Ухвала від 13.06.2025 по справі 336/5936/18

13.06.2025

Справа № 336/5936/18

Провадження № 1-кп/331/46/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2025 року Олександрівський районний суд міста Запоріжжя у складі: головуючого - судді ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Запоріжжі кримінальне провадження № 12017080080004112 від 26.10.2017 з обвинувальним актом щодо

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Саранськ, Мордовія, громадянки України, яка має вищу освіту, працевлаштованої головним спеціалістом відділу житлово-комунального господарства в районній адміністрації ЗМР по Шевченківському району, розлученої, яка на утриманні неповнолітніх дітей не має, зареєстрована та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

обвинуваченої у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 364 КК України,

за участі:

прокурора ОСОБА_4 ,

представника потерпілого ОСОБА_5

захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,

обвинувачених ОСОБА_8 та ОСОБА_3 ,

УСТАНОВИВ:

У провадженні Олександрівського районного суду міста Запоріжжя знаходиться кримінальне провадження щодо ОСОБА_8 обвинуваченої у скоєнні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 358, ч. 3 ст. 190 КК України, та ОСОБА_3 обвинуваченої у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

1. Формулювання обвинувачення у кримінальному провадженні

Згідно з розпорядженням Запорізького міського голови № 512к від 16.03.2011 «Про призначення ОСОБА_3 » ОСОБА_3 призначено з 18.03.2011 за переведенням на вакантну посаду начальника відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, з присвоєнням їй 10 рангу посадової особи місцевого самоварядування, як таку, що успішно пройшла стажування на цій посаді.

Відповідно до посадової інструкції начальника відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради, затвердженої наказом начальника служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради від 01.03.2011 за №01-03/12, з якою ОСОБА_3 ознайомлена під підпис 18.03.2011, до завдань та обов'язків начальника відділу по району входить:

- безпосередньо підпорядкування начальнику служби у справах дітей Запорізької міської ради;

- здійснення керівництва діяльністю відділу, несення відповідальності за виконання покладених на нього завдань і здійснення функцій;

- внесення на розгляд начальника служби(управління) пропозиції з питань, що належать до компетенції відділу;

- готування на надання на затвердження начальнику служби у справах дітей проектів рішень, що стосуються компетенції відділу та контролює їх виконання;

- організація та проведення особистого прийому громадян та дітей, розгляд їх звернень, прийняття відповідних рішень;

- аналіз діяльності відділу та розробка перспектив;

- забезпечення дотримання спеціалістами відділу завдань з питань соціального захисту дітей;

- організація роботи та контроль стану справ з питань піклування над дітьми- сиротами та дітьми, позбавленими піклування, соціального захисту дітей і арофілактики правопорушень;

- вжиття заходів щодо запобігання бездоглядності серед неповнолітніх в межах своєї компетенції;

- співпраця з медичними, навчальними закладами установами (усіх форм власності) з питань, що відносять до служби;

- аналіз стану профілактичної роботи з неповнолітніми;

- аналіз та забезпечення виконання міських програм Шевченківського району;

- готування інформаційно-аналітичних і статистичних матеріалів;

- надання органам місцевого самоврядування, підприємствам та організаціям усіх форм власності, громадським організаціям своїх повноважень, практичної, методичної і консультативної допомоги у вирішенні питань щодо соціального захисту дітей та запобігання ними правопорушень;

- надання пропозицій щодо складання графіку щодо спеціалістів відділу;

- забезпечення контролю умов утримання і виховання дітей, позбавлених батьківського піклування, які мешкають в сім 'ях піклувальників, прийомних сім 'ях;

- ведення державної статистики щодо дітей в районі;

- організація перевірки стану виховної роботи з дітьми у навчальних закладах району;

- спільно з кримінальною міліцією організація проведення профілактичних рейдів щодо попередження дитячої безпритульності та бездоглядності;

- забезпечення організації перевірки трудового законодавства щодо працюючих дітей в установах, на підприємствах усіх форм власності (у разі необхідності);

- проведення роботи серед дітей щодо запобігання правопорушень;

- надання пропозицій щодо оздоровлення дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, дітей, які опинились у складних життєвих обставинах;

- готування матеріалів, аналітичних довідок, що стосуються роботи відділу, нарад, семінарів, засідань координаційної ради, комісій з питань захисту прав дитини;

- виконання повноважень заступника голови комісії з питань захисту прав дитини при районній адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району;

- готування матеріалів та проектів розпоряджень з питань дозволу на складання правочинів за участю дітей щодо продажу (обміну), дарування майна, якщо діти мають право власності на житло або його частку;

- готування подання до прокуратури та інших установ щодо захисту -- і майнових прав дітей;

- розгляд за дорученням начальника служби (управління) звернень, заяв, листів громадян, юридичних осіб за питань, що належать до компетенції служби;

- виконання окремих доручень начальника служби(управління).

