Рішення від 12.06.2025 по справі 200/580/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 року Справа№200/580/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волгіної Н.П., розглянувши в письмовому порядку в спрощеному позовному провадженні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Міністерства освіти і науки України

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Державне підприємство «Інфоресурс»

про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ) через свого представника, адвоката Марченко Поліну Вікторівну, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Державне підприємство «Інфоресурс», в якому просить суд:

- визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України у внесенні змін до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо позивача;

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення позивачем черговості здобуття освіти, визначених статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує» (а.с. 1-8).

Ухвалою суду від 3 лютого 2025 року відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні); запропоновано відповідачу надати суду відзив на позовну заяву та докази на підтвердження зазначеного у відзиві; запропоновано третій особі надати суду письмові пояснення з приводу заявленого позивачем позову на підтримку або заперечення проти позову (а.с. 45).

27 лютого 2025 року від Міністерства освіти і науки України до суду надійшов відзив на позов з додатками (а.с. 50-64).

3 березня 2025 року судом отримано від позивача відповідь на відзив (а.с. 70-72).

Ухвалою суду від 11 червня 2025 року відмовлено позивачу у забезпеченні позову (а.с. 89-90).

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

В обґрунтування позовних вимог у позові, відповіді на відзив та у заяві про забезпечення позову зазначено наступне.

23 червня 2009 року після закінчення 9 класів позивач отримав свідоцтво про базову середню освіту серії НОМЕР_1 , заклад освіти - «Краматорська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9» Краматорської міської ради Донецької області.

29 червня 2013 року після закінчення 11 класів позивач отримав атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_1 , заклад освіти «Краматорська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 9» Краматорської міської ради Донецької області.

29 червня 2013 року позивач отримав диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_2 , закінчивши навчання у Відокремленому структурному підрозділі «Краматорський фаховий коледж промисловості, інформаційних технологій та бізнесу Донбаської державної машинобудівної академії».

У 2013 році був зарахований студентом Донбаської державної машинобудівної академії, за спеціальністю «6.050502 Інженерна механіка», заочна форма навчання за освітньо-професійною програмою підготовки «бакалавр», проте рівень освіти позивачем отримано не було, оскільки у 2016 році позивач був відрахований.

Наказом № 29-4 від 19 вересня 2023 року ОСОБА_1 був зарахований до Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського за рівнем освіти «Бакалавр», код та назва спеціальності/професії: «133 Галузеве машинобудування», денна форма здобуття освіти.

Керуючись приписами п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», відповідно до якої не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, […] які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, та Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16 травня 2024 року, згідно із яким військовозобов'язаний для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації має подати довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, позивач звернувся до Кремен-чуцького національного університету ім. Михайла Остроградського із відповідним запитом.

Разом із цим в отриманій від Кременчуцького національного університету ім. Михайла Остроградського довідці про здобувача освіти № 296605 зазначено, що: «на підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти поточне здобуття освіти порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

Після чергового оновлення позивачем свого електронного військово-облікового документа через Електронний кабінет призовників, військовозобов'язаних та резервістів за допомогою мобільного додатку “Резерв +», у зазначеному документі з'явилася відмітка про порушення позивачем правил військового обліку.

Будучи не згодним з отриманою довідкою позивач звернувся до Кременчуцького національного університету ім. Михайла Остроградського із запитом, в якому просив внести відповідні зміни щодо послідовності здобування освіти, але відповіді не отримав.

Також позивач звернувся до Міністерства освіти та науки України та до Державного підприємства «Інфоресурс» стосовно внесення змін до інтегрованої інформаційно-телекомунікаційної системи Єдиний державний електронної бази з питань освіти в частині послідовності здобуття освіти (навчання).

У відповіді за зазначений запит вказано, що після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надаються необхідні освітні послуги на тому самому рівні вищої освіти та що особа знову формувати такі знання, навички та загальні компетентності. Зазначено також, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності.

Позивач вважає, що ним не порушено визначену у ч. 2 ст. 10 Закону України “Про освіту» послідовність здобуття освіти, так як раніше ним не було здобуто перший (бакалаврський) рівень вищої освіти, документ (диплом) про закінчення першого (бакалаврського) рівня вищої освіти не видавався.

У відповіді на відзив позивач зауважує, що листи (роз'яснення, рекомендації) МОН України (в тому числі лист МОН № 1/9758-24 від 3 червня 2024 року, на якій посилається відповідач) не є нормативно-правовими актами.

