11 червня 2025 рокуСправа №160/33761/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н.В.
розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Криворізької міської ради, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду за допомогою підсистеми "Електронний суд" надійшов позов ОСОБА_1 до Криворізької міської ради, в якому позивач просить суд (з урахуванням уточненого позову):
- визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради щодо невизначення у Статуті територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженому рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції затвердженої рішенням Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів та щодо невстановлення порядку розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради;
- зобов'язати Криворізьку міську раду на наступній після набрання законної сили рішенням суду чергової сесії у встановленому порядку включити до Статуту територіальної громади міста Кривого Рогу вимоги щодо кількості та строку збору підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та встановити порядок розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Виконавчий комітет Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ 04052169) є юридичною особою публічного права з організаційно-правовою формою “орган місцевого самоврядування». Повноваження Виконавчого комітету Криворізької міської ради відрізняються від повноважень Криворізької міської ради та не є тотожними їм. Враховуючи зазначене, Виконавчий комітет Криворізької міської ради є органом місцевого самоврядування, якому можуть бути адресовані електронні петиції. Статут територіальної громади м. Кривого Рогу затверджений рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041в редакції затвердженої рішенням Криворізької міської ради від 22.11.2017 № 2197 (далі Статут). Цей Статут є нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування. Відповідно до абз. 3-4 ст.15 Статуту міська рада, районна в місті рада розглядають електронні петиції за умови збору на їх підтримку протягом трьох місяців з дня оприлюднення не менше 1 000 підписів мешканців міста Кривого Рогу, відповідного району в місті. Електронна петиція, що набрала необхідну кількість голосів, розглядається постійною комісією, визначеною секретарем (заступником голови) відповідної ради, протягом десяти робочих днів. За результатами розгляду постійна комісія готує висновки й рекомендації з цього питання. Унесення й розгляд електронної петиції здійснюється згідно з Порядком, затвердженим рішенням відповідної ради. В Статуті відсутні вимоги, що стосуються кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів Рішенням Криворізької міської ради від 28.07.2021 №626 затверджений Порядок розгляду електронної петиції до міської ради (далі - Порядок). Цей Порядок є нормативно-правовим актом органу місцевого самоврядування. В Порядку відсутні положення правового регулювання, що стосуються електронних петицій саме до Виконавчого комітету Криворізької міської ради. Зазначена відсутність правового врегулювання унеможливлює реалізацію права позивача як громадянки України на звернення з електронною петицією до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, як органу місцевого самоврядування.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.01.2025 відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
13.01.2025 року від відповідача надійшов відзив на позов, в якому зазначено, що проти заявленого адміністративного позову Криворізька міська рада заперечує в повному обсязі. Зазначено, що керуватись у спірному питанні лише посиланням на організаційно-правову форму Виконавчого комітету Криворізької міської ради ("орган місцевого самоврядування") явно не достатньо. У частині шостій цієї ж статті визначено, що аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування. Статтею 23-1 Закону №393/96-ВР передбачено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції. При цьому, як видно зі змісту зазначеної вище статті 23-1 Закону №393/96-ВР, в ній не передбачено для електронних петицій, адресованих органу місцевого самоврядування, ні необхідності окремої персоналізації чи суб'єктної диференціації, ані конкретно визначеного обов'язку для ради чи самих громадян розмежовувати петиції між органами місцевого самоврядування, з огляду на що вимоги ОСОБА_1 виглядають надмірними. Як зазначалось вище, електронна петиція є особливою формою колективного звернення громадян, тому підходи до її подання і розгляду не є повністю тотожними тим, що обумовлені для інших видів звернень громадян (заяв, скарг, пропозицій), відтак позивачу недоречно на власний розсуд диктувати повноваження відповідача чи самостійно здійснювати те, чого законодавцем спеціально в контексті статті 23-1 Закону №393/96-ВР не зроблено. Виправдано не зроблено, бо наразі єдиним способом розгляду електронної петиції законом визначений сесійний, притаманний виключно раді. Так, згідно ч. 1 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР - спеціального для відповідача Закону, який відповідно до Конституції України визначає засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради. Частиною восьмою статті 46 Закону №280/97-ВР чітко та вичерпно унормовано, що сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду. Натомість, для виконавчого комітету ради певного конкретного способу розгляду електронної петиції громадян законом не передбачено. Як і загалом не передбачено можливості її розгляду виконавчим комітетом ради.
