Ухвала від 10.06.2025 по справі 755/8587/25

№ 755/8587/25

№ 3/755/3640/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" червня 2025 р. суддя Дніпровського районного суду м. Києва Метелешко О.В. розглянувши справу, що надійшла з Національного агентства з питань запобігання корупції про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого головою Комісії з припинення політичної партії «Соціалістична партія України», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-21 КУпАП

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 19.05.2025 року було об'єднано в одне провадження справу за номерами № 755/8587/25 та 755/8589/25 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ст. 212-21 КУпАП, присвоївши єдиний номер № 755/8587/25 (провадження номер 3/755/3640/25).

Так, частиною 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» визначено, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Згідно з пунктами 1, 2 розділу II та пунктами 1, 8, 9 розділу III Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 року № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 року за № 507/36129 (далі - Порядок подання Звіту), звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту, до електронних форм, передбачених Єдиним державним реєстром звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (далі - Реєстр), та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису керівника (уповноваженої особи) політичної партії.

Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.

Пунктом 3 розділу II Порядку подання Звіту визначено, що політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21.

Політичною партією «Соціалістична партія України» (код ЄДРПОУ 00011305) не виконано визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру вимоги, що свідчить про відсутність облікового запису Партії в Реєстрі.

Відповідно до пунктів 2, 3 розділу III Порядку подання Звіту звітним періодом для складання Звіту є календарний квартал. Звіт подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.

Політична партія подає до Національного агентства Звіт за IІІ квартал 2024 року - до 09 листопада.

Зокрема, політична партія подає до Національного агентства Звіт за IV квартал 2024 року - до 09 лютого наступного за звітним періодом року.

Якщо останній день строку подання Звіту припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день (пункт 4 розділу III Порядку подання Звіту).

Таким чином, останнім днем подання Звіту Партії за IІІ квартал 2024 року є 11 листопада 2024 року, а останнім днем подання Звіту Партії за IV квартал 2024 року є 10 лютого 2025 року.

Відповідно до частини 20 статті 17 Закону, Національне агентство протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Керуючись частиною 20 статті 17 Закону, Національним агентством сформовано список політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІІ та IV квартали 2024 року у визначений Законом строк.

Вказаний Список політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІІ та IV квартали 2024 року, розміщений на сайті Національного агентства за посиланнями - https://nazk.gov.Ua/uk/l50-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-do-nazk-za-iii-kvartal-2024-roku/ та https://nazk.gov.ua/uk/ponad-130-politychnyh-partiy-ne-podaly-zvity-do-nazk-za-iv-kvartal-2024-roku/.

Політичну партію «Соціалістична партія України» (код СДРПОУ 00011305) включено до вказаного вище списку - пунктів 1 та 2, що свідчить про факт неподання Партією Звітів за ІІІ та IV квартали 2024 року.

Рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі № П/857/10/22 діяльність Партії заборонена.

Частиною 2 статті 21 Закону визначено, що заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.

Але, частина 3 статті 21 Закону прямо вказує на те, що у разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Враховуючи положення частини 3 статті 21 Закону, частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України, з моменту набрання законної сили рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі № П/857/10/22, ОСОБА_1 визначено як голову Комісії з припинення (ліквідаційної комісії) Партії.

Відповідно до частини 5 статті 104 Цивільного кодексу України, юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Таким чином, Звіти Партії та Звіти її місцевих організацій, які в установленому законом порядку набули статусу юридичної особи, що перебувають у стані ліквідації/припинення, необхідно подавати за відповідні періоди до дати ліквідації/припинення такого структурного утворення, шляхом внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру, а також, на структурні утворення політичних партій, що перебувають в процесі ліквідації/припинення поширюються права та обов'язки, визначені законом для юридичних осіб, у тому числі й щодо звітування.

Таким чином, з огляду на вищевикладене, неподання ОСОБА_1 Звіту Партії за ІІІ до 11 листопада 2024 року та Звіту Партії за IV квартали 2024 року до 10 лютого 2025 року є порушення вимог частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що статтею 212-21 КУпАП встановлена адміністративну відповідальність.

Стаття 3 Закону передбачає, що політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також, інших законів України та згідно з партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону, у разі порушення політичними партіями Конституції України, цього та інших законів України до них можуть бути вжиті такі заходи: попередження про недопущення незаконної діяльності, заборона політичної партії.

Отже, враховуючи норми статті 19 Закону, а також приписи статей 7, 9, 23. 24 КУпАП, суб'єктом вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-21 КУпАП, є Голова Комісії з припинення Партії.

Повноваження ОСОБА_1 , як Голови Комісії з припинення Партії підтверджуються відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на запит від 08.04.2025 року за кодом доступу 302087768446.

Таким чином, ОСОБА_1 , як посадова особа (Голова Комісії з припинення Партії), не подавши до Національного агентства Звіти Партії за ІІІ та IV квартали 2024 року, вчинив адміністративне правопорушення, відповідальність за яке передбачена статтею 212-21 КУпАП.

