Єдиний унікальний номер судової справи 462/3497/25
Номер провадження 3/462/1666/25
про передачу справи за підсудністю
(на розгляд іншого суду)
12 червня 2025 року суддя Залізничного районного суду м. Львова Галайко Н. М., перевіривши матеріали справи, які надійшли з Головного управління Державної податкової служби у Львівській області (далі - ГУ ДПС у Львівській області), код ЄДРПОУ: 43968090, електронна пошта: office@sfs.lviv.ua, місцезнаходження: 79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35 про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , фізичної особи-підприємця, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , відомостей про притягнення раніше до адміністративної відповідальності немає, відомостей про наявність встановлених законодавством України пільг немає (дані щодо особи зазначено згідно протоколу),
за ознаками вчинення правопорушення, в галузі торгівлі, громадського харчування, сфері послуг, в галузі фінансів і підприємницькій діяльності передбаченого ч. 1 ст. 163-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
встановив:
І. Рух справи.
ГУ ДПС у Львівській області, 20.05.2025 року (вх. № 10777) звернулося у Залізничний районний суд м. Львова із матеріалами справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.05.2025 року для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю - Галайко Н. М.
ІІ. Опис обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
2.1. Щодо протоколу № 010565 (серія ГУ ЛВ № 305/13-01-24-08) від 12.05.2025 року.
Згідно вказаного протоколу про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 , будучи платником податків - фізичною особою допустив порушення, шляхом неповідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян 1 ДФ та 4 ДФ, а саме не в повному обсязі відображено суми доходу нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми отриманого з них податку по видах ознак «157» за період 2017-2023 року та за ІІІ квартал 2023 року, ІV квартал 2023 року не проставлені ознаки соціальної податкової пільги по працівнику ОСОБА_2 , чим порушено п. п. «б» п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
2.2. Правова кваліфікація діяння.
Так, дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 податковим органом кваліфіковано за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Права та обов'язки особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП ОСОБА_1 роз'яснені при складанні протоколу.
ІІІ. Позиція суду.
Суд, перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, всебічно і об'єктивно оцінивши надані докази у їх сукупності, дійшов висновку, що провадження у цій справі не підсудне Залізничному районному суду м. Львова.
Такий висновок ґрунтується на вимогах закону, аналізі фактичних обставин та усвідомленні меж юрисдикції суду.
ІV. Щодо територіальної юрисдикції (підсудності).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що орган державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 1 КУпАП завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
У відповідності до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Протокол про адміністративне правопорушення, як документ, що засвідчує факти неправомірних дій і є основним джерелом доказів, складається по встановленій формі і повинен містити дані, необхідні для розгляду справи по суті, особа, яка складає протокол про адміністративне правопорушення повинна ретельно з'ясувати характер правопорушення та правильно кваліфікувати дії винної особи. У протоколі мають бути зазначені обставини, які свідчать про наявність адміністративного проступку та його характер, а також, обставини, що характеризують особу, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Положення ч. 1 ст. 276 КУпАП визначають, що справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Вимоги ст. 276 КУпАП не містять альтернативної підсудності щодо розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ст. 163-4 КУпАП.
Так, судом встановлено, що місцем вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення № 010565 (серія ГУ ЛВ № 305/13-01-24-08) від 12.05.2025 року зазначено: м. Львів, вул. Панча, 18Б, яка територіально відноситься до Шевченківського району м. Львова.
Відтак, ГУ ДПС у Львівській області, реалізовуючи свої повноваження, передбачені ст. 257 КУпАП щодо надіслання протоколу про адміністративне правопорушення, за наведеного вище, невірно, з порушенням вимог ст. 276 КУпАП, визначило орган, уповноважений розглядати справу про адміністративне правопорушення.
V. Підсумки.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, Закону України «Про виконання рішень, застосування практики Європейського суду з прав людини» зазначає, що інститут підсудності безпосередньо пов'язаний із забезпеченням права на справедливий судовий розгляд, який закріплений у п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, оскільки за його допомогою визначається «належний суд», тобто суд, уповноважений розглядати конкретну справу. При цьому, недотримання правил територіальної юрисдикції є порушенням процесуального закону, який є підставою для скасування рішення суду.
Так, прийняття будь-якого кінцевого рішення по суті справи Залізничним районним судом м. Львова, який неправомочний вирішувати дану справу, як це закріплено вимогами ст. 293 КУпАП, буде безумовною підставою для скасування відповідної постанови порушенням вимог чинного КУпАП.
Враховуючи наведене, для забезпечення своєчасного, всебічного та повного з'ясування обставин справи та з метою недопущення порушення прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд дійшов переконання про необхідність направлення справи за підсудністю, а саме, за місцем вчинення адміністративного правопорушення, згідно відомостей, які містяться у протоколі про адміністративне правопорушення № 010565 (серія ГУ ЛВ № 305/13-01-24-08) від 12.05.2025 року, у відповідності до ч. 1 ст. 276 КУпАП, а саме до Шевченківського районного суду м. Львова.
На підставі наведеного та керуючись ст. 245, 254, 256, 276, 278, 283-285 КУпАП, суд -
ухвалив:
1. Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП - направити для розгляду за територіальною підсудністю у Шевченківський районний суд м. Львова (електронна пошта: inbox@sh.lv.court.gov.ua, місцезнаходження: 79018, м. Львів, вул. Січових Стрільців, 12).
2. Постанова оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя/підпис/
Згідно з оригіналом.
Суддя: Н. М. Галайко