15.01.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідачем не забезпечено дотримання вимог закону щодо створення належних умов для розгляду електронних петицій громадян Виконавчим комітетом Криворізької міської ради, відтак заявлені позивачем позовні вимоги є законними та виконуваними в розумінні статті 19 Конституції України. Повноваження, статус та організація роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради визначені ст.10, 11, 27-41, 51-53 Закону
України “Про місцеве самоврядування в Україні». Звертаю увагу суду на те, що Криворізька міська рада є юридичною особою публічного права і має ІПН (код ЄДРПОУ) 33874388, а Виконавчий комітет Криворізької міської ради теж є юридичною особою публічного права і має інший ІПН (код ЄДРПОУ) 04052169. Згідно Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження міської ради та повноваження виконавчого комітету міської ради не є тотожними. Тож, виконавчий комітет міської ради є виконавчим органом місцевого самоврядування, до якого відповідно до вимог ст.23-1 Закону України “Про звернення громадян» можуть бути адресовані електронні петиції і який має повноваження розглядати адресовані йому електронні петиції діючи в межах своїх повноважень. Відповідно, міська рада не наділена повноваженнями розглядати електронні петиції, адресовані виконавчому комітету міської ради, оскільки відповідно до принципу розподілу повноважень (див. ч.3 ст.10 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні») їй не належать повноваження виконавчого комітету міської ради.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 залучено до участі у справі №160/33761/24 в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 року ухвалено перейти до розгляду справи №160/33761/24 за правилами загального позовного провадження із проведенням підготовчого засідання, з урахуванням ч.ч.4-6 ст.264 КАС України (Особливості провадження у справах щодо оскарження нормативно-правових актів органів виконавчої влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування та інших суб'єктів владних повноважень).
Вказаною ухвалою також зобов'язано відповідача опублікувати оголошення про відкримття провадження у справі на виконання вимог ч.ч. 4-7 КАС України.
31.01.2025 року від третьої особи ОСОБА_3 надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що заявник є матір'ю загиблого воїна ЗСУ ОСОБА_5 і тому бездіяльність відповідача щодо не створення умов для існування електронних петицій до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, як до виконавчого органу місцевого самоврядування, та здійснення умисних надуманих перешкод для реалізації права на звернення з електронною петицією до Виконавчого комітету Криворізької міської ради є для мене важливим і надто чутливим питанням.
03.02.2025 року від третьої особи ОСОБА_2 надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що заявник має намір створити ряд електронних петицій до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, але не можу це зробити, бо Криворізька міська рада до цього часу не визначила у Статуті територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженому рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції, затвердженій рішенням Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, вимогу щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів та не встановила порядок розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради.
03.02.2025 року від відповідача надійшов відзив на позов.
07.02.2025 року від третьої особи ОСОБА_4 надійшли письмові пояснення, в яких зазначено, що вона є сестрою загиблого воїна ЗСУ ОСОБА_5 , іменем якого названа вулиця, де вона живе. Створена нею петиція №362024-ЕП до Виконавчого комітету Криворізької міської ради з назвою “ВІДБІР КРАЩОЇ ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПАМ'ЯТНИКА - ЧЕРЕЗ КОНКУРС! ПЕТИЦІЯ № 4» стосується місця поховання її брата та інших Героїв та Героїнь міста та є надзвичайно важливою для неї особисто та для громади в цілому. Тому бездіяльність відповідача щодо не створення умов для існування електронних петицій до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, як до виконавчого органу місцевого самоврядування, та здійснення умисних надуманих перешкод для цього з важливого для неї питання є для неї надто чутливим.
11.02.2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив та заява про розгляд справи без її участі.