Також зазначає, що у своїх поясненнях щодо формування довідки з ЄДЕБО відповідач прирівнює "відрахування" до "здобутого рівня освіти", що є порушення Закону.

Просить задовольнити його позов, так як неправдиві відомості в ЄДЕБО про порушення ним послідовності навчання, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», мають для нього негативні наслідки (а.с. 1-8, 70-72).

У відзиві на позов відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, додатком 9 до якого затверджено форму довідки, яка формується за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО) та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в зазначеній базі формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену ч. 2 ст.10 Закону України «Про освіту».

Алгоритм встановлення послідовності рівнів здобуття освіти, який використовується під час формування довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО, викладений в листі Міністерства освіти і науки України від 3 червня 2024 року № 1/9758-24 та повністю відповідає нормам освітнього законодавства.

Пунктом 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», […].

Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності.

У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

Згідно з інформацією, яка міститься в ЄДЕБО, ОСОБА_1 у 2013 році був зарахований до Донбаської державної машинобудівної академії за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050502 «Інженерна механіка», відрахований 23 серпня 2013 року.

У 2023 році був зарахований до Кременчуцького національного університету ім. Михайла Остроградського за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування».

Таким чином, ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку.

Враховуючи зазначене, у довідці, сформованій відповідно до вимог законодавства на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, у відповідному полі зазначено «Ні, порушує».

Також відповідач зазначає, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності (а.с. 50-55).

Станом на час прийняття судом даного рішення третя особа правом надати пояснення по справі не скористалась.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 ( ОСОБА_1 ), є громадянином України, паспорт серії НОМЕР_3 , РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 (а.с. 14-17).

Відповідач, Міністерства освіти і науки України, код ЄДРПОУ 38621185, зареєстроване місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр-кт Берестейський, буд. 10, є органом державної влади та належним відповідачем у справі (а.с. 56-57, 78).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Державне підприємство «Інфоресурс» код ЄДРПОУ 37533381, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. О.Довженка, буд. 3 , є державним підприємством (а.с. 79).

Відповідно до виписки з Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) щодо документів про освіту та інформації про навчання освіти (дата формування виписки відсутня) ОСОБА_1 отримав наступні документи про освіту, студентські (учнівські) квитки:

• свідоцтво про базову загальну середню освіту серії НОМЕР_1 , яке видано 23 червня 2009 року Краматорською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів № 9 Краматорської міської ради Донецької області;

• атестат про повну загальну середню освіту серії НОМЕР_5 , який видано 29 червня 2013 року Машинобудівним коледжем Донбаської державної машинобудівної академії;

• диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_2 , який видано 29 червня 2013 року Машинобудівним коледжем Донбаської державної машинобудівної академії;

• студентський квиток серії НОМЕР_6 , який видано 1 жовтня 2023 року Кременчуцьким національним університетом імені Михайла Остроградського, строк дії якого закінчується 30 червня 2026 року;

Інформація про навчання:

• з 1 вересня 2009 року по 29 червня 2013 року навчався у Відокремленому структурному підрозділі «Краматорський фаховий коледж промисловості, інформаційних технологій та бізнесу Донбаської державної машинобудівної академії» за освітнім рівнем «молодший спеціаліст» на денній формі навчання, за бюджетним фінансуванням, структурний підрозділ: «Механіко-технологічне відділення», спеціальність: «5.05050302 технологія обробки металів на верстах і автоматичних лініях»; поточний статус навчання: завершено навчання (картка здобувача 1842917);

• з 20 серпня 2013 року по 30 червня 2016 року навчався в Донбаській державній машинобудівній академії за освітнім рівнем «бакалавр» на заочній формі навчання, за контрактним фінансуванням, за спеціальністю: «6.050502 інженерна механіка»; поточний статус навчання: відраховано із ЗО (картка здобувача: 3071895);

• з 25 вересня 2023 року по 30 червня 2026 року навчається в Кременчуцькому національному університеті імені Михайла Остроградського за освітнім рівнем «бакалавр» на денній формі навчання за контрактним фінансуванням, структурний підрозділ: «Механічної інженерії, транспорту та природних наук»; спеціальність: «133 Галузеве машинобудування», освітня програма: «Галузеве машинобудування»; поточний статус навчання: зараховано (картка здобувача: 11479665) (а.с. 19-20).

