13 червня 2025 року справа №640/30922/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дудіна С.О. розглянув у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України вмісті Києві про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії.
Суть спору: ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, у якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням довідки про доходи за період роботи в зоні ЧАЕС;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2 із розрахунку заробітної плати, визначеної у довідці №16/Д-1 від 16.09.2021.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач повідомив, що він є пенсіонером та отримує пенсію за віком, призначену на умовах статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796-ІІ (далі-Закон №796) зі зниженням пенсійного віку.
Позивач зазначає, що відповідач відмовив йому у здійсненні перерахунку його пенсії відповідно до статті 57 Закону №796, з урахуванням заробітної плати, нарахованої за період його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з серпня по жовтень 1986 року, відповідно до довідки Приватного акціонерного товариства "Транспортник" про заробітну плату для обчислення пенсії вих.№16/Д-1 від 16.09.2021.
Позивач не погоджується з такою відмовою відповідача, оскільки він має право на перерахунок пенсії в силу вимог чинного законодавства.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.11.2021 відкрито провадження у справі та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Відповідно до розпорядження Окружного адміністративного суду міста Києва від 11.05.2022 №530 було здійснено повторний автоматизований розподіл справи.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16.05.2022 (суддя Келеберда В.І.) прийнято адміністративну справу до провадження та продовжено здійснення розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
13.12.2022 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" №2825-IX, статтею 1 якого ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" вказаного Закону визначено, що цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
14.12.2022 вказаний Закон був опублікований в газеті "Голос України" №254 та набрав чинності 15.12.2022.
16.04.2024 на адресу Київського окружного адміністративного суду від Окружного адміністративного суду міста Києва надійшли матеріали адміністративної справи, які за результатами автоматизованого розподілу були передані на розгляд судді Дудіну С.О.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 прийнято адміністративну справу до провадження судді Київського окружного адміністративного суду Дудіна С.О. та вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
07.05.2024 на адресу суду від позивача надійшло клопотання, у якому позивач просить суд зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві зробити перерахунок його пенсії з 11.10.2008 як учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 13.06.2025 залишено без розгляду клопотання ОСОБА_1 про уточнення позовних вимог.
Відповідач, заперечуючи проти позовних вимог, зазначив, що здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.2 ст.27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" є недоцільним, з огляду на те, що у разі перерахунку пенсії за двоскладовою формулою розмір пенсії за першою складовою із зазначеним обмеженням становитиме 168,00 грн. При цьому загальний розмір пенсії за 2 складовими з урахуванням надбавок та доплат становитиме 2048,86 грн., що є меншим, ніж розмір пенсії, який позивач отримує в даний час (2172,61 грн.).
Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.
З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, про що свідчить паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Шевченківським РУ ГУ МВС України в місті Києві 11.02.1999.
01.02.1993 Державною адміністрацією м.Києва було видано позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 р. серії НОМЕР_2 (категорія 2).
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером з 12.10.2008 та отримує пенсію за віком, призначену на умовах статті 55 Закону №796 зі зниженням пенсійного віку.
Судом встановлено, що позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у м.Києві із заявою про перерахунок його пенсії, з урахуванням додатково набутого після призначення пенсії страхового стажу та з врахуванням вимог статті 57 Закону №796 на підставі довідки про заробітну плату для обчислення пенсії.
До вказаної заяви позивач долучив довідку Приватного акціонерного товариства "Транспортник" про заробітну плату для обчислення пенсії вих.№16/Д-1 від 16.09.2021, в якій зазначено розмір заробітної плати позивача за період його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме: серпень 1986 року - 0,00380 грн. (289,07 крб.); вересень 1986 року - 0,00801 грн. (124,88 крб., 645,77 крб.); жовтень 1986 року - 0,00551 грн. (111,44 крб., 355,11 крб.); листопад 1986 року - 0,00416 грн. (242,85 крб.).
За результатами розгляду вказаних документів Головним управління Пенсійного фонду України в м.Києві було прийнято рішення від 18.10.2021, яким позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку його пенсії.
Так, у вказаному рішенні відповідач зазначив, що страховий стаж позивача обчислено відповідно до вимог статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно документів, що містяться в матеріалах пенсійної справи, позивач бав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у періоди з 01.08.1986 по 15.08.1986, з 02.09.19869 по 15.09.1986 та з 01.10.1986 по 15.10.1986. Зазначені періоди зараховані до страхового стажу заявника у потрійному розмірі.
Страховий стаж позивача з урахуванням всіх періодів роботи, у тому числі роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, становить 33 роки 9 місяців 7 днів. Коефіцієнт страхового стажу складає 0,33750.
Розмір пенсії позивача обчислено із заробітної плати за періоди з 01.05.1984 по 30.04.1989 (згідно документів, що містяться в матеріалах пенсійної справи), та з 01.07.2000 по 30.09.2008 згідно даних, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати складає 1,00602.
Середньомісячний заробіток обчислено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2014-2016 роки, збільшеного на коефіцієнт 1,441557, у розмірі 5426,60 грн., і він становить 5459,27 грн. (5426,60 х 1,00602).
Розмір пенсії на дату звернення становить 2172,61 грн.:
- 1842,50 грн. - розмір пенсії за віком (ст.27) (5459,27 х 0,33750);
- 11,50 грн. - доплата до прожиткового мінімуму (ст.28 ч.1. абз.1) (1854 грн.);
- 147,40 грн. - доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1. абз.2) (за 8 років);
- 170,82 грн. - додаткова пенсія особам, віднесеним до 2 категорії (ліквідатори) Пост. №112 п.5;
- 0,39 грн. - доплата до 100 грн. індексації 01.03.2021.
