Ухвала від 12.06.2025 по справі 200/5309/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду

12 червня 2025 року Справа №200/5309/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення суду, прийнятого в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа № 200/5309/24 за позовом ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною та скасування постанови, зобов'язання вчинити певні дії.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено:

- визнано протиправною та скасовано постанову Світловодського відділення Управління у Кіровоградській області «Про припинення (затримання) щомісячної страхової виплати» ОСОБА_1 від 19 лютого 2022 року № 35003/538852/50372.1/58 з 1 серпня 2022 року;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 18 грудня 2024 року рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року залишено без змін.

24 грудня 2024 року Донецьким окружним адміністративним судом позивачу направлено виконавчий лист про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 страхові виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року.

16 січня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшла заява адвоката Гуревича Родіона Геннадійовича (Гуревич Р.Г.), представника ОСОБА_1 , про встановлення судового контролю за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суд від 3 вересня 2024 року по справі № 200/5309/24 та подання до суду звіту про виконання вказаного судового рішення.

Ухвалою суду від 27 січня 2025 року встановлено судовий контроль за виконанням рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області подати до суду протягом двох місяців з дня отримання ухвали звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 страхових виплат за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року.

20 березня 2025 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року.

Ухвалою від 4 квітня 2025 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року в адміністративній справі № 200/5309/24 та встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області новий строк для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року в адміністративній справі № 200/5309/24 - два місяці з дня отримання ухвали.

2 червня 2025 року до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 травня 2025 року про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Керуючись наведеними нормативно-правовими приписами, суд вважає за можливе розглянути звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в письмовому провадженні.

У звіті Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 травня 2025 року зазначено наступне.

25 грудня 2024 року для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року Головним управлінням на адресу Пенсійного фонду було направлено лист за № 2100-0311-5/51971 із проханням надати технічну можливість нарахувати та виплатити страхові виплати ОСОБА_1 за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року, однак відповідь від Пенсійного фонду України на адресу Головного управління не надходила.

В подальшому, 6 лютого 2025 року (вих. № 2100-0311-5/4647) Головним управлінням на адресу Пенсійного фонду направлено черговий лист з проханням виплатити ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року нараховані страхові виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року у сумі 256 857,29 грн.

Листом від 25 лютого 2025 року (вих. № 2800-030202-9/4769) Пенсійний фонд України повідомив Головне управління, що: «...Виплату щомісячної страхової виплати за минулий період можливо буде провести з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 на умовах окремого порядку, після прийняття цього порядку Кабінетом Міністрів України...».

14 лютого 2025 року (вих. № 2100-0311-5/5646) Головним управлінням на адресу Пенсійного фонду України направлено черговий лист з проханням виділити кошти для виплати ОСОБА_1 нараховані страхові виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року, у сумі 256857,29 грн.

Листом від 4 березня 2025 року (вих № 2800-030402-9/14693) Пенсійний фонд України знов повідомив, що: «...З урахуванням п. 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 року № 365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», виплату щомісячної страхової виплати за минулий період можливо буде провести після визначення Кабінетом Міністрів України відповідного окремого порядку...».

В подальшому, після розгляду звіту Головного управління від 20 березня 2025 року (ухвала Донецького оружного адміністративного суду від 4 квітня 2025 року за наслідками розгляду звіту про виконання рішення суду та клопотання про зміну способу виконання рішення суду), Головним управлінням на адресу Пенсійного фонду направлено лист від 15 квітня 2025 року за № 2100-0311-5/14333 з проханням надати дозвіл щодо виплати заборгованості ОСОБА_1 в сумі 256857,29 грн за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року, проте, відповідь від Пенсійного фонду України на адресу Головного управління не надходила.

2 травня 2025 року (вих. № 2100-0311-5/17646) Головним управлінням на адресу Пенсійного фонду України направлено черговий лист з проханням надати дозвіл щодо виплати заборгованості ОСОБА_1 в сумі 256857,29 грн за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року.

Листом від 13 травня 2025 року (вих № 2800-030402-9/31267) Пенсійний фонд України повідомив наступне: «...Пунктом 9 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено, що особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам визначаються Кабінетом Міністрів України. Виплату щомісячної страхової виплати за минулий період буде проведено з урахуванням норм Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих російською федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 299...».

Головне управління посилається на правову позицією Верховного Суду, сформовану у постановах від 21 листопада 2018 року у справі № 373/436/17, від 15 травня 2020 року у справі № 812/1813/18, від 21 травня 2020 року у справі № 310/6910/16-а та від 19 лютого 2020 року у справі № 821/1491/17, відповідно до якої не виконання боржником судового рішення в частині виплати грошових коштів стягувачу за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів, не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.

