308/4475/25
09.06.2025 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бедьо В.І., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли із Закарпатської митниці Держмитслужби про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , с. Іванівка, Житомирський район, Житомирська обл., мешкає АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 , паспорт НОМЕР_2 виданий 24.05.2021, місце роботи т.в.о. директора Благодійна Організація "Благодійний Фонд "Добра Справа" (вул. Скорика Мирослава, будинок, 10В, Код ЄДРПОУ 41735184), за ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України, -
06.03.2025 року о 13 год 29 хв. в зону митного контролю митного поста «Ужгород-автомобільний» в напрямку «в'їзд в Україну» заїхав вантажний автомобіль «Renaul Master», р.н. НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 . В зазначеному транспортному засобі відповідно до поданої декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA120001000N6VH4 від 06.03.2025 переміщувався вантаж гуманітарної допомоги: «одяг, взуття вживане» - 720 кг 56 ящиків, «одяг, взуття нове» - 1082 кг 84 ящика на адресу отримувача гуманітарної допомоги - Благодійна Організація "Благодійний Фонд "Добра Справа" (вул.Скорика Мирослава, будинок, 10В, Код ЄДРПОУ 41735184). Особою, яка здійснила декларування вантажу гуманітарної допомоги відповідно до п. 6 декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA120001000N6VH4, виступає громадянин ОСОБА_1 . Донором гуманітарної допомоги в п.9 декларації зазначено Yellow Ostopus EU S.A. (05-806 Sokolow, Gromadzka 5, Польща).
Також водієм до митного контролю було надано міжнародну транспортну накладну CMR б/н складену 05.03.2025 в м. Sokolow на товар «мікс одягу» вагою 1802 кг (140 коробок) від Yellow Ostopus EU S.A. на адресу БО "БФ "ДОБРА СПРАВА".
Відповідно до загальних принципів здійснення митного контролю, визначених у статті 318 Митного кодексу України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби комерційного призначення, які переміщуються через митний кордон України.
Відповідно до ч.1 ст. 320 Митного кодексу України, форми та обсяги митного контролю обираються посадовими особами митних органів на підставі результатів застосування системи управління ризиками; та/або автоматизованою системою управління ризиками.
Під час здійснення митного контролю було встановлено наявність експортної митної декларацій країни відправлення вантажу (Польща) №25PL301010000RSAB8 від 05.03.2025. Відповідно до зазначеної експортної декларації №25PL301010000RSAB8, товар за кодом 611490 «мікс одягу» вагою 1802 кг, в кількості 140 вантажних місць, вартістю 53999 PLN був експортований з Польщі компанією MARC-ES ОСОБА_3 (Techniczna 4, Lublin, PL) на транспортному засобі р.н. НОМЕР_3 на адресу BF Dobra Sprava ( АДРЕСА_2 ) відповідно до комерційного інвойсу №FV3/02/2025 від 28.02.2025. В експортній декларації №25PL301010000RSAB8 відсутня інформація про належність вантажу до гуманітарної допомоги.
За результатами застосування системи управління ризиками до товарів, які переміщуються в транспортному засобі р.н. НОМЕР_3 були обрані додаткові форми митного контролю, у тому числі подання запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, наданих митним органам України та проведення митного огляду.
Листом від 07.03.2025 №7.7-20/20-06/13/921 Закарпатська митниця звернулась до компанії MARC-ES ОСОБА_3 для надання інформації стосовно експорту товарів «мікс одягу», з Польщі в Україну, на адресу БО "БФ "ДОБРА СПРАВА" згідно експортної митної декларацій №25PL301010000RSAB8. У відповіді, яка надійшла на адресу Закарпатської митниці (вх. №359/14/20 від 07.03.2025), компанією MARC-ES ОСОБА_3 було підтверджено факт продажу товару «мікс одягу» відповідно до інвойсу №FV 3/02/2025 на адресу БО "БФ "ДОБРА СПРАВА" та надіслано копію цього комерційного інвойсу на суму 53 998,75 PLN.