Згідно п. 1.4 посадової інструкції начальник відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради в своїй діяльності керується Конституцією України та законами України, постановами Верховної Ради України, наказами профільного Міністерства України, рішеннями міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, Положеннями про службу (управління) у справах дітей Запорізької міської ради, Положеннями про відділ по Вознесенівському, Дніпровському Заводському,Комунарському, Олександрівському, Хортицькому, Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради та цією інструкцією.

Згідно п. 2.2 зазначеної посадової інструкції, начальник відділу здійснює керівництво діяльністю відділу, несе персональну відповідальність за виконання покладених на нього завдань і здійснення ним своїх функцій.

Таким чином, ОСОБА_3 , займаючи посаду начальника відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради, з 18.03.2011 виконувала організаційно-розпорядчі таадміністративно-господарські функції, а отже згідно з п.1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

Так, 11.02.2013, у період часу з 08-00 по 17-00, ОСОБА_3 , будучи службовою особою, займаючи посаду начальника відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради, знаходячись у службовому кабінеті, розташованому у будівлі районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району за адресою: м Запоріжжя, пр. Моторобудівників, 34, достовірно знаючи про те, що особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання відповідно до п.40 Постанови Кабінету Міністрів №866 від 24.09.2008 «Про затвердження порядку провадження органами опіки та піклування діяльності,пов'язаної із захистом прав дитини» особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання наступні документи, а саме:

- заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);

- довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;

- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

- копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

- довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;

- копію паспорта;

- висновок про стан здоров'я заявника, складений за формою згідно з додатком 5;

- довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;

- довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника;

- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати,

діючи умисно, з корисливих мотивів, в інтересах третіх осіб, а саме ОСОБА_8 , використала своє службове становище всупереч інтересам служби, яке виразилось в тому, що до прийняття заяви із повним пакетом документів, на бланку, який є додатком 9 до Постанови Кабінету Міністрів №866 від 24.09.2008 «Про затвердження порядку провадження органами опіки та піклування діяльності,пов'язаної із захистом прав дитини», не виходячи за місцем проживання вказаної особи, а саме до будинку АДРЕСА_2 , достовірно знаючи, що умови для виховання та розвитку дітей не створені, не підготовлені ліжечка для відпочинку, відсутнє місце для ігор та іграшки, обстановка у кімнатах неохайна, кухня у брудному стані, від імені спеціаліста відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради ОСОБА_9 , яка відповідала згідно своєї посадової інструкції за встановлення опіки над дітьми та усиновлення, власноруч склала акт обстеження умов проживання з метою проходження навчання та отримання висновку про можливість встановлення опіки над дітьми ОСОБА_8 як службова особа, має владні повноваження, що розповсюджуються на підпорядкованих їй осіб, надала вказівку своїй підлеглій ОСОБА_9 підписати вищевказаний документ.

ОСОБА_8 пройшла курс підготовки кандидатів в опікуни (піклувальники) та згідно з рекомендаціями Запорізького обласного центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді включена до єдиного банку даних потенційних опікунів (піклувальників) за №238 та отримала висновок про можливість бути опікуном від 26.04.2013 № 01-10/661.

У подальшому, 07.05.2013, у період часу з 08-00 по 17-00, ОСОБА_3 , всупереч покладених на неї нормативно-правовим актом та законом обов'язків, продовжуючи умисно діяти всупереч інтересам служби, щодо пред'явлення вимог обов'язкових для виконання іншими фізичними особами, знаходячись у службовому кабінеті, розташованому у будівлі районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району за адресою: м. Запоріжжя, пр. Моторобудівників, 34, прийняла до розгляду та подальшого вирішення заяви від ОСОБА_8 про визначення останньої опікуном над малолітніми ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , які були позбавлені батьківського піклування за рішенням Комунарського районного суду м. Запоріжжя від 22.01.2013 та пакет документів, серед яких ОСОБА_8 було надано довідку, складену особисто нею та підписану 08.02.2013 головою квартального комітету №102 ОСОБА_13 , про те, що за адресою: АДРЕСА_2 мешкає тільки ОСОБА_8 із своєю донькою ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а батьки заявниці - ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_9, які насправді мешкали разом із заявницею за вищевказаною адресою, не вказані, внаслідок чого не надавали своєї письмової згоди на проживання дітей, позбавлених батьківського піклування на власній житловій площі та не долучали довідки від нарколога та психіатра, а також представила завірену копію податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця, де вказана загальна сума доходу за звітній період 2012 року в сумі 198 000 гривень, отримання та наявність якої нічим не підтверджується, що не дає вважати про постійність отримуємого заявницею постійного доходу.

