Рішення від 12.06.2025 по справі 160/10759/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 року Справа № 160/10759/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Ількова В.В.,

розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпрі адміністративну справу №160/10759/25 за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДМК "ДНІПРОМЛИН" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

14.04.2025р. ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДМК "ДНІПРОМЛИН" звернулось з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області та просить суд:

- визнати протиправними дії Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо неприйняття поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «ДМК «Дніпромлин» повідомлень:

№ 15 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено;

№ 16 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено за такими розрахунками коригування: розрахунок коригування № 248 від 31.03.2022 до податкової накладної № 105 від 15.03.2022; розрахунок коригування №249 від 31.03.2022 до податкової накладної № 244 від 31.03.2022.; розрахунок коригування №318 від 31.05.2022 до податкової накладної № 263 від 02.05.2022; розрахунок коригування №319 від 31.05.2022 до податкової накладної №264 від 05.05.2022; розрахунок коригування № 320 від 31.05.2022 до податкової накладної №265 від 11.05.2022; розрахунок коригування № 321 від 31.05.2022 року до податкової накладної № 315 від 31.05.2022; розрахунок коригування № 311 від 30.06.2022 до податкової накладної № 132 від 15.06.2022; розрахунок коригування № 312 від 30.06.2022 до податкової накладної №307 від 30.06.2022; розрахунок коригування №266 від 31.07.2022 до податкової накладної № 127 від 15.07.2022; розрахунок коригування №267 від 31.07.2022 до податкової накладної №261 від 31.07.2022; розрахунок коригування № 281 від 31.08.2022 до податкової накладної № 166 від 15.08.2022; розрахунок коригування №282 від 31.08.2022 до податкової накладної № 277 від 31.08.2022; розрахунок коригування № 532 від 30.09.2022 до податкової накладної №223 від 15.09.2022; розрахунок коригування № 534 від 30.09.2022 до податкової накладної № 527 від 30.09.2022; розрахунок коригування №632 від 31.10.2022 року до податкової накладної № 313 від 15.10.2022; розрахунок коригування № 634 від 31.10.2022 до податкової накладної № 627 від 31.10.2022; розрахунок коригування №472 від 30.11.2022 до податкової накладної №265 від 15.11.2022; розрахунок коригування №474 від 30.11.2022 до податкової накладної №469 від 30.11.2022;

№ 31 від 24.02.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено;

- зобов'язати Комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області зареєструвати розрахунки корегування за поданими Товариством з обмеженою відповідальн.стю «ДМК «Дніпромлин» повідомленнями:

№ 15 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено;

№ 16 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено за такими розрахунками коригування: розрахунок коригування № 248 від 31.03.2022 до податкової накладної № 105 від 15.03.2022; розрахунок коригування № 249 від 31.03.2022 до податкової накладної № 244 від 31.03.2022.; розрахунок коригування № 318 від 31.05.2022 до податкової накладної № 263 від 02.05.2022; розрахунок коригування № 319 від 31.05.2022 до податкової накладної №264 від 05.05.2022; розрахунок коригування № 320 від 31.05.2022 до податкової накладної №265 від 11.05.2022; розрахунок коригування № 321 від 31.05.2022 року до податкової накладної №315 від 31.05.2022; розрахунок коригування № 311 від 30.06.2022 до податкової накладної № 132 від 15.06.2022; розрахунок коригування № 312 від 30.06.2022 до податкової накладної №307 від 30.06.2022; розрахунок коригування №266 від 31.07.2022 до податкової накладної №127 від 15.07.2022; розрахунок коригування №267 від 31.07.2022 до податкової накладної №261 від 31.07.2022; розрахунок коригування № 281 від 31.08.2022 до податкової накладної №166 від 15.08.2022; розрахунок коригування № 282 від 31.08.2022 до податкової накладної №277 від 31.08.2022; розрахунок коригування № 532 від 30.09.2022 до податкової накладної №223 від 15.09.2022; розрахунок коригування № 534 від 30.09.2022 до податкової накладної №527 від 30.09.2022; розрахунок коригування № 632 від 31.10.2022 року до податкової накладної №313 від 15.10.2022; розрахунок коригування № 634 від 31.10.2022 до податкової накладної № 627 від 31.10.2022; розрахунок коригування № 472 від 30.11.2022 до податкової накладної №265 від 15.11.2022; розрахунок коригування №474 від 30.11.2022 до податкової накладної № 469 від 30.11.2022, № 31 від 24.02.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено.

