Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 червня 2025 року Справа№200/3430/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Буряк І.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просить суд:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо неврахування Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020, справа № 1-5/2018(746/15) від 23 січня 2020 року, правових позицій Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 30.09.2019 року у справі № 638/18467/15-а, від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20, від 21 лютого 2018 року у справі № 687/975/17, від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а, при розгляді заяви про призначення пенсії;
визнати протиправним і скасувати рішення про відмову в призначенні пенсії від 26.03.2025 №057050012195 з урахуванням змін, внесених рішенням від 09.04.2025 №057050012195 «Про внесення змін до рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 26.03.2025 №057050012195 у зв'язку з уточненням причин не зарахування пільгового стажу» Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з 21.12.2023 із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 2 періодів роботи з 16.08.1989 по 31.10.1991., з 01.11.1991 по 09.12.2002 на підставі трудової книжки НОМЕР_1 від 15.08.1989 року та довідок ПРАТ «МК «Азовсталь» про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 04.02.2025 №03.03.01-75/к та від 04.02.2025 №03.03.01-74/к.
В обґрунтування позову вказано, що позивач на час звернення із заявою про призначення пенсії мав відповідний стаж достатній для призначення пільгової пенсії.
Однак спірним рішенням відповідача позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах, через відсутність необхідної кількості пільгового стажу.
Вважаючи такі висновки органу пенсійного фонду протиправними, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 16.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Витребувано докази у відповідача, яких, на думку суду, не вистачало для всебічного та об'єктивного розгляду справи.
Відповідачем, у встановлений судом строк, наданий відзиву на позовну заяву не надано натомість надано клопотання про долучення доказів із поясненнями щодо суті позовних вимог, де зазначено, що право позивача на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону №1058-ІV відсутнє, через недостатність необхідної кількості страхового та пільгового стажу.
Фактичні обставини, встановлені судом у справі, такі.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 .
18.03.2025 позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV та надав довідки №№03.03.01-74/к та 03.03.01-75/к від 04.02.2025 про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній за періоди роботи з 16.08.1989 по 31.10.1991 та з 01.11.1991 по 08.12.2002.
Заява позивача про призначення пенсії була розглянута Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області за принципом екстериторіальності.
На підставі поданих документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 26.03.2025 №057050012195 з урахуванням змін, внесених рішенням від 09.04.2025р. №057050012195 «Про внесення змін до рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 26.03.2025 №057050012195 у зв'язку з уточненням причин не зарахування пільгового стажу».
За результатами розгляду наданих заявником документів встановлено, що вік заявника на дату звернення - 56 років 2 місяці 28 днів.
Відповідно наданих документів страховий стаж особи, до якого зараховані всі періоди, загальний страховий стаж складає 24 роки 11 місяців 25 днів.
Пільговий стаж заявника складає 3 роки 11 місяців 9 днів.
Відповідно наданих документів до пільгового стажу по списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць не зараховані періоди роботи з 16.08.1989р. по 31.10.1991р., згідно довідки №03.03.01-74/к від 04.02.2025р., з 01.11.1991р. по 31.12.1998р. згідно довідки №03.03.01-75/к від 04.02.2025р., оскільки відсутня довіреність на право підпису пільгових довідок заступником директора-начальника УП та РП. Окрім цього, у наданих документах відсутній наказ щодо створення на підприємстві бригади мулярів та наказ про зарахування заявника до бригади мулярів.
До пільгового стажу по списку №2 зарахований період роботи з 01.01.1999 по 09.12.2002 згідно даних з реєстру індивідуальних відомостей про застраховану особу відповідно до п.20 Порядку №637.
За наданими документами право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України №1058 відсутнє, оскільки відсутній необхідний страховий та пільговий стаж.
У рішенні від 09.04.2025 №057050012195 «Про внесення змін до рішення про відмову в призначенні пенсії за віком від 26.03.2025 №057050012195 зазначено:
відповідно до п.3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України №383 від 18.11.2005, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи.
У період роботи заявника з 16.08.1989 по 31.10.1991 діяли Списки виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах, затверджені Постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.1956 №1173.
Розділом ХХІХ Списку 2 професія муляр не передбачена.
