Справа № 629/3401/25
Номер провадження 3/629/723/25
16.06.2025 року суддя Лозівського міськрайонного суду Харківської області Цендра Н.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця смт.Краснопавлівка, Лозівського району Харківської області, громадянина України, одруженого, старшого офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_3 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , мешкає за адресою: АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ,
якому відповідно до ст.63 Конституції України, ст.268 КУпАП, роз'яснені права,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.172-15 ч.2 КУпАП, -
встановив:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, відповідно до Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.03.2025 №71 "Про організацію роботи з повноважень у справах про адміністративні правопорушення", на виконання вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки проколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3, наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 09.01.2025 №5, Кодексу України про адміністративні правопорушення, визначений певний перелік уповноважених посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначені ст.ст. 210, 210', 211 КУпАП про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку, про порушення зіпсуття військово - облікових документів чи втрату їх з необережності, серед яких зазначений - старший офіцер мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_5 старший лейтенант ОСОБА_1 .
Співробітниками Національної поліції ГУНП в Харківській області до приміщення ІНФОРМАЦІЯ_5 були доставлені цивільні особи за порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, а саме: 07.02.2025 гр. ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , 17.02.2025 гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , 26.02.2025 гр. ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , 03.03.2025 гр. ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , 20.03.2025 гр. ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , 22.03.2025 гр. ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , 27.03.2025 гр. ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , 28.03.2025 гр. ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , 01.04.2025 гр. ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , 02.04.2025 гр. ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_15 , 16.04.2025 гр. ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_16 , 22.04.2025 гр. ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_17 , 22.04.2025 гр. ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_18 . Вищезазначені особи були доставлені до приміщення кабінету №17 ІНФОРМАЦІЯ_5 та передані старшому лейтенанту ОСОБА_1 для подальшого оформлення військово-облікових документів та направлення зазначених осіб на військово-лікарську комісію, з метою призову їх на військову службу. Також згідно вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки проколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3, наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 09.01.2025 №5, Кодексу України про адміністративні правопорушення старший лейтенант ОСОБА_1 зобов'язаний був скласти Постанову про виявлене адміністративне правопорушення передбачене ст. 210 КУпАП щодо вищезазначених військовозобов'язаних осіб.
Не зважаючи на вищевикладене, старший офіцер мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_5 старший лейтенант ОСОБА_1 , будучи військовою службовою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 , в порушення вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки проколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3, наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 09.01.2025 №5, Кодексу України про адміністративні правопорушення, в умовах воєнного стану.
Правопорушник ОСОБА_1 в судовому засіданні свою провину визнав частково, пояснив, що половина з тих перехованих є мобілізованими. Люди призвані, виявили згоду служити, тому не вбачав підстав для притягнення їх до адміністративної відповідальності. Крім того, повідомив, що в його обов'язки не входить складати Постанову, а має право складати тільки адміністративний протокол. Постанову складає юрист на підставі його протоколу, підписує і ставить печать безпосередньо керівник. Також зазначив, що оскільки особа вже поїхала у військову частину, то Постанова не буде виконана, так як особа повинна була прийти ознайомитись з матеріалом та Постановою.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього документи, судом встановлене наступне.
Відповідальність за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП наступає за недбале ставлення військової службової особи до військової служби, якщо це діяння вчинене в умовах особливого періоду.
Безпосереднім об'єктом правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, є встановлений порядок службової діяльності у сфері реалізації військовими службовими особами своїх прав і виконання обов'язків. З об'єктивної сторони це правопорушення характеризується суспільно небезпечною бездіяльністю у вигляді недбалого ставлення до служби, суспільно небезпечними наслідками у вигляді істотної шкоди і причинним зв'язком між вказаними бездіяльністю і наслідками. Недбале ставлення до служби передбачає невиконання або неналежне виконання військовою службовою особою своїх службових обов'язків, передбачених законами, військовими статутами, положеннями, наказами командування, через недбале чи несумлінне ставлення до них. Невиконання службових обов'язків полягає у невиконанні дій, які входять до службових обов'язків. Неналежне виконання службових обов'язків полягає в нечіткому, формальному або неповному здійсненні обов'язків.
Як вбачається зі змісту протоколу про військове адміністративне правопорушення серії ДНХ-2262/ппс від 03.05.2025 року, відповідно до Наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 від 29.03.2025 №71 "Про організацію роботи з повноважень у справах про адміністративні правопорушення", на виконання вимог Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки проколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 01.01.2024 №3, наказу начальника Генерального штабу Збройних Сил України від 09.01.2025 №5, Кодексу України про адміністративні правопорушення, визначений певний перелік уповноважених посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_5 на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначені ст.ст. 210, 210', 211 КУпАП про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку, про порушення зіпсуття військово - облікових документів чи втрату їх з необережності, серед яких зазначений - старший офіцер мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_5 старший лейтенант ОСОБА_1 зобов'язаний був скласти Постанову про адміністративне правопорушення передбачене ст.2101 КУпАП, щодо визначених військовозобов'язаних осіб.
Відповідно до статті 235 КУпАП територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).
Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до пунктів 9, 10 Інструкції зі складання територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки протоколів та оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення, матеріали справи про адміністративне правопорушення подаються уповноваженою посадовою особою, яка склала протокол, керівнику територіального центру комплектування та соціальної підтримки, для її розгляду у порядку, визначеному КУпАП.
Розглянувши справу про адміністративне правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до статті 283 КУпАП виносить постанову по справі про адміністративне правопорушення.
З протоколу ДНХ-2262/ппс вбачається, що ОСОБА_1 інкримінується вчинення адміністративного правопорушення за ст. 172-15 ч. 2 КУпАП, за не складання Постанови про виявлене адміністративне правопорушення передбачене ст. 210 КУпАП.
Однак, враховуючи вищевикладені норми законодавства та досліджені судом докази, судом встановлено, що старший лейтенант ОСОБА_1 не наділений повноваженнями на складання Постанов у справах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суд повинен належним чином з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справ.
Статтею 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно зі ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі та в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю, зокрема у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.
Таким чином, перевіривши докази у справі на допустимість, проаналізувавши їх у сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП, не підтверджена наявними доказами, а відтак провадження у справі підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 7, 172-15, 245, 247, 256, 278, 280 КУпАП, суд, -
постановив:
Провадження по адміністративній справі №629/3401/25 у відношенні ОСОБА_1 за ст.172-15 ч.2 КУпАП - закрити, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга в Харківський апеляційний суд через Лозівський міськрайонний суд Харківської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Наталія ЦЕНДРА