Таким чином, зазначена поставка товарів має ознаки експортної комерційної операції без ознак гуманітарної допомоги. Оскільки, відповідно до п.2 та п.3 ст. 1 Закону України «Про гуманітарну допомогу», гуманітарна допомога - це цільова адресна безоплатна допомога у грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами з мотивів гуманності отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за кордоном, які потребують допомоги у зв'язку із соціальною незахищеністю, матеріальною незабезпеченістю, скрутним фінансовим становищем, введенням воєнного або надзвичайного стану, виникненням надзвичайної ситуації або тяжкою хворобою конкретної фізичної особи, а також для підготовки до збройного захисту держави та її захисту у разі збройної агресії або збройного конфлікту; донори гуманітарної допомоги - це юридичні особи, створені та зареєстровані відповідно до законодавства України або іноземної держави, та фізичні особи, що перебувають в Україні або за її межами, які добровільно надають гуманітарну допомогу отримувачам гуманітарної допомоги в Україні або за її межами.
Листом від 07.03.2025 №7.7-20/20-06/13/920 Закарпатська митниця звернулась до компанії Yellow Ostopus EU S.A. для надання інформації стосовно відправлення вантажу гуманітарної допомоги «мікс одягу», з Польщі в Україну, на адресу БО "БФ "ДОБРА СПРАВА" згідно CMR б/н від 05.03.2025. Відповідь від Yellow Ostopus EU S.A. не отримано. Згідно інформації в мережі Інтернет, компанія Yellow Ostopus EU S.A. з 2020 року є оператором на ринку Європи з оптової торгівлі стоковим одягом, тканиною та галантерейними виробами. Інформація щодо благодійної діяльності відсутня.
Листом від 07.03.2025 №7.7-20/20-07/14/936 Закарпатська митниця звернулась до БО "БФ "ДОБРА СПРАВА" про надання пояснень стосовно обставин набуття та переміщення на митну територію України вантажу гуманітарної допомоги «мікс одягу» з Польщі в Україну, згідно CMR б/н від 05.03.2025 та декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA120001000N6VH4, її донора та підтверджуючих документів. У листі відповіді від 08.03.2025 №20/02-1, БО "БФ "ДОБРА СПРАВА" підтвердило очікування надходження вантажу «мікс взуття та одягу» вагою 1802 кг, але не надало інформацію та підтверджуючі документи щодо її набуття та донора.
Відповідно до пояснень водія, ОСОБА_2 , завантаження товару «мікс одягу», 140 коробок було здійснено у м. Sokolow, Gromadzka 5, Польща (склад Yellow Ostopus EU S.A.), де йому було надано CMR б/н складену 05.03.2025. Вантаж мав бути доставлений у м. Луцьк до БО "БФ "Добра Справа" (вул.Скорика Мирослава, будинок, 10В). Комерційний інвойс водієві не надавався.
В результаті проведення митного огляду та зважування було встановлено, що фактично в автомобілі р.н. НОМЕР_3 на адресу БО "БФ "ДОБРА СПРАВА" переміщується товар «стоковий одяг в асортименті» - 1129 кг, «взуття в асортименті» 625 кг, одяг бувший у використанні 56 кг., в загальній кількості 140 картонних коробок. (Акт проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу UA305090/2025/001115 від 12.03.2025)
Відповідно до п.5 Постанови Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 року №8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» із змінами і доповненнями, внесеними постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N8, незаконне переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон України з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів чи способів, що утруднюють їх виявлення, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи одержаних незаконним шляхом або таких, що містять неправдиві дані. Відповідно до п. 6 цієї Постанови судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності).
Таким чином, виступаючи декларантом БО "БФ "ДОБРА СПРАВА", громадянин України ОСОБА_1 вчинив дії, спрямовані на переміщення 06.03.2025 року на митну територію України на митному посту «Ужгород-автомобільний» Закарпатської митниці товарів «мікс одягу та взуття» фактичною вагою 1810 кг. та фактичною вартістю 53998,75 PLN (еквівалент 576 382,66 грн. за курсом НБУ на 06.03.2025) згідно інвойсу №FV3/02/2025, через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості (декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA120001000N6VH4 від 06.03.2025) щодо найменування товарів, їх ваги, кількості та відправника (донора).
Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, жодних заяв до суду не надходило.