Проте у довідці №03.03.01-74/к від 04.02.2025 зазначене посилання на Списки виробництв, робіт, професій, посад та показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджені Постановою Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991, які не чинні на період роботи.
До страхового стажу по списку №2 не зарахований період роботи з 01.11.1991 по 31.12.1998 згідно довідки №03.03.01-75/к від 04.02.2025, оскільки відсутня довіреність на право підпису пільгових довідок заступником директора-начальника УП та РП.
До пільгового стажу по списку №2 зарахований період роботи з 01.01.1999 по 09.12.2002 згідно даних з реєстру індивідуальних відомостей про застраховану особу відповідно до п.20 Порядку №637.
За наданими документами право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.2 ч.2 ст.114 Закону України №1058 відсутнє, оскільки відсутній необхідний страховий та пільговий стаж.
У матеріалах справи наявна форма РС право розрахунок стажу для призначення пенсії, з якого судом установлено, що позивачу зараховано до загального страхового стажу періоди з 02.12.1990 по 01.11.1991, 02.11.1991 по 01.08.1993, 02.08.1993 по 15.03.1994, 16.03.1994 по 31.12.1998, 01.01.1999 по 09.12.2002 при цьому період з 01.01.1999 по 09.12.2002 зарахований в тому числі як пільговий по Списку 2.
Довідка про пільговий характер роботи 04.02.2025 за № 03.03.01-74/к, видана ПРАТ »МК »Азовсталь» на ім'я позивача про те, що останній працював повний робочий день за період з 16.08.1989 по 31.10.1991 виконував (ла) роботи за посадою муляр, що передбачено Списком 2 розділ ХХVII підрозділ а код КП позиція 229000а-12680, Постанова Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991.
Довідка про пільговий характер роботи 04.02.2025 за № 03.03.01-75/к, видана ПРАТ »МК »Азовсталь» на ім'я позивача про те, що останній працював повний робочий день за період з 01.11.1991 по 08.12.2002 виконував(ла) роботи за посадою монтажники по монтажу залізобетонних конструкцій, що передбачено Списком 2 розділ ХХVII підрозділ а код КП позиція 229000а-14612, Постанова Кабінету Міністрів України №162 від 11.03.1994.
Підставами видачі довідок вказані - особиста картка, особові рахунки, штатний розпис, дані, наявні в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємства, технологія виробництва.
Наявна у матеріалах трудова книжка позивача серія НОМЕР_1 від 15.08.1989, містить наступні записи, щодо періодів визначених у довідках, виданих ПРАТ »МК »Азовсталь»;
№2 з 16.08.1989 прийнятий будівельно монтажний цех муляром 2 розряду;
№4 з 01.11.1991 переведений в будівельному цеху монтажником по монтажу стальних металевих конструкцій 3 розряду
№7 з 09.12.2002 звільнений за власним бажанням.
За встановлених фактичних обставин правова позиція суду обґрунтована таким.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Пунктом 2 Перехідних положень Закону № 1058-IV передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII.
Згідно із частиною 1 статті 4 Закону № 1058-IV законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Частиною 1 статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором (ч. 1 ст. 10 Закону № 1058-IV).
Відповідно до частини 1 статті 114 Закону № 1058-IV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV регламентовано, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Згідно із пунктом «б» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
- працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
- до досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 50 років - по 31 березня 1965 року включно; 50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року; 51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року; 51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року; 52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року; 52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року; 53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року; 53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року; 54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року; 54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року; 55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
Пунктом 1.8 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія. Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон).
Пунктом 2.1 Порядку № 22-1 визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії, в тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.
Згідно ст. 62 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 р. № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік), є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Документи можуть бути подані в електронному вигляді з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Документи, визначені цим Порядком, є підставою для внесення відомостей до частини персональної електронної облікової картки в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, що відображає трудову діяльність застрахованої особи, в тому числі за період до 1 січня 2004 року. У разі коли документи про стаж роботи не збереглися, підтвердження стажу роботи здійснюється органами Пенсійного фонду України на підставі показань свідків.
Згідно п. 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції; стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування; стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону.