Так, 15.05.2013, в ході засідання комісії з питань захисту прав дитини при районній адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, згідно протоколу №11, було прийнято рішення про встановлення опіки над малолітніми ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , після якого головою адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району ОСОБА_17 надані розпорядження, а саме: № 305р від 18.05.2013 «Про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 », №306р від 18.05.2013 «Про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 », № 307р від 18.05.2013 «Про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ОСОБА_8 , як опікуну, призначено державну допомогу.

ОСОБА_8 , як опікун ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на утримання та виховання вищевказаних дітей з Управління праці та соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району в період часу з 01.01.2013 по 29.02.2016, згідно висновку експерта Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №20-115 від 16.08.2018 отримала державну допомогу на утримання дитини ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в сумі 61 120,00 грн.(шістдесят одна тисяча сто двадцять грн.00 коп.), дитини ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 в сумі 72 760,00 грн. (сімдесят дві тисячі сімсот шістдесят грн. 00 коп.), дитини ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 в сумі 60 696,00 грн. (шістдесят тисяч шістсот дев'яносто шість грн. 00 коп.), загальною сумою 194 576 гривень 00 копійок, що у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

Продовжуючи свої дії, маючи єдиний умисел, 15.01.2014, у період часу з 08-00 до 17-00, ОСОБА_3 , продовжуючи обіймати посаду начальника відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради, будучи службовою особою, знаходячись у службовому кабінеті, розташованому у будівлі районної адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району за адресою: м. Запоріжжя, пр. Моторобудівників, 34, достовірно знаючи про те, що особі, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання відповідно до п.40 Постанови Кабінету Міністрів №866 від 24.09.2008 «Про затвердження порядку провадження органами опіки та піклування діяльності,пов'язаної із захистом прав дитини» особа, яка виявила бажання взяти на виховання в сім'ю дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, подає службі у справах дітей за місцем свого проживання наступні документи, а саме:

- заяву (від подружжя приймається спільна заява, підписана обома подружжями);

- довідку про доходи за останні шість місяців або копію декларації про доходи, засвідчену в установленому порядку;

- документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;

- копію свідоцтва про шлюб (для осіб, які перебувають у шлюбі);

- довідку про проходження курсу навчання з виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, і рекомендацію центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді щодо включення кандидатів до єдиного банку даних;

- копію паспорта;

- висновок про стан здоров'я заявника, складений за формою згідно з додатком 5;

- довідку від нарколога та психіатра для осіб, які проживають разом із заявниками;

- довідку про наявність чи відсутність судимості для кожного заявника, видану територіальним центром з надання сервісних послуг МВС за місцем проживання заявника;

- письмову згоду всіх повнолітніх членів сім'ї, що проживають разом з особою, яка бажає взяти дитину-сироту або дитину, позбавлену батьківського піклування, під опіку, піклування, утворити прийомну сім'ю або на власній житловій площі - дитячий будинок сімейного типу, засвідчену нотаріально або написану власноручно в присутності посадової особи, яка здійснює прийом документів, про що робиться позначка на заяві із зазначенням прізвища, ім'я, по батькові, підпису посадової особи та дати, діючи умисно, з корисливих мотивів, в інтересах третіх осіб, а саме ОСОБА_8 , використала своє службове становище всупереч інтересам служби, яке і вразилось в тому, що прийняла від останньої заяви про призначення її опікуном над малолітніми ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , які позбавлені батьківського піклування за рішенням Оріхівського районного суду Запорізької області від 11.12.2013.

