Рішення від 12.06.2025 по справі 380/22984/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 рокусправа № 380/22984/24

місто Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

І. Стислий виклад позицій учасників справи

до Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16 (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області код ЄДРПОУ 13814885, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея,10 (відповідач-2), у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати Рішення Відділу перерахунків пенсій № 4 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 11.09.2024 № 23922/03-16 (0/р №34650020363) про відмову ОСОБА_1 у переведенні на інший вид пенсії;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області ОСОБА_1 пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV перевести на пенсію відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" від 19.12.1993 № 3723-ХІІ, п. 10 і п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII та здійснити згаданий перерахунок пенсії з часу звернення, тобто з 18 вересня 2024 року та зарахувати періоди роботи (служби) з 11.10.1989 по 01.07.1992 і з 05.07.2001 по 13.09.2024 до стажу державної служби, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до відповідача-2 із заявою, в якій просив перевести його на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу», п. п. 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 10.12.2015 № 889-ІІІ «Про державну службу». Відповідач-1 рішенням від 11.09.2024 № 23922/03-16 (0/р №34650020363) відмовиви позивачу у такому переведенні з посиланням на те, що згідно із записами трудової книжки з 04.07.2001 посада, яку займав ОСОБА_1 була віднесена до категорії посад органів місцевого самоврядування. Зазначені посади були віднесені до відповідних категорій посад державних службовців до набрання чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (з 04.07.2001). Відповідно для зарахування періодів роботи після 04.07.2001 року до стажу державної служби підстави відсутні.

11.12.2024 та 18.12.2024 від відповідача-2 надійшли відзиви на позовну заяву тотожного змісту, у яких проти задоволення позовних вимог заперечив повністю. Відзив обґрунтований тим, що державної служби позивача обчислений згідно із записами трудової книжки, за періоди з 01.07.1992 по 18.10.1995, з 27.12.1995 по 30.03.2001 та з 02.04.2001 по 04.07.2001 становить 8 років 9 місяців 25 днів. У зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким кагеї орія.м осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 року №622 «Деякі питання пенсійного забезпеченим окремих категорій осіб», права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" немає.

Відповідач-1 відзиву на позовну заяву не подав.

ІІ. Рух справи

Ухвалою від 18.11.2024 суддя залишив позовну заяву без руху.

Ухвалою від 25.11.2024 суддя прийняв позовну заяву до розгляду й відкрив провадження у справі.

Заходи забезпечення позову та доказів, у тому числі шляхом їх витребування, не вживались.

ІІІ. Фактичні обставини справи

ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України від 09.07.2003 № 1058 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач перебуває на обліку, як пенсіонер, в Головному управлінні пенсійного фонду України у Львівській області.

ОСОБА_1 на момент подання позовної заяви продовжує працювати на посаді начальника Галицького відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради і є посадовою особою органу місцевого самоврядування на яку розповсюджується дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-11.

18.09.2024 позивач звернувся до відповідача-2 із заявою про переведення з пенсії за віком на пенсію відповідно до п. 10 і п. 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII “Про державну службу", як особа, щодо якої розповсюджується статус державного службовця, і яка на день набуття чинності даного Закону № 889 мала стаж державної служби понад 20 років.

Стаж державної служби і служби в органах місцевого самоврядування ОСОБА_1 згідно записів у трудовій книжці становить 36 років 00 місяців 22 дні:

- 11.10.1989 року прийнятий посаду голови районного комітету по фізкультурі і спорту районного виконавчого комітету Шевченківської районної Ради народних депутатів у м.Львові за переведенням з обласної Ради Всесоюзного добровільного спортивного товариства профспілок;

- 01.07.1992 року - звільнений з посади голови районного комітету по фізкультурі та спорту за переведенням в структуру міськвиконкому;

- 01.07.1992 зарахований на посаду головного спеціаліста фізичної культури та спорту по Шевченківському району м.Львова за переведенням у міський відділ фізичної культури і спорту Львівської міської адміністрації;

- 01.05.1994 прийняв присягу державного службовця, посада віднесена до 6 категорії присвоєно 11 (одинадцятий) ранг державного службовця;

