової С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Індустріального районного суду м. Харкова в загальному порядку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дворічанської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області
про визнання права власності
Представник позивачки - адвокат Нагорний В.Б., який діє в інтересах ОСОБА_1 на підставі ордеру на надання правничої (правової) допомоги серії ВМ № 1044850 від 14.08.2024 звернувся через підсистему «Електронний суд» до Орджонікідзевського районного суду м.Харкова з позовною заявою, в якій просить визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 .
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачка є власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 21.09.2003. З метою реєстрації права власності в Державному реєстрі прав на нерухоме майно вона звернулась до державного реєстратора, проте у здійсненні реєстрації права власності було відмовлено з тих підстав, що право власності на квартиру позивачем набувалося до введення в дію Державного реєстру речових прав, тому державним реєстратором відповідно до п. 2 ч.1 ст. Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» було прийнято рішення про зупинення розгляду заяви та направлено запити до відповідних державних органів, що проводили державну реєстрацію, для підтвердження зареєстрованого за заявником права власності на об'єкт нерухомого майна, щодо якого подано заяву. Оскільки на дату прийняття заяви про державну реєстрацію прав відомо про те, що деякі архіви не зберіглися та були знищені у зв'язку з ведення бойових дій та не отриманням відповіді про запитану інформацію все ж по причині бойових дій в умовах яких переписка неможлива, тому підтвердити запитувану інформацію щодо зареєстрованого права на вище вказане майно не має можливості. Оскільки підтвердження зареєстрованого права не може бути підтверджено документовано, то, відповідно не має можливості визначити заявлене право власності заявника, на об'єкт нерухомого майна як дійсне, а тому державний реєстратор не має підстав встановити набуття за ним речового права на заявлене нерухоме майно. У зв'язку зі пошкодженням квартири у позивача є необхідність подати дані щодо цього до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об'єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення». Відповідно до п.13 Порядку, для отримання компенсації необхідно переконатися, що пошкоджений об'єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію. Однак, здійснити реєстрацію права власності на квартиру позивач не може, так як відсутній документ, який підтверджує реєстрацію права власності на пошкоджене житло в БТІ м. Куп'янськ Харківської обл., яке наразі є пошкодженим в результаті обстрілу та пожежі. Враховуючи відсутність іншого, окрім судового, шляху для відновлення невизнаного права власності на квартиру, позивачка вимушена звернутися з даним позовом у порядку, визначеному статтею 392 ЦК України.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 20 серпня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження по справі та призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадженні.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 20 січня 2025 року закрито підготовче провадження по цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.
Сторони в судове засідання не з'явились, повідомлялись належним чином та своєчасно.
В судовому засіданні, призначеного на 12.05.2025 представник позивачки - адвокат Ткачова С.А., яка діє на підставі ордера на надання правничої допомоги серії ВМ № 1060529 від 13.01.2025, позовні вимоги підтримала в повному обсязі, просила задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
11.03.2025 через підсистему «Електронний суд» надійшла заява від представника відповідача в особі керівника Турбаби Г.Г. про розгляд справи у відсутність представника Дворічанської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області. Також зазначено, що Дворічанська селищна військова адміністрації Куп'янського району Харківської області щодо задоволення позовних вимог ОСОБА_1 не заперечує.
У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, за відсутності всіх осіб, які беруть участь у справі, суд проводить розгляд цивільної справи без фіксування технічними засобами, за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, заяви сторін, письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Судом встановлено, що на підставі договору купівлі-продажу квартири від 12.09.2003, посвідченого приватним нотаріусом Дворічанського районного нотаріального округу Харківської області Томчук С.М., зареєстроване в реєстрі № 1602 ОСОБА_1 на праві приватної власності належить квартира за номером АДРЕСА_2 , загальною площею 54,3 кв.м. та складається з двох кімнат жилою площею 29,2 кв.м. (а.с. 6-7).
Зазначена квартира зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_1 КП «Дворічанським бюро технічної інвентаризації», про що внесено запис в реєстрову книгу №8 за реєстровим № 1187, про що проставлений відповідний напис на договорі купівлі-продажу квартири від 12.09.2003.
Відповідно до технічного паспорту, виданого КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації», власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 . Зазначена квартира розташована на 2 поверсі 2 поверхового будинку та складається з двох кімнат житловою площею 29,2 кв.м., в тому числі: 1-а кімната 11.1 кв.м., 2-а кімната 18.1 кв.м., кухня площею 8,6 кв.м, ванної кімнати площею 2.8 кв.м., вбиральні 1.3 кв.м., коридору 4.5 кв.м., передпокою 4.3 кв.м.; квартира обладнана лоджією 1.2 кв.м.; загальна площа квартири 54.3 кв.м. (а.с. 16-18).