В матеріалах справи наявна копія диплому молодшого спеціаліста від 29 червня 2013 року НОМЕР_7 , відповідно до якого ОСОБА_1 у 2013 році закінчив навчання в Машинобудівному коледжі Донбаської державної машинобудівної академії, де навчався за спеціальністю «Технологія обробки матеріалів на верстатах і автоматичних лініях» та здобув кваліфікацію техніка-технолога (механіка) (а.с. 22).

Згідно із довідкою від 9 вересня 2024 року № 296605 «про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (за формою, наведеною у додатку 9 др постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період), сформованою Кременчуцьким національним університетом ім. Михайла Остроградського, ОСОБА_1 25 вересня 2023 року розпочав навчання на денній формі навчання за освітнім рівнем «бакалавр», спеціальність/професія: «133 Галузеве машинобудування»; дата завершення здобуття освіти - 30 червня 2026 року.

У довідці зазначено, що на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, порушено послідовність поточного здобуття освіти, визначену ст. 10 Закону України «Про освіту» (а.с. 18).

12 грудня 2024 року представник позивача, адвокат Марченко П.В., звернулась із адвокатським запитом до Кременчуцького національного університету ім. Михайла Остроградського, в якому просила вказати причини зазначення у довідці про здобуття освіти № 296605 від 9 вересня 2024 року інформації про те, що поточне здобуття освіти позивачем порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також просила перевірити дотримання послідовності здобуття освіти та внести/ініціювати внесення відповідних змін до ЄДЕБО (а.с. 23-25).

12 грудня 2024 року представник позивача, адвокат Марченко П.В., також звернулась до Міністерства освіти і науки України та до ДП «Інфоресурс» зі зверненнями, у яких просила внести зміни до даних, що містяться в ЄДЕБО в частині послідовності здобуття освіти (навчання), у якому просила внести зміни до даних, що містяться в ЄДЕБО щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України “Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» вказати: «Так, не порушує» (а.с. 26-31, 32-37).

17 грудня 2024 року Державне підприємство «Інфоресурс» листом (вих. № 01-13/4738) перенаправило для розгляду звернення адвоката ОСОБА_2 за належністю до Міністерства освіти і науки України для розгляду в межах компетенції (а.с. 38).

20 січня 2025 року Директорат вищої освіти та освіти дорослих Міністерства освіти і науки України листом (вих. № 3/675-25) повідомив адвокату ОСОБА_2 наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, додатком 9 до якого затверджено форму довідки, яка формується за даними ЄДЕБО та має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, а також на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, формувати висновок щодо того, чи порушує поточне здобуття освіти послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надаються необхідні освітні послуги, які забезпечують, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти.

Повторне зарахування означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності.

У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку.

Згідно з інформацією, яка міститься в ЄДЕБО, ОСОБА_1 у 2012 році був переведений на курс до відокремленого структурного підрозділу «Краматорський фаховий коледж промисловості, інформаційних технологій та бізнесу Донбаської державної машинобудівної академії» за освітнім-професійним ступенем «молодший спеціаліст» за спеціальністю 5.05050302 «Технологія обробки матеріалів на верстатах і автоматичних лініях»; навчання завершено 29 червня 2013 року. У 2013 році ОСОБА_1 був зарахований до Донбаської державної машинобудівної академії за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 6.050502 «Інженерна механіка», відрахований 23 серпня 2013 року. У 2023 році був зарахований до Кременчуцького національного університету ім. Михайла Остроградського за освітнім ступенем бакалавр за спеціальністю 133 «Галузеве машинобудування».

Саме тому у довідці у відповідному полі було зазначено «Ні, порушує».

Стосовно внесення змін до картки здобувача освіти в ЄДЕБО у листі зазначено, що згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2011 року № 752 «Про створення Єдиної державної електронної бази з питань освіти» (зі змінами, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12 грудня 2018 року № 1060) державне підприємство «Інфоресурс» належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО - Міністерства освіти і науки України, є технічним адміністратором ЄДЕБО, який здійснює заходи, в т.ч. з надання, тимчасового припинення (блокування) та анулювання доступу до цієї бази та її реєстрів, забезпечує оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти.

Відповідно до п. 2 розділу III Положення про ЄДЕБО, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 8 червня 2018 року № 620, інформація вноситься до ЄДЕБО за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення уповноваженими суб'єктами.

Згідно із цим Положенням суб'єкти освітньої діяльності та їх відокремлені структурні підрозділи, що надають освітні послуги у сфері фахової передвищої, вищої освіти, освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти, вносять до ЄДЕБО та підтримують в повному, актуальному та достовірному стані інформацію за переліком, визначеним у п.п. 6-9 розділу III цього Положення […] для таких суб'єктів освітньої діяльності.

З огляду на зазначене, питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО належить до компетенції суб'єктів освітньої діяльності (а.с. 39-41).

Будучи не згодним із тим, що довідка про здобувача освіти (за формою, наведеною у додатку 9 до постанови Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560), що формується за даними ЄДЕБО, містить відомості про те, що поточне здобуття позивачем освіти порушує послідовність, визначену ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 53 Конституції України кожен має право на освіту. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Статтею 65 Конституції України передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Згідно із ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 6 грудня 1991 року № 1932-XII особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій; воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII (далі - Закон № 389-VIII) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Як зазначено вище, Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час виникнення спірних правовідносин як і станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошено загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності, повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII (далі - Закон № 3543-ХІІ).

Згідно із ст. 1 Закону № 3543-ХІІ мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.

Статтею 23 Закону № 3543-ХІІ передбачені підстави для отримання громадянами України відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Зокрема, пунктом 1 ч. 3 ст. 23 Закону № 3543-ХІІ передбачено, що призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше з д о б у т и й рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).

Додатком 5 до Порядку № 560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, визначених ст. 23 Закону 3543-ХІІ.

Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», а також докторантів та осіб, зарахованих на навчання до інтернатури, є довідка про здобувача освіти, сформована в ЄДЕБО, або довідка закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

Додатком 9 до Порядку № 560 затверджено форму довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО.

Пунктом 23 ч. 1 ст. 1 Закону України від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (далі - Закон № 2145-VIII, Закон України «Про освіту») визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Частиною 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII передбачено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до ч. 2 ст. 17 Закону № 2145-VIII рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Згідно ч.ч. 1-3ст. 40 Закону № 2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до ЄДЕБО в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Згідно з ч. 1 ст. 5 Закону України від 1 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту» (далі - Закон № 1556-VII) підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень. Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності. Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

Відповідно до ч. 2 цієї ж статті здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Частиною 4 вказаної статті передбачено, що бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти.

Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону № 1556-VII атестація осіб, які здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть включатися представники роботодавців та їх об'єднань, відповідно до положення про екзаменаційну комісію, затвердженого вченою радою закладу вищої освіти (наукової установи).

Статтею 7 Закону № 1556-VII встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва (ч.ч. 1, 2).

Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України (ч. 5).

Згідно з ч. 10 ст. 7 Закону № 1556-VII інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до ЄДЕБО.

З аналізу наведених правових норм слідує, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню у разі з а в е р ш е н н я нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми т а проходження атестації.

Здобуття рівня освіти має підтверджуватись відповідним документом про освіту.

Судом встановлено, що позивач не завершував навчання за ступенем/рівнем освіти «бакалавр» (перший (бакалаврський) рівень), не проходив відповідну атестацію та не отримував відповідного диплому під час проходження навчання з 20 серпня 2013 року по 30 червня 2016 року в Донбаській державній машинобудівній академії, оскільки був відрахований до його завершення.

Таким чином, оскільки позивач не завершив навчання, його зарахування на навчання на перший (бакалаврський) рівень до Кременчуцького національного університету ім. Михайла Остроградського не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту».

Стосовно посилань відповідача на лист Міністерства освіти і науки України від 3 червня 2024 року № 1/9758-24, суд зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 3 червня 2024 року Міністерство освіти і науки України надіслало керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс» листа (вих. № 1/9758-24) (з додатками), в якому містяться роз'яснення щодо особливостей правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних ЄДЕБО (а.с. 61-64).

Відповідно до наведених роз'яснень, з метою реалізації п. 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення ЄДЕБО для забезпечення закладам освіти можливості формування вказаній базі довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку. Не вважається порушенням послідовності наступне здобуття освіти: 1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання - за ОПС фахового молодшого бакалавра, а попереднє - за ОКР молодшого спеціаліста, або поточне навчання - за ОС бакалавра (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС магістра (на основі ПЗСО)). При цьому, в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виключення, рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)». Наприклад: здобувач освіти у 2021 році вступив для здобуття ОС бакалавра та був відрахований у 2023 році. У 2024 році повторно вступив (був зарахований) для здобуття ОС бакалавра. У Довідці буде зазначено «Ні, порушує».

Суд вважає за необхідне зазначити, що офіційний лист - це різновид службової кореспонденції, який може носити лише роз'яснювальний, інформаційний та/або рекомендаційний характер і не є нормативно-правовим актом, тобто не є документом, що містить правові норми, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер.

Обов'язкові для застосування правила (приписи) мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб'єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 18 липня 2019 року у справі № 826/2426/16.

Отже, суд відхиляє посилання відповідача на вказаний лист.

Відповідно до ст. 8 Закону № 1556-VII засади функціонування ЄДЕБО визначаються законодавством.

Інформація про здобувачів освіти та працівників закладів вищої освіти, що міститься у ЄДЕБО, надається безоплатно центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, для використання у статистичних цілях.

Статтею 74 Закону № 2145-VIII встановлено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі у тексті даного закону - Електронна база) (ч. 1).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників. Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України (ч. 2).

Держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових. Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки. Адміністратор Електронної бази: здійснює заходи із створення та супроводження програмного забезпечення Електронної бази; відповідає за технічне і технологічне забезпечення Електронної бази, збереження та захист інформації (даних), що містяться в Електронній базі; забезпечує надання та анулювання доступу до Електронної бази; проводить навчання для роботи з Електронною базою; здійснює інші заходи, передбачені законом. Створення, ведення та адміністрування Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти здійснюються відповідно до цього Закону та законів України «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних», «Про авторське право і суміжні права» та «Про публічні електронні реєстри» (ч. 5).

Суб'єктами ведення Електронної бази є, зокрема, держатель та адміністратор Електронної бази.

Відповідно до п. 1 розділу І Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 8 червня 2018 року № 620 (далі - Положення № 620), це Положення розроблено відповідно до ст. 74 Закону України «Про освіту» з метою визначення порядку функціонування ЄДЕБО в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб.

Пунктом 5 розділу І Положення № 620 передбачено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Р о з п о р я д н и к о м ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розділом ІV Положення № 620.

Так, розпорядник ЄДЕБО вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО; використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством; вносить до ЄДЕБО іншу інформацію, визначену законодавством; забезпечує верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначеної пп.пп. 1, 2 п. 8, абз.абз. 5 - 7 пп. 1 та пп. 4 п. 9 розділу III цього Положення, що підтверджується накладенням кваліфікованого електронного підпису.

Технічний адміністратор ЄДЕБО забезпечує: функціонування ЄДЕБО у порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; здійснення заходів із технічного і технологічного забезпечення ЄДЕБО, створення, модернізації і супроводження її програмного забезпечення та веб-сайту з інформаційно-пошуковою системою доступу до відкритих даних, що містяться в ЄДЕБО; структурну систематизацію даних, що містяться в ЄДЕБО, відповідно до державних та/або галузевих класифікаторів; взаємодію ЄДЕБО з іншими автоматизованими системами, інформаційними ресурсами та державними реєстрами у випадках та у порядку, визначених законодавством; оброблення, ведення обліку та зберігання в ЄДЕБО замовлень, поданих суб'єктами освітньої діяльності в електронній формі, на формування інформації, що відтворюється в документах про освіту, студентських (учнівських) квитках державного зразка, в порядку, визначеному розпорядником ЄДЕБО; оброблення в ЄДЕБО інформації про прийом, відрахування, переривання навчання, поновлення і переведення здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої та освіти дорослих, в тому числі післядипломної освіти; внесення та верифікацію в ЄДЕБО інформації, визначена відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО; виконання інших заходів із забезпечення функціонування ЄДЕБО у порядку та обсягах, передбачених відповідно до законодавства розпорядником ЄДЕБО.

Отже, саме Міністерство освіти і науки України та Технічний адміністратор ЄДЕБО - ДП «Інфоресурс» мають повноваження щодо внесення змін до ЄДЕБО про наявність чи відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» щодо позивача.

При цьому заклад освіти уповноважений на видачу довідки про здобувача освіти, що формується за даними ЄДЕБО в автоматичному порядку; заклад освіти не уповноважений на внесення змін до ЄДЕБО чи коригування інформації в базі.

