10 червня 2025 рокуСправа №640/22369/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Олга-Торг" до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
Товариство з обмеженою відповідальністю "Олга-Торг" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Сумській області, в якому з урахуванням уточненого позову просить суд:
- визнати протиправним та повністю скасувати податкове повідомлення-рішення №00044560901 від "30" грудня 2020 року, видане Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області Товариству з обмеженою відповідальністю «ОЛГА-ТОРГ»;
- визнати протиправним та повністю скасувати податкове повідомлення-рішення №00044520901 від "30" грудня 2020 року, видане Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області Товариству з обмеженою відповідальністю «ОЛГА-ТОРГ»;
- визнати протиправним та повністю скасувати податкове повідомлення-рішення №00044790901 від "30" грудня 2020 року, видане Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області Товариству з обмеженою відповідальністю «ОЛГА-ТОРГ»;
- визнати протиправним та повністю скасувати податкове повідомлення-рішення №00044740901 від "30" грудня 2020 року, видане Головним управлінням Державної податкової служби у Сумській області Товариству з обмеженою відповідальністю «ОЛГА-ТОРГ».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 01.11.2020 року по 31.12.2020 року Головне управління Державної податкової служби у Сумської області провело три фактичні планові перевірки позивача, з питань дотримання вимог податкового, регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального, застосування РРО у сфері торгівлі, дотримання акцизного законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, за результатами яких склало відповідні акти. На підставі зазначених актів перевірки, були винесені податкові повідомлення-рішення: № 00044560901 від 30.12.2020 року, № 00044740901 від 30.12.2020 року, № 00044520901 від 30.12.2020 року, № 00044770901 від 30.12.2020 року, № 00044790901 від 30.12.2020 року. Не погодившись з податковими повідомленнями-рішеннями, позивач звернувся до Державної податкової служби України зі скаргами від 18.01.2021 року про оскарження рішень ГУ ДПС у Сумській області. Рішенням № 7503/6/99-00-06-03-02-06 від 02.04.2021 року про результати розгляду скарг, Державна податкова служба України залишила: ППР № 00044520901 від 30.12.2020 року, ППР № 00044740901 від 30.12.2020 року без змін, ППР № 00044790901 від 30.12.2020 року скасовано у частині 1 673 304,90 грн. (1 729 462,70 грн. - 56 157,80 грн.) застосованих штрафних санкцій за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, і іншій частині зазначене ППР залишено без змін; ППР № 00044770901 від 30.12.2020 року Державна податкова служба України скасовано в повному обсязі на загальну суму 878 329,68 грн. Рішенням № 7515/6/9800-06-03-02-06 від 02.04.2021 року про результати розгляду скарг, Державна податкова служба України залишено ППР № 00044560901 від 30.12.2021 року без змін, а скаргу ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» без задоволення. Позивач з оскаржуваним податковими повідомленнями-рішеннями не погоджується, вважає їх протиправними, що і стало підставою звернення до суду з даним позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 29 листопада 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи та проведення судового засідання.
17.01.2022 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що відповідачем за результатами фактичної перевірки ТОВ "ОЛГА-ТОРГ" були прийняті зокрема оскаржувані позивачем податкові повідомлення-рішення. Перевіркою записів у наданій для перевірки КОРО №3000278284р/2, електронних копій Z-звітів, створених на РРО МІНІ-ФП 54.01, фіскальний номер №3000278284, заводський номер №ПР5401107892, встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами нижчими від мінімальних роздрібних цін, встановлених ПКМУ №957. Позивачем у скарзі підтверджено факт продажу алкогольних напоїв не цінах роздрібної торгівлі, а по цінам оптової торгівлі, тобто роздрібна торгівля здійснювалась за нижчими від мінімальних роздрібних цін. Також під час перевірки встановлене порушення, а саме зберігання алкогольних напоїв, які відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані. Під час огляду складу, розміщеного у приміщенні площею 314,7 кв.м. виявлено зберігання 8 упаковок вина, дата виробництва 26.12.2019, виробник зазначений на упаковці ТОВ "Котнар-М". Відповідно до наданої до перевірки видаткової накладної №КТМ-000041 від 03.07.2020 поставщиком вина є ТОВ "Контнар ХІЛЛ", поставлено вина у кількості 20 пляшок на суму 2200,80 грн. з ПДВ. Відповідно до інформації системи ДПС України АС "Акцизні марки" марки акцизного податку, якими маркована зазначена алкогольна продукція, не були використані ТОВ "Котнар-М" та відповідно до акту повернення марок акцизного податку №1700 від 29.01.2020 повернуті до продавця акцизних марок, після чого 08.04.2020 видані іншому суб'єкту господарювання - ТОВ "Котнар ХІЛЛ" (код ЄДРПОУ 43148896). Вважаються такими, що немарковані вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку. Також вказано, що позивачем станом на 12.07.2021 року були сплачені штрафні санкції по всім оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Листом від 19.12.2023 року №03-19/37502/23 дана адміністративна справа скерована до Київського окружного адміністративного суду.