Відповідно до Закону України “Про порядок вирішення окремих питань адміністративно-територіального устрою України» від 28.07.2023 (дата набрання чинності - 26.01.2024), а саме ст. 5 розділу ІІІ “Прикінцеві та перехідні положення» населені пункти, які до дня набрання чинності цим Законом були віднесені до категорії селищ міського типу, з дня набрання чинності цим Законом відносяться до категорії селищ. Таким чином адміністративно-територіальна одиниця смт. Дворічна Куп'янського району Харківської області з 26.01.2024 має найменування селище Дворічна Куп'янського району Харківської області.
Згідно копії паспорту позивачки, ОСОБА_1 з 18.12.2003 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 11-15).
Як вбачається з копії Довідки від 04.11.2022 № 5924-5002296965 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, місце проживання позивачки зареєстровано за адресою АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_3 (а.с. 5) .
15.03.2024 позивачка звернулась із заявою до державного реєстратора прав на нерухоме майно виконавчого комітету Сумської міської ради Сумської області з метою реєстрації права власності в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, проте рішенням № 73287908 від 23.05.2024 у здійсненні реєстрації права власності позивачеві було відмовлено у здійсненні реєстрації права власності у зв'язку з тим, що подані позивачем документи, не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. В рішенні державного реєстратора зазначено, оскільки заявником згідно поданих документів право власності на квартиру набуто до 01.01.2013, то державним реєстратором відповідно до п.2 ч. 1 ст.23 Закону, було прийнято рішенні про зупинення розгляду заяви та направлено запиту до відповідних державних органів, що проводили державну реєстрацію, для підтвердження зареєстрованого за заявником права власності на об'єкт нерухомого майна, щодо якого подано заяву. Оскільки на дату прийняття заяви про державну реєстрацію прав відомо про те, що деякі архіви не збереглися та були знищені у зв'язку з веденням бойових дій та не отриманням відповіді про запитану інформацію все ж по причині ведення бойових дій в умовах яких переписка не можлива, тому підтвердити запитувану інформацію щодо зареєстрованого права на вище вказане майно не має можливості. Оскільки підтвердження зареєстрованого права не може бути підтверджено документально, то, відповідно не має можливості визначити заявлене право власності заявника на об'єкт нерухомого майна як дійсне, а тому, державний реєстратор не має підстав встановити набута за ним набуття речового права на заявлене нерухоме майно. Таким чином, враховуючи норми ч.1 ст.3, п.3 ч.3 ст. 10, п.2 ч.1 ст. 23, п. 4 ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» неможливо провести реєстраційні дії щодо набуття права власності за заявником(а.с. 19-20).
Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та станом на дату розгляду справи триває. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (у редакції станом на час розгляду справи), селище Дворічна включено до території активних бойових дій.
23 лютого 2023 року Верховною Радою України прийнятий Закон України № 2923-ІХ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України». Зазначений закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна. Постановами Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги “єВідновлення»» (далі - Порядок) та від 30.05.2023 № 600 «Про затвердження Порядку надання компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна» затверджені відповідні порядки, якими деталізовані та впроваджуються механізми, визначені положеннями закону про компенсацію. Відповідно до п.3 ч.13 Порядку, для отримання компенсації необхідно переконатися, що пошкоджений об'єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису, провести його реєстрацію.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державний реєстратор під час проведення державної реєстрації прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, а також під час проведення державної реєстрації прав, які набуваються з прав, що виникли в установленому законодавством порядку до 1 січня 2013 року, обов'язково запитує від органів влади, підприємств, установ та організацій, які відповідно до законодавства проводили оформлення та/або реєстрацію прав, інформацію (довідки, засвідчені в установленому законодавством порядку копії документів тощо), необхідну для такої реєстрації, у разі відсутності доступу до відповідних носіїв інформації, що містять відомості, необхідні для проведення державної реєстрації прав, чи у разі відсутності необхідних відомостей в єдиних та державних реєстрах, доступ до яких визначено цим Законом, та/або у разі, якщо відповідні документи не були подані заявником, крім випадків, коли державна реєстрація прав здійснюється у зв'язку із вчиненням нотаріальної дії та такі документи були надані у зв'язку з вчиненням такої дії.
Відповідно до ст. 2 ЗУ «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об'єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» № 2923, є фізичні особи - громадяни України - власники пошкоджених/знищених об'єктів нерухомого майна. Реєстр пошкодженого та знищеного майна забезпечує створення, збирання, накопичення, обробку, зберігання, захист та облік, крім іншого, і таких відомостей (документів): документи та/або відомості про підтвердження права власності на пошкоджене чи знищене майно. Механізм надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення» визначений Порядком надання компенсації для відновлення окремих категорій об'єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381. Згідно з пунктом 6 вищевказаного Порядку, компенсація надається за умови, що відомості про право власності на пошкоджений об'єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. У пункті 13 цього ж Порядку закріплено, що для отримання компенсації необхідно з урахуванням пункту 13-1 цього Порядку, серед іншого, переконатися, що пошкоджений об'єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме.