Ухвалою суду від 16.04.2025 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, відповідно до ст. 262 КАС України.

Також ухвалою суду від 16.04.2025 року витребувано у відповідача додаткові докази по справі, зокрема:

- відомості/інформацію щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо неприйняття поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «ДМК «Дніпромлин» спірних повідомлень;

- розрахунки коригування;

- пояснення товариства разом із додатками;

- листи/повідомлення податкового органу за наявності;

- усі наявні докази, які слугували для вчинення таких дій;

- усі наявні докази щодо спору.

02.05.2025 року відповідачем подано відзив на позовну заяву позивача. Долучені додаткові докази по справі.

02.05.2025 року відповідачем до суду подано письмову заяву про заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

02.05.2025 року відповідачем до суду подано клопотання про залучення співвідповідача.

Ухвалою суду від 16.05.2025 року у задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження або за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, відмовлено.

У задоволенні клопотання Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про залучення співвідповідача по справі №160/10759/25, зокрема Державну податкову службу України, відмовлено.

У відповідності до приписів статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

У відповідності до вимог ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Отже, рішення у цій справі приймається судом 12.06.2025 року, тобто у межах строку встановленого ст.258 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

У обґрунтування позовних вимог позивач посилався на протиправність бездіяльності відповідача, та зауважив, що позиція контролюючого органа не відповідає вимогам чинного законодавства.

Пояснили, що після зупинення реєстрації розрахунків коригування, позивачем надано письмові пояснення разом із документами, що стали підставою для їх формування.

Проте, відповідні документи не прийняті до розгляду відповідачем з мотивів порушення термінів для їх подання, які контролюючий орган пов'язує з датою формування податкової накладної, до якої подається розрахунок коригування, а не безпосередньо з датою складення такого розрахунку коригування.

Позивач наполягає на хибності доводів відповідача та вказував на наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого вказано, що дії Комісії узгоджуються з приписами Податкового кодексу України та спрямовані на забезпечення виконання покладених на неї функцій, а тому відповідачем правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України прийнято рішення про відмову в реєстрації спірних податкових накладних позивача в ЄРПН.

Пояснив, що причиною прийняття комісією вказаних рішень стало ненадання платником контролюючому органу документів, які не є достатніми для прийняття Комісією рішень про реєстрацію вищевказаних податкових накладних.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Суд, дослідив матеріали справи, з'ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, оцінив докази, які мають значення для розгляду і вирішення позову по суті, проаналізував застосування норм матеріального та процесуального права, встановив таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДМК «ДНІПРОМЛИН» (ЄДРПОУ 37987680) є юридичною особою приватного права, яка здійснює свою господарську діяльність, зокрема є у сфері виробництва продуктів борошномельно-круп'яної промисловості, є платником ПДВ.

Отже, ТОВ «ДМК «ДНІПРОМЛИН» (код 43846603 ГУ ДПС у Дніпропетровській області Правобережна ДПІ (Центральний район Дніпра), основний вид діяльності виробництво продуктiв борошномельно-круп'яної промисловості.

Так, між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) укладений Договір поставки № Р95902 від 01.01.2022 (надалі - Договір №1), за умовами якого Постачальник зобов'язується в порядки і строки, встановлені Договором, передати товар (борошно) у власність Покупцю, у певній кількості відповідної якості та за погодженою ціною, останній прийняти товар і оплатити його на умовах визначених у цьому договорі (п. 1.1 Договору).

Товариство здійснювало реалізацію виготовленої продукції-борошна ТОВ «АТБ-Маркет». За умовами договору, укладеного між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» та «АТБ-Маркет».

01.01.2022 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ Маркет" (Покупець), була укладена додаткова угода про надання знижки до договору поставки №Р95902 від 01.01.2022, а саме: «Сторони дійшли згоди доповнити розділ 3 Договору пунктами 3.10, 3.11, 3.12, 3.13 виклавши їх в наступній редакції: «3.10. У разі поставки Постачальником Покупцеві товару понад 10000 (десять тисяч) грн 00 коп. протягом кожного періоду, що дорівнюй одному місяцю (звітний період), Постачальник надає Покупцеві знижку в розмірі 17,06% (сімнадцять цілих шість сотих) від вартості товару, поставленого Постачальником Покупцеві протягом звітного періоду (незалежно від періодичності поставок). Знижка надається постачальником останнім днем звітного періоду...».