На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
Пунктом 22 Порядку № 399 встановлено, що на підставі отриманих примірників протоколу та переліку судових справ відповідальною особою протягом семи робочих днів після завершення автоматизованого розподілу судових справ передаються судові справи до судів, визначених за результатами автоматизованого розподілу.
03.02.2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/22369/21.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 року прийнято до провадження справу №640/22369/21 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16.04.2025 року продовжено строк розгляду даної справи на 60 днів.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ОЛГА-ТОРГ» (код ЄДРПОУ 35031638, 04053, Україна, місто Київ, вулиця Січових Стрільців, будинок, 37-41) зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 22.03.2007 року, про що внесено запис №10741020000024199.
Основний вид діяльності: 47.25 Роздрібна торгівля напоями в спеціалізованих магазинах.
Інші види діяльності: Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин, Оптова торгівля напоями, Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, Оптова торгівля парфумними та косметичними товарами, Вантажний автомобільний транспорт, Складське господарство, Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.
Головним управлінням ДПС у Сумській області проведено фактичні перевірки ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» за результатами яких складено наступні акти перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.
Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 03.12.2020 №1866/А/18-28-09-01/35031638, згідно висновку якого, перевіркою встановлено: зберігання алкогольних напоїв, які відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані. Порушено п.226.11 ст.226 ПК України;
Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 04.12.2020 №1922/А/18-28-09-01/35031638, згідно висновку якого, перевіркою встановлено:
- оптову торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни. Порушено вимоги КМУ від 30.10.2008 року №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" з наступними змінами та доповненнями;
- зберігання алкогольних напоїв у приміщенні (місці зберігання алкогольних напоїв), яке не внесено до Єдиного державного реєстру. Порушено ч.55 ст.15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" з наступними змінами та доповненнями;
- зберігання алкогольних напоїв, які відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані марками акцизного податку. Порушено п.226.11 ст.226 ПК України та абзац третій частини 4 ст.11 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" з наступними змінами та доповненнями;
- ненадання документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Порушено п.85.2 ст.85 ПК України, п.1.4 1.6 "Інструкції про застосування форм товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового, високооктанових кисневмісних домішок та алкогольних напоїв", затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №154 від 28.04.2005.
Акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні виробництва, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами від 03.12.2020 №1900/А/18-28-09-01/35031638, згідно висновку якого, перевіркою встановлено: зберігання алкогольних напоїв, яке відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважається таким, що немарковані. Порушено п.226.11 ст.226 ПК України;
ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» були подані до ГУ ДПС у Сумській області заперечення на акт Головного управління ДПС у Сумській області №1866/А/18-28-09-01/35031638 від 03.12.2020, №1900/А/18-28-09-01/35031638 від 03.12.2020, №1922/А/18-28-09-01/35031638 від 04.12.2020 року.
Листом від 29.12.2020 №188/1/18-28-09-01-14 ГУ ДПС у Сумській області розглянуло заперечення ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» на акт перевірки №1866/А/18-28-09-01/35031638 від 03.12.2020 та повідомлено про залишення заперечення без задоволення, а висновку акту фактичної перевірки від 03.12.2020 №1866/А/18-28-09-01/35031638 без змін.