Довідка від №03.03.01-75/к від 04.02.2025, видана ПРАТ »МК »Азовсталь» відповідає формі, затвердженій додатком № 5 до Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Згідно ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування органи» Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Таким чином, у разі наявності сумнівів щодо повноважень осіб, які підписали довідку №03.03.01-75/к від 04.02.2025, видана ПРАТ »МК »Азовсталь», відповідач не був позбавлений можливості звернутися до органу який її видав.
В той же час, зі змісту поданих пояснень слідує, що відповідачем до ПРАТ МК «АЗОВСТАЛЬ» надіслано лист №1800-0303-8/15215 від 11.04.2025 про необхідність надання довідки про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період роботи з 01.11.1991 по 08.12.2002 за підписом керівника (директора) підприємства., однак не отримавши відповіді на такі запити, відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії.
Ураховуючи вищевказане, суд приходить до висновку, що відповідачем не здійснено усіх необхідних дій, спрямованих на отримання відомостей, додаткових документів, на підставі яких можна було б додатково підтвердити трудовий стаж позивача.
Дані щодо періоду трудової діяльності з 01.11.1991 по 31.12.1998 кореспондуються із записами в трудовій книжці позивача, суд не знайшов правомірних підстав для не врахування вказаного періоду до пільгового стажу роботи позивача.
Щодо не врахування періоду з 16.08.1989 по 31.10.1991.
Суд зазначає, що на період роботи позивача з 16.08.1989 по 25.01.1991 діяв Список № 2 виробництв, робіт, професій, посад та показників із шкідливими та тяжкими умовами праці, зайнятість в яких надає право на пенсію на пільгових умовах, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956, у період роботи з 26.01.1991 по 31.10.1991 діяв Список№2 затверджений постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26.01.1991 № 10.
Так, постановою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 р. №1173 затверджено Список №2 "Виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах", зокрема:
- в розділі III "Агломерация и обогащение" зазначено посаду "Каменщики-огнеупорщики (футеровщики) на горячих работах";
- в розділі IV "Метеллургическое производство" (черные металлы): "Доменное производство" зазначено посаду "Каменщики и бригадиры каменщиков по ремонту ковшей";" Цехи (отделения) прямого восстановления железа и производства порошков черных металлов" зазначено посаду " Каменщики на горячих работах";
- в розділі VI "Производство шамота, магнезитового порошка, шамотных, динасовых, хромомагнезитовых, магнезито-хромитовых, магнезитовых и карборундовых изделий" зазначено посаду "Каменщики-огнеупорщики на горячих работах"; " Производство кинофотопленки" зазначено посаду "Каменщики-фасовщики на изготовлении эмульсии";
- в розділі XV "Металлообработка" зазначено посаду "Печники-каменщики на горячем ремонте нагревательных печей";
- в розділі XVIII "Производство строительных материалов" зазначено посаду "Футеровщики-каменщики";
- в розділі XIX "Стекольное и фарфоро-фаянсовое производства" зазначено посаду " Каменщики (печники) дежурные у печей".
Постановою Кабінету Міністрів України №10 від 26.01.1991 затверджено Список №2 "Виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах", серед яких є:
- позиція 2290000;
Розділ XXVII "Строительство, реконструкция, техническое перевооружение, реставрация и ремонт зданий, сооружений и других объектов - 2290000а-12680 "Каменщики, постоянно работающие в бригадах каменщиков и в специализированных звеньях каменщиков комплексных бригад";
З трудової книжки позивача судом установлено, що позивач виконував роботи за посадою муляр.
Згідно довідки від 04.02.2025 за № 03.03.01-74/к, що видана ПРАТ »МК »Азовсталь» на ім'я позивача про те, що останній працював повний робочий день за період з 16.08.1989 по 31.10.1991 виконував (ла) роботи за посадою муляр, одночасно у довідці зазначено що позивач виконував роботи за Списком 2 розділ ХХVII підрозділ а код КП позиція 229000а-12680, Постанова Кабінету Міністрів СРСР №10 від 26.01.1991.
Суд наголошує, що процедура застосування Списків №1 і №2 визначена Порядком застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383).
Відповідно до пункту 3 Порядку №383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.
Оскаржуване рішення мотивоване відсутністю необхідної кількості спеціального стажу для призначення пенсії за вислугу років. Відповідачем вказано про не зарахування до спеціального стажу, періодів, що вказані у довідках про характер роботи позивача, виданої ПРАТ »МК »Азовсталь» у зв'язку із тим, що на думку відповідача довідка підписана особою з непідтвердженими повноваженнями, та не вірним вказанням постанови, якою затверджений Список.