- 18.10.1995 звільнений посади головного інструктора Шевченківського району м.Львова у зв'язку із скороченням штатів;

- 27.12.1995 - прийнятий по конкурсу на посаду спеціаліста 1-ої категорії;

- 30.04.1996 - переведений на посаду спеціаліста 1 категорії;

- 30.03.2001 - звільнено із займаної посади по переводу у відділ праці та соціального захисту населення Шевченківської райадміністрації м.Львова в зв'язку 3 реорганізацією (п.5 ст.36 КЗпП України);

- 02.04.2001 - прийнятий за перведенням у відділ праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації на посаду спеціаліста 1 категорії;

- 13.09.2001 - переведений згідно з рішенням конкурсної комісії на посаду начальника підвідділу державних допомог сім'ям з дітьми та субсидій;

- 04.07.2001- посада віднесена до категорії посад органів місцевого самоврядування. Встановлено 11 ранг шостої категорії посадової особи місцевого самоврядування;

- 02.01.2002 - складено присягу посадової особи місцевого самоврядування;

- 01.01.2003 - посада віднесена до 5-ої категорії посад органів місцевого самоврядування;

- 01.10.2003- відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» присвоєно 10-ий ранг 5-ої категорії посадової особи місцевого самоврядування;

- 13.09.2005 відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» присвоєно черговий 9 ранг в межах 5 категорії посад особи місцевого самоврядування;

- 09.11.2006 - призначений на посаду начальника відділу праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації;

- 04.01.2007 - переведений на рівнозначну посаду, за його згодою, начальника Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, у зв'язку з реорганізацією виконавчих органів міської ради;

- 02.01.2013 - переведений за його згодою на рівнозначну посаду начальника Франківського відділу соціального захисту;

- 20.09.2022 - переведений, за його згодою, на рівнозначну посаду начальника Галицького відділу соціального захисту.

- на момент подання позовної заяви продовжує працювати начальником Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради рад і є посадовою особою органу місцевого самоврядування на яку розповсюджується дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III.

До заяви про переведення пенсії долучені: трудова книжка ОСОБА_1 , Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 13.09.2024 № 260305-2765, Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 13.09.2024 № 260305-2766, Довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 13.09.2024 № 260305-2767, видані Галицьким відділом соціального захисту.

Рішенням відповідача-1 від 26.09.2024 № 134650020363 позивачу відмовлено у переведенні на інший вид пенсії з огляду на те, що згідно із записами трудової книжки з 04.07.2001 посада, яку займав позивач, була віднесена до категорії посад органів місцевого самоврядування. Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239. Зазначені посади буди віднесені до відповідних категорій посад державних службовців до набрання чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (з 04.07.2001).

Відповідно для зарахування періодів роботи після 04.07.2001 року до стажу державної служби підстави відсутні. Стаж державної служби позивача обчислений згідно із записами трудової книжки, за періоди з 01.07.1992 по 18.10.1995, з 27.12.1995 по 30.03.2001 та з 02.04.2001 по 04.07.2001 становить 8 років 9 місяців 25 днів.

У зв'язку з відсутністю необхідного стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпеченим окремих категорій осіб», права на переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" немає.

Вважаючи рішення відповідача-1 від 11.09.2024 № 23922/03-16 (0/р №34650020363) протиправним, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

IV. Позиція суду

Вирішуючи спір по суті, суд керувався такими мотивами.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому зазначений вік визначається статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Тобто до 01 травня 2016 (дата набрання чинності Законом України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VІІІ) право на пенсію державного службовця мали особи, які:

а) досягли певного віку (62 роки для чоловіків, 60 років для жінок) та мають передбачений законодавством страховий стаж;

б) мали стаж державної служби не менш як 10 років, та на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців; а також особи, які мали не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Після 01 травня 2016 року відповідно до статті 90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ.

Так, відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ державні службовці, які на день набрання чинності вказаним Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ для осіб, які на день набрання чинності вказаним Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених у статті 25 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Тобто, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 1 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Водночас, для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.

