12 червня 2025 рокусправа № 380/8222/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівської міської ради (пл. Ринок, 1, м. Львів, ЄДРПОУ 04055896), Личаківського районного суду м. Львова (вул. Б. Лепкого, 16, м. Львів, ЄДРПОУ 37444229) за участі третіх осіб: голови Личаківського районного суду м. Львова (вул. Б. Лепкого, 16, м. Львів), Територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області (вул. Драгоманова, 25, м. Львів, ЄДРПОУ 26306742) про визнання протиправною та скасування ухвали, наказу, зобов'язання вчинити дії,-
на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Львівської міської ради, за участі третіх осіб Голови Личаківського районного суду м. Львова, Територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області у якій позивач просить суд:
- визнати незаконною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 20.02.2025 № 5941 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 25.05.2023 №3153 «Про затвердження списку присяжних районних судів м. Львова»;
- визнати незаконним та скасувати наказ голови Личаківського районного суду м. Львова Жовніра Григорія Богдановича від 4 березня 2025 року № 5 «Про внесення змін до списку присяжних»;
- зобов'язати Личаківський районний суд м. Львова відновити залучення присяжного ОСОБА_1 до розподілу та розгляду справ в обсягах та у спосіб, визначений законодавством.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 11.03.2025 з невідомих причин він не був допущений до судового засідання у справі № 463/1342/25, у якій позивач залучений як присяжний відповідно до судової повістки. В подальшому позивачу стало відомо, що голова Личаківського районного суду м. Львова Жовнір Г.Б. видав наказ від 04.03.2025 № 5 «Про внесення змін до списку присяжних», яким, керуючись ухвалою Львівської міської ради від 25.05.2025 № 3153 «Про затвердження списку присяжних районних судів м. Львова», позивача відвели від призначених справ та припинили розподіляти нові справи.
Позивач вважає, що у голови Личаківського районного суду м. Львова були відсутні законні підстави для увільнення позивача у визначеному законом порядку від виконання обов'язків присяжного, оскільки позивач не порушував вимог до присяжних, визначених ч. 2 ст. 65 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», заяв для увільнення порядку положень цього Закону позивач не подавав.
Зауважує, що у листі від 20.01.2024 № 01-13/6/2025 голови Личаківського районного суду м. Львова згадується «потенційний конфлікт інтересів» у зв'язку з участю позивача в судових засіданнях у якості заявника в ряді цивільних та адміністративних справ, які перебувають у провадженні Личаківського районного суду м. Львова та поданням до суду з 2023 року близько 20 позовних заяв. Позивач стверджує, що таке припущення не підтверджене адміністративним стягненням за вчинення корупційного правопорушення, що могло б слугувати законною підставою для його виключення зі списку присяжних. Позивач не входив і не входить як присяжний до складу колегій суду у справах, у яких могли б існувати обставини, які потребували б його відводу (самовідводу) як присяжного. Увільнення позивача від виконання обов'язків присяжного не відбулось.
Крім цього позивач вважає, що Львівська міська рада винесла ухвалу від 25.05.2025 №3153 без законних підстав, оскільки ТУ ДСА не подавало передбачене законом подання про зміни у списку присяжних, а в голови суду відсутні повноваження для такого подання до місцевої ради. У зв'язку із прийняттям відповідачами оскаржуваних рішень, позивач не може виконувати свій конституційний обов'язок присяжного.
Ухвалою суду від 02.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач-1, Львівська міська рада, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що Закон України «Про судоустрій і статус суддів» не визначає перелік підстав для виключення особи з числа присяжних в зв'язку з виникненням конфлікту інтересів. Однак, ч. 7 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, порядок надання окремих видів державних послуг та провадження інших видів діяльності, пов'язаних із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, мають передбачати порядок та шляхи врегулювання конфлікту інтересів службових осіб, діяльність яких вони регулюють. Саме враховуючи наведені обставини та керуючись вказаними вимогами закону, забезпечуючи виконання рішення зборів суддів місцевого суду, голова суду звернувся до Львівської міської ради з проханням про виключення ОСОБА_1 із списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова.
Відповідач-1 вважає, що відмова Львівської міської ради від задоволення звернення голови Личаківського районного суду м. Львова, призвела б до порушення наведених вимог Закону України «Про запобігання корупції». Просить відмовити в задоволенні позову.
