Справа № 536/1115/25
Провадження № 2-о/536/41/25
16 червня 2025 року Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі: головуючої судді Клименко С.М.
за участю секретаря судового засідання Веремєєвої О.Р.
заявника прокурора Єрохова Р.С.
представника Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області Бондаря В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в залі судових засідань в місті Кременчуці справу за заявою Виконувача обов'язків керівника Глобинської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання спадщини відумерлою
09 травня 2025 року Виконувач обов'язків керівника Глобинської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області звернувся до суду з заявою про визнання спадщини відумерлою.
В обґрунтування заяви посилається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , який проживав в АДРЕСА_1 та якому на підставі державного акту на право приватної власності на землю ПЛ № 128842 виданого 15.09.2005 на праві приватної власності належала земельна ділянка площею 7,44 га, кадастровий номер 5322480700:05:000:0282 на території Бондарівського старостинського округу Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області. Заповіту на вищезазначене спадкове майно ОСОБА_1 не залишив, із заявами про прийняття спадщини ніхто не звертався, спадкова справа не заводилась, на спадкове майно ніхто не претендує, з огляду на що є підстави для визнання його спадщини відумерлою відповідно до вимог статті 1277 ЦК України та передання спадщини у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Просив визнати відумерлою спадщину після смерті ОСОБА_1 , що складається із земельної ділянки кадастровий номер 5322480700:05:000:0282 площею 7,44 га на території Бондарівського старостинського округу Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, яка належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю ПЛ № 128842 виданого 15.09.2005 та зареєстрованого у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 010554800320, яку передати у власність територіальної громади Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області.
В судовому засіданні заявник прокурор Єрохов Р.С. заяву підтримав та просив задовольнити, про обставини та підстави якої пояснив так, як це викладено в заяві.
Представник Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області Бондарь В.М. не заперечував проти задоволення заяви.
Суд, заслухавши заявника та представника селищної ради, дослідивши надані матеріали і оцінюючи все в сукупності, вважає, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.
Кожна особа, як слідує зі змісту ч. 1 ст. 4 ЦПК України, має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судове рішення повинно ґрунтуватись на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин.
Відповідно до ч.1 ст.293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою (п.8 ч.2 ст.293 ЦПК України).
Установлено, що 15 вересня 2005 року ОСОБА_1 видано державний акт на право приватної власності на земельну ділянку серії ПЛ №128842 площею 7,44 га кадастровий номер 5322480700:05:000:0282 на території Бондарівської сільської ради Кременчуцького району Полтавської області, зареєстрованоий у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010554800320.
Відповідно до Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію смерті від 24.04.2025, ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис про смерть №15 від 10.06.2011.
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) та інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) після померлого спадкодавця ОСОБА_1 станом на 29.04.2025 спадкова справа не заводилася, свідоцтво на про право на спадщину не видавалось, заповіти не посвідчувалися.
З часу смерті ОСОБА_1 минуло більше 14 років.
12.03.2025 виконавчий комітет Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області листом №02-24/184 повідомив Глобинську окружну прокуратуру Полтавської області про необхідність представляти інтереси селищної ради у питанні визнання спадщини відумерлою, у зв'язку з відсутністю спадкоємців за заповітом і за законом після смерті ОСОБА_1 , який був зареєстрований та проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Статтею 56 Цивільного процесуального кодексу України визначено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Згідно із положеннями ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Відповідно до ст. 338 ЦПК України, суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
Згідно ст. 1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.
Згідно ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування», сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Пунктами 30, 34 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна; затвердження місцевих програм приватизації, а також переліку об'єктів комунальної власності, які не підлягають приватизації; визначення доцільності, порядку та умов приватизації об'єктів права комунальної власності; вирішення питань про придбання в установленому законом порядку приватизованого майна, про включення до об'єктів комунальної власності майна, відчуженого у процесі приватизації, договір купівлі-продажу якого в установленому порядку розірвано або визнано недійсним, прийняття рішення про здійснення державно-приватного партнерства щодо об'єктів комунальної власності, у тому числі на умовах концесії, про створення, ліквідацію, реорганізацію та перепрофілювання підприємств, установ та організацій комунальної власності відповідної територіальної громади та вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ст.1 Земельного Кодексу України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Державний інтерес знаходить свій вияв у підтримці такого стану суспільних відносин, який би повною мірою відповідав конституційним засадам правового регулювання та забезпечував баланс інтересів усіх членів суспільства в їх взаємовідносинах між собою та державою.
Згідно з ч.1 ст.60 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
З огляду на викладене, беручи до уваги відсутність у померлого ОСОБА_1 спадкоємців як за законом, так і за заповітом, зважаючи на те, що після відкриття спадщини минуло вже більше 14 років, суд приходить до висновку, що заява законна, обгрунтована, знайшла своє підтвердження в судовому засіданні, тому її задовольняє.
Оскільки заяву задоволено і заявник у відповідності до Закону України «Про судовий збір» був звільнений від сплати судового збору за її подання, то суд вважає за необхідне віднести судовий збір за рахунок держави.
Керуючись ст. 13,81,259,293,338 ЦПК України, суд
Задовольнити заяву Виконувача обов'язків керівника Глобинської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області про визнання спадщини відумерлою.
Визнати відумерлою спадщину, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , що складається із земельної ділянки кадастровий номер 5322480700:05:000:0282 площею 7,44 га на території Бондарівського старостинського округу Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області, яка належала померлому на підставі державного акту на право приватної власності на землю ПЛ № 128842 виданого 15.09.2005 та зареєстрованого у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договір оренди землі за № 010554800320 та передати її у власність територіальної громади Новогалещинської селищної ради Кременчуцького району Полтавської області.
Судовий збір віднести за рахунок держави.
На рішення суду учасниками справи може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Полтавського апеляційного суду.
СуддяС. М. Клименко