У дорученні Міністра освіти і науки України від 31 травня 2024 року № 1/34-Д-24 запропонований алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, відповідно до якого: якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується довідка, в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» зазначається «Ні, порушує»; в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо відсутня - «Так, не порушує» (а.с. 58-60).

Отже, заповнення графи довідки про послідовність освіти відбувається в автоматичному порядку під час її формування закладом освіти згідно алгоритму, розробленого за дорученням Міністра освіти і науки України.

З наведеного слідує, що у спірних правовідносинах саме Міносвіти, як розпорядник ЄДЕБО, через технічного адміністратора ЄДЕБО - ДП «Інфоресурс», є реалізатором повноважень щодо формування програмним забезпеченням ЄДЕБО відомостей про порушення послідовності здобуття позивачем освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII.

Під час розгляду справи судом встановено, що процес здобуття позивачем освіти відповідає послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону № 2145-VIII, тоді як Міносвіти в порушення приписів чинного законодавства України не забезпечило належного функціонування системи ЄДЕБО, що призвело до порушення прав позивача.

Враховуючи наведені у рішенні нормативно-правові приписи, беручи до уваги встановлені судом обставини, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача про визнання протиправною відмови Міністерства освіти і науки України внести зміни до відомостей, що містяться в ЄДЕБО, про відсутність порушення позивачем послідовності здобуття вищої освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

Як наслідок, зазначені позовні вимоги підлягають задоволенню

Згідно з ч.ч. 1-2 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: […] 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […] 10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, […] від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Україною Законом № 475/97-ВР від 17 липня 1997 року, кожен, чиї права і свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У п. 145 рішення від 15 листопада 1996 року у справі Чахал проти Об'єднаного Королівства (Chahal v. the United Kingdom, (22414/93) [1996] ECHR 54) Європейський суд з прав людини зазначив, що згадана норма гарантує на національному рівні ефективні правові засоби для здійснення прав і свобод, що передбачаються Конвенцією, незалежно від того, яким чином вони виражені в правовій системі тієї чи іншої країни.

Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача внести зміни до відомостей, що містяться в ЄДЕБО щодо порушення позивачем черговості здобуття освіти, визначених ст. 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» - вказати «Так, не порушує».

Таким чином, адміністративний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 1 ст. 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Згідно з платіжною інструкцією № 0.0.4150500549.1 від 22 січня 2025 року та випискою про зарахування судового збору до спеціального фонду Держбюджету України, позивачем за подання позову було сплачено судовий збір у розмірі 2 422,40 грн (а.с. 9, 49).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які п і д л я г а ю т ь відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, […].

Згідно з пп. 1 п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» від 8 липня 2011 року № 3674-VI (далі - Закон України «Про судовий збір») за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору встановлена - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» від 19 листопада 2024 року № 4059-IX з 1 січня 2025 року встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на місяць у розмірі 3 028,00 грн.

Враховуючи, що позивачем в межах цієї справи заявлена одна основана позовна вимоги (про визнання бездіяльності відповідача протиправною), а інша позовна вимога є похідною, за подання даного адміністративного позову п і д л я г а л о до сплати судовий збір у розмірі 1211,20 грн (3 028,00 грн * 0,4 ).

Тобто, позивачем за подання даного позову зайво сплачено 1211,20 грн.

Беручи до уваги наведене, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати останнього зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

Щодо помилково сплаченого позивачем судового збору у розмірі 1211,20 грн, суд зазначає, що згідно з приписами п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» зайво сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.

Враховуючи наведене, позивач має право звернутись до суду із клопотанням про повернення зайво сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 12, 72-77, 94, 132, 139, 192-193, 242-246, 255-258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр.-кт Берестейський, буд. 10), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, - Державне підприємство «Інфоресурс» (код ЄДРПОУ 37533381, місцезнаходження: 03057, м. Київ, вул. О.Довженка, буд. 3) про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Міністерства освіти і науки України внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 про відсутність порушення послідовності здобуття вищої освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» від 5 вересня 2017 року № 2145-VIII.

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме: в розділі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту» - вказати: «Так, не порушує».

Стягнути з Міністерства освіти і науки України (код ЄДРПОУ 38621185, місцезнаходження: 01135, м. Київ, пр-кт Берестейський, буд. 10) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення суду може бути оскаржено до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Н.П. Волгіна