Відповідач-2, Личаківський районний суд м. Львова в особі голови суду Жовніра Григорія Богдановича, щодо задоволення позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначає, що позивач ОСОБА_1 був одним з присяжних, згідно списку, затвердженого ухвалою Львівської міської ради №3153 від 25.05.2023.
Зауважує, що під час здійснення судочинства в якості присяжного, згідно даних автоматизованої системи документообігу суду ОСОБА_1 та члени його сім'ї також беруть участь в судових засіданнях в статусі позивача (заявника) по ряду цивільних та адміністративних справ, що перебувають у провадженні Личаківського районного суду м. Львова. Отже він одночасно може бути, як членом колегії так і учасником судового розгляду по справах під головуванням одного професійного судді, що в свою чергу породжує наявність у нього потенційного конфлікту інтересів, оскільки відповідно до вимог п. «г» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжний являється суб'єктом на якого поширюється дія цього закону.
Так, починаючи з 2023 року по теперішній час ОСОБА_1 було подано до Личаківського районного суду м. Львова понад двадцять процесуальних звернень в якості позивача.
Крім цього, з метою досягнення власних інтересів ОСОБА_1 , чинив непрямий тиск на суддів шляхом використання свого права на подання скарг на суддів Личаківського районного суду до Вищої ради правосуддя.
Саме враховуючи наведене, 20.01.2024 за дорученням зборів суддів та в порядку виконання п. 6 ч. 1 ст. 24 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» голова суду звернувся до Львівської міської ради та Територіального управління державної судової адміністрації України у Львівській області з листом, в якому просив вирішити питання про виключення ОСОБА_1 із списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова.
Ухвалою Львівської міської ради від 25.02.2025 внесено зміни в додаток до ухвали Львівської міської ради від 25.05.2023 №3153 «Про затвердження списку присяжних районних судів м. Львова», вилучивши п.3.5, згідно з яким ОСОБА_1 включався до числа присяжних Личаківського районного суду м. Львова.
Оскільки згідно наведених вище вимог закону список присяжних затверджується саме місцевою радою, враховуючи внесені зміни до ухвали Львівської міської ради від 25.05.2023 №3153, головою Личаківського районного суду було винесено наказ від 4 березня 2025 р. № 5 «Про внесення змін до списку присяжних». Вважає, що жодні аргументи для скасування даного наказу відсутні.
Щодо підстав ініціювання Личаківським судом м. Львова виключення позивача з числа присяжних, зазначає, що відповідно до вимог ч. 2 ст. 63 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» присяжний зобов'язаний: - дотримуватися правил суддівської етики, у тому числі виявляти та підтримувати високі стандарти поведінки у будь-якій діяльності з метою укріплення суспільної довіри до суду, забезпечення впевненості суспільства в чесності та непідкупності суддів; - виконувати вимоги та дотримуватися обмежень, установлених законодавством у сфері запобігання корупції.
Вважає, що на присяжного поширюються вимоги кодексу суддівської етики, зокрема в частині обов'язку уникати конфлікту інтересів не використовувати своє посадове становище в особистих інтересах. Також, згідно вимог п. «ґ», п.1, ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжний являється суб'єктом на якого поширюється дія цього закону.
Стаття 28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що особи, зазначені у пунктах 1, 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані: вживати заходів щодо недопущення виникнення реального, потенційного конфлікту інтересів; не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів;
Відповідно до вимог ч. 4, ст. 28 вказаного закону керівник органу, до повноважень якого належить звільнення/ініціювання звільнення з посади, якому стало відомо про конфлікт інтересів підлеглої йому особи, зобов'язаний вжити передбачені цим Законом заходи для запобігання та врегулювання конфлікту інтересів такої особи.
Згідно вимог ч. 1 ст. 29 Закону України «Про запобігання корупції» зовнішнє врегулювання конфлікту інтересів здійснюється зокрема шляхом: усунення особи від виконання завдання, вчинення дій, прийняття рішення чи участі в його прийнятті в умовах реального чи потенційного конфлікту інтересів, або звільнення.
Пункт 1 ст. 1 наведеного закону визначає, що потенційний конфлікт інтересів це наявність у особи приватного інтересу у сфері, в якій вона виконує свої службові чи представницькі повноваження, що може вплинути на об'єктивність чи неупередженість прийняття нею рішень, або на вчинення чи невчинення дій під час виконання зазначених повноважень.