Листом від 29.12.2020 №190/1/18-28-09-01-14 ГУ ДПС у Сумській області розглянуло заперечення ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» на акт перевірки №1900/А/18-28-09-01/35031638 від 03.12.2020 та повідомлено про залишення заперечення без задоволення, а висновку акту фактичної перевірки від 03.12.2020 №1900/А/18-28-09-01/35031638 без змін.
Листом від 29.12.2020 №189/1/18-28-09-01-14 ГУ ДПС у Сумській області розглянуло заперечення ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» на акт перевірки №1922/А/18-28-09-01/35031638 від 04.12.2020 року та повідомлено про залишення заперечення без задоволення, а висновку акту фактичної перевірки від 04.12.2020 №1922/А/18-28-09-01/35031638 без змін.
30.12.2020 року ГУ ДПС у Сумській області, ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» винесено податкове повідомлення-рішення №0004474090 форми "С", згідно якого на підставі акта перевірки від 04.12.2020 №1922/А/18-28-09-01/35031638 встановлено зберігання алкогольних напоїв, які відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані, порушено п.226.11 ст.226 ПК України та абз.3 ч.4 ст.11 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.
30.12.2020 року ГУ ДПС у Сумській області, ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» винесено податкове повідомлення-рішення №00044770901 форми "С", згідно якого на підставі акта перевірки від 04.12.2020 №1922/А/18-28-09-01/35031638 встановлено зберігання алкогольних напоїв у приміщенні (місце зберігання алкогольних напоїв), яке не внесено до Єдиного державного реєстру. Порушено ч.55 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 878329,68 грн.
30.12.2020 року ГУ ДПС у Сумській області, ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» винесено податкове повідомлення-рішення №00044790901 форми "С", згідно якого на підставі акта перевірки від 04.12.2020 №1922/А/18-28-09-01/35031638 встановлено роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни. Порушено вимоги постанови КМУ №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1729462,70 грн.
30.12.2020 року ГУ ДПС у Сумській області, ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» винесено податкове повідомлення-рішення №00044520901 форми "С", згідно якого на підставі акта перевірки №1866/А/18-28-09-01/35031638 від 03.12.2020 встановлено зберігання алкогольних напоїв, які відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані, порушено п.226.11 ст.226 ПК України та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.
30.12.2020 року ГУ ДПС у Сумській області, ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» винесено податкове повідомлення-рішення №00044560901 форми "С", згідно якого на підставі акта перевірки від 03.12.2020 №1900/А/18-28-09-01/35031638 встановлено зберігання алкогольних напоїв, які відповідно до п.226.9 ст.226 ПК України вважаються такими, що немарковані, порушено п.226.11 ст.226 ПК України та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.
ТОВ «ОЛГА-ТОРГ» було подано до ДПС України скарги на зазначені вище податкові повідомлення-рішення винесені ГУ ДПС у Сумській області.
Рішенням про результати розгляду скарг від 02.04.2021 №7515/6/99-00-06-03-02-06 на ППР від 30.12.2020 №00044560901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.), ДПС залишено без змін ППР ГУ ДПС у Сумській області від 30.12.2020 №00044560901, а скаргу без задоволення.
Рішенням про результати розгляду скарг від 02.04.2021 №7503/6/99-00-06-03-02-06 на ППР від 30.12.2020 №00044520901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.), №00044740901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.), №00044770901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 878329,68 грн.), №00044790901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1729462,70 грн.):
- ДПС залишено без змін ППР ГУ ДПС у Сумській області від 30.12.2020 №00044520901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.), а скаргу без задоволення;
- ДПС залишено без змін ППР ГУ ДПС у Сумській області від 30.12.2020 №00044740901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 17000 грн.), а скаргу без задоволення;
- ДПС скасовано ППР ГУ ДПС у Сумській області від 30.12.2020 №00044790901 у частині 1673304,90 грн. (1729462,70 грн. - 56157,80 грн.) застосованих штрафних санкцій за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, в іншій частині залишено без змін;
- ДПС скасовано ППР ГУ ДПС у Сумській області від 30.12.2020 №00044770901 (сума штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 878329,68 грн.).