Щодо обчислення пенсії згідно частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", то вказаною нормою передбачено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом (до 01.01.2004 р.), може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом (після 01.01.2004 р.), - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідної категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенси урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Відповідач зазначив, що на момент набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (на 01.01.2004 р.) максимальний розмір пенсії становив 168,00 грн.
Тобто, у разі перерахунку пенсії із застосуванням положень частини другої статті 27 Закону за двоскладовою формулою розмір пенсії за першою складовою із зазначеним обмеженням становитиме 168,00 грн. При цьому загальний розмір пенсії за 2 складовими з урахуванням надбавок та доплат становитиме 2048,86 грн., що є меншим, ніж розмір пенсії який Позивач отримує в даний час, а тому провадити такий перерахунок пенсії недоцільно.
Враховуючи викладене вище, пенсійне забезпечення позивача здійснюється відповідно до вимог чинного законодавства. Підстави для перерахунку пенсії згідно заяви позивача від 21.09.2021 року №40839/8 відсутні.
Не погоджуючись з відмовою відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду, з приводу чого суд зазначає таке.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, визначення соціального захисту потерпілого населення встановлено Законом №796.
Згідно з частиною третьою статті 55 Закону №796 призначення та виплата пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Відповідно до ст.57 Закону №796 визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058,в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин) розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною другою статті 27 Закону №1058 визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом.
Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Згідно з частиною третьою статті 27 Закону №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
За змістом статті 40 Закону №1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі подання застрахованою особою для обчислення розміру пенсії даних про заробітну плату (дохід) за період до 1 січня 1992 року при визначені коефіцієнта заробітної плати (доходу) середня заробітна плата за рік (квартал) у відповідному періоді вважається щомісячною середньою заробітною платою (доходом) в України, з якої сплачено страхові внески, відповідного року (кварталу).
З аналізу наведених положень законодавства випливає наявність у застрахованої особи права обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлено загальним Законом №1058 або спеціальним, тобто Законом №796.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 25.09.2018 у справі №185/3101/17, від 03.10.2019 у справі №676/5258/16-а та від 27.03.2020 у справі №185/3453/17.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року №1210 (далі - Порядок №1210, в редакції, яка була чинна на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п.п. 3- 4 п. 3 Порядку №1210 у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження: менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження; менше календарного місяця у 1986-1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Разом з тим, частиною четвертою статті 15 Закону №796 передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №22-1 від 25.11.2005, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, встановлено, що довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
З матеріалів справи вбачається, що позивач у періоди з 01.08.1986 по 15.08.1986, з 02.09.19869 по 15.09.1986 та з 01.10.1986 по 15.10.1986 брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідач, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії на підставі довідки Приватного акціонерного товариства "Транспортник" про заробітну плату для обчислення пенсії вих.№16/Д-1 від 16.09.2021, вказує на недоцільність здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч.2 ст.27 Закону №1058, з огляду на те, що у разі перерахунку пенсії за двоскладовою формулою розмір пенсії за першою складовою із зазначеним обмеженням становитиме 168,00 грн. При цьому загальний розмір пенсії за 2 складовими з урахуванням надбавок та доплат становитиме 2048,86 грн., що є меншим, ніж розмір пенсії який позивач отримує в даний час (2172,61 грн.).
Проте, вказана відмова пенсійного органу не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки позивач має право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом №1058 або спеціальним - Законом №796, незалежно від часу призначення пенсії.
З урахуванням виявлення позивачем відповідного волевиявлення, відповідач зобов'язаний був забезпечити право позивача на перерахунок його пенсії відповідно до приписів частини першої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", статті 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
З огляду на вказане, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив у здійсненні перерахунку пенсії позивача на підставі рішення від 18.10.2021.
У прохальній частині позовної заяви позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням довідки про доходи за період роботи в зоні ЧАЕС.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Таким чином, суд наділений правом вийти за межі позовних вимог під час ухвалення рішення у справі та з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Враховуючи вказане, з метою ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 18.10.2021.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 як учаснику ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС категорії 2 із розрахунку заробітної плати, визначеної у довідці №16/Д-1 від 16.09.2021, суд зазначає таке.
Так, згідно з Рекомендацією №R (80) 2 комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятою Комітетом Міністрів Ради Європи 11 травня 1980 року на 316-й нараді заступників міністрів, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 №1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов'язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов'язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб'єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб'єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб'єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Відповідно до пункту 4 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Частиною четвертою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Оскільки відповідачем було протиправно відмовлено позивачу у перерахунку його пенсії за віком, суд вважає, що у даному випадку у відповідача відсутня дискреція як можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень.
Відповідно до частини четвертої статті 45 Закону №1058 перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Оскільки позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 21.09.2021, то його пенсія підлягає перерахунку з першого числа наступного місяця, тобто з 01.10.2023.
Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України м.Києві здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.10.2021, з урахуванням заробітної плати, нарахованої за період його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з серпня по жовтень 1986 року, відповідно до довідки Приватного акціонерного товариства "Транспортник" про заробітну плату для обчислення пенсії вих.№16/Д-1 від 16.09.2021.
Таким чином, позов слід задовольнити частково.
Частиною третьою статті 139 Кодексу адміністративного України визначено, що при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати розподілу не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м.Києві від 18.10.2021 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.10.2021, з урахуванням заробітної плати, нарахованої за період його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з серпня по жовтень 1986 року, відповідно до довідки Приватного акціонерного товариства "Транспортник" про заробітну плату для обчислення пенсії вих.№16/Д-1 від 16.09.2021.
4. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Дудін С.О.