про залишення позовної заяви без руху
13 червня 2025 року м. Київ № 320/22076/25
Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління юсмтиції , Заступника начальника відділу Дарницького ВДВС у м.Києві ЦМУ Міністерства юстиції Білан Юлії Станіславівни про визнання протиправними та скасування постанов, про визнання протиправними та скасування постанов ,
До Київського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 з позовом до Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління юсмтиції , Заступника начальника відділу Дарницького ВДВС у м.Києві ЦМУ Міністерства юстиції Білан Юлія Станіславівна про визнання протиправними та скасування постанов.
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення її без руху, з огляду на таке.
Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається, зокрема, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Судом встановлено, що в реквізитах позовної заяви відсутні відомості щодо ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України відповідачів.
Крім того,відповідно до п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України визначено, що в позовній заяві зазначається зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
В порушення вимог п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України, в прохальній частині позову відсутній зміст позовних вимог щодо Відповідача 1.
Із матеріалів справи вбачається, що позовні вимоги
Таким чином, позивачу необхідно привести позовну заяву у відповідність вимогам статті 160 КАС України.
Щодо строків звернення до адміністративного суду.
Частиною 1 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 287 КАС України, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Позивач оскаржує постанови заступника начальника відділу Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Київі Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) Білан Юлії Станіславівни від 15.04.2025 року, які отримана 16.04.2025 року.
Отже, десятиденний строк звернення до адміністративного суду рахується з 17.04.2025 року та останнім днем є 28.04.2025 року.
З адміністартивним позовом позивач звернулася 30.04.2025 року, тобто з пропуском десятиденного строку звернення до суду.
Із позовної заяви вбачається, що на думку позивача для обчислення строку звернення з даним позовом застосовується ч. 5 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження", яка передбачає, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Суд відхиляє вказані доводи, з огляду на таке.
Суд наголошує, що при поданні позову до адміністративного суду для обчислення строку застосовується стаття 287 КАС України, оскільки вона визначає порядок обчислення строку звернення саме до адміністративного суду, в той час як ч. 5 ст. 74 Закону України "Про виконавче провадження" регулює оскарження дій державного виконавця не тільки до суду, а й до інших органів.
Таким чином, стаття 74 Закону України "Про виконавче провадження" є загальною нормою по відношенню до статті 287 КАС України, а тому у даному випадку застосовується стаття 287 КАС України.
Щодо сплати судового збору.
Відповідно до ч. 3 статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 4 Закону України “Про судовий збір» №3674-VI від 08.07.2011 передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Так, відповідно до Закону України "Про Державний бюджет на 2025 рік установлено у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб: з 01.01.2025 - 3 028,00 грн.
Частиною 2 ст. 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичноюю особою ставка судового збору становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (3028, 00*0,4 = 1211,20 грн).
Позивачем заявлено дві вимоги немайнового характеру, отже за подання даного адміністративного позову розмір судового збору має складати 2422,40 грн.
В матеріалах справи відсутня квитанція про сплату судового збору.
Встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вказані недоліки можуть бути усунуті шляхом надання уточненої позовної заяви, оформленої у відповідності до вимог статті 160 КАС України, з урахуванням зауважень суду, квитанції про сплату судового збору у розмірі 2422,40 грн та заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду.
Керуючись ст.ст. 161, 169, 171 КАС України, суд
Позовну заяву ОСОБА_1 до Дарницького відділу державної виконавчої служби у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління юсмтиції , Заступника начальника відділу Дарницького ВДВС у м.Києві ЦМУ Міністерства юстиції Білан Юлія Станіславівна про визнання протиправними та скасування постанов, - залишити без руху.
Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.
Роз'яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Копію ухвали надіслати позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Терлецька О.О.