16.01.2022 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Марке (Покупець), була укладена додаткова угода про надання знижки до договору поставки №Р959( від 01.01.2022, а саме: «Сторони дійшли згоди доповнити розділ 3 Договору пунктами 3.10, 3.11, 3.12, 3.13 виклавши їх в наступній редакції: «3.10. У разі поставки Постачальником Покупцері товару понад 10000 (десять тисяч) грн. 00 коп. протягом кожного періоду, що дорівнює одному місяцю (звітний період), Постачальник надає Покупцеві знижку в розмірі 10% (десять) від вартості товару, поставленого Постачальником Покупцеві протягом звітного періоду (незалежно від періодичності поставок). Знижка надається постачальником останнім днем звітного періоду Знижка розраховувана за відповідним алгоритмом.

На виконання умов Договору поставки № Р95902 від 01.01.2022, Постачальник поставляв Товар Покупцю партіями, що підтверджується відповідними видатковими накладними та реєстром відвантаження продукції.

Після відвантаження товару позивачем складені та зареєстровані в ЄРПН податкові накладні №139 від 15.01.2022, № 268 від 31.01.2022 року.

31.03.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

У подальшому, між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет» (Покупець) складено Акт №13 про надання знижки від 31.05.2022 до Договору №Р95902 від 01.01.2022 року, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 16.01.2022 в місяці травень 2022 р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складам 1771526, 54 грн., в т.ч. ПДВ 295 254, 42 гривень.

31.05.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

У подальшому, між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) складено Акт №14 про надання знижки від 30.06.2022 до Договору №Р95902 від 01.01.2022 року, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 16.01.2022 в місяці червень 2022 р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складає 1 951 432, 90 грн., в т.ч. ПДВ 325 238, 82 гривень.

30.06.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

Між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) складено Акт №15 про надання знижки від 31.07.2022 до Договору №Р95902 від 01.01.2022 року, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 16.01.2022 в місяці липень 2022 р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складає 1141839, 55 грн., в т.ч. ПДВ 190 306, 59 гривень.

31.07.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

У подальшому, неодноразово були складені акти та відповідно складені розрахунки коригування до податкових накладних.

01.01.2024 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) укладений Договір поставки № Р95902 від 01.01.2024 (надалі - Договір №1), за умовами якого Постачальник зобов'язується в порядки і строки, встановлені Договором, передати товар (борошно) у власність Покупцю, у певній кількості відповідної якості та за погодженою ціною, а останній прийняти товар і оплатити його на умовах визначених у цьому договорі (п. 1.1 Договору).

Також, 01.01.2024 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ- Маркет" (Покупець), була укладена додаткова угода про надання знижки до договору поставка №Р95902 від 01.01.2024, а саме: «Сторони дійшли згоди доповнити розділ 3 Договору пунктами 3.10, 3.11, 3.12, 3.13 виклавши їх в наступній редакції: «3.10. У разі поставки Постачальником Покупцеві товару понад 10000 (десять тисяч) грн. 00 коп. протягом кожного періоду, що дорівнює одному місяцю (звітний період), Постачальник надає Покупцеві знижку в розмірі 10,00% (десятії) від вартості товару, поставленого Постачальником Покупцеві протягом звітного періоду (незалежно від періодичності поставок). Знижка надається постачальником останнім днем звітного періоду...».

У подальшому, між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) складено Акт № 1 про надання знижки від 31.01.2024 до Договору №Р95902 від 01.01.2024, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 01.01.2024 в місяці січень 2024 р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складає 1 018 926, 15 грн., в т.ч. ПДВ 169 821, 03 гривень.

31.01.2024 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

Реєстрація зазначених розрахунків коригування зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної і розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, у зв'язку із відповідністю платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, у зв'язку з зупиненням реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування ТОВ «ДМК «ДНІПРОМЛИН» до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі, подано пояснення та копії документів щодо податкової накладної/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено:

- повідомлення №15 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Документ не прийнято. Виявлені помилки. Повідомлення від 19.03.2025 №15 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 31.01.2023 №411 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.01.2023 №412 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2023 №499 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2023 №500 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2023 №468 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2023 №469 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.04.2023 №393 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстр рацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2023 №296 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2023 № 297 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2023 №251 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2023 №252 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2023 №148 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2023 №149 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2023 №307 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2023 №308 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2023 №240 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2023 №241 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2023 №238 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2023 №239 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2023 №315 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2023 №316 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.12.2023 №214 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.12.2023 №215 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