Того ж дня, 15.01.2014, у період часу з 08-00 по 17-00, ОСОБА_3 ,використавши своє службове становище всупереч інтересам служби, достовірно знаючи, що умови для виховання та розвитку дітей не створені, не підготовленіліжечка для відпочинку, відсутнє місце для ігор та іграшки, обстановка у кімнатах неохайна, кухня у брудному стані, а також те, що у ОСОБА_8 вже знаходяться троє малолітніх дітей під опікою, як службова особа, яка виконує організаційно-розпорядчі обов'язки, маючи владні повноваження, що розповсюджується на підпорядкованих їй осіб, наказала своїй підлеглій - спеціалісту відділу по Шевченківському району служби (управління) у справах дітей Запорізької міської ради ОСОБА_20 , яка відповідала згідно своєї посадової інструкції за встановлення опіки над дітьми прийняти від ОСОБА_8 заяву із пакетом вже зібраних документів та скласти акт обстеження умов проживання заявниці не виходячи за місцем проживання вказаної особи, а саме до будинку АДРЕСА_2 , надавши бланк, який є додатком 9 до Постанови Кабінету Міністрів №866 від 24.09.2008 «Про затвердження порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, в'язаної із захистом прав дитини», та на якому стояв підпис та прізвище ОСОБА_8 про те, що вона ознайомлена з актом.

Встановлено, що серед наданих ОСОБА_8 до заяви про встановлення опікунства над малолітніми дітьми, документах, є довідка, підписана 13.01.2014 головою квартального комітету №102 ОСОБА_13 , про те, що за адресою: АДРЕСА_2 мешкають та зареєстровані ОСОБА_8 із своєю донькою ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , а також мешкають без реєстрації діти, які знаходяться під опікою ОСОБА_8 - ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а батьки заявниці - ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_8 та ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_9, які насправді зареєстровані та мешкали разом із нею у будинку, не вказані, внаслідок чого не надавали своєї письмової згоди на проживання дітей, позбавлених батьківського піклування на власній житловій площі та не долучали довідки від нарколога та психіатра, хоча на цей час ОСОБА_15 , ІНФОРМАЦІЯ_8 знаходилась на обліку у лікаря-психіатра з 03.07.2013 з діагнозом: «Атеросклеротичная деменція». Також до пакету документів ОСОБА_8 долучила завірену копію податкової декларації платника єдиного податку - фізичної особи підприємця, де вказана загальна сума доходу за звітній період 2012 року в сумі 198 000 гривень, отримання та наявність якої нічим не підтверджується, що не дає вважати про постійність отримуємого заявницею постійного доходу, тим самим встановлено, що при прийомі заяви від ОСОБА_8 та пакету документів до неї порушено п.40 Постанови Кабінету Міністрів №866 від 24.09.2008 «Про затвердження порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини».

Так, 22.01.2014, в ході засідання комісії з питань захисту прав дитини при районній адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району, згідно протоколу №2, було прийнято рішення про встановлення опіки над малолітніми ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , після якого головою адміністрації Запорізької міської ради по Шевченківському району ОСОБА_17 надані розпорядження, а саме: №31р від 24.01.2014 «Про встановлення опіки над малолітнім ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 » та №32р від 24.01.2014 «Про встановлення опіки над малолітньою ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 » та ОСОБА_8 , як опікуну, призначено державну допомогу.

ОСОБА_8 , як опікун ОСОБА_19 ІНФОРМАЦІЯ_7 та ОСОБА_18 ІНФОРМАЦІЯ_6 , в період часу з 01.01.2014 по 31.01.2018, згідно висновку експерта Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України №20-115 від 16.08.2018 отримала державну допомогу на утримання дитини ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_6 в сумі -136 970,00 грн. (сто тридцять шість тисяч дев'ятсот сімдесят грн. 00коп.), дитини ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_7 в сумі 109 313,72 грн. (сто дев'ять тисяч триста тринадцять грн. 72 коп.), що у 250 і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, та є тяжкими наслідками причиненим державним інтересам.

2. Кваліфікація дій обвинуваченого за законом України про кримінальну відповідальність

Дії обвинуваченої ОСОБА_3 кваліфіковані органом досудового розслідування за ч.2 ст.364 КК України, тому що вона вчинила умисні дії, які виразилися у зловживанні службовим становищем, тобто, умисному, з корисливих мотивів, в інтересах третіх осіб використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки державним інтересам.

3. Позиції сторін

У судовому засіданні захисник обвинуваченої ОСОБА_3 - адвокат ОСОБА_7 заявив клопотання про закриття кримінального провадження та звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, у зв'язку з закінчення строків давності притягнення особи до кримінальної відповідальності. Крім того, додав, що ОСОБА_3 після вчинення вказаного правопорушення інших злочинів не вчиняла, до кримінальної відповідальності не притягалась, строки давності сплили у лютому 2023 року та не переривались, тому вважав, що є підстави для застосування ст. 49 КК України.

У судовому засіданні обвинувачена ОСОБА_3 клопотання підтримала, просила закрити кримінальне провадження. При цьому зазначила, що свою провину не визнає, однак не бажає продовження судового розгляду її справи.

