Справа № 203/2536/25
Провадження № 3/0203/1119/2025
іменем України
07 травня 2025 року суддя Центрального районного суду м. Дніпра Черваньова Ю.М., розглянувши матеріали, що надійшли від Управління патрульної поліції в Дніпропетровській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.173-2 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ №221177 від 31.03.2025 року ОСОБА_1 31.03.2025 року о 00:30 год. в АДРЕСА_1 вчинив домашнє насильство: висловлювався в бік своєї дівчини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , нецензурною лайкою, лупцював її, внаслідок чого була завдана шкода фізичному та психологічному здоров'ю потерпілої.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, був сповіщений про дату, час і місце судового розгляду справи sms - сповіщенням на номер телефону, зазначений в протоколі про адміністративне правопорушення (380990265233), підписаному останнім.
Зважаючи на те, що відповідно до ст.268 КУпАП під час розгляду справ за ст.173-2 КУпАП присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності не є обов'язковою, суд знаходить можливим провести розгляд за відсутності ОСОБА_1 .
Суд, вивчивши матеріали справи, прийшов до наступного висновку.
Відповідно до ст.ст.245, 280 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення має забезпечувати повне, всебічне й об'єктивне з'ясування всіх обставин справи, що сприяє постановленню законного та обґрунтованого рішення, яке виключало б його двозначне тлумачення і сумніви щодо доведеності вини певної особи у вчиненні адміністративного правопорушення.
Судом встановлено, що на підтвердження вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП, особою, яка склала протокол, надано протокол про адміністративне правопорушення, рапорт, терміновий заборонний припис стосовно кривдника серії АА №167063 та форму оцінки ризиків вчинення домашнього насильства.
Так, протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказом вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із стандартом доказування поза розумним сумнівом (Рішення ЄСПЛ від 18 січня 1978 року у справі Ірландія проти Сполученого Королівства (Ireland v. the United Kingdom), п. 161, Series A заява № 25) , який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Рапорт працівника поліції не може вважатися об'єктивним доказом у справі, оскільки така особа є представником суб'єкта владних повноважень, що повністю узгоджується із правовою позицію, висловленою у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 15 квітня 2020 року №489/4827/16а.
Терміновий заборонний припис серія АА 167063, зміст якого неможливо прочитати, та форма оцінка ризиків не містять даних щодо фактичних обставин справи, які підлягають доказуванню, тому є неналежними доказами у справі.
Крім того рапорт (а.с.4) не має відомостей про висловлювання ОСОБА_1 нецензурною лайкою в бік потерпілої ОСОБА_2 , застосування до неї фізичної сили. Заявницею ОСОБА_2 по прибуттю працівників поліції на місце виклику повідомлено, що співмешканець не пускає її до спільного житла. Крім того, зазначено, що від потерпілої відібрана заява за даним фактом, однак вказана заява в матеріалах справи відсутня.
Отже, за відсутністю інших доказів на підтвердження факту вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, вважати його дії такими, що утворюють склад зазначеного адміністративного правопорушення, суд позбавлений можливості.
Відповідно до ст.62 Конституції України, обвинувачення не може ґрунтуватись на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Практика Європейського суду з прав людини вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує критерії доведення «поза розумним сумнівом», яке має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій факту, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
З огляду на вказане, суд дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст.221, п.1 ст. 247, 251, 283-285, 294 КУпАП, суддя -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.173-2 КУпАП закрити за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Скарга на постанову подається до Дніпровського апеляційного суду через Центральний районний суд міста Дніпра.
Суддя: Ю.М. Черваньова