Відповідач-2 зазначає, що згідно даних автоматизованої системи документообігу суду в період 2023-2025 р.р. ОСОБА_1 та члени його сім'ї здійснювали десятки процесуальних звернень в якості позивачів до Личаківського районного суду м. Львова. Всі судді, вказаного суду, здійснювали розгляд таких звернень. Наведена ситуація викликала безспірний потенційний конфлікт інтересів, який зумовлений одночасним перебуванням ОСОБА_1 у статусі присяжного (члена колегії суду) та позивача, чи близького родича сторони у судових процесах під головуванням одного професійного судді. Наведене також стало причиною винесення 73 ухвал суддів про відвід головуючого судді, від розгляду конкретних справ за участю ОСОБА_1 . Вказані ухвали суду являються беззаперечними доказами конфлікту інтересів, який зумовлює перешкоди у здійснені правосуддя в розумні строки.
Зауважує, що Закон України «Про судоустрій і статус суддів» не визначає перелік підстав для виключення особи з числа присяжних в зв'язку з виникненням конфлікту інтересів. Однак ч.7 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції» передбачає, що Закони та інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, порядок надання окремих видів державних послуг та провадження інших видів діяльності, пов'язаних із виконанням функцій держави, місцевого самоврядування, мають передбачати порядок та шляхи врегулювання конфлікту інтересів службових осіб, діяльність яких вони регулюють.
Саме враховуючи наведені обставини та керуючись вказаними вимогами закону, забезпечуючи виконання рішення зборів суддів місцевого суду, голова суду звернувся до Львівської міської ради з проханням про виключення ОСОБА_1 із списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова. Відмова Львівської міської ради від задоволення звернення голови Личаківського районного суду м. Львова, призвела б до порушення наведених вимог Закону України «Про запобігання корупції».
Вважає, що відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог та просить відмовити в задоволенні позову.
У відповіді на відзив позивач, зокрема, вказав, що стверджувана у документах за підписом голови суду ОСОБА_2 наявність у присяжного ОСОБА_1 конфлікту інтересів є припущеннями, не підкріпленими належними та допустимими доказами та без дотримання належної процедури, передбаченої ч.ч. 3-4 ст. 28 Закону України «Про запобігання корупції». При цьому у відзиві визнається що наявність конфлікту інтересів не є законною підставою для виключення присяжного зі списку присяжних.
Висновок голови суду, зафіксований у протоколі зборів суду та викладений у наступних документах, про те, що подання ОСОБА_1 понад 20 процесуальних заяв до суду породжує конфлікт інтересів і є підставою для - виключення зі списку присяжних - суперечить законодавству. Територіальна підсудність звернень до суду та вимога постійного проживання присяжного закономірно збігаються - саме до цього суду мають подаватися заяви і саме в ньому особа може бути присяжним. Отже, такий висновок є юридично хибним і дискримінаційним, оскільки фактично позбавляє присяжного права на звернення до суду, передбаченого Конституцією України, і створює фіктивну підставу для виключення будь-якого присяжного, не передбачену жодною нормою закону.
Лист голови суду ОСОБА_2 до Львівської міської ради про вирішення питання виключення присяжного ОСОБА_1 зі списку присяжних не ґрунтується на передбачених законом підставах (ст. 64, 65 Закону України «Про судоустрій та статус суддів») та поданий в умовах конфлікту інтересів. Позапроцесуальні юридичні оцінки голови суду ОСОБА_2 , викладені на зборах суддів та у документах за його підписом є порушенням Кодексу суддівської етики та не можуть породжувати повноваження, не передбачені законом.
Львівська міська рада (Відповідач-1) не мала законних підстав вносити зміни до списку присяжних, грунтучись на листі голови суду ОСОБА_2 , який: не є поданням про зміну списку присяжних (прохання «вирішити питання про виключення зі списку присяжних» не тотожне поданню «виключити зі списку присяжних», органи місцевого самоврядування не наділені повноваженнями вирішувати такі питання); не є ініційованим належним суб'єктом подання про внесення змін до списку присяжних (територіальне управління ДСА, про що зазначено у відзиві).
Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Львівській області, яке є єдиним належним суб'єктом подання - повідомило, що не зверталось із поданням про виключення зі списку присяжних ОСОБА_1 до відповідних місцевих рад у зв'язку з відсутністю підстав для цього.
Наведене, на думку позивача, є підставою для задоволення позову.
Третя особа-2, Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Львівській області, не скористалось правом на подання до суду пояснень по суті позову.
Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.