Представник ОСОБА_1 , адвокат Ульчак Б.І. подав до суду пояснення по суті протоколу про порушення митних правил, відповідно до яких вказує на те, що ОСОБА_1 не являється керівником благодійної організації та не є суб?єктом відповідальності на момент перетину кордону. Дані реєстру юридичних осіб не містять інформації про те, що ОСОБА_1 є керівником, інші докази митним органом не надано. Станом на момент розгляду справи вказана особа взагалі не перебуває у будь яких відносинах з вказаним фондом. Саме митний орган поза розумним сумнівом повинен довести та надати суду докази, що вказана особа може бути суб?єктом вказаного правопорушення. Бф "Добра справа" створено з 2017 року, а в період запровадженого військового стану він є одним із найбільших фондів на західній Україні, що здійснює активну волонтерську діяльність та допомогу Збройним Силам України. Про Фонд та його діяльність можна дізнатись з офіційної сторінки https://www.dobrasprava.help/. Відтак ввезення на митну територію України вантажу був не формальним комерційним проектом, а реальною благодійною діяльністю. З метою реалізації благодійних проектів фондом на території Республіки Польща систематично придбавається товар та ввозиться на митну територію України як гуманітарний вантаж за рахунок пожертв які надходять на фонд. Саме така форма благодійної діяльності останнім часом зумовлена що різко зменшилась кількість охочих з за кордону щодо відправки в Україну гуманітарних вантажів. Саме в такий спосіб фондом було вчергове закуплено партію мікс різного одягу у MARC -ES ОСОБА_3 . Для виконання вказаного міжнародного перевезення було найнято перевізника ПП ОСОБА_4 . Матеріали вказаної справи не містять документів щодо перевізника і юридичної підстави перевезення ним вказаного гуманітарного товару.
Захисник Ульчак Б.І. в судове засідання з'явився, по суті вказаного правопорушення зазначив, що в діях ОСОБА_5 відсутній склад адміністративного правопорушення.
Представник Закарпатської митниці Держмитслужби в судовому засіданні просив притягнути громадянина ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 483 МК України та підтримав відомості, викладені у протоколі про порушення митних правил.
Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозиція ч. 1 ст. 483 МК України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
При цьому, відповідно до п. 53 ч. 1 ст. 4 МК України, спеціально виготовлене сховище (тайник) - сховище, виготовлене з метою незаконного переміщення товарів через митний кордон України, а також обладнані та пристосовані з цією метою конструктивні ємності чи предмети, які попередньо піддавалися розбиранню, монтажу тощо.
Згідно з п. 5 Постанови Пленуму Верховного Суду України №8 від 03 червня 2005 року «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил», використанням інших засобів чи способів, що утруднюють виявлення предметів, можуть визнаватися, зокрема, приховування останніх у валізах, одязі, взутті, головному вбранні, речах особистого користування, на тілі або в організмі людини чи тварини, а також надання одним предметам вигляду інших (зміна їхніх зовнішніх ознак - форми та стану, упаковки, ярликів, етикеток тощо).
Дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази, зокрема: протоколом про порушення митних правил №0191/UA305000/2025 від 12.03.2025 року, доповідною запискою, матеріалами перевірки, листом про направлення протоколу про ПМП, іншими доказами, суд приходить до висновку, що діяння, обставини якого підтверджені матеріалами справи, доведене і підпадає під ознаки ч. 1 ст. 483 МК України.
Одночасно, з протоколу про ПМП №3297/30500/19 від 03.07.2019 року встановлено, що 06.03.2025 року о 13 год 29 хв. в зону митного контролю митного поста «Ужгород-автомобільний» в напрямку «в'їзд в Україну» заїхав вантажний автомобіль «Renaul Master», р.н. НОМЕР_3 , під керуванням громадянина України ОСОБА_2 . В зазначеному транспортному засобі відповідно до поданої декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA120001000N6VH4 від 06.03.2025 переміщувався вантаж гуманітарної допомоги: «одяг, взуття вживане» - 720 кг 56 ящиків, «одяг, взуття нове» - 1082 кг 84 ящика на адресу отримувача гуманітарної допомоги - Благодійна Організація "Благодійний Фонд "Добра Справа" (вул.Скорика Мирослава, будинок, 10В, Код ЄДРПОУ 41735184). Особою, яка здійснила декларування вантажу гуманітарної допомоги відповідно до п. 6 декларації про перелік товарів, що визнаються гуманітарною допомогою №25UA120001000N6VH4, виступає громадянин ОСОБА_1 . Донором гуманітарної допомоги в п.9 декларації зазначено Yellow Ostopus EU S.A. (05-806 Sokolow, Gromadzka 5, Польща).