Так, згідно рішення ДПС України про результати розгляду скарг від 02.04.2021 №7503/6/99-00-06-03-02-06 зокрема зазначено, що під час здійснення фактичної перевірки ГУ ДПС Сумській області не було вжито заходів щодо отримання від платника податків відповідні документів, які підтверджують факти здійснення ТОВ «Олга-Торг» роздрібної торгівлі алкогольними напоями, зазначеними у Додатку №5 до акту, за цінами, нижчими встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
До скарги платником податків надані копії видаткових накладних та товарно-транспортних накладних на відвантаження товару, зазначеного у Додатку №5 до акту перевірки, які свідчать, що покупцями зазначених алкогольних напоїв є фізичні особи підприємці, тобто суб'єкти господарювання, а діяльність з продажу алкогольних напої, зокрема «іншим суб'єктам господарювання» підпадає під визначення оптової торгівлі.
Водночас, висновок акту фактичної перевірки від 03.12.2020 №1922/А/18-28-01 01/35031638 (з урахуванням розгляду заперечень) ГУ ДПС у Сумській області про факт здійснення платником податків роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінам, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни ґрунтується лише на інформації відображеній в електронних документах відповідно до яких проведено розрахункові операції через РРО.
Проте, продаж алкогольних напоїв через РРО з відображенням у фіскальному чеку зокрема, суми нарахованого акцизного податку не є відповідним доказом факту здійснена саме роздрібної торгівлі алкогольними напоями, у зв'язку з тим. що при вживанні термінів «роздрібна торгівля» або «оптова торгівля» (стаття 1 Закону №481) відсутнє посилання на обов'язковість наявності зазначеного критерію.
В доповнення до скарги скаржником додано додаткові документи, зокрема договори поставки товару на підтвердження здійснення господарських операцій саме з суб'єктам господарювання.
Таким чином, з урахуванням вимог чинного законодавства, висновок контролюючого органу про факти здійснення платником податків роздрібної торгівлі алкогольними напоям, зазначеними у додатку №5 до акту перевірки, за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої, не підтверджений належними доказами, як це передбачено пунктом 56.4 статті 56 Кодексу, а тому є необґрунтованим та передчасним, що не виключає можливості дослідження, за умови отримання відповідних доказів, під час проведення документальної перевірки.
Під час розгляду скарги також встановлені факти здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни на такі напої, на загальну суму 56157,80 грн., що є порушення Закону №481 та Постанови КМУ №957 та відповідно підлягає застосуванню відповідальності, а саме:
продаж 2 пляшок горілки Вільна штоф Пшенична, місткістю 0.25 л. за ціною 22,52 грн. за пляшку (фіскальний чек від 23.10.2020 №6932), при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 32,10 грн.:
продаж 13 пляшок горілки Вільна штоф Пшенична. Класична, Срібна, місткістю 0,5 л за ціною 40,32 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 23.10.2020 №6926, 6879) при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 64,20 грн.);
продаж 92 пляшок горілки особливої Неміров, місткістю 0.2 л, за ціною 22.62 грн. пляшку (фіскальний чек від 06.11.2020 №7381), при встановленні мінімальної оптово- відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 25,70 грн.;
продаж 288 пляшок настоянки гіркої «Неміров Лимон», місткістю 0,5 л, за ціною 47,25 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 29.10.2020 №7035, від 06.11.2020 №№7361, 7366, 7373, 7374, 7378, 7380, 7377, 7382), при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 61 грн.;
продаж 108 пляшок горілки особливої Неміров, місткістю 0.5 л, за ціною 62.50 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 06.11.2020 №№7363, 7369, 7373, 7385, 7384) при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 64,20 грн.;
продаж 246 пляшок горілки Фрателлі Грано, місткістю 0,5 л, за ціною 56,45 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 23.10.2020 №№6874, 6875, 6883, 6888, 6890, 6900, 6909) при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмір 64,20 грн.;
продаж 2 пляшок коньяку Асканелі трьохрічного Імп., місткістю 0,5 л, за ціною 73,96 грн. за пляшку (фіскальний чек від 28.10.2020 №7020), при встановленні мінімально оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 82,50 грн.;
продаж 195 пляшок ЦА горілки особливої «Делікт м'яка» штоф, місткістю 0,5 л. за ціною 60.61 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 06.11.2020 №№7363, 7369, 7370, 7371, 7374, 7376, 7382), при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою розмірі 64,20 гривні.