У частині 1 статті 321 ЦК України закріплено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Отже, для отримання компенсації за пошкоджений об'єкт нерухомості необхідно внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що позивачка не може зробити будь-яким іншим способом, крім звернення до суду з даним позовом у порядку, визначеному статтею 392 ЦК України.
Стаття 392 ЦК України не породжує, а підтверджує наявне в позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, у тому випадку, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює наявне в позивача право власності, а також у разі втрати позивачем документа, який посвідчує його право власності. Отже, рішення державного реєстратора № 73287908 від 23.05.2024 про відмову в проведені реєстраційних дій унеможливлює отримання в майбутньому позивачкою компенсації для відновлення своєї квартири, а також позбавляє іншим чином можливості розпоряджатися своїм майном.
У постанові від 19.05.2020 у справі №916/1608/18 Велика Палата Верховного Суду зазначила, що вирішуючи спір про визнання права власності на підставі статті 392 цього Кодексу, слід враховувати, що за змістом вказаної норми права судове рішення не породжує права власності, а лише підтверджує наявне у позивача право власності, набуте раніше на законних підставах, якщо відповідач не визнає, заперечує або оспорює його. Отже, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності у судовому порядку є наявність підтвердженого належними доказами як права власності на майно, яке оспорюється або не визнається іншою особою, так і порушення (невизнання або оспорювання) цього права на спірне майно. Позивачем у такому позові може бути суб'єкт, який вважає себе власником певного майна, однак не може належним чином реалізувати свої правомочності у зв'язку із наявністю щодо цього права сумнівів з боку третіх осіб чи необхідністю одержати правовстановлюючі документи. Однією з підстав державної реєстрації права власності на нерухоме майно є рішення суду, яке набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно (пункт 9 частини першої статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»). Якщо право власності на спірне нерухоме майно зареєстроване за іншою особою, то належному способу захисту права відповідає вимога про витребування від (стягнення з) цієї особи нерухомого майна. Задоволення віндикаційного позову, тобто рішення суду про витребування нерухомого майна з чужого незаконного володіння, є підставою для внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; такий запис вноситься виключно у разі, якщо право власності на нерухоме майно зареєстроване саме за відповідачем, а не за іншою особою.
У вищевказаній справі Велика Палата Верховного Суду зробила висновок, що правило за аналогією закону (а саме, статті 392 ЦК України) має застосовуватися не тільки у випадках, коли власник втратив документ, який засвідчує його право власності, а й у випадках, коли наявні в нього документи не дають змоги беззаперечно підтвердити своє право власності на нерухоме майно, але лише за умови, що право на майно не зареєстроване за іншою особою.
У даній справі не було встановлено обставин, які б свідчили про наявність реєстрації права власності на спірне майно за будь-якою іншою особою.
При цьому у позивачки наявний оригінал договору купівлі-продажу квартири від 12.09.2003, посвідченого приватним нотаріусом Дворічанського районного нотаріального округу Харківської області Томчук С.М., зареєстроване в реєстрі № 1602 за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрований у встановленому на час виникнення права власності порядку, але з причин, які зазначені вище, цей документ не надає змоги позивачці беззаперечно підтвердити своє право власності на нерухоме майно, наслідком чого має бути державна реєстрація такого права.
Як передбаченост.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Тобто позов про визнання права власності на майно необхідний позивачеві тоді, коли у інших осіб виникають сумніви у належності йому цього майна, створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності у зв'язку з наявністю таких сумнівів чи втратою належних правовстановлюючих документів на майно, зокрема, на квартиру, жилий будинок або будь-яке інше приміщення.
Враховуючи обставини справи, те, що позивачка на теперішній час позбавлена можливості зареєструвати своє право власності на підставі наявних у неї документів, при розгляді справи стороною позивачки підтверджені належними та допустимими доказами всі обставини, які викликали необхідність у судовому захисті прав власності на його нерухоме майно, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 3, 12, 219, 247, 259, 263-265 ЦПК України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Дворічанської селищної військової адміністрації Куп'янського району Харківської області про визнання права власності - задовольнити в повному обсязі.
Визнати за ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП - НОМЕР_1 ) право власності на квартиру за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 54.3 кв.м., житловою площею 29.2 кв.м.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до Харківського апеляційного суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 16.06.2025.
Суддя В.О. Попова