Таким чином, обов'язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених частини першої статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ і Прикінцевих та перехідних положень України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Отже, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України Про державну службу від 10.12.2015 № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ та мають передбачені частиною першою статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.

Стаття 46 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII визначає особливості стажу державної служби, зокрема у пункті 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховуються, зокрема, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII.

Відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності вказаним Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.

Отже, у спірному випадку необхідно керуватися Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283.

Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах в органах місцевого самоврядування передбачених статтею 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування".

Як встановив суд, стаж державної служби і служби в органах місцевого самоврядування ОСОБА_1 згідно записів у трудовій книжці становить 36 років 00 місяців 22 дні:

- 11.10.1989 року прийнятий посаду голови районного комітету по фізкультурі і спорту районного виконавчого комітету Шевченківської районної Ради народних депутатів у м. Львові по переводу з обласної Ради Всесоюзного добровільного спортивного товариства профспілок.

- 01.07.1992 року - звільнений з посади голови районного комітету по фізкультурі та спорту по переводу в структуру міськвиконкому.

- 01.07.1992 року зарахований на посаду головного спеціаліста фізичної культури та спорту по Шевченківському району м.Львова по переводу у міський відділ фізичної культури і спорту Львівської міської адміністрації.

- 01.05.1994 року прийняв присягу державного службовця, посада віднесена до 6 категорії присвоєно 11 (одинадцятий) ранг державного службовця.

- 18.10.1995 року звільнений посади головного інструктора Шевченківського району м.Львова у зв'язку із скороченням штатів.

- 27.12.1995 року - прийнятий по конкурсу на посаду спеціаліста 1-ої категорії;

- 30.04.1996 року - переведений на посаду спеціаліста 1 категорії;

- 30.03.2001 року - звільнено із займаної посади по переводу у відділ праці та соціального захисту населення Шевченківської райадміністрації м.Львова в зв'язку 3 реорганізацією (п.5 ст.36 КЗпП України).

- 02.04.2001 року - прийнятий по переводу у відділ праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації на посаду спеціаліста 1 категорії.

- 13.09.2001 року - переведений згідно рішення конкурсної комісії на посаду начальника підвідділу державних допомог сім'ям з дітьми та субсидій.

- 04.07.2001 року - посада віднесена до категорії посад органів місцевого самоврядування. Встановлено 11 ранг шостої категорії посадової особи місцевого самоврядування.

- 02.01.2002 року - складено присягу посадової особи місцевого самоврядування.

- 01.01.2003 року - посада віднесена до 5-ої категорії посад органів місцевого самоврядування.

- 01.10.2003 року - відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» присвоєно 10-ий ранг 5-ої категорії посадової особи місцевого самоврядування.

- 13.09.2005 року - відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» присвоєно черговий 9 ранг в межах 5 категорії посад особи місцевого самоврядування.

- 09.11.2006 року - призначений на посаду начальника відділу праці та соціального захисту населення Шевченківської районної адміністрації.

- 04.01.2007 року - переведений на рівнозначну посаду, за його згодою, начальника Шевченківського відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради, у зв'язку з реорганізацією виконавчих органів міської ради.

- 02.01.2013 року - переведений за його згодою на рівнозначну посаду начальника Франківського відділу соціального захисту.

- 20.09.2022 року - переведений, за його згодою, на рівнозначну посаду начальника Галицького відділу соціального захисту.

- на момент подання позовної заяви продовжує працювати начальником Галицького відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради рад і є посадовою особою органу місцевого самоврядування на яку розповсюджується дія Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07 червня 2001 року № 2493-III.

Суд при розгляді справи враховує висновки Верховного Суду щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладені у постанові від 19.03.2019 у справі №466/5138/17.

Отже, період роботи позивача в органах місцевого самоврядування зараховуються до стажу державної служби, а тому висновки відповідача в цій частині є необґрунтованими та безпідставними.