- повідомлення від 19.03.2025 №16 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; згідно надісланої квитанції: Документ не прийнято. Виявлені помилки: Повідомлення від 19.03.2025 № 16 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 28.02.2022 № 203 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2022 №204 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2022 № 205 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2022 № 231 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2022 № 249 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2022 № 248 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 318 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 319 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 320 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 321 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2022 № 312 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2022 № 311 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 05.07.2022 № 53 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2022 № 266 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2022 № 267 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2022 № 268 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2022 № 281порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2022 № 282 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2022 № 532 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2022 № 533 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2022 № 534 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 632 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 633 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 634 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 635 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2022 № 474 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2022 № 473 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

- повідомлення від 24.02.2025 № 31 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 31.01.2024 № 428 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.01.2024 №429 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520.

19.03.2025 року та 24.02.2025 року ТОВ «ДМК «Дніпромлин» подано через електронний кабінет платника податку відповідні пояснення разом із копіями документів щодо розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, з посиланням на те, що з метою виконання умов Договорів були здійснені дії щодо розрахунку корегування, однак, відповідач зупинив реєстрацію таких корегувань.

У квитанціях № 2 до зазначених повідомлень вказано, що подані позивачем повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, не прийняті відповідачем та зазначено: "Документ не прийнято". Причина неприйняття повідомлень: "порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520".

Встановлено, що Податковий орган дійшов до висновку, що граничний термін для подання письмових пояснень та копій документів щодо зупинених розрахунків корегування від 24.02.2025 №31, від 19.03.2025 №15 №16 контролюючим органом пов'язаний з датами формування податкових накладних.

Однак, позивачу було відмовлено в реєстрації у зв'язку з фактичним пропущенням термінів на таку реєстрацію.

Не погодившись з позицією контролюючих органів щодо відмови в прийнятті до розгляду спірних розрахунків коригування, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх порушених прав.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, доводам позивача, викладеним в позовній заяві, та доводам відповідача, викладених в відзиві на позов, суд врахував такі норми чинного законодавства, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, та релевантні їм джерела права.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим Кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього Кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику (пункт 1.1 статті 1 Податкового кодексу України).

У відповідності до пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

У відповідності до підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, якщо внаслідок такого перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то:

а) постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок;

б) отримувач відповідно зменшує суму податкового кредиту за результатами такого податкового періоду в разі якщо він зареєстрований як платник податку на дату проведення коригування, а також збільшив податковий кредит у зв'язку з отриманням таких товарів/послуг.

Постачальник має право зменшити суму податкових зобов'язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов'язки їх членів визначені Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок № 1165).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1165 податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Відповідно до пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

Пунктами 10-11 Порядку № 1165 встановлено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК зазначаються:

номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12.12.2019 № 520.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 1165 при зупиненні реєстрації податкової накладної зазначається пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Пунктами 4-5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 12.12.2019 № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520) встановлено, що у разі зупинення реєстрації ПН/РК в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у ПН/РК, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі.

Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і

транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

Між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) укладений Договір поставки № Р95902 від 01.01.2022 (надалі - Договір №1), за умовами якого Постачальник зобов'язується в порядки і строки, встановлені Договором, передати товар (борошно) у власність Покупцю, у певній кількості відповідної якості та за погодженою ціною, останній прийняти товар і оплатити його на умовах визначених у цьому договорі (п. 1.1 Договору).

Товариство здійснювало реалізацію виготовленої продукції-борошна ТОВ «АТБ-Маркет». За умовами договору, укладеного між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» та «АТБ-Маркет».

01.01.2022 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ Маркет" (Покупець), була укладена додаткова угода про надання знижки до договору поставки №Р95902 від 01.01.2022, а саме: «Сторони дійшли згоди доповнити розділ 3 Договору пунктами 3.10, 3.11, 3.12, 3.13 виклавши їх в наступній редакції: «3.10. У разі поставки Постачальником Покупцеві товару понад 10000 (десять тисяч) грн 00 коп. протягом кожного періоду, що дорівнюй одному місяцю (звітний період), Постачальник надає Покупцеві знижку в розмірі 17,06% (сімнадцять цілих шість сотих) від вартості товару, поставленого Постачальником Покупцеві протягом звітного періоду (незалежно від періодичності поставок). Знижка надається постачальником останнім днем звітного періоду...».