Не погоджуючись повністю з оскаржуваними ППР №00044560901 від "30" грудня 2020 року, №00044520901 від "30" грудня 2020 року, №00044790901 від "30" грудня 2020 року, №00044740901 від "30" грудня 2020 року, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Пунктом 19-1 статті 19-1 Податкового кодексу України (надалі - ПК України, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що контролюючі органи виконують такі функції: 19-1.1.13. здійснюють ліцензування діяльності суб'єктів господарювання з виробництва спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів, оптової торгівлі спиртом, оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами та контроль за таким виробництвом; 19-1.1.14. здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; 19-1.1.16. здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; 19-1.1.18. організовують роботу, пов'язану із замовленням марок акцизного податку, їх зберіганням, продажем, відбором зразків, з метою проведення експертизи щодо їх автентичності та здійснюють контроль за наявністю таких марок на пляшках (упаковках) з алкогольними напоями і пачках (упаковках) тютюнових виробів під час їх транспортування, зберігання і реалізації.
Згідно з пунктом 215.1 статті 215 ПК України алкогольні напої та тютюнові вироби належать до підакцизних товарів.
Пунктом 75.1.3 статті 75 ПК України встановлено, що фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв та тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального" №481/95 від 18.12.1995 року (надалі - Закон №481/95).
Відповідно до частини 1 статті 16 Закону №481/95 контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
У статті 1 Закону №481/95 вказано, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206 (крім квасу "живого" бродіння), 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД;
- місце зберігання - місце, яке використовується для зберігання спирту, або приміщення, яке використовується для зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, відомості про місцезнаходження якого внесені до Єдиного державного реєстру місць зберігання;
- оптова торгівля - діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) роздрібної торгівлі, іншим суб'єктам господарювання (у тому числі іноземним суб'єктам господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва);
- роздрібна торгівля - діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб'єктах господарювання (у тому числі іноземних суб'єктах господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) громадського харчування;
- мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки;
У статті 11 Закону №481/95 наведені вимоги щодо маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Відповідно до абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону №481/95 алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Статтею 17 Закону №481/95 передбачена відповідальність за порушення норм цього Закону.
Статтею 18 Закону №481/95 визначено, що Кабінету Міністрів України надано право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Постановою КМУ від 30.10.2008 №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" із змінами та доповненнями, затверджені розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв з розрахунку мінімальної ціни за 1 літр 100-відсоткового спирту.
Відповідно до пунктів 1 - 3 приміток до Постанови №957 мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, інших зброджених напоїв, суміші із зброджених напоїв та суміші зброджених напоїв з безалкогольними напоями, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п'ять зірочок та інших спиртових дистилятів і спиртних напоїв різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об'ємом (у відсотках) та місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків.
Відповідно до частини другої статті 17 вищевказаного Закону України до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10 000,00 гривень.
Згідно з абзацом 19 частини 2 статті 17 Закону №481/95 у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку, - до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Відповідно до частини 4 статті 17 Закону №481/95 рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються податковими органами та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та пальним, зберігання пального, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
За визначеннями, наведеними у підпунктах 14.1.107, 14.1.109, 14.1.198 пункту 14.1 статті 14 ПК України:
- марка акцизного податку - це спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів;
- маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів - це наклеювання марки акцизного податку на пляшку (упаковку) алкогольного напою чи пачку (упаковку) тютюнового виробу в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України щодо виробництва, зберігання та продажу марок акцизного податку;
- продавець марок акцизного податку - контролюючі органи.
Відповідно до пунктів 226.1, 226.2, 226.3, 226.5, 226.6, 226.7 статті 226 ПК України у разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару.
Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів.
Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється марками акцизного податку, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Маркуванню підлягають усі алкогольні напої з вмістом спирту етилового понад 8,5 відсотка об'ємних одиниць. Маркування вироблених в Україні алкогольних напоїв із вмістом спирту етилового до 8,5 відсотка об'ємних одиниць не здійснюється.
Кожна марка акцизного податку на алкогольні напої повинна мати окремий номер, місяць і рік випуску марки та позначення про суму сплаченого акцизного податку за одиницю маркованої продукції, крім суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв.