З урахуванням встановлених обставин суд дійшов висновку, що оскаржувані рішення прийнято відповідачем без повного з'ясування усіх обставин та не дослідженням в повному обсязі документів наданих позивачем при зверненні з заявою про призначення пенсії, отже є протиправним та такими, що підлягають скасуванню.
Вирішуючи позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача призначити пенсію, суд враховує, наступне.
Реалізація суб'єктами публічної адміністрації своїх повноважень, які є законодавчо визначеними, що випливає з положень частини другої статті 19 Конституції України, здійснюється в межах відповідної законної дискреції.
У свою чергу, під дискреційними повноваженнями слід розуміти надання органу або посадовій особі повноважень діяти на власний розсуд в межах закону. Зокрема, дискреційні повноваження полягають у тому, що суб'єкт владних повноважень може обирати у конкретній ситуації альтернативне рішення, яке є законним.
Відповідно до Рекомендацій Комітету Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Комітетом Ради 11.03.1980 року на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим у частині 2 статті 2 КАС України 2 критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Суд не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Отже, правовідносини щодо призначення пенсії та здійснення нарахування та виплати пенсії позивачу відносяться до виключної компетенції працівників Пенсійного фонду України, та є їх дискреційними повноваженнями і суд, захищаючи права та свободи особи, не може перебирати на себе функції інших органів державної влади, та втручатися в делеговані повноваження.
Крім вказаного суд звертає увагу позивача, що за приписами п. 2 ч.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV право на призначення пенсії мають чоловіки після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років.
За приписами пункту «б» статті 13 Закону № 1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків.
Позивач за поданими суду та відповідачу документами не має загального страхового стажу 30 років, питання оскарження не зарахування до загального страхового стажу в даній справі не є предметом позову.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше, як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, позовна вимога у частині зобов'язального характеру підлягає задоволенню шляхом зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про призначення пенсії за віком згідно до п. 2 частини 2 ст. 144 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (Список № 2) зарахувавши до пільгового стажу спірні періоди трудової діяльності.
Вирішуючи позовні вимоги в частині визнання протиправними дій відповідача стосовно не врахування Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020, справа № 1-5/2018(746/15) від 23 січня 2020 року, правових позицій Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 30.09.2019 року у справі № 638/18467/15-а, від 03.11.2021р у справі № 360/3611/20, від 21 лютого 2018 року у справі № 687/975/17, від 19 лютого 2020 року у справі № 520/15025/16-а, при розгляді заяви про призначення пенсії, суд зазначає наступне.
По перше, недосягнення відповідного віку для призначення пенсії не було підставою для відмови у призначенні позивачу пенсії, отже і підстави для врахування Рішення Конституційного Суду України № 1-р/2020, справа № 1-5/2018(746/15) від 23 січня 2020 року - відсутні.
По друге, правові позиції Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у постановах від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а, від 03.11.2021 у справі № 360/3611/20, від 21.02.2018 у справі № 687/975/17, від 19.19.2020 у справі № 520/15025/16- а не є подібними до спірних правовідносин у даній справі.
Судовий збір, сплачений позивачем, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на підставі ч. 8 ст. 139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 242-246, 250, 257-263 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, ЄДРПОУ 21108013) про визнання протиправними дій, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними і скасувати Рішення про відмову в призначенні пенсії від 26.03.2025 №057050012195, Рішення від 09.04.2025 №057050012195 «Про внесення змін до рішення про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком від 26.03.2025 №057050012195 у зв'язку з уточненням причин не зарахування пільгового стажу» Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 2 періоди роботи з 16.08.1989 по 31.10.1991, з 01.11.1991 по 31.12.1998 на підставі трудової книжки НОМЕР_1 від 15.08.1989 року та довідок ПРАТ «МК «Азовсталь» про підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 04.02.2025 №03.03.01-75/к та від 04.02.2025, №03.03.01-74/к.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43, ЄДРПОУ 21108013) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ) судовий збір в сумі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) гривень 96 копійок.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 13 червня 2025 року.
Суддя І.В. Буряк