18.02.2025 року від позивача надійшло клопотання про долучення додаткових доказів.
24.02.2025 року від позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі.
31.03.2025 року від позивача надійшли додаткові пояснення.
28.04.2025 року від позивача надійшли додаткові пояснення, а саме вступне слово позивача та питання відповідачу.
05.05.2025 року від позивача надійшли додаткові пояснення та доповнення до додаткових пояснень.
07.05.2025 року від відповідача надійшла заява про розгляд справи без участі представника відповідача.
В судових засіданнях 24.02.2025, 19.03.2025, 07.04.2025 в режимі відеоконференції треті особи підтримали позовні вимоги позивача та висловили свої позиції, які були викладені в письмових поясненнях.
В судовому засіданні 07.04.2025 в режимі відеоконференції та 28.04.2025 в приміщенні суду представник відповідача щодо заявленого позову заперечувала з підстав викладених у відзиві на позов. В ході судового розгляду справи судом поставлені представнику відповідача питання, які позивач виклав у додаткових письмових поясненнях (вступне слово позивача та питання відповідачу) від 28.04.2025 вх.№21908/25.
В судове засідання призначене на 07.05.2025 року сторони не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлено належним чином. Від позивача та представника відповідача наявні заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Згідно частини 9 статті 205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку про можливість подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд встановив наступне.
Рішенням міської ради від 22.11.2017 №2197, затверджено Статут територіальної громади м.Кривого Рогу в новій редакції.
Статтею 15 Статуту територіальної громади м.Кривого Рогу визначено Звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, електронні петиції, згідно якої:
"Члени територіальної громади в установленому чинним законодавством України порядку мають право звертатися до органів та посадових осіб місцевого самоврядування (з урахуванням їх компетенції) із заявами, клопотаннями, зауваженнями, скаргами, пропозиціями, викладеними в письмовій або усній формі, електронними петиціями, інформаційними запитами з питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, а також для захисту прав і законних інтересів.
Органи та посадові особи місцевого самоврядування міста зобов'язані брати до розгляду заяви, клопотання, зауваження, скарги, пропозиції, електронні петиції, інформаційні запити громадян і відповідати на них у терміни, визначені чинним законодавством України. Керівники та інші посадові особи органів місцевого самоврядування зобов'язані проводити особистий прийом громадян. Прийом проводиться регулярно в установлені дні та години, за місцем роботи або проживання громадян. Графіки прийому керівників та інших посадових осіб органів місцевого самоврядування доводяться до відома громадян.
Міська рада, районна в місті рада розглядають електронні петиції за умови збору на їх підтримку протягом трьох місяців з дня оприлюднення не менше 1000 підписів мешканців міста Кривого Рогу, відповідного району в місті. Електронна петиція, що набрала необхідну кількість голосів, розглядається постійною комісією, визначеною секретарем (заступником голови) відповідної ради, протягом десяти робочих днів. За результатами розгляду постійна комісія готує висновок й рекомендації з цього питання.
Унесення й розгляд електронної петиції здійснюється згідно з Порядком, затвердженим рішенням відповідної ради."
Рішенням Криворізької міської ради ХІ сесії VІІІ скликання №626 від 28.07.2021 Про затвердження Порядку розгляду електронної петиції до міської ради в новій редакції, з метою забезпечення ефективної взаємодії між громадою міста та органами місцевого самоврядування, керуючись Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про звернення громадян", зі змінами, Статутом територіальної громади м.Кривого Рогу в новій редакції від 22.11.2017 №2197 міською радою вирішено затвердити Порядок розгляду петиції до міської ради в новій редакції. Відділам, управлінням, іншим виконавчим органам міської ради дотримуватись виконання вимог Порядку розгляду електронної петиції до міської ради. Визнати таким, що втратило чинність, рішення міської ради від 31.01.2018 №2408 "Про затвердження Порядку розгляду електронної петиції до міської ради в новій редакції", зі змінами, унесеними рішенням міської ради від 27.06.2018 №2790 "Про внесення змін до рішення міської ради від 31.01.2018 №2408 "Про затвердження Порядку розгляду електронної петиції до міської ради в новій редакції".