Ухвалою Львівської міської ради від 25.05.2023 №3153 «Про затвердження списку присяжних районних судів м. Львова» затверджено список присяжних районних судів м. Львова терміном на три роки з числа громадян, які відповідають вимогам ст. 65 Закону України «Про судоустрій та статус суддів».
Згідно пункту 3.5 Списку присяжних районних судів м. Львова, ОСОБА_1 затверджено присяжним Личаківського районного суду м. Львова, що також підтверджується посвідченням ЛВП №000809, дійсним до 25.05.2026.
Відповідно до протоколу зборів суддів Личаківського районного суду м. Львова від 20.01.2025, збори суддів вирішили уповноважити голову суду ОСОБА_2 звернутись до Львівської міської ради із зверненням щодо виключення позивача із списку присяжних суду.
Підставою для прийняття такого рішення стала інформація голови суду Жовніра Г.Б. про наявність потенційного конфлікту інтересів, оскільки починаючи з 2023 року ОСОБА_1 було подано до Личаківського районного суду м. Львова понад 20 процесуальних звернень як позивачем. У зв'язку із цим, голова суду вважав за доцільне звернутись до Львівської міської ради із зверненням про виключення ОСОБА_1 із присяжних Личаківського районного суду м. Львова.
20.01.2025 голова Личаківського районного суду м. Львова звернувся із листом №01-13/6/2025 до Львівської міської ради та Територіального управління Державної судової адміністрації в Львівській області щодо вирішення питання про виключення про виключення ОСОБА_1 із присяжних Личаківського районного суду м. Львова, оскільки попри здійснення ОСОБА_1 судочинства в якості присяжного, згідно даних автоматизованої системи документообігу суду ОСОБА_1 також бере участь в судових засіданнях в статусі заявника по ряду цивільних та адміністративних справ, що перебувають у провадженні Личаківського районного суду м. Львова. Отже він одночасно може бути, як членом колегії так і учасником судового розгляду по справах під головуванням одного професійного судді, що в свою чергу породжує наявність у нього потенційного конфлікту інтересів, оскільки відповідно до вимог п. «г» ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» присяжний являється суб'єктом на якого поширюється дія цього закону. Так, починаючи з 2023 року по теперішній час ОСОБА_1 було подано до Личаківського районного суду м. Львова понад двадцять позовних заяв. Крім цього, заявник, з метою досягнення власних інтересів, чинить непрямий тиск на суддів шляхом використання свого права на подання скарг на суддів Личаківського районного суду до Вищої ради правосуддя.
Ухвалою Львівської міської ради від 20.02.2025 №5941 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 25.05.2023 №3153 «Про затвердження списку присяжних районних судів м. Львова», на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про судоустрій та статус суддів», за результатами розгляду подання голови Личаківського районного суду м. Львова від 20.01.2024 № 01-13/6/2025 (зареєстроване у Львівській міській раді 23.01.2025 за №1.7-2219-29), внесено зміни у додаток до ухвали міської ради від 25.05.2023 №3153 та вилучено пункт 3.5.
Наказом Личаківського районного суду м. Львова від 04.03.2025 №5 «Про внесення змін до списку присяжних», відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ухвали Львівської міської ради від 20.02.2025 №5941, доручено головному спеціалісту (з інформаційних технологій) внести зміни до списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова в автоматизованій системі документообігу суду з урахуванням ухвали Львівської міської ради від 20.02.2025 №5941.
Листом Личаківського районного суду м. Львова від 17.03.2025 №01-13/20/2025 повідомлено позивача про його виключення зі списку присяжних на підставі ухвали Львівської міської ради від 20.02.2025 №5941.
Вважаючи протиправними такі рішення відповідачів, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Організацію судової влади та здійснення правосуддя в Україні, що функціонує на засадах верховенства права відповідно до європейських стандартів і забезпечує право кожного на справедливий суд визначає Закон України «Про судоустрій і статус суддів» від 02.06.2016 №1402-VIII (далі - Закон №1402-VIII, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 63 Закону №1402-VIII, присяжним є особа, яка у випадках, визначених процесуальним законом, та за її згодою вирішує справи у складі суду разом із суддею або залучається до здійснення правосуддя. Присяжні виконують обов'язки, визначені пунктами 1, 2, 4-6 частини сьомої статті 56 цього Закону.