З огляду на вказане, суд дійшов вважає, що рішення відповідача-1 від 11.09.2024 №23922/03-16 (0/р №34650020363) про відмову ОСОБА_1 у переведенні на інший вид пенсії не відповідає критеріям правомірності рішень суб'єктів владних повноважень, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо позовних вимог зобов'язального характеру, то суд зазначає таке.

Відповідно до пункту 4 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (далі - Порядок №622) пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права.

Питання щодо порядку переведення (переходу) з одного виду пенсії на інший та питання призначення пенсії неодноразово проаналізовано у постанові Верховного Суду України від 31.03.2015 у справі №21-612а14, постановах Верховного Суду від 23.10.2018 у справі №317/4184/16-а; від 17.05.2019 у справі №511/777/17; від 11.07.2019 у справі №264/6292/16-а; від 10.10.2019 у справі №520/7533/17; від 13.02.2020 у справі №263/3478/17; від 17.07.2020 у справі №335/13894/16-а, в яких суди дійшли висновку, що, якщо особа отримувала пенсію на підставі одного закону (наприклад, Закону України "Про прокуратуру") та виявила бажання перейти на пенсію за іншим законом (наприклад, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"), зазначені правовідносини слід розцінювати як нове призначення пенсії. У іншому ж випадку, якщо такий перехід відбувся в рамках одного закону - Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", вказані правовідносини є переведенням на пенсію в рамках одного закону.

Станом на дату виникнення спірних правовідносин позивач отримує пенсію за віком, яка їй обчислюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому, позивач має право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ.

Суд встановив, що позивач звернувся із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" до відповідача 18.09.2024.

Таким чином, ураховуючи вимоги Порядку № 622, пенсія позивачу має бути призначена саме з 18.09.2024, тобто з дати звернення.

Суд встановив, що для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено відповідача-1, рішенням якого позивачу відмовлено в перерахунку пенсії.

Суд наголошує на тому, що рішенням відповідача-1 від 26.09.2024 № 134650020363 позивачу відмовлено у переведенні на інший вид пенсії з огляду на наступне:

Згідно із записами трудової книжки з 04.07,2001 року посада, яку займав Позивач, була віднесена до категорії посад органів місцевого самоврядування.

Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців було затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239.

Зазначені посади буди віднесені до відповідних категорій посад державних службовців до набрання чинності Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (з 04.07.2001).

Відповідно для зарахування періодів роботи після 04.07.2001 року до стажу державної служби підстави відсутні. Стаж державної служби позивача обчислений згідно із записами трудової книжки, за періоди з 01.07.1992 по 18.10.1995, з 27.12.1995 по 30.03.2001 та з 02.04.2001 по 04.07.2001 становить 8 років 9 місяців 25 днів.

Таким чином, оскарженим рішенням відмовлено у зарахуванні періодів роботи після 04.07.2001 до стажу державної служби.

Отже, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача зарахувати періоди роботи позивача з 11.10.1989 по 01.07.1992 до стажу державної служби виходить за межі судового розгляду, відтак у задоволенні вказаних вимог необхідно відмовити повністю.

Тому, дії зобов'язального характеру щодо призначення та виплати позивачу з 18.09.2024 пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 по 13.09.2024, має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що відмовив позивачу у перерахунку пенсії, тобто відповідач-1.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України та частини третьої статті 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами статті 78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

V. Судові витрати

Відповідно до статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1, який прийняв протиправне рішення, необхідно стягнути сплачений судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись статтями 6, 9, 73-76, 242, 243, 244, 245 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 26.09.2024 о/р № НОМЕР_2 "Про відмову гр. ОСОБА_1 у переведенні на інший вид пенсії".

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити з 18.09.2024 ОСОБА_1 пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723 «Про державну службу», п.п.10. 12 Закону України від 10.12.2015 № 889 «Про державну службу», зарахувавши до стажу державної служби періоди роботи в органах місцевого самоврядування з 04.07.2001 по 13.09.2024.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити повністю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві код ЄДРПОУ 42098368, місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул.Бульварно-Кудрявська, 16 на користь ОСОБА_1 РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.

Суддя Гулик Андрій Григорович