Рішенням Криворізької міської ради ХХVІІ сесії VІІІ скликання від 27.05.2022 №13008 Про внесення змін до рішення міської ради від 28.07.2021 №626 Про затвердження Порядку розгляду електронної петиції до міської ради в новій редакції вирішено унести до рішення міської ради від 28.07.2021 №626 "Про затвердження Порядку розгляду електронної петиції до міської ради в новій редакції" зміни: викласти пункти 3, 4 та 7 Порядку в новій редакції:
"3. У електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по батькові її автора (ініціатора), адресу його електронної пошти. На офіційному вебсайті Криворізької міської ради та її виконавчого комітету обов'язково зазначаються дата початку збору підписів, їх загальна кількість та перелік, осіб які підтримали електронну петицію.
Електронна петиції має стосуватись питань, що належать до повноважень та компетенції органу місцевого самоврядування відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та чинного законодавства.
4. Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права й свободи людини, лайливі вислови та нецензурну лексику, погрози й образи фізичних осіб.
Якщо автор (ініціатор) петиції приймає рішення про її відкликання, петиція знімається з режиму оприлюднення або розгляду лише на підставі його письмової заяви з пред'явленням документа, що підтверджує особу заявника.
7. Питання щодо відповідності змісту петиції вимогам пунктів 3, 4 Порядку розглядається постійною комісією міської ради з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності, регламенту, етики та свободи слова.
У разі невідповідності електронної петиції вищевказаним вимогам, зазначена в абзаці першому постійна комісія міської ради готує висновок з обґрунтуванням, петиція не оприлюднюється або не можу бути виключена з режиму оприлюднення, про що не пізніше двох робочих днів з дня її надіслання чи виявлення невідповідності петиції зазначеним вимогам повідомляється автор (ініціатор) петиції з наданням відповідних роз'яснень. Після усунення недоліків автор може надати петицію повторно."
Як встановлено судом, до Виконавчого комітету Криворізької міської ради було подано звернення у формі електронної петиції №362024-ЕП, назва електронної петиції №362024-ЕП "ВІДБІР КРАЩОЇ ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО ПАМЯТНИКА - ЧЕРЕЗ КОНКУРС! ПЕТИЦІЯ №4", автор електронної петиції №362024-ЕП ОСОБА_4 , з ВИМОГОЮ ДО ВИКОНАВЧОГО КОМІТЕТУ КРИВОРІЗЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ: Організувати та провести конкурс на кращу проектну пропозицію щодо пам'ятника (монумента) на честь загиблих Захисників України на кладовищі Центральному в місті Кривому Розі на конкурсній основі з врахуванням громадської думки членів Територіальної громади міста Кривого Рогу."
На вказане звернення у формі електронної петиції №362024-ЕП надано відповідь постійної комісії Криворізької міської ради з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності, регламенту, етики та свободи слова, в якій повідомлено наступне.
"Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із статтею 1 Закону України “Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися зокрема до органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення. Під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, згідно зі статтею 23-1 Закону України “Про звернення громадян» громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді Україні, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою.
Рішенням Криворізької міської ради від 28.07.2021 №626, зі змінами, затверджено Порядок розгляду електронної петиції до міської ради в новій редакції, пункт 3 якого вказує, що електронна петиція має стосуватися питань, що належать до повноважень та компетенції органу місцевого самоврядування відповідно до Конституції України, Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» та чинного законодавства України.
Згідно пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №1181 від 8 вересня 2004 року “Деякі питання спорудження (створення) пам'ятників і монументів» (далі - Постанова КМУ №1181) пам'ятники і монументи, які споруджуються (створюються) з метою увічнення подій та пам'яті діячів, можуть мати державне або місцеве значення; пам'ятники і монументи, присвячені увічненню знаменних подій в історії України та світу, що мали національне і світове значення, а також пам'яті видатних державних, громадських та історичних діячів, діячів національної науки, культури, мистецтва і праці, мають державне, інші - місцеве значення.
На виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 року №1181 “Деякі питання спорудження (створення) пам'ятників і монументів», наказом Державного комітету України з будівництва та архітектури, Міністерства культури і мистецтв України від 30 листопада 2004 року №231/806 було затверджено “Порядок спорудження (створення) пам'ятників і монументів», положення якого встановлюють вимоги щодо підготовки та внесення пропозицій стосовно спорудження (створення) пам'ятників (монументів) державного і місцевого значення, їх проектування, виготовлення та встановлення, а також передбачає його обов'язковість для виконання центральними та місцевими органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами, організаціями при вирішенні питань організації, фінансування, проектування, виготовлення та встановлення пам'ятників (монументів).
Так, відповідно до п.п.3.4. 5.3 Порядку, після прийняття місцевими органами виконавчої влади рішення про спорудження (створення) пам'ятників і монументів місцевого значення Міністерство культури Автономної Республіки Крим, управління культури обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій проводять конкурс на кращу проектну пропозицію щодо пам'ятника (монумента) у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.99 №2137 "Про затвердження Порядку проведення архітектурних та містобудівних конкурсів", та забезпечують створення ескізного проекту за рахунок коштів місцевих бюджетів.
Отже, повноваження на проведення відкритих конкурсів на кращу проектну пропозицію щодо пам'ятника (монумента) місцевого значення покладені на Міністерство культури Автономної Республіки Крим, управління культури обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Беручи до уваги наведене, враховуючи положення пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №1181 від 8 вересня 2004 року “Деякі питання спорудження (створення) пам'ятників і монументів», а також враховуючи положення п.п.3.4. пункту 3 наказу Державного комітету України будівництва та архітектури, Міністерства культури і мистецтв України від 30 листопада 2004 року №231/806 “Про затвердження Порядку спорудження (створення) пам'ятників і монументів», відповідно до яких, проведення відкритого конкурсу на кращу проектну пропозицію щодо пам'ятника (монумента) місцевого значення, у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 25.11.99 №2137 “Про затвердження Порядку проведення архітектурних та містобудівних конкурсів», належить до повноважень Міністерства культури Автономної Республіки Крим, управління культури обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, відтак, питання проведення відкритого конкурсу на кращій ескіз пам'ятника - не належить до повноважень органу місцевого самоврядування.
На підставі вищезазначеного, постійною комісією з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності, регламенту, етики та свободи слова ухвалено рішення, що питання, порушене в електронній петиції, не належить до повноважень Криворізької міської ради, оскільки не відповідає вимогам п.3. Порядку розгляду електронної петиції до міської ради, затвердженого рішенням міської ради від 28.07.2021 №626, зі змінами.
У зв'язку з вищевикладеним, Ваша петиція не підлягає публікації для голосування."
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо невизначення у Статуті територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженому рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції затвердженої рішенням Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів та щодо невстановлення порядку розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, позивач звернулась до суду з даним позовом.
Відповідно до статті 40 Конституції України, усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів врегульовано Законом України “Про звернення громадян». Цей Закон забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Вказані конституційні положення, а також положення Закону України “Про звернення громадян» (далі Закон №393/96-ВР) містять правову процедуру розгляду звернень особи, зокрема, до суб'єктів владних повноважень, яка гарантує доступ особи до інформації, обов'язок розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.
Статтею 23-1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім'я, по-батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На веб-сайті відповідного органу або громадського об'єднання, що здійснює збір підписів, обов'язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.
Електронна петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності України, пропаганду війни, насильства, жорстокості, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, заклики до вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини.
Відповідальність за зміст електронної петиції несе автор (ініціатор) електронної петиції.
Електронна петиція оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронних петицій, протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором).
У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення.
Дата оприлюднення електронної петиції на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування або на веб-сайті громадського об'єднання є датою початку збору підписів на її підтримку.
Електронна петиція, яка в установлений строк не набрала необхідної кількості голосів на її підтримку, після завершення строку збору підписів на її підтримку розглядається як звернення громадян відповідно до цього Закону.
Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.