За вимогами ч. 1 ст. 64 Закону №1402-VIII, для затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням до відповідних місцевих рад, які формують і затверджують у кількості, зазначеній у поданні, список громадян, які постійно проживають на територіях, на які поширюється юрисдикція відповідного окружного суду, відповідають вимогам статті 65 цього Закону і дали згоду бути присяжними.
Відповідно до ч. ч. 3-5 ст. 64 Закону №1402-VIII, у разі неприйняття місцевою радою (місцевими радами) протягом двох місяців з моменту отримання подання рішення про затвердження списку присяжних територіальне управління Державної судової адміністрації України звертається з поданням щодо затвердження списку присяжних до відповідної обласної ради.
Список присяжних затверджується на три роки і переглядається в разі необхідності для заміни осіб, які вибули зі списку, за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.
Після затвердження списку присяжних такий список передається до відповідного окружного суду, в тому числі в електронній формі. Інформацію, що міститься у зазначеному списку, не може бути використано для цілей, що не пов'язані із добором присяжних.
Згідно ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Стаття 25 цього Закону визначає загальну компетенцію сільських, селищних, міських рад, відповідно до якої сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
Отже, затвердження списку присяжних та заміна осіб, які вибули зі списку, є компетенцією відповідної місцевої ради, яка реалізується за поданням територіального управління Державної судової адміністрації України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, ухвалою Львівської міської ради від 25.05.2023 №3153, із врахуванням подання Територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області від 13.01.2023 №04-67/23, затверджено список присяжних районних судів м. Львова терміном на три роки. Згідно пункту 3.5 Списку присяжних районних судів м. Львова (додаток до ухвали ЛМР від 25.05.2023 №3153), ОСОБА_1 затверджено присяжним Личаківського районного суду м. Львова.
В подальшому, ухвалою Львівської міської ради від 20.02.2025 №5941 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 25.05.2023 №3153 «Про затвердження списку присяжних районних судів м. Львова», за результатами розгляду подання голови Личаківського районного суду м. Львова від 20.01.2024 № 01-13/6/2025 (зареєстроване у Львівській міській раді 23.01.2025 за №1.7-2219-29), внесено зміни у додаток до ухвали міської ради від 25.05.2023 №3153 та вилучено пункт 3.5.
З наведеного суд робить висновок, що вказаною ухвалою Львівської міської ради, на підставі подання голови Личаківського районного суду м. Львова, було виключено позивача із списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова.
На підставі ухвали Львівської міської ради від 20.02.2025 №5941, наказом Личаківського районного суду м. Львова від 04.03.2025 №5 «Про внесення змін до списку присяжних» доручено головному спеціалісту (з інформаційних технологій) внести зміни до списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова в автоматизованій системі документообігу суду.
Положеннями ч. 2 ст. 65, ч. 1 ст. 66 Закону №1402-VIII передбачено наступні випадки увільнення головою суду осіб, яких було включено до списку присяжних, для виконання обов'язків присяжного:
1) визнані судом обмежено дієздатними або недієздатними;
2) які мають хронічні психічні чи інші захворювання, що перешкоджають виконанню обов'язків присяжного;
3) які мають незняту чи непогашену судимість;
4) народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, судді, прокурори, працівники правоохоронних органів (органів правопорядку), військовослужбовці, працівники апаратів судів, інші державні службовці, посадові особи органів місцевого самоврядування, адвокати, нотаріуси, члени Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Вищої ради правосуддя;
5) особи, на яких протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення;
6) громадяни, які досягли шістдесяти п'яти років;
7) особи, які не володіють державною мовою.
Частиною 2 статті 66 вищевказаного Закону передбачено, що голова суду також увільняє від виконання обов'язків присяжного:
1) особу, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, у відпустці по догляду за дитиною, а також особу, яка має дітей дошкільного чи молодшого шкільного віку або утримує дітей-інвалідів або членів сім'ї похилого віку;
2) керівника або заступника керівника органу місцевого самоврядування;
3) особу, яка через свої релігійні переконання вважає для себе неможливою участь у здійсненні правосуддя;
4) іншу особу, якщо голова суду визнає поважними причини, на які вона посилається.
Особу, зазначену в частині другій цієї статті, увільняють від виконання обов'язків присяжного за її заявою, поданою до початку виконання цих обов'язків (ч. 3 ст. 66 Закону №1402-VIII).
З наведених правових норм слідує, що підстави для виключення присяжного, який здійснює правосуддя, у зв'язку з прийняттям органом місцевого самоврядування рішення про зміну списку присяжних не передбачено.