Згідно з пунктом 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані:
- алкогольні напої та тютюнові вироби з підробленими марками акцизного податку;
- алкогольні напої та тютюнові вироби, марковані з відхиленням від вимог положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України, відповідно до якого здійснюються виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, та/або марками, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції;
- вироблені в Україні алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари;
- алкогольні напої іноземного виробництва з марками акцизного податку, на яких зазначена сума акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням міцності продукції, місткості тари та розміру ставок акцизного податку, діючих на момент виробництва марки.
Пунктом 226.11 статті 226 ПК України передбачено, що ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України не маркованих в установленому порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняються.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1251 затверджено Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів (надалі - Положення №1251, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктами 3, 5 Положення №1251 марки встановленого зразка виготовляються на замовлення ДПС державним підприємством, що належить до сфери управління Мінекономіки (далі - підприємство-виробник).
Підприємства - виробники та імпортери алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі - покупці марок) подають в електронній формі щомісяця до 10 числа продавцю марок акцизного податку (далі - продавець марок) для задоволення через два місяці потреби в марках акцизного податку попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами, копію платіжного документа на перерахування плати за марки з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення та звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці. Поняття "продавець марок акцизного податку" вживається у значенні, наведеному в Податковому кодексі України.
Продавець марок веде електронну базу марок акцизного податку (далі - електронна база марок), в якій відображається інформація про: отримані марки продавцем марок; видані марки продавцем марок (із зазначенням таких реквізитів платіжного документа / платіжних документів на перерахування плати за виготовлення марок, як номер, дата платіжного доручення та сума перерахованих коштів); використані марки покупцем марок; пошкоджені, списані та знищені марки.
Пунктами 20, 24 Положення №1251 передбачено, що маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється виробниками зазначеної продукції.
Для алкогольних напоїв вітчизняного виробництва використовуються марки із зазначенням суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, з точністю до тисячного знака, яка відповідає сумі, визначеній з урахуванням діючих на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Вважаються такими, що немарковані, алкогольні напої та тютюнові вироби у випадках, визначених пунктом 226.9 статті 226 Податкового кодексу України, а також алкогольні напої з марками, що мають такі пошкодження: пошкодження, які унеможливлюють встановлення реквізитів, передбачених абзацом сьомим пункту 5 цього Положення; наявність відкритого надриву з краю марки, розмір якого (ширина, довжина) перевищує такі значення: вертикальний надрив - 4 х 10 міліметрів; горизонтальний - 4 х 20 міліметрів; діагональний - 4 х 18 міліметрів (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); пошкодження, внаслідок яких зменшилася довжина марки на 10 чи більше міліметрів або ширина марки - на 5 чи більше міліметрів; відсутність кута марки площею більше ніж 150 кв. міліметрів, довжина меншої сторони якого становить більше ніж 10 міліметрів.
Ввезення на митну територію України, зберігання, транспортування, прийняття на комісію з метою продажу та продаж на митній території України маркованих з порушенням вимог цього Порядку алкогольних напоїв та тютюнових виробів забороняється.
Згідно з пунктом 32 Положення №1251 реєстр виданих марок розміщується на офіційному веб-порталі ДПС. У реєстрі зазначаються всі реквізити марки, а також найменування покупців марок, місяць і рік, у якому вироблено марки для алкогольних напоїв, та рік і квартал, у якому вироблено марки для тютюнових виробів.
Вказане Положення доповнено пунктом 32 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1144, яка набрала чинності 31 грудня 2019 року.
На виконання вказаного Положення ДПС України на своєму веб-порталі розмістило Реєстр виданих марок акцизного податку (https://cabinet.tax.gov.ua/registers/mark).
Таким чином, територіальні органи ДПС є уповноваженими (контролюючими) органами щодо підтвердження або спростування фактів щодо видачі (продажу) конкретних марок акцизного податку виробникам алкогольних напоїв.
Отже, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють зберігання алкогольних напоїв, повинні додержуватись вимог абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону № 481/95-ВР,ст. 226 ПК України та п. 20 Положення № 1251.