Електронна петиція, збір підписів на підтримку якої здійснювався через веб-сайт громадського об'єднання і яка протягом установленого строку набрала необхідну кількість підписів на її підтримку, не пізніше наступного дня після набрання необхідної кількості підписів надсилається громадським об'єднанням органу, якому адресована петиція, із зазначенням інформації про дату початку збору підписів, дату направлення електронної петиції, загальну кількість та перелік осіб, які підписали електронну петицію (чи посилання на джерело такої інформації в мережі Інтернет), строк збору підписів, назву та адресу електронної пошти громадського об'єднання.
Інформація про початок розгляду електронної петиції, яка в установлений строк набрала необхідну кількість голосів на її підтримку, оприлюднюється на офіційному веб-сайті відповідно Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, відповідного органу місцевого самоврядування не пізніш як через три робочі дні після набрання необхідної кількості підписів на підтримку петиції, а в разі отримання електронної петиції від громадського об'єднання - не пізніш як через два робочі дні після отримання такої петиції.
Розгляд електронної петиції здійснюється невідкладно, але не пізніше десяти робочих днів з дня оприлюднення інформації про початок її розгляду.
Якщо електронна петиція містить клопотання про її розгляд на парламентських слуханнях у Верховній Раді України або громадських слуханнях відповідної територіальної громади, автор (ініціатор) петиції має право представити електронну петицію на таких слуханнях. У такому разі строк розгляду електронної петиції продовжується на строк, необхідний для проведення відповідних слухань.
Порядок розгляду електронної петиції, адресованої Президенту України, Верховній Раді України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування, визначається відповідно Президентом України, Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, місцевою радою.
Про підтримку або не підтримку електронної петиції публічно оголошується на офіційному веб-сайті Президентом України - щодо електронної петиції, адресованої Президенту України, Головою Верховної Ради України - щодо електронної петиції, адресованої Верховній Раді України, Прем'єр-міністром України - щодо електронної петиції, адресованої Кабінету Міністрів України, головою відповідної місцевої ради - щодо електронної петиції, адресованої органу місцевого самоврядування.
У відповіді на електронну петицію повідомляється про результати розгляду порушених у ній питань із відповідним обґрунтуванням.
Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному веб-сайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається у письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції та відповідному громадському об'єднанню, яке здійснювало збір підписів на підтримку відповідної електронної петиції.
У разі визнання за доцільне викладені в електронній петиції пропозиції можуть реалізовуватися органом, якому вона адресована, шляхом прийняття з питань, віднесених до його компетенції, відповідного рішення. Президентом України, Кабінетом Міністрів України, народними депутатами України за результатами розгляду електронної петиції можуть розроблятися та вноситися в установленому порядку на розгляд Верховної Ради України законопроекти, спрямовані на вирішення порушених у петиції питань.
Інформація про кількість підписів, одержаних на підтримку електронної петиції, та строки їх збору зберігається не менше трьох років з дня оприлюднення петиції.
Відповідно до Статуту територіальної громади м.Кривого Рогу в новій редакції, а саме статті 15 звернення до органів і посадових осіб місцевого самоврядування, електронні петиції, члени територіальної громади в установленому чинним законодавством України порядку мають право звертатись до органів та посадових осіб місцевого самоврядування (з урахуванням компетенції) із заявами, клопотаннями, зауваженнями, скаргами, пропозиціями, викладеними в письмовій або усній формі, електронними петиціями, інформаційними запитами з питань, віднесених до відання місцевого самоврядування, а також для захисту прав і законних інтересів. Органи та посадові особи місцевого самоврядування міста зобов'язані брати до розгляду заяви, клопотання, зауваження, скарги, пропозиції, електронні петиції, інформаційні запити громадян і відповідати на них у терміни, визначені чинним законодавством України. Керівники та інші посадові особи органів місцевого самоврядування зобов'язані проводити особистий прийом громадян. Прийом проводиться регулярно в установлені дні та години, за місцем роботи або проживання громадян. Графіки прийому керівників та інших посадових осіб органів місцевого самоврядування доводяться до відома громадян. Міська рада, районна в місті рада розглядають електронні петиції за умови збору на їх підтримку протягом трьох місяців з дня оприлюднення не менше 1000 підписів мешканців міста Кривого Рогу, відповідного району в місті. Електронна петиції, що набрала необхідні кількість голосів розглядається постійною комісією, визначеною секретарем (заступником голови) відповідної ради, протягом десяти робочих днів. За результатами розгляду постійна комісії готує висновки й рекомендації з цього питання. Унесення й розгляд електронної петиції здійснюється згідно з Порядком, затвердженим рішенням відповідної ради.