Просить прийняти звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року по справі № 200/5309/24, а у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту - звільнити від сплати штрафу керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та встановити Головному управлінню додатковий (новий) строк для його повторного подання.

До звіту додано: копії запитів Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області до Пенсійного фонду України, Департаменту з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації, Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг від 25 грудня 2024 року (вих. № 2100-0311-5/51971), від 6 лютого 2025 року (вих. № 2100-0311-5/4647), від 14 лютого 2025 року (вих. № 2100-0311-5/5646), від 15 квітня 2025 року (вих. № 2100-0311-5/14333), від 2 травня 2025 року (вих. № 2100-0311-5/17646) із проханням вирішити питання виділення коштів на фінансування боргу, нарахованого на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року по справі № 200/5309/24; копії листів Департамента пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України від 25 лютого 2025 року (вих. № 2800-030402-9/12693), від 4 березня 2025 року (вих. № 2800-030402-9/14693), від 13 травня 2025 року (вих. № 2800-030402-9/31267), в яких зазначено, що відповідно до п. 9 розділу VII “Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» особливості здійснення страхових виплат за соціальним страхуванням внутрішньо переміщеним особам визначаються Кабінетом Міністрів України. Виплату щомісячної страхової виплати за минулий період буде проведено з урахуванням норм Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання) та здійснення страхових виплат за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, особам, які тимчасово проживають за межами України, або проживають на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, або виїхали з тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України та проживають на підконтрольній Україні території, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2025 року № 299.

При розгляді звіту про виконання рішення суду та доданих до звіту матеріалів, суд виходить з такого.

Згідно зі ст. 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Аналогічні положення містяться у ст. 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст. 129-1 Конституції України, а також ст. ст. 14 та 370 КАС України.

Зазначені висновки узгоджуються з правовою позицією Верховного Суду, висловленою у постановах від 23 квітня 2020 року у справі № 560/523/19, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та від 18 травня 2022 року у справа № 140/279/21.

У Рішенні від 15 травня 2019 року № 2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене ст. 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (п. 84 рішення у справі «Валерій Фуклєв проти України» від 7 червня 2005 року, заява № 6318/03; п. 43 рішення у справі «Шмалько проти України» від 20 липня 2004 року, заява № 60750/00; п.п. 46, 51, 54 рішення у справі «Юрій Миколайович Іванов проти України» від 15 жовтня 2009 року, заява № 40450/04). Обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави.

Подібний підхід був застосований Верховним Судом в постановах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 1 лютого 2022 року у справі № 420/177/20 та ухвалах від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17, від 7 лютого 2022 року у справі № 200/3958/19-а.

Зокрема, у постанові від 26 січня 2021 року у справі № 611/26/17 Верховний Суд зазначив, що обов'язковість судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантовано ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених ст.ст. 129, 129-1 Конституції України, ст.ст. 2, 14, 370 КАС України та ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів». Обов'язковість судового рішення означає, що таке рішення буде виконано своєчасно (у розумні строки), належним чином (у спосіб, визначений судом) та у повному обсязі (у точній відповідності до приписів мотивувальної та резолютивної частин рішення).

В адміністративному судочинстві обов'язковість виконання судового рішення має особливо важливе значення, оскільки, виходячи із завдань адміністративного судочинства щодо ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, судовий захист може вважатися ефективним лише за умови своєчасного та належного виконання судового рішення, зазвичай, боржником в якому є держава в особі її компетентних органів.

Суд враховує зазначені висновки при розгляді звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року.

Як встановлено судом, на виконання рішення суду від 3 вересня 2024 року пенсійний орган мав крім нарахування здійснити також й виплату ОСОБА_1 страхові виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року.

За поясненням Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року ОСОБА_1 нараховано страхові виплати на загальну суму 256 857,29 грн та внесено до Реєстру судових рішень, так як нараховані на виконання рішення суду кошти не передбачені бюджетом Головного управління, виплата нарахованої суми потребує додаткового фінансування з Державного бюджету України та буде фактично виплачена після отримання відповідного фінансування.

Як вбачається з наявних матеріалів, Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області неодноразово зверталось листами до Пенсійного фонду України із проханням виділити кошти на виплату нарахованої ОСОБА_1 заборгованості по страхових виплатах за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року в сумі 256 857,29 грн для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року по справі № 200/5309/24.

Листами Пенсійний фонд України повідомляв Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про те, що виплату щомісячної страхової виплати за минулий період буде проведено після визначення Кабінетом Міністрів України відповідного окремого порядку.

Враховуючи встановлені судом обставини, суд висновує, що рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/5309/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області в повному обсязі не виконано, зокрема ОСОБА_1 не сплачена нарахована на виконання зазначеного рішення суду заборгованість по страхових виплатах за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року в сумі 256 857,29 грн.