Також водієм до митного контролю було надано міжнародну транспортну накладну CMR б/н складену 05.03.2025 в м. Sokolow на товар «мікс одягу» вагою 1802 кг (140 коробок) від Yellow Ostopus EU S.A. на адресу БО "БФ "ДОБРА СПРАВА".
Під час здійснення митного контролю було встановлено наявність експортної митної декларацій країни відправлення вантажу (Польща) №25PL301010000RSAB8 від 05.03.2025. Відповідно до зазначеної експортної декларації №25PL301010000RSAB8, товар за кодом 611490 «мікс одягу» вагою 1802 кг, в кількості 140 вантажних місць, вартістю 53999 PLN був експортований з Польщі компанією MARC-ES ОСОБА_3 (Techniczna 4, Lublin, PL) на транспортному засобі р.н. НОМЕР_3 на адресу BF Dobra Sprava ( АДРЕСА_2 ) відповідно до комерційного інвойсу №FV3/02/2025 від 28.02.2025. В експортній декларації №25PL301010000RSAB8 відсутня інформація про належність вантажу до гуманітарної допомоги.
За результатами застосування системи управління ризиками до товарів, які переміщуються в транспортному засобі р.н. НОМЕР_3 були обрані додаткові форми митного контролю, у тому числі подання запитів до інших державних органів, установ та організацій, уповноважених органів іноземних держав для встановлення автентичності документів, наданих митним органам України та проведення митного огляду.
Відповідно до пояснень водія, ОСОБА_2 , завантаження товару «мікс одягу», 140 коробок було здійснено у м. Sokolow, Gromadzka 5, Польща (склад Yellow Ostopus EU S.A.), де йому було надано CMR б/н складену 05.03.2025. Вантаж мав бути доставлений у м. Луцьк до БО "БФ "Добра Справа" (вул.Скорика Мирослава, будинок, 10В). Комерційний інвойс водієві не надавався.
В результаті проведення митного огляду та зважування було встановлено, що фактично в автомобілі р.н. НОМЕР_3 на адресу БО "БФ "ДОБРА СПРАВА" переміщується товар «стоковий одяг в асортименті» - 1129 кг, «взуття в асортименті» 625 кг, одяг бувший у використанні 56 кг., в загальній кількості 140 картонних коробок. (Акт проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу UA305090/2025/001115 від 12.03.2025)
Санкцією ч. 1 ст. 483 МК України передбачено конфіскацію транспортного засобу лише у випадку, коли він був обладнаний спеціально виготовленими сховищами (тайниками) для переміщення товарів, безпосередніх предметів порушення митних правил, через митний кордон України.
За правилами ст. 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеня його вини, майнового стану, обставин, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, обставини справи, особу порушника та ступінь його вини, у відповідності до вимог ст. ст. 23, 33 КУпАП, вважаю, що на ОСОБА_1 слід накласти адміністративне стягнення у межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 483 МК України, яка є безальтернативною, у виді штрафу в розмірі п'ятдесят відсотків вартості товару безпосередніх предметів порушення митних правил що становить 288 191, 33 грн. з конфіскацією товару.
Дане стягнення є таким, що відповідає як характеру та ступеню адміністративного правопорушення, так і особі правопорушника, є справедливим і таким, що відповідає передбаченій ст. 23 МК України меті адміністративного стягнення.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню судовий збір у сумі 605, 60 грн.
Керуючись ст.ст. 370, 483, 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд,
Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків вартості товарів, що складає 288 191 (двісті вісімдесят вісім тисяч сто дев'яносто одна грн. 33 коп.) гривень 33 коп., з конфіскацією товару, а саме: «стоковий одяг в асортименті», в кількості 2895 штук (1129 кг), «взуття в асортименті», в кількості 688 пар (625 кг), одяг бувший у використанні, в кількості 56 кг.
Стягнути з громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 605, 60 гривень судового збору.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя В.І. Бедьо