Статтею 14 КУпАП визначено, що посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв'язані з недодержанням установлених правил, зокрема, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов'язків.

Отже, ОСОБА_1 - посадова особа (Голова Комісії з припинення Партії), підлягає притягненню до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, що посягає на здійснення народного волевиявлення та встановлений порядок його забезпечення і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Оскільки адміністративне правопорушення вчинено ОСОБА_1 , як посадовою особою (Головою Комісії з припинення Партії), то місцем вчинення правопорушення є місце державної реєстрації Партії, а саме: м. Київ, вул. Сергія Набоки (вул. Бажова), 12.

У судове засідання, особа, що притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , будучи повідомленим про день, час та місце розгляду справи, не з'явився, про причини неявки не повідомив, а тому суд, виходячи з вище зазначених правових норм, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, відповідно до якої сторона, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правам та неухильно виконувати процесуальні обов'язки, вважає за можливе провести розгляд справи у його відсутність.

Зокрема, повідомлення про час та місце розгляду вказаної вище справи щодо ОСОБА_1 було розміщено на офіційній веб-сторінці Дніпровського районного суду м. Києва.

Крім того, ОСОБА_1 про час і місце судового розгляду повідомлений, клопотання про відкладення розгляду справи від нього не надходило, у зв'язку з чим, суд вважає можливим проводити розгляд справи без його присутності, згідно з вимогами ст. 268 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст. 252 КУпАП, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, приходжу до наступного.

Відповідно до ст. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно з вимогами ч. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

У силу вимог ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відповідно до вимог ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні», політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Протягом 10 календарних днів з дня завершення строку на подання політичними партіями звітів про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру Національне агентство з питань запобігання корупції на своєму офіційному веб-сайті оприлюднює список політичних партій, які не подали свої звіти у визначений цим Законом строк, та забезпечує притягнення винних осіб до відповідальності, передбаченої законом.

Диспозиція 212-21 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.

Судом досліджено: протоколи про адміністративне правопорушення № 50-33/913 від 24.04.2025 року та № 50-33/912 від 24.04.2025 року; роздруківки з веб-сайту НАЗК щодо оприлюднення Списку політичних партій, які не подали свої Звіти за ІІІ та ІV квартали 2024 року у визначений Законом строк; рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15.06.2022 року у справі № П/857/10/22; копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; копію Наказу № 3-К від 06.02.2013 року; копію Наказу Національного агентства від 01.01.2025 року № 1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції».

Рішенням Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 червня 2022 року у справі № П/857/10/22 діяльність політичної партії «Соціалістична партія України» заборонена.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 статті 21 Закону, заборона діяльності політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших структурних утворень, передбачених статутом партії, виключення з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань відомостей про членів таких органів (крім керівника), припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно.

У разі якщо в рішенні суду про заборону діяльності політичної партії не призначена комісія з припинення (ліквідаційна комісія) політичної партії, її структурних утворень, які мають статус юридичної особи, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, або його територіальні органи призначають голову, членів такої комісії або ліквідатора політичної партії, її структурних утворень в рішенні про їх припинення. Головою комісії з припинення (ліквідаційної комісії) або ліквідатором призначається, якщо інше не встановлено рішенням суду, керівник органу управління політичної партії або особа, яка згідно з відомостями, внесеними до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, має право вчиняти юридичні дії від імені юридичної особи без довіреності, а якщо такі керівник та особа відсутні або повідомили про відмову від виконання відповідних обов'язків у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено, - інша особа, яка надала на це свою згоду у формі заяви, справжність підпису на якій нотаріально засвідчено.

Положенням частини 4 статті 105 Цивільного кодексу України визначено, що до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи. Голова комісії, її члени або ліквідатор юридичної особи представляють її у відносинах з третіми особами та виступають у суді від імені юридичної особи, яка припиняється.

Повноваження ОСОБА_1 , як Голови Комісії з припинення Партії підтверджуються відомостями, отриманими з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на запит від 08.04.2025 року за кодом доступу 302087768446.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи головою Комісії з припинення політичної партії «Соціалістична партія України», не подав Звіти політичної партії «Соціалістична партія України» про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІІ та IV квартали 2024 року, чим вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 212-21 КУпАП.

Відтак, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, особи порушника, ступеню його вини, суд вважає за необхідне призначити адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ст. 212-21 КУпАП, у виді штрафу.

Положеннями ст. 40-1 КУпАП передбачено, що у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні дані, які б підтверджували звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.

Керуючись ст. ст. 23, 24, 33, 40-1, 212-21, 283, 284 КУпАП, Законом України «Про судовий збір»,-

ПОСТАНОВИВ:

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 212-21 КУпАП, у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що на день розгляду справи становить 5 100 (п'ять тисяч сто) гривень.

Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 605 гривень 60 копійок.

Роз'яснюється, що в разі несплати штрафу в строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, сума штрафу буде стягнена в порядку примусового виконання постанови в подвійному розмірі.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення через Дніпровський районний суд м. Києва.

Строк пред'явлення до виконання три місяці.

Суддя