16.01.2022 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Марке (Покупець), була укладена додаткова угода про надання знижки до договору поставки №Р959( від 01.01.2022, а саме: «Сторони дійшли згоди доповнити розділ 3 Договору пунктами 3.10, 3.11, 3.12, 3.13 виклавши їх в наступній редакції: «3.10. У разі поставки Постачальником Покупцері товару понад 10000 (десять тисяч) грн. 00 коп. протягом кожного періоду, що дорівнює одному місяцю (звітний період), Постачальник надає Покупцеві знижку в розмірі 10% (десять) від вартості товару, поставленого Постачальником Покупцеві протягом звітного періоду (незалежно від періодичності поставок). Знижка надається постачальником останнім днем звітного періоду Знижка розраховувана за відповідним алгоритмом.

На виконання умов Договору поставки №Р95902 від 01.01.2022, Постачальник поставляв Товар Покупцю партіями, що підтверджується відповідними видатковими накладними та реєстром відвантаження продукції.

Після відвантаження товару позивачем складені та зареєстровані в ЄРПН податкові накладні №139 від 15.01.2022, № 268 від 31.01.2022 року.

31.03.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

У подальшому, між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет» (Покупець) складено Акт №13 про надання знижки від 31.05.2022 до Договору №Р95902 від 01.01.2022 року, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 16.01.2022 в місяці травень 2022 р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складам 1771526, 54 грн., в т.ч. ПДВ 295 254, 42 гривень.

31.05.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

У подальшому, між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) складено Акт №14 про надання знижки від 30.06.2022 до Договору №Р95902 від 01.01.2022 року, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 16.01.2022 в місяці червень 2022 р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складає 1 951 432, 90 грн., в т.ч. ПДВ 325 238, 82 гривень.

30.06.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

Між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) складено Акт №15 про надання знижки від 31.07.2022 до Договору №Р95902 від 01.01.2022року, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 16.01.2022 в місяці липень 2022р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складає 1141839, 55 грн., в т.ч. ПДВ 190 306, 59 гривень.

31.07.2022 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

У подальшому, неодноразово були складені акти та відповідно складені розрахунки коригування до податкових накладних.

01.01.2024 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) укладений Договір поставки № Р95902 від 01.01.2024 (надалі - Договір №1), за умовами якого Постачальник зобов'язується в порядки і строки, встановлені Договором, передати товар (борошно) у власність Покупцю, у певній кількості відповідної якості та за погодженою ціною, а останній прийняти товар і оплатити його на умовах визначених у цьому договорі (п. 1.1 Договору.

Також, 01.01.2024 року між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ- Маркет" (Покупець), була укладена додаткова угода про надання знижки до договору поставка №Р95902 від 01.01.2024, а саме: «Сторони дійшли згоди доповнити розділ 3 Договору пунктами 3.10, 3.11, 3.12, 3.13 виклавши їх в наступній редакції: «3.10. У разі поставки Постачальником Покупцеві товару понад 10000 (десять тисяч) грн. 00 коп. протягом кожного періоду, що дорівнює одному місяцю (звітний період), Постачальник надає Покупцеві знижку в розмірі 10,00% (десятії) від вартості товару, поставленого Постачальником Покупцеві протягом звітного періоду (незалежно від періодичності поставок). Знижка надається постачальником останнім днем звітного періоду...».

У подальшому, між ТОВ «ДМК «Дніпромлин» (Постачальник) та ТОВ "АТБ-Маркет" (Покупець) складено Акт № 1 про надання знижки від 31.01.2024 до Договору №Р95902 від 01.01.2024, в якому зазначено, що згідно додаткової угоди б/н від 01.01.2024 в місяці січень 2024 р. Покупцеві надається знижка в розмірі 10% від загальної вартості товару, що складає 1 018 926, 15 грн., в т.ч. ПДВ 169 821, 03 гривень.

31.01.2024 року позивачем складені розрахунки коригування до податкових накладних, які надіслано для реєстрації в ЄРПН у відповідності до абзацу 5 п. 192.1. ст. 192 Податкового кодексу України.

