Рішення від 10.06.2025 по справі 200/2378/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 року Справа№200/2378/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Череповського Є.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

03.04.2025 року ОСОБА_1 (далі - Позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Відповідач), в якому просить суд:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 ЄДРПОУ: 08301764 щодо не забезпечення належних дій для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система “Оберіг») стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо перебування на військовому обліку та ступінь придатності до військової служби відповідно до Обліково-послужної картки, яка видана замість військового квитка № НОМЕР_3 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 ЄДРПОУ: 08301764, вчинити належні дії та забезпечити внесення відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система “Оберіг») стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо перебування на військовому обліку та ступінь придатності до військової служби відповідно до Обліково-послужної картки, яка видана замість військового квитка № НОМЕР_3 .

Позивачем було надано квитанцію № 3485-9429-4289-7438 від 02.04.2025 року про сплату судового збору у розмірі 968,96 грн.

В обгрунтування позовних вимог було зазначено, що згідно Обліково-послужної картки, яка видана замість військового квитка №9324, Позивач перебуває на військовому обліку у Центрально-Міському ОРВК м. Донецька, а також згідно рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.11.2006 визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час за статтею 73 «б» гр. І наказу Міністра оборони України № 207-1999 року, вказані відомості скріплені гербовою печаткою та підписом начальника.

Проте вищезазначені відомості про перебування Позивача на військовому обліку не внесені до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг». Як наслідок, у Електронному кабінеті призовника, військовозобов'язаного, резервіста (Резерв+) зазначено статус «Не на обліку», що не відповідає дійсності.

На момент подання даної позовної заяви позивач проживає у Німеччині. У зв'язку з викраденням його паспортів він перебуває в процесі їх відновлення. Наразі паспорти виготовлені, однак знаходяться у філії ДП «Документ», і їх отримання є неможливим без коду з додатку «Резерв+», який не може бути сформований через відсутність відповідних записів у Реєстрі. Водночас пояснення позивача про неможливість формування витягу з технічних причин під час отримання паспортних документів були проігноровані.

Крім того, реєстрація у додатку «Резерв+» підтвердила відсутність облікових даних у Реєстрі, у зв'язку з чим було рекомендовано звернутися до ТЦК та СП. Оскільки через відсутність паспортних документів позивач не має змоги прибути в Україну та особисто звернутися до відповідного ТЦК та СП, він позбавлений можливості вирішити ситуацію.

У зв'язку з вищевикладеним, з метою внесення достовірних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зокрема стосовно перебування на військовому обліку, Позивач 07.03.2025 особисто звернувся до органу ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів - у даному випадку до Відповідача, шляхом направлення на офіційну адресу для листування, засобом поштового зв'язку «Укрпошта» заяву щодо внесення/ виправлення недостовірних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме, стосовно перебування на військовому обліку та ступінь придатності до військової служби. Також аналогічного змісту заява від 07.03.2025 була направлена засобом поштового зв'язку «Укрпошта» на офіційну адресу для листування Міністерства оборони України. Позивачем разом з вищевказаними заявами від 07.03.2025 було направлено до Відповідача: паспорт громадянина України НОМЕР_4 ; довідка РНОКПП Позивача; закордонний паспорт НОМЕР_5 ; довідка ВПО Позивача; роздруківка застосунку «Резерв+» Позивача; обліково-послужна картка №9324. Тобто було надано як документи, що містять особисті дані (анкетні), так і підтверджені документально відомості про його відношення до військового обов'язку, військово-облікові ознаки, необхідні для актуалізації даних Позивача у Реєстрі.

Станом на день подання позовної заяви, недостовірні відомості стосовно Позивача в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг», не виправлені.

Звернення позивача залишилися без належного реагування, що унеможливлює подальше оформлення необхідних документів.

Ухвалою суду від 08.04.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні).

Відповідачем було надано відзив на позов, в якому відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень ст. 1 Закону № 1951-VIII, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - автоматизована інформаційно телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України. З положень ст. 2 Закону № 1951-VIII, випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Згідно п. 9 розділу ІІІ Порядку №94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення № 154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Частиною 1 статті 34 Закону № 2233-XII визначено, що персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Виходячи з даної норми ІНФОРМАЦІЯ_3 не веде військовий облік військовозобов'язаних, не видає військово-облікові документи і не вносить дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг».