Як стверджує відповідач, підставою для звернення, зокрема, до Львівської міської ради із поданням про виключення позивача із списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова, стала наявність конфлікту інтересів, оскільки ОСОБА_1 , починаючи з 2023 року по теперішній час подав до суду понад 20 процесуальних звернень в якості позивача.
Водночас, Законом №1402-VIII не визначено такої підстави для увільнення особи від виконання обов'язків присяжного у зв'язку із виникненням конфлікту інтересів.
Суд погоджується із доводами позивача про те, що лист голови Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_2 до Львівської міської ради про вирішення питання виключення присяжного ОСОБА_1 зі списку присяжних не ґрунтується на передбачених Законом №1402-VIII підставах.
Голова суду повинен увільнити особу від виконання обов'язків присяжного за наявності обставин, визначених ч. 2 ст. 65 Закону №1402-VIII. Проте, матеріали справи свідчать про відсутність таких обставин щодо позивача як присяжного.
В свою чергу, Львівська міська рада не мала законних підстав для внесення змін до списку присяжних Личаківського районного суду м. Львова та виключення позивача із такого списку, оскільки лист голови Личаківського районного суду м. Львова ОСОБА_2 не є поданням про увільнення позивача від виконання обов'язків присяжного, як це визначено нормами ст. ст. 65, 66 Закону №1402-VIII, оскільки суб'єктом звернення до відповідної місцевої ради із поданням про заміну осіб, які вибули зі списку, є територіальне управління Державної судової адміністрації України.
У листі від 02.04.2025 №04-інф/Г30-25-24 (а.с. 8) Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Львівській області повідомило позивача про те, що, оскільки в листі голови Личаківського районного суду м. Львова від 20.01.2024 не було вимоги щодо перегляду списку присяжних для заміни осіб, які вибули з такого списку, а також враховуючи те, що такий лист був надісланий до Львівської міської ради, відтак, територіальним управлінням не вчинялось жодних дій у відповідь на зазначений лист.
За таких обставин, прийняття Львівською міською радою ухвали від 20.02.2025 №5941 про виключення позивача зі списку присяжних не є правомірним.
Суд звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази на підтвердження наявності обставин, які відповідно до статей 65, 66 Закону №1402-VIII унеможливлюють виконання позивачем обов'язків присяжного.
Враховуючи встановлені в ході судового розгляду обставини справи в їх сукупності, суд робить висновок, що Львівська міська рада, приймаючи оскаржувану ухвалу від 20.02.2025 №5941 про виключення позивача зі списку присяжних, діяла не на підставі, не в межах повноважень та не у спосіб, що встановлені чинним законодавством, така ухвала не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України, є протиправною, а тому підлягає скасуванню.
Оскільки ухвала Львівської міської ради від 20.02.2025 №5941 стала підставою для прийняття Личаківським районним судом м. Львова наказу від 04.03.2025 №5 «Про внесення змін до списку присяжних», суд робить висновок, що вказаний наказ підлягає скасуванню, як такий, що не відповідає критеріям правомірності, визначеним ч. 2 ст. 2 КАС України.
У зв'язку із скасуванням наказу Личаківського районного суду м. Львова від 04.03.2025 №5 «Про внесення змін до списку присяжних», суд вважає за необхідне зобов'язати Личаківський районний суд м. Львова відновити залучення присяжного ОСОБА_1 до розподілу та розгляду справ в обсягах та у спосіб, що визначені законодавством.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про наявність підстав для задоволення позову повністю.
Щодо судового збору, суд зазначає, що позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» і такий фактично ним не сплачувався. Інших доказів понесення судових витрат сторонами до суду не надано.
Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправною та скасувати ухвалу Львівської міської ради від 20.02.2025 № 5941 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 25.05.2023 №3153 «Про затвердження списку присяжних районних судів м. Львова».
3. Визнати протиправним та скасувати наказ голови Личаківського районного суду м. Львова Жовніра Григорія Богдановича від 04 березня 2025 року № 5 «Про внесення змін до списку присяжних»;
4. Зобов'язати Личаківський районний суд м. Львова (вул. Б. Лепкого, 16, м. Львів, ЄДРПОУ 37444229) відновити залучення присяжного ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до розподілу та розгляду справ в обсягах та у спосіб, що визначений законодавством.
Судові витрати розподілу не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст судового рішення складено 12.06.2025 року.
СуддяКостецький Назар Володимирович