Згідно з ч. 1 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту […].

Відповідно до ч. 2 ст. 282-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення (1), або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення (2). Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог ч. 2 та/або 3 ст. 382-2 цього Кодексу (3).

Приписи ч. 2 ст. 382-2 КАС України містять вимоги до оформлення звіту (дотримання вимог до його змісту), а приписи ч. 3 зазначеної статті - вимоги щодо доданих до звіту документів.

Як вбачається з наданого суду звіту та доданих до нього документів вимоги ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області виконані.

Зі змісту звіту також вбачається, що в ньому наведені обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, та заходи, які вживаються Головним управлінням для його виконання.

Додані до звіту документи підтверджують здійснення пенсійним органом дій та заходів, спрямованих на виконання рішення суду.

Отже, у суду відсутні підстави для не прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 травня 2025 року у зв'язку із його невідповідністю вимогам ч.ч. 2, 3 ст. 382-2 КАС України чи у зв'язку із не наведенням обґрунтованих обставин, які ускладнюють виконання рішення суду.

При вирішенні питання щодо наявності/відсутності підстав для відмови у прийнятті звіту у зв'язку із тим, що заходи, які вживаються Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області для виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення, - суд виходить з того, що відповідно до наданих суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області документів, останнім вживаються заходи для виконання судового рішення у тій мірі та обсязі, які надані чинним законодавством.

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що рішення Донецького окружного адміністративного суду по справі № 200/5309/24 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Херсонській області в повному обсязі не виконано, так як ОСОБА_1 не сплачена нарахована на виконання зазначеного рішення суду сума заборгованості по страхових виплатах за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року в розмірі 256 857,29 грн, але не виконання рішення суду у цій частині мало місце не з вини пенсійного органу - таке не виконання обумовлено об'єктивними обставинами, незалежними від посадових осіб Головного управління.

Таким чином, підстави для відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області, передбачені ч. 2 ст. 282-3 КАС України, у суду відсутні.

Інші підстави для відмови у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 травня 2025 року КАС України не передбачені.

Беручи до уваги наведене, суд вважає за необхідне прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 травня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року.

У зв'язку із висновком суду про необхідність прийняття звіту, підстави для накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області штрафу відсутні.

Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 цього Кодексу.

Разом із цим відповідно до матеріалів справи ухвалою суду від 6 травня 2025 року змінено спосіб виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року у адміністративній справі № 200/5309/24 - встановлено новий спосіб виконання судового рішення, а саме: «Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на користь ОСОБА_1 заборгованість зі страхової виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року у розмірі 256 857,29 грн.».

Отже, станом на час розгляду судом звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 травня 2025 року судового рішення зобов'язального характеру (сплатити ОСОБА_1 заборгованість зі страхової виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року у розмірі 256 857,29 грн) немає.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року № 1404-VIII рішення про с т я г н е н н я коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, […] виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 5 червня 2012 року № 4901-VI виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. […].

Відповідно до п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 серпня 2011 року № 845 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 30 січня 2013 року № 45) (далі - Порядок № 845) рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів в и к л ю ч н о органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства

Пунктом 6 зазначеного Порядку встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів с т я г у в а ч подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка […] реквізити банківського рахунка поштового відділення); оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); […].

Згідно з п. 2 Порядку № 845 безспірне списання - операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів б е з з г о д и (подання) […] б о р ж н и к і в, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів; […].

З аналізу наведених вище нормативно-правових приписів слідує, що рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, виконується безпосередньо не боржником, а органами Казначейства.

У постанові від 9 грудня 2021 року у справі 280/1446/19 Верховний Суд зазначив, що: «35. ... Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що Пенсійний фонд України та його територіальні підрозділи н е є органами, на які Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» покладено повноваження та о б о в ' я з к и щодо виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, а таким органом визначена Державна казначейська служба України.».

Враховуючи наведене, беручи до уваги, що станом на час розгляду звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області відсутнє рішення зобов'язального характеру відносно Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про в и п л а т у ОСОБА_1 нарахованої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року заборгованість зі страхової виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року у розмірі 256 857,29 грн, а також враховуючи, що КАС України не передбачено встановлення судового контролю за виконанням рішення суду н е б о р ж н и к о м (не відповідачем по справі), суд висновує про відсутність підстав для встановлення Головному управлінню Пенсійного фонду України в Херсонській області нового строку для надання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року в частині виплати ОСОБА_1 заборгованість зі страхової виплати за період з 1 серпня 2022 року по 30 квітня 2024 року у розмірі 256 857,29 грн.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 294, 295, 297, 370, 378, 382 - 382-3, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 31 травня 2025 року про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 3 вересня 2024 року в адміністративній справі № 200/5309/24.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя Н.П. Волгіна