До того ж Позивач зазначає що, перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 . На підставі вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 04.11.2014 року №Д-332/1/39дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України у 2014 році» та наказу командира військової частини НОМЕР_6 від 08.11.2014 року №1046 «Про розформування військових комісаріатів Донецької та Луганської областей», військові комісаріати Донецької області, які були окуповані після 2014 року в тому числі і ІНФОРМАЦІЯ_6 , які були окуповані після 2014 року - не здійснювалась.

Позивач перебував на обліку у Центрально-Міському ОРВК м. Донецька з 30.11.2006 року, при цьому 26.10.2018 року його фактичне місце проживання було за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується довідкою переселенця №3003-21432 від 26.10.2018 року. Вже на той час Позивачем було порушено абзац 3 пункту 2 частини 1 статті 37 Закону № 2233-XII, а саме не постановки на військовий облік до ТЦК та СП за новим місцем проживання.

Згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на військовому обліку в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки Донецької області не перебуває.

Представником позивача було надано відповідь на відзив, в якому зокрема зазначено, що якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об'єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п'яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обгрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз'ясненнями.

Роль обласних ТЦК та СП не обмежується лише «адмініструванням». Так положенням Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487 визначено, що Обласні, ІНФОРМАЦІЯ_7 в межах своїх повноважень зокрема здійснюють в межах своїх повноважень аналітичну обробку даних. Як орган адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують його ведення, контролюють актуальність, повноту та відповідність інформації , виконання рішень розпорядника Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Тобто, вищенаведені повноваження передбачають не лише технічну підтримку, а й організаційне забезпечення належного функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, включаючи вирішення нестандартних ситуацій, до яких Документ сформований в системі «Електронний суд» 30.04.2025 4 належить випадок Позивача (облік у розформованому Центрально-Міському ОРВК м. Донецька, необхідність виправлення даних громадянина, що перебуває за кордоном). Відповідач, як вищий орган ТЦК та СП в області, мав би вжити заходів для вирішення проблеми Позивача в межах своїх повноважень, а не просто відмовляти у розгляді по суті та заперечувати власні повноваження.

Відповідно статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Розглянувши позовну заяву, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які наявні в матеріалах справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ), є громадянином України, що підтверджується копією паспорта № НОМЕР_4 .

Відповідно до довідки переселенця №3003-21432 Позивач є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 .

Відповідно до обліково-послужної картки замість військового квитка № НОМЕР_3 Позивач з 30.11.2006 року перебуває на військовому обліку у Центрально-Міському ОРВК м. Донецька, а також згідно рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 21.11.2006 визнаний непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатним у військовий час за статтею 73 «б» гр. І наказу Міністра оборони України № 207-1999 року.

Водночас відомості з електронної програми «Резерв+» станом на 11.01.2025 свідчать, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку як військовозобов'язаний.

Позивач 07.03.2025 року звернувся до відповідача із заявою в якій просив внести відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» щодо перебування на обліку військовозобов'язаного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 відповідно до Обліково послужної картки замість військового квитка № НОМЕР_3 .

11.03.2025, від Відповідача надійшла відповідь на заяву Позивача, за №08-02-679, в якій, серед іншого зазначено наступне: «…Згідно інформації з Єдиного державного реєстру призовників, Відповідно до пунrnу 81 Порядку № 14 взяття на військовий облік військовозобов'язаних та резервістів, громадянин ОСОБА_1 , на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_8 не перебуває, в порушення вимог абзацу четвертого підпункту І пункту 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" від 11.04.2024 року № 3633-IX, не актуалізував інформацію про себе в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а саме не здійснив уточнення адреси проживання, номеру засобів зв'язку та адреси електронної пошти.

… Також прошу звернути Вашу увагу, що відповідно до вимог спільної директиви Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України від 04.11.2014 року №Д-322/1/39дск «Про проведення додаткових організаційних заходів у Збройних Силах України у 2014 році» та наказу командира військової частини НОМЕР_6 від 08.11.2014 року №1046 «Про розформування військових комісаріатів Донецької та Луганської областей», військові комісаріати Донецької області, які були окуповані після 2014 року розформовано. Евакуація або реорганізація ІНФОРМАЦІЯ_9 , які були окуповані після 2014 року не здійснювалась. Надати або підтвердити інформацію щодо перебування Вас на військовому обліку та документування військово-обліковими документами не має можливості. Будь-які відомості - відсутні.

Також повідомив, що обласні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки не ведуть військовий облік військовозобов'язаних, не видають військово-облікові документи і не вносять дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів "Оберіг".»

17.03.2025, представником Позивача - адвокатом Ювченко А.В. направлено адвокатський запит за вих. №17/03-Г від 17.03.2025 на офіційну адресу для листування Міністерства оборони України, до якого долучено заяву Позивача від 07.03.2025, з проханням повідомити про результати розгляду заяви Позивача від 07.03.2025. Вказаний адвокатський запит від 17.03.2025, Міністерством оборони України був направлений за належністю на адресу Відповідача.

25.03.2025, від Відповідача надійшла відповідь №08-02-786 від 25.03.2025 на адвокатський запит, яка аналогічна за змістом відповіді №08-02-679 від 11.03.2025 на заяву Позивача від 07.03.2025.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Питання щодо виправлення (коригування та/або доповнення) відомостей, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі за текстом Реєстр) з урахуванням внесення актуальної інформації, врегульоване Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Порядком ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 (далі Порядок № 94), Порядком оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (далі за текстом Порядок № 559), Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року №1487, Положенням про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154.

Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан, який продовжує діяти станом на теперішній час.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу», ч. 1 ст. 1 якого передбачено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку (ч. 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Відповідно до частини 2 статті 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.

Відповідно до частини 3 статті 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.

Згідно частини 3, 4 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

При цьому, приписами ч. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» регламентовано, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя.

Відтак, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації (п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №154 від 23.02.2022 року (далі Положення №154 від 23.02.2022 року).

Згідно п. 9 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зокрема ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Таким чином, у зв'язку з проведенням заходів загальної мобілізації посадовими особами відповідачів здійснюється вивчення особових справ кожного військовозобов'язаного, який підлягає призову на військову службу під час мобілізації, внесення змін до їх облікових карток та відповідних відомостей про особу до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також приведення військово-облікових документів у відповідність з наявними відомостями та проставлення актуальних даних щодо придатності чи непридатності до військової служби.

Згідно п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: здійснюють взяття громадян України на військовий облік призовників; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Так, механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначений Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженим постановою КМУ від 30.12.2022 №1487.

Відповідно до пункту 79 Порядку районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

-організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

-здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

-проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

-організовують оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, приписки до призовної дільниці, взяття на військовий облік, призначення на особливий період, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;

-організовують та забезпечують зберігання облікової документації призовників, військовозобов'язаних та резервістів, персональних даних, які містяться в них;

- забезпечують громадян військово-обліковими документами та зберігання зданих або вилучених у призовників, військовозобов'язаних та резервістів військово-облікових документів;

- проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

- виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

З аналізу вищенаведених норм слідує, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки забезпечують виконання військового обов'язку громадянами України, організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці, здійснюють взяття, зняття та виключення з військового обліку в установленому порядку.

Відповідно до пункту 22 Порядку взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Пунктом 20 Порядку № 1487 визначено, що військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

У разі зміни місця проживання або у разі, коли в паспорті громадянина України відсутні відмітки про реєстрацію місця проживання, призовниками, військовозобов'язаними та резервістами подається інформація, яка підтверджується документами або відомостями відповідно до Закону України Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні та Порядку декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2022 р. № 265 Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад (Офіційний вісник України, 2022 р., № 25, ст. 1234).

Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Підпунктом 7 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку № 1487), визначено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу), який організовує та веде військовий облік на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, для взяття на військовий облік.

Підпунктом 10-1 пункту 1 додатка 2 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487 визначено, що у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану: у разі залишення свого місця проживання стати в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи на військовий облік у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти СБУ - в Центральному управлінні або регіональних органах СБУ, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідним підрозділам розвідувальних органів).

Таким чином, з вище викладеного, вбачається, що взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання, а уразі вибуття до нового місця проживання громадяни зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

Внутрішньо переміщені особи, у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану повинні стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи.

Як вбачається з матеріалів справи, Позивач відповідно до довідки переселенця №3003-21432 є внутрішньо переміщеною особою, фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_4 .

Отже, Позивач як внутрішньо переміщена особа має перебувати на військовому обліку у відповідному районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки який здійснює облік на території адміністративно-територіальної одиниці, за адресою зазначеною в довідці внутрішньо переміщеної особи.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі - призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 №1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень ст. 1 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

З положень ст. 2 ЗУ «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Статтею 16 вказаного Закону, внесено зміни в ЗУ «Про військовий обов'язок та військову службу», а саме частину першу статті 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (Відомості Верховної Ради України, 2006 p., № 38, ст. 324; 2015 p., № 22, ст. 151) викладено в такій редакції: « 1.Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки».

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає, що основними засадами ведення Реєстру є обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Частина 2 статті 3 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» встановлює, що оформлення документів військового обліку громадян України здійснюється з використанням засобів Реєстру.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядниками Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України та розвідувальний орган Міністерства оборони України. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Відповідно до частини 5 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є:

-уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру;

-оперативні командування;

-територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя;

-Центральне управління Служби безпеки України;

-відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України;

-відповідний підрозділ розвідувального органу Міністерства оборони України.

Частина 6 статті 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» передбачає, що органи адміністрування Реєстру:

1) здійснюють аналітичну обробку даних;

2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;

3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України

4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.

Відповідно до ч.8 ст.5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Аналогічне за змістом положення зафіксоване у п.16 Розділу ІІ Порядку №94, відповідно до якого органами ведення Реєстру є ТЦК та СП, Центральне управління СБУ та регіональні органи СБУ, відповідні підрозділи СЗРУ.

Відповідно до положень п.2 ч.1 ст.9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Згідно положень ст.5 цього ж Закону, адміністратором Реєстру є Міністерство оборони, тобто вказаний вище порядок визначається наказами Міністерства оборони.

Згідно п.9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 №94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Пунктом 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів №559 передбачено, що у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін у паперовій формі повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Так, відповідно до пункту 4 розділу І Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів зазначено, що основними засадами ведення Реєстру є обов'язковість внесення до Реєстру передбачених Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 17 Порядку №94 визначено, що орган ведення Реєстру для виконання функцій ведення Реєстру призначає відповідальних осіб за ведення Реєстру. Згідно п. 18 Порядку № 94 призначена відповідальна особа за ведення Реєстру відповідно до покладених на неї обов'язків здійснює, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, ТЦК та СП, військових частин, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними та резервістами.

Так само Закон України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» ведення реєстру визначає, зокрема, як внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами (п.2 ч.1 ст.14).

Отже, призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки зобов'язані внести виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби.

Виправлення недостовірних відомостей здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.

Таким чином передумовою внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів є звернення особи до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Проте матеріали справи не містять доказів звернення Позивача до відповідного районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем свого проживання (перебування), як внутрішньо переміщеної особи.

Отже, Позивачем не дотримано умов визначених Порядку № 94, Порядком №559 та Законом України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», які передують вчиненню дій спрямованих на внесення відповідної інформації про Позивача відповідним територіального центру комплектування та соціальної підтримки до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 20 Порядку № 1487 передбачено, що обласні, ІНФОРМАЦІЯ_7 в межах своїх повноважень зокрема:

здійснюють керівництво військовим обліком на території адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом, зокрема в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку (крім СБУ, розвідувальних органів);

здійснюють контроль та аналіз стану військово-облікової роботи в підпорядкованих районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, методичне супроводження заходів з військового обліку та видання щороку наказів щодо стану військового обліку;

здійснюють в межах своїх повноважень аналітичну обробку даних. Як орган адміністрування та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів забезпечують його ведення, контролюють актуальність, повноту та відповідність інформації, виконання рішень розпорядника Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Суд погоджується з твердженням представника позивача, що вищенаведені повноваження передбачають організаційне забезпечення належного функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а Відповідач, як вищий орган ТЦК та СП, має повноваження вжити заходів для вчинення належних дій та посприяти внесенню відповідних відомостей відносно Позивача до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Проте, передумовою для вчинення Відповідачем таких дій є звернення Позивача з відповідною заявою саме до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем свого місця проживання (перебування), як внутрішньо переміщеної особи. Лише після звернення Позивача з відповідною заявою, у Відповідача, як у вищого органу, якому підпорядковуються відповідні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки будуть підстави для контролю щодо внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідним районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Отже, аналізуючи вищевказані нормативні акти, на теперішній час, у органів адміністрування, територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки областей, відсутні повноваження щодо внесення записів в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Таким чином, позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, яка відображає принцип, пов'язаний із належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (п.58 рішення у справі Серявін та інші проти України).

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до частини 1статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а за змістом ст. 90 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

На підставі вищевикладених положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується з огляду на відмову у задоволенні позову.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 262, 293 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Є.В. Череповський