Адвокат ОСОБА_23 та обвинувачена ОСОБА_8 у вирішенні вказаного питання покладались на розсуд суду.

Прокурор ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення клопотання адвоката та звільнення ОСОБА_3 від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України на підставі ст.49 КК України, у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, і закриття кримінального провадження з цих підстав.

Представник потерпілого ОСОБА_5 не заперечувала щодо задоволення клопотання захисника обвинуваченого - адвоката ОСОБА_7 .

4. Норми права, які підлягають застосуванню

Згідно ч.4 ст.286 КПК України, якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.

У відповідності до ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Відповідно до ч.1 ст.49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки:

1) два роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачене покарання менш суворе, ніж обмеження волі;

2) три роки - у разі вчинення кримінального проступку, за який передбачено покарання у виді обмеження волі, чи у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років;

3) п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини;

4) десять років - у разі вчинення тяжкого злочину;

5) п'ятнадцять років - у разі вчинення особливо тяжкого злочину.

5. Оцінка та мотиви суду

Судом роз'яснено обвинуваченій наслідки звільнення від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.

Згідно обвинувального акту ОСОБА_3 обвинувачується у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, санкція якого передбачає покарання у виді позбавлення волі на строк від трьох до шести років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, зі штрафом від п'ятисот до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення. Отже, строк давності притягнення до кримінальної відповідальності для цього кримінального правопорушення складає десять років.

Згідно обвинувального акту, останній епізод злочинної діяльності обвинуваченою ОСОБА_3 був скоєний 15 січня 2014 року. І саме з цієї дати обчислюється строк давності.

Крім того, суд бере до уваги, що нових кримінальних правопорушень обвинувачена не скоїла, повідомлення про підозру у зв'язку із скоєнням будь-якого іншого кримінального правопорушення ОСОБА_3 не вручалось, тобто строк давності не переривався, за таких обставин суд доходить висновку про те, що обвинувачена ОСОБА_3 підлягає звільненню від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК України, а кримінальне провадження - закриттю у відповідності до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України.

6. Інші рішення, щодо питань, які вирішуються Судом при постановленні ухвали

Вирішуючи цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району про стягнення солідарно з ОСОБА_8 та ОСОБА_3 спричиненої матеріальної шкоди, суд виходить з наступного.

Згідно п. 7 ч.1 ст. 368 КПК України ухвалюючи вирок, суд повинен вирішити такі питання: чи підлягає задоволенню пред'явлений цивільний позов і, якщо так, на чию користь, в якому розмірі та в якому порядку.

Відповідно до ч.3 ст. 129 КПК України у разі виправдання обвинуваченого за відсутності в його діях складу кримінального правопорушення або його непричетності до вчинення кримінального правопорушення, а також у випадках, передбачених частиною першою статті 326 цього Кодексу, суд залишає позов без розгляду.

Враховуючи викладене, приймаючи до уваги, що судом прийнято рішення про закриття кримінального провадження на підставі ст.49 КК України в частині обвинувачення ОСОБА_3 , суд приходить до висновку про необхідність залишення цивільного позову прокурора в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району до обвинуваченої ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди без розгляду.

Враховуючи, що по даному кримінальному провадженню було проведено судово-економічні експертизи, то процесуальні витрати в силу ст. 124 КПК України у загальній сумі 5720 грн на залучення експерта, підлягають стягненню із обвинуваченої ОСОБА_3 у дольовому порядку, тобто 1/2 частина від загального розміру, що дорівнює 2860 грн, оскільки до кримінальної відповідальності у цьому кримінальному провадженні притягуються дві особи.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 284, 285, 286, 288, 369-372, 392, 395 КПК України, суд

УХВАЛИВ:

Кримінальне провадження щодо ОСОБА_3 обвинуваченої у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України закрити у зв'язку зі спливом строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.

Звільнити ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, у зв'язку закінченням строку давності притягнення до відповідальності на підставі ст. 49 КК України.

Цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Шевченківському району до обвинуваченої ОСОБА_3 про відшкодування матеріальної шкоди залишити без розгляду.

Скасувати арешт з майна, накладений на підставі ухвали судді Олександрівського (Жовтневого) районного суду міста Запоріжжя від 18 січня 2019 року на об'єкт нерухомого майна, а саме на частину квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка належить на праві спільної власності ОСОБА_3 .

Стягнути з обвинуваченої ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судові витрати за проведені експертні дослідження у розмірі 2860 грн. у дольовому порядку.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги до Запорізького апеляційного суду через Олександрівський районний суд міста Запоріжжя протягом семи днів з дня оголошення ухвали. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1