Пунктом 8 Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 № 854 (далі - Правила) передбачено, що суб'єкту господарювання, який здійснює роздрібну торгівлю алкогольними напоями, забороняється приймати для продажу та зберігання алкогольні напої від юридичних і фізичних осіб, які не мають ліцензії на виробництво або на право імпорту чи оптової торгівлі алкогольними напоями.
У пункті 12 Правил зазначено, що зберігання та реалізація алкогольних напоїв, крім алкогольних напоїв з вмістом спирту етилового від 1,2 до 8,5 відсотка об'ємних одиниць, вироблених в Україні, дозволяється тільки за наявності марки акцизного податку на пляшці або на іншій тарі згідно з законодавством. Порядок запровадження марок акцизного збору регулюється законодавством.
Отже, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють виробництво, зберігання, транспортування, реалізацію алкогольних напоїв, повинні додержуватись вимог абзацу 3 частини 4 статті 11 Закону №481/95-ВР, статті 226 Податкового кодексу України та Положення №1251 щодо належного маркування алкогольних напоїв.
Верховний Суд у постановах від 06.06.2019 у справі №823/748/17, від 08.08.2019 у справі №808/4653/14, від 10.06.2020 у справі №808/4108/16 вказав, що хоча маркування алкогольних напоїв марками акцизного податку і здійснюється виробниками цієї продукції, втім порушенням норм Закону №481/95 щодо правил торгівлі такими напоями є саме виробництво, зберігання, транспортування, реалізація алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку; немаркованими ж вважаються алкогольні напої, марковані марками акцизного податку, що не видавалися безпосередньо виробнику або імпортеру зазначеної продукції.
Виходячи з норм Положення №1251, ДПС та її територіальні органи є уповноваженими органами (контролюючими органами) стосовно підтвердження або спростування фактів щодо видачі конкретних марок акцизного податку виробникам алкогольних напоїв.
Отже алкогольні напої, марковані марками акцизного податку, що не видавалися безпосередньо виробнику зазначеної продукції, згідно з пунктом 226.9 статті 226 ПК України вважаються такими, що немарковані, а за зберігання таких алкогольних напоїв абзацом 19 частини 2 статті 17 Закону №481/95 передбачене застосування до суб'єкта господарювання штрафу у розмірі 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Так, відповідно до акту перевірки зафіксовано, що відповідно до інформаційної системи ДПС України - АС "Акцизні марки" марки акцизного податку, якими маркована алкогольна продукція не видавалися безпосередньої виробнику зазначеної продукції. Маркована продукція 28.03.2019 та 28.10.2019 видані іншому суб'єкту господарювання - ТОВ "Котнар-М". Продукція яка маркована 09.09.2019 видана ТОВ "Котнар-М" та відповідно до акту повернення марок акцизного податку №1700 від 29.01.2020 повернуті до продавця акцизних марок, після чого 08.04.2020 видані іншому суб'єкту господарювання ТОВ "Котнар-Хілл". Крім того, згідно з відомостями, що містяться в Єдиному державному реєстрі виданих ліцензій, ТОВ "Котнар-Хілл" отримано ліцензію на право виробництва алкогольних напоїв №990108202000001 терміном дії з 27.01.2020 до 27.01.2025. Зазначене підтверджує неможливість здійснення виробництва алкогольних товарів 26.12.2019.
Отже, такі марки не відповідають встановлену зразку, що є порушенням вимог п.п. 226.3, 226.9 ст. 226 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (зі змінами та доповненнями), абз. 3 ч. 4 ст. 11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (зі змінами та доповненнями) та «Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів», затвердженого Постановою КМУ від 27.12.10 № 1251.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 30.12.2020 №00044560901, №00044520901 та №00044740901, правомірно застосував до позивача штраф за виявлене порушення (зберігання алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка) у мінімальному розмірі, установленому абзацом 19 частини 2 статті 17 Закону №481/95, а саме 17000 грн.
Щодо оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 30.12.2020 №00044790901, згідно якого на підставі акта перевірки від 04.12.2020 №1922/А/18-28-09-01/35031638 встановлено роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни. Порушено вимоги постанови КМУ №957 "Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв" та застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафу) у розмірі 1729462,70 грн., суд зазначає наступне.
