Справа № 639/4009/25
Провадження № 2-о/639/112/25
16 червня 2025 року м. Харків
Новобаварський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Борисенка О.О.,
секретаря судового засідання Шелеховської О.Л.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу № 639/4009/25 за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа - Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України,
установив:
До Новобаварського районного суду міста Харкова надійшла заява ОСОБА_1 , в якій заявник просила встановити факт смерті її матері ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сорокіне (до перейменування - м.Краснодон) Луганської області.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявник ОСОБА_1 є донькою ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сорокіне Луганської області. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення державної реєстрації смерті. Встановлення факту смерті матері має для заявника юридичне значення, оскільки є необхідним для отримання свідоцтва про її смерть державного зразка та оформлення спадкових справ.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
16.06.2025 ухвалою суду прийнято заяву до розгляду та відкрито окреме провадження у цивільній справі, призначено судове засідання (а.с.29).
Заявник просила розглянути справу без її участі.
Заінтересована особа - Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції повідомлена про дату, час і місце розгляду справи належним чином, представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, жодних заяв чи клопотань до суду не подавав.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, суд не здійснював.
Суд, дослідивши всебічно, повно, безпосередньо та об'єктивно наявні у справі докази, оцінив їх належність, допустимість, достовірність, достатність і взаємний зв'язок у сукупності, з урахуванням того, що відповідно до ст.2 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, встановив такі факти та відповідні ним правовідносини.
З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , вбачається, що матір'ю ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є ОСОБА_2 (а.с.15).
Згідно з копією свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 , 14.05.1977 ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 уклала шлюб з ОСОБА_4 , після укладення шлюбу їй присвоєно прізвище ОСОБА_5 .
З копії медичного свідоцтва про смерть серії 43 № 240000244, виданого 03.05.2025 Краснодонською центральною міською багатопрофільною лікарнею, вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 померла у АДРЕСА_1 , причини смерті: механічна жовтяниця, камінь загального жовчного протоку з холангітом (а.с.25-26).
17.05.2025 Краснодонським міськрайонний відділом запису актів цивільного стану департаменту записи актів цивільного стану Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки видана довідка про смерть № С-01451, з якої вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , (місце народження: м. Вороніж Росія) померла об 11 год 50 хв ІНФОРМАЦІЯ_4 у м. Краснодон, причина смерті: механічна жовтяниця, камінь загального жовчного протоку з холангітом (а.с.6).
Згідно з ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Пунктом 18 постанови від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» Пленум Верховного Суду України надав роз'яснення про те, що рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не замінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI, державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022, дію якого неодноразово продовжено та наразі не скасовано.
Місце Сорокине Луганської області відноситься до міської громади Довжанського району Луганської області.
Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженому Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786, до вказаного Переліку належить вся територія Довжанського району Луганської області, як тимчасово окупована Російською Федерацією територія України починаючи з 07.04.2014.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 № 1207-VII, тимчасово окупована Російською Федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території», будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження, смерті, реєстрації (розірвання) шлюбу особи на тимчасово окупованій території, які додаються до заяви про державну реєстрацію відповідного акта цивільного стану.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 11 квітня 2017 року №9-697/0/4-17 вказано, що з огляду на практику Європейського суду з прав людини у справах проти Туреччини (зокрема «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic of Moldova and Russia», «Ilaєcu and others v. Moldova and Russia») документи, видані органами та установами (зокрема лікувальними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку під час розгляду справ у порядку ст.257-1 ЦПК.
Відповідно до принципу міжнародного права «Намібійські винятки» (англ. «Namibia exception»), що були вперше сформульовані у практиці Міжнародного суду ООН, зокрема в його Консультативному висновку від 21 червня 1971 року (Namibia case), документи, видані окупаційною владою, повинні братися судами до уваги, якщо їх нехтування веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян. Розгляд судами таких документів не означає автоматичного визнання окупаційної влади.
У постанові Верховного Суду від 01.07.2020 у справі № 185/9816/16-ц викладений правовий висновок, згідно з яким документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами у їх сукупності та взаємозв'язку лише під час розгляду справ про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Враховуючи те, що територія Довжанського району Луганської області тимчасово окупована Російської Федерацією, суд з розумінням ставиться до того факту, що надати заявнику до суду більше письмових доказів, забезпечити прибуття свідків з окупованої території тощо є якщо не неможливим то таким, що буде потребувати значних зусиль, які можуть бути пов'язані зокрема із ризиком для життя, здоров'я та/або обмеженням свободи як самого заявника так і інших осіб (свідків).
Також, факт смерті ОСОБА_2 підтверджується наданими заявником фотознімками з місця поховання останньої (а.с.28).
Відповідно до ст.3 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Тому, суд дійшов висновку, що надані заявником на підтвердження факту смерті документи не є юридично дійсними, але вони підтверджують, що певна установа, яка не діє відповідно до українського законодавства, але de facto існує на окупованій території, зареєструвала та підтвердила факт смерті ОСОБА_2 .
Отже факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 у місті Сорокине (до перейменування - місце Краснодон) Луганської області 02.05.2025 знайшов підтвердження у судовому засіданні наданими заявником та дослідженими у судовому засіданні доказами, яких за вказаних обставин суд вважає мінімально достатніми для такого висновку.
Як зазначено у Листі Касаційного цивільного суду Верховного Суду від 22.04.2021 № 987/0/208-21, письмова відмова органів реєстрації актів цивільного стану у здійсненні відмови реєстрації фактів смерті та народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, при розгляді судом справ про встановлення таких фактів, не вимагається.
На підставі внутрішнього переконання, що ґрунтується на повному, всебічному та безпосередньому дослідженні доказів у їх сукупності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що з метою захисту законних прав та інтересів громадянки України ОСОБА_1 необхідно встановити факт смерті її матері ОСОБА_2 , яка настала ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Сорокине Луганської області.
Враховуючи викладене суд дійшов висновку про те, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню і на підставі ч. 4 ст.317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України допускає негайне виконання рішення у справі про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
На підставі викладеного, керуючись ст.4, 5, 13, 76-81, 90, 265, 293, 294, 315-319, 430 ЦПК України, суд
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , визнавши датою її смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 , місцем смерті: Україна, Луганська область, місто Сорокине, причина смерті: механічна жовтяниця, камінь загального жовчного протоку з холангітом.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса місця проживання: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа: Перший відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ 23320813, адреса місцезнаходження: м. Харків, вул. Сумська, буд.61.
Повне рішення складено 16.06.2025.
Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.
Суддя Олександр БОРИСЕНКО