Реєстрація зазначених розрахунків коригування зупинена на підставі п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Порядку зупинення реєстрації податкової накладної і розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, у зв'язку із відповідністю платника податку п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, у зв'язку з зупиненням реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування ТОВ «ДМК «ДНІПРОМЛИН» до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі, подано пояснення та копії документів щодо податкової накладної/розрахунків коригування, реєстрацію якої зупинено:

- повідомлення №15 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Документ не прийнято. Виявлені помилки. Повідомлення від 19.03.2025 №15 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 31.01.2023 №411 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.01.2023 №412 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2023 №499 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2023 №500 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2023 №468 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2023 №469 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.04.2023 №393 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстр рацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2023 №296 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2023 № 297 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2023 №251 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2023 №252 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2023 №148 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2023 №149 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2023 №307 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2023 №308 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2023 №240 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2023 №241 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2023 №238 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2023 №239 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2023 №315 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2023 №316 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.12.2023 №214 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.12.2023 №215 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

- повідомлення від 19.03.2025 №16 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; згідно надісланої квитанції: Документ не прийнято. Виявлені помилки: Повідомлення від 19.03.2025 № 16 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 28.02.2022 № 203 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2022 №204 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2022 № 205 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 28.02.2022 № 231 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2022 № 249 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.03.2022 № 248 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 318 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 319 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 320 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.05.2022 № 321 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2022 № 312 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.06.2022 № 311 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 05.07.2022 № 53 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2022 № 266 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2022 № 267 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.07.2022 № 268 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2022 № 281порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.08.2022 № 282 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2022 № 532 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2022 № 533 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.09.2022 № 534 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 632 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 633 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 634 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.10.2022 № 635 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2022 № 474 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 30.11.2022 № 473 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520;

- повідомлення від 24.02.2025 № 31 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено не прийнято до розгляду: по ПН/РК від 31.01.2024 № 428 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520; по ПН/РК від 31.01.2024 №429 порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 12.12.2019 №520.

19.03.2025 року та 24.02.2025 року ТОВ «ДМК «Дніпромлин» подано через електронний кабінет платника податку відповідні пояснення разом із копіями документів щодо розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, з посиланням на те, що з метою виконання умов Договорів були здійснені дії щодо розрахунку корегування, однак, відповідач зупинив реєстрацію таких корегувань.

У квитанціях № 2 до зазначених повідомлень вказано, що подані позивачем повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, не прийняті відповідачем та зазначено: "Документ не прийнято". Причина неприйняття повідомлень: "порушено терміни, визначені пунктом 6 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520".

Слід вказати про те, що пунктом 6 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

За приписами пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 520 встановлено, що рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Абзацом 1 пункту 26 Порядку № 1165 передбачено, що комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

За правилами пункту 27 Порядку № 1165 Комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.

Судом встановлено, що відповідач переконаний у тому, що встановлений пунктом 6 Порядку № 520 строк в 365 календарних днів для подання платником податку пояснень та копій документів щодо зупинених розрахунків коригування починає відлік з дати складання саме податкових накладних, до яких такі розрахунки коригування складені, а не з дати складення безпосередньо самих розрахунків коригування.

Суд не погоджується з такими висновками контролюючого органа, вважає їх хибними та такими, що суперечать нормам Податкового кодексу України, а саме, підпункту 192.1.1 пункту 192.1 статті 192, відповідно до якої розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в ЄРПН пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Аналіз цієї правової норми дозволяє зробити висновок, що розрахунок коригування до податкової накладної може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої такий розрахунок коригування складений.

На переконання суду у платника податків фактично є строк в 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної на реєстрацію розрахунку коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З урахуванням викладеного, суд погоджується з доводами позивача про те, що позиція контролюючого органу, яка полягає в тому, що платник податку має право подати пояснення та копії документів у відповідності до пункту 6 Порядку № 520 протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної, обмежує право платника додатку зареєструвати розрахунок коригування до податкової накладної, реєстрація якого зупинена, протягом 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, як це передбачено нормами Податкового кодексу України.

У дослідженому судом випадку контролюючий орган штучно скорочує платнику строк на подання пояснень та копій документів щодо зупинених розрахунків коригування до 365 календарних днів на підставі норм підзаконного нормативно-правового акта (п. 6 Порядку № 520), які у свою чергу суперечать приписам Податкового кодексу України (п. 192.1 ст. 192 ПКУ), який має вищу юридичну силу.

На думку суду недосконалість законодавства не має призводити до настання негативних наслідків для платника податків, зокрема, щодо виключення можливості подання пояснень та копій документів щодо зупинених розрахунків коригування або їх неприйняття контролюючим органом, а також звільнення контролюючого органа від обов'язку прийняття передбачених законом рішень за результатами розгляду пояснень та копій документів.