Так, з урахуванням рішенням ДПС України від 02.04.2021 №7503/6/99-00-06-03-02-06, яким скасовано ППР ГУ ДПС у Сумській області від 30.12.2020 №00044790901 у частині 1673304,90 грн. (1729462,70 грн. - 56157,80 грн.) застосованих штрафних санкцій за здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни, судом надано оцінку правомірності застосування штрафних санкцій в розмірі 56157,80 грн.
Під час перевірки податковим органом встановлені факти здійснення оптової торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни на такі напої, на загальну суму 56157,80 грн. (що підтверджено в порядку адміністративного оскарження), а саме:
продаж 2 пляшок горілки Вільна штоф Пшенична, місткістю 0.25 л. за ціною 22,52 грн. за пляшку (фіскальний чек від 23.10.2020 №6932), при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 32,10 грн.:
продаж 13 пляшок горілки Вільна штоф Пшенична. Класична, Срібна, місткістю 0,5 л за ціною 40,32 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 23.10.2020 №6926, 6879) при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 64,20 грн.);
продаж 92 пляшок горілки особливої Неміров, місткістю 0.2 л, за ціною 22.62 грн. пляшку (фіскальний чек від 06.11.2020 №7381), при встановленні мінімальної оптово- відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 25,70 грн.;
продаж 288 пляшок настоянки гіркої «Неміров Лимон», місткістю 0,5 л, за ціною 47,25 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 29.10.2020 №7035, від 06.11.2020 №№7361, 7366, 7373, 7374, 7378, 7380, 7377, 7382), при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 61 грн.;
продаж 108 пляшок горілки особливої Неміров, місткістю 0.5 л, за ціною 62.50 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 06.11.2020 №№7363, 7369, 7373, 7385, 7384) при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 64,20 грн.;
продаж 246 пляшок горілки Фрателлі Грано, місткістю 0,5 л, за ціною 56,45 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 23.10.2020 №№6874, 6875, 6883, 6888, 6890, 6900, 6909) при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмір 64,20 грн.;
продаж 2 пляшок коньяку Асканелі трьохрічного Імп., місткістю 0,5 л, за ціною 73,96 грн. за пляшку (фіскальний чек від 28.10.2020 №7020), при встановленні мінімально оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою у розмірі 82,50 грн.;
продаж 195 пляшок ЦА горілки особливої «Делікт м'яка» штоф, місткістю 0,5 л. за ціною 60.61 грн. за пляшку (фіскальні чеки від 06.11.2020 №№7363, 7369, 7370, 7371, 7374, 7376, 7382), при встановленні мінімальної оптово-відпускної ціни за пляшку такого напою розмірі 64,20 гривні.
Загальна сума здійсненої оптової торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні ціни на такі напої склала 56157,80 грн., що є порушення Закону №481 та Постанови КМУ №957.
Даний факт позивачем під час розгляду справи не спростовано та не доведено належними засобами доказування.
З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем правомірно застосовано до позивача фінансову санкцію за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої.
Доводи позивача з приводу неправомірності оскаржуваних рішень про застосування фінансових санкцій, що ґрунтуються на допущених контролюючим органом недоліках, як в процесі проведення перевірки, так і в складених за її результатами документах, не спростовують факту порушення позивачем вимог статті 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та не є підставою для їх скасування, оскільки зі змісту рішень про застосування фінансових санкцій можна чітко встановити їх зміст, зокрема, порушення законодавства, згідно з яким визначено грошове зобов'язання платника податків та суму такого зобов'язання.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що відповідач, який є суб'єктом владних повноважень, при прийнятті оскаржуваних рішень про застосування фінансових санкцій діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, відтак підстави для задоволення позову відсутні.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною першою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що у разі відмови у задоволені позову судовий збір не відшкодовується.
Керуючись ст.ст.241-250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Олга-Торг" (код ЄДРПОУ 35031638, 04053, місто КИЇВ, вулиця СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ, будинок 37-41) до Головного управління ДПС у Сумській області (код ЄДРПОУ 43995469, 40009, СУМСЬКА область, місто СУМИ, вулиця ІЛЛІНСЬКА, будинок 13) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова