Справа № 333/5027/25
Провадження № 2-о/333/376/25
рішення
Іменем України
10 червня 2025 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого-судді Кулик В.Б.,
за участю секретаря судового засідання Пантюх Ю.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Запоріжжя, в порядку окремого провадження, цивільну справу № 333/5027/25 за заявою ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Ігнатова Євгена Євгеновича про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), -
10.06.2025 року заявники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Ігнатова Є.Є. через систему «Електронний суд» звернулися до Комунарського районного суду м. Запоріжжя із заявою про встановлення факту народження дитини чоловічої статі ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Сімферополь, АР Крим, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянки України, та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України.
В обґрунтування заяви зазначено, що заявниця ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з заявником ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_1 у пологовому будинку м. Сімферополь, АР Крим, у заявниці народилася дитина - син ОСОБА_3 , про що свідчить обмінна карта № НОМЕР_1 .
У зв'язку з тим, що медичний документ про народження, отриманий на території тимчасово окупованої території, а саме м. Сімферополь, АР Крим, зразка російської федерації є недійсним, а довідка видана компетентною установою України відсутня, заявники позбавлені можливості отримати свідоцтво про народження на території України в позасудовому порядку. Встановлення факту народження дитини їм необхідне для отримання свідоцтва про народження та відповідної реєстрації у встановленому законом порядку.
В судове засідання заявники та їх представник - адвокат Ігнатов Є.Є. не з'явились, в тексті поданої до суду заяви представник заявників звернувся до суду з клопотанням про розгляд заяви за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином.
Зважаючи на наявність у справі достатніх матеріалів про права та правовідносини сторін, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності осіб, що у судове засідання не з'явились.
Суд розглядає справу без фіксації судового процесу технічними засобами відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Суд, дослідивши зібрані по справі докази, приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Батько новонародженої дитини - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженець с. Ново-Збур'ївка, Сімферопольського району, АР Крим, є громадянином України, що підтверджується копією паспорту серія НОМЕР_2 , виданого 21.04.2004 року Сімферопольським РВ ГУ МВС України в Криму (а.с. 7-9).
Матір новонародженої дитини - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка с. Приморське м. Феодосії, АР Крим, є громадянкою України, що підтверджується копією паспорту серія НОМЕР_3 , виданого 26.10.2010 року Феодосійським МВ ГУ МВС України в АР Крим (а.с. 10-11).
Заявники ОСОБА_2 та ОСОБА_1 перебувають у зареєстрованому шлюбі з 25.09.2010 року, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого Центральним відділом реєстрації актів цивільного стану Сімферопольського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим (а.с. 9 зв).
Відповідно до обмінної карти № 936, ІНФОРМАЦІЯ_1 о 00 год. 05 хв. ОСОБА_1 народила дитину чоловічої статі (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_4 відділом реєстрації народжень м. Сімферополя Департаменту реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим зареєстровано факт народження ОСОБА_3 , актовий запис № 1930, батьками якого зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_1 , на підтвердження чого надано копію свідоцтва про народження від 15.05.2015 року, виданого відділом реєстрації народжень м. Сімферополя Департаменту реєстрації актів цивільного стану Міністерства юстиції Республіки Крим (а.с. 11 зв).
Інформація про народження громадянина України має бути внесена до Єдиного державного реєстру актів цивільного стану в Україні. Згідно з ч. 1 ст. 144 СК України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану. На підставі запису про народження дитини відділ державної реєстрації актів цивільного стану має видати свідоцтво про народження. В подальшому, до отримання дитиною паспорту громадянина України, свідоцтво про народження є основним документом, що засвідчує його особу.
Проте у випадку народження дитини на тимчасово окупованій території виконати цей обов'язок неможливо.
Так, згідно з Правилами державної реєстрації актів цивільного стану України, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року № 52/5 (далі - Правила), для реєстрації факту народження дитини, яке відбулося в медичному закладі до органів реєстрації необхідно подати медичне свідоцтво про народження (форма № 103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 року № 545 (п. 2 гл. 1 розділу 3 Правил). Це свідоцтво подається, якщо дитина народилася на території України. Оскільки м. Сімферополь, АР Крим, є територією України, ніякий інший документ у випадку народження дитини в медичному закладі не є підставою для отримання свідоцтва про народження. Однак, м. Сімферополь, АР Крим - тимчасово окуповане російською федерацією, яка здійснює контроль на цій території.
До того ж, згідно з п. 3 гл. 1 розділу 3 Правил, державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем народження дитини або за місцем проживання її батьків чи одного з них. Місцем народження дитини є м. Сімферополь, АР Крим, місцем проживання батьків в даному випадку є с. Ново-Збур'ївка, АР Крим.
Згідно зі ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»(далі - Закон про окуповані території), будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Внаслідок цих обставин на сьогодні отримання свідоцтва про народження дитини в органах РАЦС Міністерства юстиції України є неможливим, а єдиним шляхом для його отримання та захисту прав дитини є звернення до суду за встановленням факту, що має юридичне значення.
Встановлення факту народження дитини необхідно заявникам для отримання свідоцтва про народження дитини встановленого законодавством України зразка, підтвердження громадянства України дитини та реалізації в подальшому дитиною всіх належних їй прав та свобод громадянина України.
Частиною першою ст. 315 ЦПК України встановлено перелік фактів, що мають юридичне значення, справи про встановлення яких розглядаються судом.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Для встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження необхідні обставини, які свідчать про реєстрацію цієї події, а також про те, що заінтересована особа не має можливості відновити втрачені або знищені документи про це.
Пунктом першим Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» роз'яснено, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду. У рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків. Ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню. Рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Оскарження рішення не зупиняє його виконання. Копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України, у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Відповідно до ст. 133 СК України, якщо дитина народилася у подружжя, дружина записується матір'ю, а чоловік - батьком дитини.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Встановлення факту, що має юридичне значення необхідно заявникам для державної реєстрації народження дитини.
Таким чином, оцінивши усі докази, що є у справі у їх сукупності, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення даного факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 18, 315, 317, 319, 354, 355 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 , ОСОБА_2 в особі представника - адвоката Ігнатова Євгена Євгеновича про встановлення факту народження дитини на тимчасово окупованій території України, заінтересована особа - Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) - задовольнити.
Встановити факт народження дитини чоловічої статі - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 в м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, від матері ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , громадянки України, та батька ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянина України.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний термін з дня його проголошення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя В.Б. Кулик