Згідно з підпунктом 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 Податкового кодексу України податкове законодавство України ґрунтується, зокрема, на такому принципі, як презумпція правомірності рішень платника податку в разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

У постанові від 10.02.2021 у справі № 380/671/20 Верховний Суд висловив таку думку: "...у положеннях ПК України серед основних засад податкового законодавства передбачено принцип презумпції правомірності рішень платника податків суть якого зводиться до того, що у разі, якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або якщо норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу.

Мова йде не лише про загальнообов'язкове усунення юридичних колізій, яке є одночасно і правом (повноваженням), і процесуальним обов'язком суду при звичайному (безвідносно до виду правовідносин) правозастосуванні. Мова про порядок вирішення ситуацій, у яких стикаються (конфліктують) інтереси платника податків і контролюючого органу, а норми податкового права, що регулюють такі правовідносини, прямо чи внаслідок їх тлумачення, а також у своїй сукупності, не є однозначними та допускають множинне трактування їхніх прав та обов'язків, внаслідок якого можливе вирішення справи як на користь платника, так і проти нього.

Презумпція сформульована як принцип у статті 4 ПК України (пункт 4.1.4). Саме таким чином встановлено найвищий ступінь її імперативності. Крім того, презумпція також закріплена як спеціальна норма у пункті 56.21 статті 56 ПК України саме для цього виду правовідносин, що означає безумовне її врахування при вирішенні спорів, що регулюються означеною статтею.

Сама юридична конструкція норми пункту 56.21 статті 56 ПК України дає підстави стверджувати що презумпція застосовна не лише у ситуації прямої суперечності норм, але й у будь-якій іншій ситуації невизначеності в процесі правозастосування. Для її застосування необхідно і достатньо виявлення двох або більше альтернативних варіантів правомірної поведінки, обравши найвигідніший для себе з яких платник має почуватися захищеним від можливих негативних наслідків як з боку контролюючого органу, так і суду. Більше того, наведеною нормою охоплюються не лише очікування платника, запровадженням у податковому законодавстві цієї презумпції як принципу (основної засади) накладається відповідний таким очікуванням обов'язок вибору визначеного нею варіанту поведінки і контролюючим органом, і судом. При цьому тягар доведення хибності (відсутності правових підстав) обраного платником варіанту поведінки покладається законом на контролюючий орган".

У рішенні від 13.12.2001 у справі "Церква Бесарабської Митрополії проти Молдови" ЄСПЛ зазначив, що закон має бути доступним та передбачуваним, тобто вираженим з достатньою точністю, щоб дати змогу особі в разі необхідності регулювати його положеннями свою поведінку (п. 109).

На державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок ("Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010; "Тошкуце та інші проти Румунії", заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

Відтак, суд вважає протиправними дії відповідача щодо неприйняття поданих позивачем повідомлень про надання пояснень та копій документів щодо зупинених розрахунків коригування.

Така ж правова позиція викладена у постанові Другого апеляційного адміністративного суду від 02.04.2025 року у справі №440/12573/24.

За викладених обставин, враховуючи наведене вище, адміністративний позов підлягає задоволенню.

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини четвертої статті 242 КАС України судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частини першої статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Верховенство права - це панування права в суспільстві. Верховенство права вимагає від держави його втілення у правотворчу та правозастосовну діяльність, зокрема у закони, які за своїм змістом мають бути проникнуті передусім ідеями соціальної справедливості, свободи, рівності тощо.

Всі ці елементи права об'єднуються якістю, що відповідає ідеології справедливості, ідеї права, яка значною мірою дістала відображення в Конституції України.

Справедливість - одна з основних засад права, є вирішальною у визначенні його як регулятора суспільних відносин, одним із загальнолюдських вимірів права, яка проявляється в рівності всіх перед законом, цілях і засобах, що обираються для їх досягнення.

Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід та неупередженість.

Положеннями частини 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною другою статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДМК "ДНІПРОМЛИН" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, про таке.

Частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до приписів статті 139 КАС України, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3028 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДМК "ДНІПРОМЛИН" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними дії, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо неприйняття поданих Товариства з обмеженою відповідальністю «ДМК «Дніпромлин» повідомлень:

№ 15 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено;

№ 16 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено за такими розрахунками коригування: розрахунок коригування № 248 від 31.03.2022 до податкової накладної № 105 від 15.03.2022; розрахунок коригування № 249 від 31.03.2022 до податкової накладної № 244 від 31.03.2022.; розрахунок коригування № 318 від 31.05.2022 до податкової накладної № 263 від 02.05.2022; розрахунок коригування № 319 від 31.05.2022 до податкової накладної №264 від 05.05.2022; розрахунок коригування № 320 від 31.05.2022 до податкової накладної №265 від 11.05.2022; розрахунок коригування № 321 від 31.05.2022 року до податкової накладної № 315 від 31.05.2022; розрахунок коригування № 311 від 30.06.2022 до податкової накладної № 132 від 15.06.2022; розрахунок коригування № 312 від 30.06.2022 до податкової накладної № 307 від 30.06.2022; розрахунок коригування №266 від 31.07.2022 до податкової накладної №127 від 15.07.2022; розрахунок коригування №267 від 31.07.2022 до податкової накладної № 261 від 31.07.2022; розрахунок коригування № 281 від 31.08.2022 до податкової накладної № 166 від 15.08.2022; розрахунок коригування №282 від 31.08.2022 до податкової накладної № 277 від 31.08.2022; розрахунок коригування № 532 від 30.09.2022 до податкової накладної № 223 від 15.09.2022; розрахунок коригування № 534 від 30.09.2022 до податкової накладної № 527 від 30.09.2022; розрахунок коригування № 632 від 31.10.2022 року до податкової накладної № 313 від 15.10.2022; розрахунок коригування № 634 від 31.10.2022 до податкової накладної № 627 від 31.10.2022; розрахунок коригування № 472 від 30.11.2022 до податкової накладної №265 від 15.11.2022; розрахунок коригування №474 від 30.11.2022 до податкової накладної № 469 від 30.11.2022;

№ 31 від 24.02.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено.

Зобов'язати Комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Дніпропетровській області зареєструвати розрахунки коригування за поданими Товариством з обмеженою відповідальністю «ДМК «Дніпромлин» повідомленнями:

№ 15 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено;

№ 16 від 19.03.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено за такими розрахунками коригування: розрахунок коригування № 248 від 31.03.2022 до податкової накладної № 105 від 15.03.2022; розрахунок коригування №249 від 31.03.2022 до податкової накладної № 244 від 31.03.2022.; розрахунок коригування №318 від 31.05.2022 до податкової накладної № 263 від 02.05.2022; розрахунок коригування № 319 від 31.05.2022 до податкової накладної №264 від 05.05.2022; розрахунок коригування № 320 від 31.05.2022 до податкової накладної №265 від 11.05.2022; розрахунок коригування № 321 від 31.05.2022 до податкової накладної № 315 від 31.05.2022; розрахунок коригування № 311 від 30.06.2022 до податкової накладної № 132 від 15.06.2022; розрахунок коригування № 312 від 30.06.2022 до податкової накладної №307 від 30.06.2022; розрахунок коригування №266 від 31.07.202до податкової накладної №127 від 15.07.2022; розрахунок коригування №267 від 31.07.2022 до податкової накладної № 261 від 31.07.2022; розрахунок коригування № 281 від 31.08.2022 до податкової накладної № 166 від 15.08.2022; розрахунок коригування № 282 від 31.08.2022 до податкової накладної № 277 від 31.08.2022; розрахунок коригування № 532 від 30.09.2022 до податкової накладної № 223 від 15.09.2022; розрахунок коригування № 534 від 30.09.2022 до податкової накладної № 527 від 30.09.2022; розрахунок коригування № 632 від 31.10.2022 до податкової накладної № 313 від 15.10.2022; розрахунок коригування № 634 від 31.10.2022 до податкової накладної № 627 від 31.10.2022; розрахунок коригування № 472 від 30.11.2022 до податкової накладної № 265 від 15.11.2022; розрахунок коригування №474 від 30.11.2022 до податкової накладної № 469 від 30.11.2022;

№ 31 від 24.02.2025 про подання пояснень та копій документів щодо розрахунку коригування, реєстрацію якого зупинено.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДМК "ДНІПРОМЛИН" судові витрати з оплати судового збору в сумі 3028,00 гривень.

Позивач: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДМК "ДНІПРОМЛИН" (49038, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 10/14, код ЄДРПОУ 43846603).

Відповідач: Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м.Дніпро, вул. Сімферопольська, 17а, код ЄДРПОУ 44118658).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення складено 12.06.2025 року.

Суддя В.В. Ільков