Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 червня 2025 року Справа№640/19010/22
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (письмове провадження) адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у м. Києві
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом Головного управління ДПС у м. Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головною управління ДПС у м. Києві щодо не подання до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновку про повернення ОСОБА_1 надмірно сплаченої до бюджету суми податку на доходи фізичних осіб за 2020 рік з урахуванням податкової знижки, у розмірі 28008,72 грн;
- зобов'язати Головне управління ДПС у м. Києві подати до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновок про повернення ОСОБА_1 надмірно сплаченої до бюджету суми податку на доходи фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 28008,72 грн;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 04.07.2022 № 00128282418.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
31.12.2021 року позивачем через функціонал особистого кабінету платника податків Державної податкової служби України була подана податкова декларація про майновий стан і доходи за 2020 рік та додаток ФЗ до цієї декларації, які були прийняті контролюючим органом 31.12.2021.
Позивачем також 31.12.2021 була здійснена спроба відправити додатки до податкової декларації, а саме документи, що свідчать про правомірність застосування податкової знижки. Разом із тим, 31.12.2021 вказані документи завантажити не вдалося, з огляду через технічні збої в роботі електронної кореспонденції електронною кабінету платника податків.
01- 02.01.2021 (за позицією суду можлива помилка у визначені року, вірно -2022) Позивачем здійснено (засобами електронного кабінету платника податків) повторну спробу подання підтверджуючих документів (12 штук), які були 31.12.2021 відхилені системою через технічні збої в роботі електронної кореспонденції електронного кабінету платника податків.
В результаті чого позивачем було надіслано (засобами електронного кабінету платника податків) відповідні підтверджуючі документи окремими листами (12 штук).
17.02.2022 позивачем був отриманий Акт про результати камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи № 5915/Ж5/26-15-24-18-03 від 01.02.2022 (надалі - Акт перевірки), у якому містилися відомості стосовно відмови у отриманні позивачем податкової знижки на шкільне навчання доньки ( ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) з причини - відсутності документального підтвердження наявності підстав для можливості позивачу скористатися правом на податкову знижку.
18 лютого 2022 року позивач отримав телефонну консультацію працівника податкового органу щодо необхідності надіслання оновленого пакету підтверджуючих документів, а 24 лютого 2022 року почалось повномасштабне вторгнення рф.
16.07.2022 позивачем отримане податкове повідомлення-рішення від 04.07.2022 № 00128282418 ГУ ДПС у м. Києві, яким позивачу зменшено суму податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку у розмірі 28008,72 грн.
Позивачем 29.07.2022 до Державної податкової служби України подано скаргу на вищевказане податкове повідомлення-рішення, яка була залишена без задоволення Рішенням ДПС України № 7462/0/99-00-06-01-04-09 від 29.09.2022.
Не погоджуючись із спірним рішенням та бездіяльністю відповідача звернувся із позовом до суду.
Ухвалою від 08.11.2022 року Окружний адміністративний суд міста Києва залишив позовну заяву без руху.
24 листопада 2022 року ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі № 640/19010/22 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
12 лютого 2022 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву позивача, відповідно до якого просив відмовити позивачу у задоволенні позову.
Так, відповідач зазначив, що позивачем було подано податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2020 рік від 31.12.2021 № 55462170 до ДПІ у Солом'янському районі Головного управління ДПС у м. Києві, відповідно до якої, задекларована сума понесених витрат становить 155 604,00 гривень.
На підставі пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ІІКУ, у порядку ст. 76 ПКУ та вимоги ст. 176 ПКУ проведено камеральну перевірку податкової декларації про майновий стан і доходи поданої за 2020 рік ОСОБА_1 .
За результатами камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи поданої за 2020 рік встановлено, що у позивача відсутні законодавчі підстави для включення до податкової знижки задекларованої суми витрат, оскільки платником документально не підтверджено понесені витрати. Не надано копії договорів, платіжні чи розрахункові документи.
Крім того, платником не підтверджено резидентський статус та місце реєстрації.
Головним управлінням ДПС у м. Києві було складено акт про результати камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи від 01.02.2022 № 5915/Ж5/26-15-24-18-03, за висновками якого прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.07.2022 № 00128282418 на суму 28 008,72 грн.
Означене податкове повідомлення-рішення оскаржено позивачем до ДПС України, однак скарга позивача залишена без задоволення, податкове повідомлення-рішення без змін.
Позивач, у своїй позовній заяві, наполягає на тому, що ненадання відповідних підтверджуючих документів не залежало від нього, а сталося внаслідок технічних збоїв у роботі системи ІТС «Електронний кабінет».
На офіційному сайті ДПС України було розміщено повідомлення, з яким позивач був ознайомлений, щодо обмеження у роботі електронних сервісів та ІТС «Електронний кабінет» з 22 год. 00 хв. 31 грудня 2021 року до 20 год. 00 хв. 1 січня 2022 року. Згідно Квитанції № 2, яку надав позивач, ним було подано декларацію без підтверджуючих документів про майновий стан і доходи за 2020 рік о 16 год. 15 хв. 31 грудня 2021 року, тобто до проведення регламентних та технологічних робіт.
Відповідно до пп. 166.2.2 п. 166.2 ст. 166 ПКУ копії підтверджуючих документів надаються разом з податковою декларацією.
Також, згідно зі скріншотами електронного кабінету, які надав позивач, додатки до декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік було надіслано о 11 год. 29 хв. 2 січня 2022 року.
Як вже вище було зазначено, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка за результатами якої надсилається платнику перша квитанція.
Якщо платнику протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Оскільки позивач не отримав жодної квитанції щодо отримання відповідачем додатків до декларації, то вважається, що відповідач не отримував такі додатки.
12 січня 2023 року від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
13 грудня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України № 2825-ІХ "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825), який набрав чинності 15 грудня 2022 року.
На підставі ст. 1 Закону № 2825 Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідований.
Пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825 (в редакції Закону України від 16 липня 2024 року № 3863-ІХ Про внесення змін до пункту 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" щодо забезпечення розгляду адміністративних справ" (далі - Закон № 3863), який набрав чинності 26 вересня 2024 року), установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя.
На підставі п. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 2825 (в редакції Закону № 3863) проведений автоматизований розподіл адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженому наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399.
За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, справа № 640/19010/22 передана на розгляд та вирішення Донецькому окружному адміністративному суду.
Згідно Витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 10.02.2025 року, справу передано на розгляд судді Кониченку Олегу Миколайовичу.
Ухвалою від 12 лютого 2025 року Донецький окружний адмністративний суд прийняв до розгляду адміністративну справу № 640/19010/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, призначивши її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, розгляд справи розпочато спочатку.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 6, 8 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.
Позовні та інші заяви, скарги та інші визначені законом процесуальні документи, що подаються до суду і можуть бути предметом судового розгляду, в порядку їх надходження підлягають обов'язковій реєстрації в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в день надходження документів.
Адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в добровільному порядку.
Особи, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, подають процесуальні та інші документи, письмові та електронні докази, вчиняють інші процесуальні дії в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, з використанням власного електронного цифрового підпису, прирівняного до власноручного підпису відповідно до Закону України "Про електронний цифровий підпис", якщо інше не визначено цим Кодексом.
Особливості використання електронного цифрового підпису в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі визначаються Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.
Абзацом другим підпункту 15.16 пункту 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система починає функціонувати через 90 днів з дня опублікування Державною судовою адміністрацію України у газеті "Голос України" та на веб-порталі судової влади оголошення про створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.
Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 серпня 2021 року № 1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - Положення про ЄСІТС).
В газеті "Голос України" від 04.09.2021 № 168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох таких підсистеми (модулів) ЄСІТС: "Електронний кабінет"; "Електронний суд"; підсистема відеоконференцзв'язку.
З урахуванням статті 253 Цивільного кодексу України підсистеми "Електронний кабінет", "Електронний суд" та підсистема відеоконференцзв'язку офіційно розпочали функціонування 5 жовтня 2021 року.
Відповідно до п. 10 Положення про ЄСІТС, адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку. Інші особи реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС у добровільному порядку.
Пункт 17 Положення про ЄСІТС визначає, що особам, які зареєстрували Електронний кабінет, суд надсилає документи у справах, в яких такі особи беруть участь, в електронній формі шляхом їх надсилання до Електронного кабінету таких осіб або в інший спосіб, передбачений процесуальним законодавством, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Відповідно до пункта 25 Положення про ЄСІТС процесуальні та інші документи, пов'язані з розглядом справ у суді, можуть подаватися до суду виключно з використанням підсистеми "Електронний суд".
Відповідно до п. 2 ч. 6 ст. 251 КАС України, днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.
Ухвала про прийняття справи до розгляду доставлена до електронного кабінету відповідача, представника позивача 12 лютого 2025 року о 23 год 01 хв, згідно Довідки про доставку електронного листа до електронного кабінету позивача в підсистемі ЄСІТС "Електронний кабінет".
Доказів того, що позивач має електронний кабінет матеріалами справи не підтверджено.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору суті, суд установив наступне.
01 червня 2019 року між Приватною школою «Афіна» (надалі - Школа) та позивачем (надалі - Замовник) був укладений Договір № Е27/8/201920 про надання освітніх послуг.
Пунктом 1.1 Договору встановлено, що відповідно до умов даного Договору Замовник доручає, а Школа бере на себе надання освітньої послуги для ОСОБА_2 (30.08.2006) (надалі - Учень) шляхом забезпечення Державного стандарту освіти, поглибленого ви вчення окремих предметів, а також предметів за навчальною програмою Школи за раху нок коштів Замовника, а Замовник зобов'язується оплачувати послуги, що надаються за цим Договором, у порядку та у строки, визначені Договором, а також виконувати інші зобов'язанні згідно умов Договору.
Школа надає Учню можливість освоєння освітніх програм за місцем знаходження Школи або місцем тимчасового знаходження Учня згідно погодженої форми навчання та умов Договору.
У відповідності до п. 1.3 Договору встановлено, що форма навчання денна.
Пунктом 3.1 Договору встановлено, що загальна річна вартість освітньої послуги (у подальшому - Вартість послуги) становить 148284 грн.
Пункт 3.2 Договору визначає, що розрахунки за Договором здійснюється в безготівковій формі. Замовник зобов'язаний перерахувати суму, зазначену в Додатку № 1 до цього договору, на розрахунковий рахунок Школи, зазначений у Договорі.
При оплаті послуг за Договором у розрахункових документах зобов'язаний вказати наступні реквізити: номер Договору про надання освітніх послуг; прізвище, ім'я, по батькові учня (п.3.3 Договору).
Договір набуває чинності з моменту підписання його представниками Сторін та діє до 30 червня 2020 року (п. 5.1 Договору).
Додатком № 1 до договору № Е27/8/201920 від 01 червня 2019 року визначено, що плата за навчання у Школі у 2019-2020 навчальному році становить 148284 грн, термін сплати до 15 червня 2019 року.
01 червня 2020 року між Приватною школою «Афіна» (надалі - Школа) та позивачем (надалі - Замовник) був укладений Договір № Е8/9/202021 про надання освітніх послуг.
Пунктом 1.1 Договору встановлено, що відповідно до умов даного Договору Замовник доручає, а Школа бере на себе надання освітньої послуги для ОСОБА_2 (30.08.2006) (надалі - Учень) шляхом забезпечення Державного стандарту освіти, поглибленого ви вчення окремих предметів, а також предметів за навчальною програмою Школи за раху нок коштів Замовника, а Замовник зобов'язується оплачувати послуги, що надаються за цим Договором, у порядку та у строки, визначені Договором, а також виконувати інші зобов'язанні згідно умов Договору,
Школа надає Учню можливість освоєння освітніх програм за місцем знаходження Школи або місцем тимчасового знаходження Учня згідно погодженої форми навчання та умов Договору.
У відповідності до п. 1.3 Договору встановлено, що форма навчання денна, в тому числі за умови навчання у Афінській академії у форматі офлайн + факультати.
Пунктом 3.1 Договору встановлено, що загальна річна вартість освітньої послуги (у подальшому - Вартість послуги) визначається в гривні та зазначається у Додатку № 1 до Договору, що є його невід'ємною частиною.
Графік платежів згідно до цього Договору зазначається у додатку № 1, який є невід'ємною частиною Договору (п.3.1.1).
Пункт 3.2 Договору визначає, що розрахунки за Договором здійснюється в безготівковій формі. Замовник зобов'язаний перерахувати суму, зазначену в Додатку № 1 до цього договору, на розрахунковий рахунок Школи, зазначений у Договорі.
При оплаті послуг за Договором у розрахункових документах зобов'язаний вказати наступні реквізити: номер Договору про надання освітніх послуг; прізвище, ім'я, по батькові учня (п.3.3 Договору).
Договір набуває чинності з моменту підписання його представниками Сторін та діє до 30 червня 2021 року (п. 5.1 Договору).
Додатком № 1 до договору № Е8/9/202021 від 01 червня 2020 року, а саме пунктом 6 визначено, що плата за навчання у Школі у 2020-2021 навчальному році становить 164750 грн.
Графік платежів у 2020-2021 навчальному році визначений сторонами у наступному порядку: до 15.09.2020 - 183060 грн; до 15.10.2020 - 183060 грн; до 15.11.2020 - 18 306,00 грн; до 15.12.2020 - 18306,00 грн; до 15.01.2021 - 18306,00 грн; до 15.02.2021 - 18306,00 грн; до 15.03.2021 - 18306,00 грн; до 15.04.2021 - 18306,00 грн; до 15.05.2021 - 18312,00 грн.
У відповідності дублікатів квитанцій АТ КБ «Приватбанк» на виконання умов вищевказаних Договорів про надання освітніх послуг позивачем на користь Школи здійснено наступні платежі:
1. Квитанція 0.0.1374132894.1, Код квитанції № 1617-6736-8498-3161, Дата проведення 2019-06-06 18:48:30, Дата валютування 2019-06-07, Відправник ОСОБА_1 , Одержувач ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ, Банк відправника АТ КБ «Приватбанк», Банк одержувача АТ «ПУМБ», Картка/рахунок відправника НОМЕР_1 , Картка/ рахунок одержувача НОМЕР_10, Код одержувача 21690753, Сума 148284 грн (в тому числі літерами), Сума комісії 1 грн, Призначення платежу: Плата за навчання в Приватній школі "Афіни" м. Києва у 2019-2020 навчальному році ОСОБА_2 , зг. дог. № Е27/8/201920 від 01.06.2019, Підпис банку 3028430856_ 2726505937, Підпис відправника.
Позивачем до матеріалів справи долучена Довідка АТ КБ «Приватбанк» від 26.10.2022 13:21 8ІНGІ5РNАА4SJМ1К, у якій зазначена наступна інформація:
ОСОБА_1 ,
РНОКПП: НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
ЗАГАЛЬНОГРОМАДЯНСЬКИЙ ПАСПОРТ НОМЕР_3 , виданий РАДЯНСЬКИМ РУГУ МВС УКРАЇНИ В КИЄВІ 21.02.1997, Адреса реєстрації: АДРЕСА_1
Квитанція №3028430856_2726505937
Дата: 06.06.2019 18:48
ПІБ клієнта: ОСОБА_1
РНОКПП клієнта: НОМЕР_2
№ картки/рахунку платника: НОМЕР_4
Банк платника: АТ КБ «ПриватБанк»
Банк отримувача: АТ "ПУМБ"
Отримувач: ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ
Код отримувача: 21690753
Р/р отримувача; НОМЕР_10
МФО отримувача: 334851
Сума: 148284,00
Сума прописом: сто сорок вісім тисяч двісті вісімдесят чотири гривні 00 копійок
Призначення платежу: Плата за навчання в Приватній школі "Афіни" м. Києва у 2019-2020 навчальному році ОСОБА_2 , зг. дог. № Е27/8/201920 від 01.06.2019
Довідка видана для пред'явлення за місцем вимоги.
2. Квитанція № 38-132 К від 03 липня 2020 року, назва валюти UAH, Дебет 100201184, Кредит НОМЕР_6, Сума 18306, платник ОСОБА_1 , Код платника (інформація відсутня), Банк платника АТ «Альфа - Банк» м. Києва, код отримувача 21690753, банк отримувача АТ «ПУМБ», загальна сума вісімнадцять тисяч триста шість гривень 00 копійок, Призначення платежу: Плата за навчання ОСОБА_2 , зг. дог. № Е8/9/202021 від 01.06.2020 від ОСОБА_1 .
3. Квитанція 0.0.1862615027.1, Код квитанції 2107-5824-5732-8278, Дата проведення 2020-10-08 16:12:10, Дата валютування 2020-10-08, Відправник ОСОБА_1 , Одержувач ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ, Банк відправника АТ КБ «Приватбанк», Банк одержувача АТ «ПУМБ», Картка/рахунок відправника НОМЕР_5 , Картка/ рахунок одержувача НОМЕР_6 , Код одержувача 21690753, Сума 18306 грн (в тому числі літерами), Сума комісії 1 грн, Призначення платежу: Сплата за навчання без ПДВ за жовтень 2020 р. ОСОБА_2 , зг. Договору № Е8/9/202021, Підпис банку 4241277650_ 3774964185, Підпис відправника.
Позивачем до матеріалів справи долучена Довідка АТ КБ «Приватбанк» від 26.10.2022 13:03 № SО96ЕSNК63С9N8QТ у якій зазначено наступна інформація:
ОСОБА_1 ,
РНОКПП: НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
ЗАГАЛЬНОГРОМАДЯНСЬКИЙ ПАСПОРТ НОМЕР_3 , виданий РАДЯНСЬКИМ РУГУ МВС УКРАЇНИ В КИЄВІ 21.02.1997, Адреса реєстрації: АДРЕСА_1
Квитанція №4241277650_3774964185
Дата: 08.10.2020 16:12
ПІБ клієнта: ОСОБА_1
РНОКПП клієнта: НОМЕР_2
№ картки/рахунку платника: НОМЕР_7
Банк платника: АТ КБ «ПриватБанк»
Банк отримувача: АТ "ПУМБ"
Отримувач: ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ
Код отримувача: 21690753
Р/р отримувача: НОМЕР_11
МФО отримувача: 334851
Сума: 18 306,00
Сума прописом: вісімнадцять тисяч триста шість гривень 00 копійок
Призначення платежу: Cлата за навчання без ПДВ за жовтень 2020р. Учень: ОСОБА_2 , зг. Договору № Е8/9/202021
4. Квитанція 0.0.1900872179.1, Код квитанції 2141-4680-1640-4178, Дата проведення 2020-11-11 13:00:43, Дата валютування 2020-11-11, Відправник ОСОБА_1 , Одержувач ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ, Банк відправника АТ КБ «Приватбанк», Банк одержувача АТ «ПУМБ», Картка/рахунок відправника НОМЕР_5 , Картка/ рахунок одержувача НОМЕР_6, Код одержувача 21690753, Сума 18306 грн (в тому числі літерами), Сума комісії 1 грн, Призначення платежу: Сплата за навчання без ПДВ за листопад 2020 р. ОСОБА_2 , зг. Договору № Е8/9/202021, Підпис банку4336139560 3856688322, Підпис відправника.
Позивачем до матеріалів справи долучена Довідка АТ КБ «Приватбанк» від 26.10.2022 13:03 № SО96ЕSNК63С9N8QТ у якій зазначено наступна інформація:
ОСОБА_1 ,
РНОКПП: НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
ЗАГАЛЬНОГРОМАДЯНСЬКИЙ ПАСПОРТ НОМЕР_3 , виданий РАДЯНСЬКИМ РУГУ МВС УКРАЇНИ В КИЄВІ 21.02.1997, Адреса реєстрації: АДРЕСА_1
Квитанція №4336139560.3856688322
Дата: 11.11.2020 13:00
ПІБ клієнта: ОСОБА_1
РНОКПП клієнта: НОМЕР_2
№ картки/рахунку платника: НОМЕР_7
Банк платника; АТ КБ «ПриватБанк»
Банк отримувача: АТ "ПУМБ"
Отримувач: ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ
Код отримувача: 21690753
Р/р отримувача: НОМЕР_11
МФО отримувача: 334851
Сума: 18306,00
Сума прописом: вісімнадцять тисяч триста шість гривень 00 копійок
Призначення платежу: Сплата за навчання без ПДВ за листопад 2020 р. Учень: ОСОБА_2 , зг. Договору № Е8/9/202021
5. Квитанція 0.0.1934810738.1, Код квитанції 2169-4569-2856-6196, Дата проведення 2020-12-09 12:43:01, Дата валютування 2020-12-09, Відправник ОСОБА_1 , Одержувач ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ, Банк відправника АТ КБ «Приватбанк», Банк одержувача АТ «ПУМБ», Картка/рахунок відправника НОМЕР_5 , Картка/ рахунок одержувача НОМЕР_6, Код одержувача 21690753, Сума 18306 грн (в тому числі літерами), Сума комісії 1 грн, Призначення платежу: Сплата за навчання без ПДВ за грудень 2020 р. ОСОБА_2 , зг. Договору № Е8/9/202021 від 01.06.2020, Підпис банку 4336139560 3856688322, Підпис відправника;
Позивачем до матеріалів справи долучена Довідка АТ КБ «Приватбанк» від 26.10.2022 13:03 № SО96ЕSNК63С9N8QТ у якій зазначено наступна інформація:
ОСОБА_1 ,
РНОКПП: НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,
ЗАГАЛЬНОГРОМАДЯНСЬКИЙ ПАСПОРТ НОМЕР_3 , виданий РАДЯНСЬКИМ РУГУ МВС УКРАЇНИ В КИЄВІ 21.02.1997, Адреса реєстрації: АДРЕСА_1
Квитанція №4420894860_3929568145
Дата: 09.12.2020 12:43
ПІБ клієнта: ОСОБА_1
РНОКПП клієнта: НОМЕР_2
№ картки/рахунку платника; НОМЕР_7
Банк платника: АТ КБ «ПриватБанк»
Банк отримувача: АТ "ПУМБ"
Отримувач: ПРИВАТНА ШКОЛА АФІНИ
Код отримувача: 21690753
Р/р отримувача: НОМЕР_11
МФО отримувача: 334851
Сума; 18306,00
Сума прописом: вісімнадцять тисяч триста шість гривень 00 копійок
Призначення платежу: Сплата за навчання без ПДВ за грудень 2020 р. Учень: ОСОБА_2 зг. Договору № Е8/9 /202021 від 01.06.2020
Позивачем 31.12.2021 року через особистий кабінет була подана звітна податкова декларація про майновий стан і доходи за 2020 рік, у графі 14 «Сума податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб у зв'язку з використанням права на податкову знижку» позивачем визначена сума 28008,72 грн.
У графі 18.2 «Сума податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету за результатами звітного періоду» позивачем визначена сума 28008,72 грн.
У паперовому екземплярі Декларації (т.1, а.с. 23,24,34) позивачем вказана дата подання декларації -28.12.2021 року.
Позивачем надана квитанція № 2 (Документ F0100211): Податкова декларація про майновий стан і доходи (для громадян та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність), звітна, звітний рік - 2020, граничний термін подання 30.04.2021 року із відміткою Результат обробки: Документ доставлено до ГУ ДПС у М.КИЄВІ (СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ р-н М.КИЄВА), прийнято пакет, 30.12.2021 16:15:40.480+02:00, реєстраційний № 55462170.
Крім того, позивачем до матеріалів справи долучений Розрахунок суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку з використанням права на податкову знижку де у рядку 3 Сума коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіта для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення (підпункт 166.3. пункту 166.3 статті 166 ПК України ) складає 155604 грн (т.1, а.с. 26,27).
Позивач зазначає що ним була подана податкова декларація за 2020 рік разом із Додатком Ф3, що підтверджується:
1) паперовою копією електронного доказу: податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік (оригінал електронного доказу знаходиться на серверах Державної податкової служби України);
2) паперовою копією електронного доказу: додаток ФЗ до податкової декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік (оригінал електронного доказу знаходиться на серверах Державної податкової служби України);
3) паперовою копією електронного доказу: квитанцією № 2, реєстраційний № 55462170 (оригінал електронного доказу знаходиться на серверах Державної податкової служби України).
Однак, додатки до декларації завантажити 31.12.2021 не вдалось, внаслідок технічних збоїв у роботі системи ІТС «Електронний кабінет».
На офіційному сайті ДПС було розміщене офіційне повідомлення за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/546920.html:
[…] Державною податковою службою 31 грудня 2021 року та 1 січня 2022 року будуть проводитися регламентні та технологічні роботи, пов'язані із закриттям року. У зв'язку з цим можливі обмеження у роботі електронних сервісів та ІТС Електронний кабінет з 22 год. 00 хв. 31 грудня 2021 року до 20 год. 00 хв. 1 січня 2022 року.
Операційний день для приймання та обробки податкових накладних та розрахунків коригування до ЄРПН 31 грудня 2021 року триватиме до 15 год. 00 хв.
1, 2 та 3 січня 2022 року - вихідні та святкові дні.
4 січня 2022 року - операційний день з 08 год. 00 хв. до 20 год. 00 хв.
Відповідач не погоджується з твердженням позивача що ненадання відповідних підтверджуючих документів не залежало від нього.
На офіційному сайті ДПС України було розміщено повідомлення, з яким позивач був ознайомлений, щодо обмеження у роботі електронних сервісів та ІТС «Електронний кабінет» з 22 год. 00 хв. 31 грудня 2021 року до 20 год. 00 хв. 1 січня 2022 року. Згідно Квитанції № 2, яку надав Позивач, ним було подано декларацію без підтверджуючих документів про майновий стан і доходи за 2020 рік о 16 год. 15 хв. 31 грудня 2021 року, тобто до проведення регламентних та технологічних робіт.
Як убачається із податкового кабінету позивача 31.12.2021 о 16:14 ним подана (F0100211) Податкова декларація про майновий стан і доходи (для громадянина або ос., яка заявляє право на подат.зкижку. або ос., яка пров. незал. проф. діял./ члени ФГ або припин. незал. проф. діял../ втрач. статус члена ФГ або закін. термін дії дог. про добров.уч.).
А вже 02.01.2022 року позивачем направлено у кабінеті чисельні листи на адрес ДПС.
У кабінеті є інформація щодо завантажених додатків: 1) 4_паспорт*инн (особи, яка сплатила за навчання для податкової знижки на навчання); 2) 5_Довідка про доходи (Дєржреєтр)_2020; 3) 6_Довідка про зарплату (Приват6анк)_2020; 4) 7_договор_2019-2020; 5) 8_договір_2019-2020_2стор; 6) 9_догогор_2020-2020,1стор; 7) 10_договор_2020-202_2стор: 8) 11_ квитанція за 2019-2020; 9) 12 _квитанція за листопад; 10) 13 _квитанція за жовтень;11) 14 _квитанція за грудень; 12) 1_свідоцтво про народження учня.
Також, згідно зі скріншотами електронного кабінету, які надав позивач, додатки до декларації про майновий стан і доходи за 2020 рік було надіслано о 11 год 29 хв 2 січня 2022 року.
Відповідачем 01.02.2022 року було складено Акт камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи «Про несвоєчасне подання(неподання) декларації. Про виявлпння помилок (порушень)» № 5915/Ж5/26-15-24-18-03.
Актом було встановлено, що проведена камеральна перевірка щодо декларації за 2020 рік з терміном її подання до 31.12.2021 року та Розрахунку суми податку, на яку зменшуються податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб, у зв'язку з використанням права на податкову знижку ( Додаток Ф3) № 55462170 від 31.12.2021 року.
Під час перевірки посадовою особою відповідача використані: декларація з 2020 рік, дані з ЦБ ДРФО ДПС України щодо нарахованого (виплаченого) доходу та нарахованого (перерахованого) податку (форма 1ДФ).
Перевіркою встановлено, що позивачем зазначена сума, що підлягає поверненню із бюджету - 28008, 72 грн.
Однак, за результатами камеральної перевірки податкової декларації про майновий стан і доходи поданої за 2020 рік, встановлено порушення пп. 14.1.170 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, а також що у позивача відсутні підстави для включення до податкової знижки задекларованої суми витрат, оскільки платником документально не підтверджено копіями договорів, платіжними чи розрахунковими документами понесені витрати. Крім того, платником не підтверджено резидентський статус та місце реєстрації.
Сторони не заперечують, що Акт перевірки отримано позивачем особисто 17.02.2022 року.
Податковим повідомленням-рішенням форми «ЗН» від 04.07.2022 року № 00128282418 встановлено завищення податку на доходи фізичних осіб, задекларована до повернення та яка підлягає зменшенню у сумі 28008,72 грн.
Сторони не заперечують, що вищевказане податкове повідомлення-рішення отримане позивачем особисто 16.07.2022.
Позивач не погодився із спірним податковим повідомленням-рішенням від 04.07.2022 № 00128282418 та оскаржив його адміністративному порядку до ДПС України у порядку та строки визначені ст. 56 ПК України.
ДПС України, за результатами розгляду скарги ОСОБА_1 було прийняте Рішення про результати розгляду скарги від 29.09.2022 № 7462/0/99-00-06-01-04-09, яким скарга позивача була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 04.07.2022 № 00128282418 без змін.
Статтями 14,166,169 Податкового кодексу України врегульовані правовідносини щодо отримання податкової знижки, а саме:
14.1.170. податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, - документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв'язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом;
14.1.263. членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV цього Кодексу вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
166.1. Право платника податку на податкову знижку.
166.1.1. Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року;
166.1.2. підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.
166.2. Документальне підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки.
166.2.1. До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги);
166.2.2. копії зазначених у підпункті 166.2.1 цього пункту документів (крім електронних розрахункових документів) надаються разом з податковою декларацією, а оригінали цих документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого цим Кодексом.
У разі якщо відповідні витрати підтверджені електронним розрахунковим документом, платник податків зазначає в податковій декларації лише реквізити електронного розрахункового документа.
166.3. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки.
Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати:
166.3.3. суму коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення;
166.4. Обмеження права на нарахування податкової знижки.
166.4.1. Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті;
166.4.2. загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу;
166.4.3. якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
169.4. Перерахунок податку, перерахунок та обмеження податкової соціальної пільги.
169.4.1. Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків у випадку та у розмірі, передбачених підпунктом 169.1.2 та підпунктами "а" і "б" підпункту 169.1.3 пункту 169.1 цієї статті, визначається як добуток суми, визначеної в абзаці першому цього підпункту, та відповідної кількості дітей.
Якщо платник податку отримує доходи у вигляді заробітної плати за період її збереження згідно із законодавством, у тому числі за час відпустки або перебування платника податку на лікарняному, то з метою визначення граничної суми доходу, що дає право на отримання податкової соціальної пільги, та в інших випадках їх оподаткування, такі доходи (їх частина) відносяться до відповідних податкових періодів їх нарахування.
Позивачем надана Довідка про заробітну плату і про доходи з 02.07.2020 по 31.12.2020 року, надана АТ «Приватбанк», у відповідності до якої позивачу, як працівнику цієї банківської установи нараховано 333046,98 грн, утримано податку з фізичних осіб 59948,46 грн, військового збору у розмірі 4995, 71 грн.
Доказів отримання доходів та утримання податків і зборів у період з 01.01.2020 по 30.06.2020 року позивачем суду не надано, враховуючи що податковий період з податку з фізичних осіб при отримання доходів складає календарний рік з 01 січня по 31 грудня відповідного року (за умови подання відповідної декларації), який складається із щомісячних доходів.
З аналізу вищевикладених норм суд зазначає, що позивач мав право отримати податкову знижку за умови дотримання певних умов:
1) Наявність у позивача члена сім'ї - фізичної особи першого ступеня споріднення- дитини такої фізичної особи, яка отримує освітні послуги;
2) Наявність угоди, укладеної з вітчизняних закладом освіти, щодо надання освітніх послуг, в тому числі загальної середньої освіти для компенсації вартості здобуття відповідної освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення.
3) Фактичне здійснення протягом звітного податкового року (2020 рік) платником податку витрат, підтверджених відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і особу, яка звертається за податковою знижкою (їх покупця (отримувача), а також копіями договорів за їх наявності, в яких обов'язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк оплати за такі товари (роботи, послуги);
4) Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку (резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має про це відмітку у паспорті ).
5) Загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата (з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу).
6) Платник податків може скористатись правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, наступного за звітним.
7) Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші виплати, компенсації, винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень.
8) Надання платником податків у пересічний строк до 31.12.2021 року відповідної декларації поданої у період наступний за звітним (2020 рік) (не підлягає поновленню та перенесенню на наступний податковий період) разом із копіями зазначених у підпункті 166.2.1 пункту 166. 2 ст. 166 ПК України документів (крім електронних розрахункових документів).
9) Реквізити електронного розрахункового документа, які підтверджують понесення витрат платником податків, повинні бути зазначені платником в поданій ним податковій декларації.
Проаналізувавши надані сторонами справи докази, доводи сторін суд зазначає наступне.
Так, позивачем надано до матеріалів справи паспорт громадянина України, виданий на ім'я ОСОБА_2 № НОМЕР_8 та Свідоцтво про її народження Серія НОМЕР_9 від 15 вересня 2006 року, де батьком зазначений ОСОБА_1 .
Ці документи підтверджують особу доньки позивача та підтверджують першу ступінь споріднення.
Договори про надання освітніх послуг підтверджують факт укладання договорів, що містять предмет договору про надання цих послуг, термін дії договору, вартість послуг, які надаються та строки сплати, умови повернення сплачених грошових коштів у випадку розірвання договору.
Позивачем надані дублікати квитанцій АТ «Приватбанк» про сплату освітніх послуг від 2019-06-06 на суму 148 284,00 грн, від 2020-10-08 на суму 18306,00 грн, від 2020-11-11 на суму 18306,00 грн, від 2020-12-09 на суму 18306,00 грн.
Зазначені квитанції містять у собі прізвище платника - ОСОБА_1 , номер картки з якої здійснювався платіж (переказ грошових коштів), дані отримувача коштів - найменування освітнього закладу, код його ЄДРПОУ, банк отримувача, призначення платежу номер та дата договору, ПІБ учня за якого здійснюється платіж та суму платежу.
Однак, всі перелічені дублікати квитанцій не містять РНОКПП позивача.
За позицією суду означені квитанції АТ «Приватбанк» є електронними розрахунковими документами та повинні були (могли бути) зазначені платником в поданій ним податковій декларації за 2021 рік.
Щодо квитанції від 03 липня 2020 року, банк платника АТ «Альфа - Банк» м. Києва, то вона містять у собі прізвище платника - ОСОБА_1 , дані отримувача коштів - найменування освітнього закладу, код його ЄДРПОУ, банк отримувача, призначення платежу номер та дата договору, ПІБ учня за якого здійснюється платіж та суму платежу.
Квитанція також не містять РНОКПП позивача.
Позивачем були надані до матеріалів справи чотири Довідки АТ «Приватбанк» датовані 26.10.2022, зміст яких відповідає дублікатам квитанцій АТ «Приватбанк» про сплату освітніх послуг від 2019-06-06 на суму 148284,00 грн, від 2020-10-08 на суму 18306,00 грн, від 2020-11-11 на суму 18306,00 грн, від 2020-12-09 на суму 18306,00 грн.
При цьому у цих Довідках наявна інформація щодо РНОКПП позивача.
Однак, вказані Довідки датовані 26.10.2022, що пізніше дати подання декларації (31.12.2021 року) та додатково надісланими до податкового органу документів (02.01.2022 року), тому у якості доказів та відповідного доводу судом до уваги не приймається.
Надані квитанції банківських установ за 2019 - 2020 рік, за позицією суду підтверджують сплату, відповідно до Договорів про надання освітній послуг і є підтвердженням понесення витрат, здійснених позивачем у 2020 році і могли бути відображені у податковій декларації за 2021 рік з урахуванням отриманого позивачем доходу та утриманих податковим агентом сум податку на доходи фізичних осіб (за виключенням квитанції АТ «Альфа - Банк»).
Надана позивачем податкова декларація (у письмовій формі) за 2021 рік містить у собі ПІБ декларанта, РНОКПП позивача та податкову адресу (місце проживання позивача).
Законодавцем визначений термін, у який платник податків повинен направити до податкового органу декларацію - по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року. При цьому якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
Як встановлено судом позивачем не були направлені на адресу податкового органу у строк по 31 грудня 2021 року включно, у якості додатків первинні документи, що підтверджували резидентство позивача, документи щодо першої черги споріднення, договори на освіту, платіжні документи, що підтверджують понесення відповідних витрат.
Щодо строку подання декларації.
Законодавцем визначено, що декларація подається платником податку по 31 грудня включно, тобто декларацію можна було подати і раніше кінцевої дати.
Позивачем декларація відправлена на адресу податкового органу 31.12.2021 о 16 год. 14 хв та отримана податковим органом 31.12.2021 о 16:15:40.
Тобто декларація подана своєчасно.
Щодо доказів спроби відправлення додатків до декларації 31.12.2021 року, то із наданих позивачем документів не можливо встановити факт відправки зазначених документів саме у цю дату (час) або відмову у прийнятті цих документів.
У справі наявні докази щодо відправки додатків до декларації 02.01.2022 року, тобто за межами пересічного (кінцевого) строку, визначеного законодавцем.
Позивач зазначає, що сервіс ДПС не працював, що в тому числі підтверджується оголошення про це на сайті ДПС, у відповідності до якого сервіси не будуть працювати з 22 години 31 грудня 2021 року до 20 години 01 січня 2022 року.
Згідно Квитанції № 2, яку надав Позивач, ним було подано декларацію без підтверджуючих документів про майновий стан і доходи за 2020 рік о 16 год. 15 хв. 31 грудня 2021 року, тобто до проведення регламентних та технологічних робіт.
Абзацом першим п. 42.6 ст. 42 ПК України визначено, що електронний документообіг між платником податків та контролюючим органом здійснюється відповідно до ПК України, Законів України від 22 травня 2003 року № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 851) та від 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронні довірчі послуги» із змінами та доповненнями без укладення відповідного договору.
Порядок обміну електронними документами з контролюючими органами, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01.06.2020 № 261) (далі - Порядок № 557) в редакції, яка діяла на час спірних правовідносин.
Так, п. 2 розділу I Порядку № 557 визначені терміни, які вживаються в цьому Порядку у таких значеннях:
автор електронного документа (далі - автор) - юридична особа, самозайнята особа, фізична особа, податковий агент, контролюючий орган, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, що створили електронний документ;
адресат - юридична особа, самозайнята особа, фізична особа, податковий агент, контролюючий орган, орган державної влади, орган місцевого самоврядування, яким адресується електронний документ;
дані - інформація та/або відомості, подані у формі, придатній для їх оброблення електронними засобами;
друга квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі, затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу (адресатом) за результатами ідентифікації, обробки електронного документа та засвідчує факт і час приймання (неприймання) чи реєстрації такого електронного документа;
електронний документообіг - сукупність процесів створення, подання, приймання, ідентифікації, оброблення, зберігання, використання електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та (у разі необхідності) з підтвердженням факту одержання таких документів;
електронні документи - документи (у тому числі податкова звітність, звітність зі сплати єдиного внеску, фінансова та статистична звітність, податкові та акцизні накладні, розрахунки коригування до податкових та акцизних накладних, заяви, довідки, сервісні запити, витяги, договори, повідомлення, рішення, інші документи), які створені в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронних довірчих послуг, складення, та/або подання, та/або надіслання яких передбачається Податковим кодексом України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими на підставі та на виконання цього Кодексу, та/або пов'язане з реалізацією прав та обов'язків платника та/або контролюючих органів згідно із нормами цього Кодексу, та подаються у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку;
обов'язковий реквізит електронного документа - обов'язкові дані в електронному документі, без яких він не може бути ідентифікований та/або прийнятий до обробки і не матиме юридичної сили;
операційний день - частина дня, протягом якої за наявності технічної можливості здійснюється електронний документообіг;
перша квитанція - електронне повідомлення, що формується у форматі (стандарті), затвердженому в установленому законодавством порядку, програмним забезпеченням контролюючого органу за результатами автоматизованої перевірки електронного документа та засвідчує факт і час отримання такого електронного документа в момент такого отримання;
підписувач - фізична особа, яка створює електронний підпис;
суб'єкт електронного документообігу (далі - СЕД) - автор, підписувач, та адресат, які набувають передбачених законодавством та Договором прав і обов'язків у процесі електронного документообігу.
Розділом IІ Порядку № 557 «Загальні вимоги щодо електронного документообігу» визначено наступне: […]
2. Автор створює електронні документи у строки та відповідно до порядку, що визначені законодавством для відповідних документів в електронному та паперовому вигляді, із зазначенням всіх обов'язкових реквізитів та з використанням засобу кваліфікованого електронного підпису чи печатки, керуючись цим Порядком, а також Договором (крім фізичних осіб, які не є самозайнятими особами).
Створення електронного документа завершується накладанням на нього кваліфікованого електронного підпису підписувача (підписувачів) та печатки (за наявності).
3. Після накладання кваліфікованого електронного підпису автор здійснює шифрування електронного документа з дотриманням вимог до форматів криптографічних повідомлень, затверджених в установленому законодавством порядку, та надсилає його у форматі (стандарті) з використанням телекомунікаційних мереж до адресата протягом операційного дня.
[…]
5. У разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка.
6. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня.
[…]
8. Перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 7 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
9. Не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено нормативно-правовими актами та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
10. На другу квитанцію накладається печатка відповідного контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник другої квитанції зберігається в контролюючому органі.
11. У разі наявності другої квитанції про прийняття електронного документа датою та часом прийняття (реєстрації) електронного документа контролюючим органом вважаються дата та час, зафіксовані у першій квитанції.
12. Якщо автором надіслано до контролюючих органів кілька примірників одного електронного документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), оригіналом вважається електронний документ, надісланий до контролюючих органів останнім до закінчення граничного строку, встановленого законодавством для подання такого документа, за умови, що його було сформовано правильно та прийнято (зареєстровано), про що автору надійшла друга квитанція про прийняття.
13. Оригіналом електронного документа вважається електронний примірник такого документа з обов'язковими реквізитами, у тому числі з кваліфікованим електронним підписом чи печаткою підписувача (підписувачів) відповідно до Закону України "Про електронні довірчі послуги".
Оригінал електронного документа має забезпечувати підтвердження його цілісності та справжності у порядку, визначеному законодавством (у визначених законодавством випадках може бути пред'явлений у візуальній формі відображення, у тому числі у паперовій копії).
Аналіз вищевказаних норм свідчить про те, що якщо автор електронного документу відправив його на адресу адресата, то він повинен отримати першу квитанцію. Друга квитанція може бути отримана в інший день.
Доказів отримання першої квитанції позивачем суду не надано.
Частиною 1, 3 ст. 11 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» визначено наступне.
Електронний документ вважається одержаним адресатом з часу надходження авторові повідомлення в електронній формі від адресата про одержання цього електронного документа автора, якщо інше не передбачено законодавством або попередньою домовленістю між суб'єктами електронного документообігу.
У разі ненадходження до автора підтвердження про факт одержання цього електронного документа вважається, що електронний документ не одержано адресатом.
Сторонами не надано суду належних та допустимих доказів щодо факту не функціонування сервісів ДПС України у функціоналі отримання податкових декларацій.
Суд не приймає посилання представника позивача відносно повідомлення ДПС України щодо відомостей про операційний день для приймання та обробки податкових накладних 31 грудня 2021 року до 15 год, що може свідчити про проведення технічних регламентних робіт та може впливати на коректну роботу функціонування інших підсистем «ІТС Електронний кабінет», оскільки означене не підтверджено жодним доказом.
Щодо наявності статусу резидента та ненадання доказів цього при поданні декларації, а надання їх при поданні скарги та надання до позовної заяви.
Дійсно нормами ПК України передбачено, що право на отримання такої податкової пільги мають тільки резиденти України.
Статус резидента в Україні визначається відповідно до положень пп. 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, зокрема, фізична особа - резидент - це фізична особа, яка має місце проживання в Україні.
Достатньою підставою для визначення особи резидентом є самостійне визначення нею основного місця проживання на території України у порядку, встановленому цим Кодексом, або її реєстрація як самозайнятої особи (абзац десятий підпункту 14.1.213 пункту 14.1 статті 14).
Пунктом 1 статті 29 Цивільного кодексу України встановлено, що місцем проживання фізичної особи є житло, в якому вона проживає постійно або тимчасово.
Крім того, статтею 3 Закону України від 11 грудня 2003 року N 1382-IV "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі - Закон № 1382 в редакції, яка діяла на час спріних правовідносин) визначено, що місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.
Абазом дев'ятим ст. 3 Закону № 1382 встановлено, що документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист;
Абзацом одинадцятим ст. 3 Закону № 1382 визначено дефініцію терміну реєстрація - це внесення інформації до реєстру територіальної громади, документів, до яких вносяться відомості про місце проживання/перебування особи, із зазначенням адреси житла/місця перебування із подальшим внесенням відповідної інформації до Єдиного державного демографічного реєстру в установленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. (ст. 6 Закону N 1382).
У відповідності до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», який набрав чинності 01.12.2021 року повнолітня особа декларує місце свого проживання самостійно.
Частиною 1 ст. 26 вищезазначеного Закону встановлено, що за заявою особи, яка декларує або реєструє місце проживання (перебування), власника (співвласника) житла, представників, законних представників особи або власника (співвласника) житла, уповноваженої особи житла, іпотекодержателя або довірчого власника (далі - суб'єкт звернення) орган реєстрації видає витяг із реєстру територіальної громади, що підтверджує зареєстроване або задеклароване місце проживання (перебування) особи, виключення інформації з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи.
Частинами 3,4 ст. 26 Закону встановлено наступне.
Витяг із реєстру територіальної громади - це документ у паперовій або електронній формі, що підтверджує відомості про місце проживання (перебування) особи або інформацію про відсутність таких відомостей на дату та час формування витягу.
Порядок формування витягу з реєстру територіальної громади встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Для посвідчення особи суб'єкта звернення під час особистого відвідування органу реєстрації пред'являється паспортний документ особи або довідка про звернення за захистом в Україні.
Суд з аналізу норм Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" та «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», дійшов висновку, що документами, які посвідчують місце проживання фізичної особи були наступні документи:
До 01.12.2021 року паспорт громадянина України з інформацією, щодо реєстрації цієї особи за певною адресою, а з 01.12.2021 року таким документом є Витяг із реєстру територіальної громади.
Тому позивач був зобов'язаний надати означені документи для підтвердження свого резиденства.
Щодо надання документів позивачем під час адміністративного оскарження та до позовної заяви, які не були надані в строк до 31.12.2021 року при поданні декларації, то суд зазначає що позивач не надав такі документи у якості заперечень на акт перевірки, та на протязі всього часу до винесення оспорюваного податкового повідомлення-рішення (5 місяців), що порушує принцип правової визначеності.
За розглядом всіх матеріалів, які долучені до цієї справи судом виснувано наступні висновки:
- Позивач мав абсолютне право на отримання податкової знижки внаслідок здійснення витрат у 2019 році (у частині місяців оплати за 2020 рік), 2020 році за навчання своєї доньки;
- Внаслідок не надання у встановлений Податковим кодексом України строк до 31.12.2021 року, первинних документів, позивач втратив право на податкову знижку, оскільки такий строк є пересічним та не підлягає поновленню;
- Докази належного відправлення додатків до податкової декларації 32.12.2021 року відсутні (відсутність першої квитанції);
- Позивачем у декларації визначений код РНОКПП та місце проживання, але такий код був відсутній у всіх платіжних документах, складених у 2019- 2020 роках на підтвердження освітніх послуг;
- Факт, що позивач є резидентом України повинно було бути підтверджено або копією паспорта громадянина України та/ або витягом із Реєстру територіальної громади.
Матеріалами справи не підтверджено що податковий орган діяв не у межах повноважень та не у спосіб, встановлений законами України, тому у задоволенні позову повинно бути відмовлено.
Підстави для розподілу судових витрат у відповідності до ст. 139 КАС України відсутні.
Керуючись Конституцією України та Кодексом адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у задоволені позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у м. Києві про: визнання протиправною бездіяльності Головного управління ДПС у м. Києві щодо не подання до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновку про повернення ОСОБА_1 надмірно сплаченої до бюджету суми податку на доходи фізичних осіб за 2020 рік з урахуванням податкової знижки, у розмірі 28008,72 грн; зобов'язання Головного управління ДПС у м. Києві подати до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновок про повернення ОСОБА_1 надмірно сплаченої до бюджету суми податку на доходи фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 28008,72 грн; визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 04.07.2022 № 00128282418.
Повний текст рішення складено та підписано 13 червня 2025 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя О.М. Кониченко