Згідно з ч.1,3 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" 1. правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
Органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
Згідно ч. 1 ст. 46 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) він визначає засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування, сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Частиною восьмою статті 46 Закону №280/97-ВР чітко та вичерпно унормовано, що сесія ради скликається для розгляду електронної петиції, що набрала необхідну кількість підписів, протягом строку, встановленого для її розгляду.
Рішення про затвердження статуту територіальної громади приймається сільською, селищною, міською радою також на основі Конституції та законів України з метою врахування історичних, національно-культурних, соціально-економічних та інших особливостей здійснення місцевого самоврядування та забезпечення реалізації права жителів на участь у вирішенні питань місцевого значення (ч. 1 ст. 19 Закону №280/97- ВР).
Спеціальні норми - статті 51-53 Закону №280/97-ВР, якими визначаються статус і організація роботи виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, не уповноважують виконавчий комітет міської ради на розгляд електронних петицій громадян у розрізі ст. 23-1 Закону №393/96-ВР, тому заздалегідь є недоцільним і невиправданим наполягання позивача на внесенні до Статуту положень про збір підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів та щодо невстановлення порядку розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради.
Приймаючи рішення у даній справі суд виходить з наступного.
Чи є Статут територіальної громади міста Кривого Рогу, затверджений рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції рішення Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, нормативно-правовим актом, суд зазначає наступне.
Згідно статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцева рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У статті 4 КАС України визначено терміни "нормативно-правовий акт" та "індивідуальний акт": - нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; - індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.
Згідно ст.1 Розділу.1 Статуту територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженому рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції рішення Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, Статут є нормативно-правовим актом, який установлює в межах Конституції і законів України права, свободи, й обов'язки жителів Кривого Рогу, повноваження територіальної громади, механізми здійснення місцевого самоврядування, регулює питання реалізації членами територіальної громади права на участь у місцевому самоврядуванні, визначає організаційні, матеріальні та фінансові основи місцевого самоврядування на території міста, регулює інші питання, віднесені чинним законодавством України до компетенції органів місцевого самоврядування.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що Статут територіальної громади міста Кривого Рогу є нормативно-правовим актом.
У постанові від 28 лютого 2017 року у справі № 21-3829а16 Верховний Суд України дійшов висновку, що гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у відповідних законодавчих актах право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.
Тому, вирішуючи спір, суд має пересвідчитись у належності особі, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (чи є така особа належним позивачем у справі наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення).
Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом, зокрема, у постановах від 13 листопада 2019 року у справі № 687/1539/16-а, від 4 лютого 2020 року у справі № 320/7969/17, від 14 січня 2022 року у справі № 520/16518/2020.
За приписами частини другої статті 264 КАС України право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно прохальної частини позову, позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Криворізької міської ради щодо невизначення у Статуті територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженому рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції затвердженої рішенням Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів та щодо невстановлення порядку розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради.
Так ст. 23-1 Закону №393/96-ВР визначено, що громадяни можуть звернутися до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний веб-сайт органу, якому вона адресована, або веб-сайт громадського об'єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.
Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються статутом територіальної громади.
Водночас системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що положення Закону України "Про звернення громадян", "Про місцеве самоврядування в Україні" не містять права, форми та порядку звернення з електронною петицією саме до Виконавчого комітету міської ради.
При цьому згідно з ч.1 ст. 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону.
В рамках адміністративного судочинства, бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це завжди пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Суд зазначає, що поняття бездіяльності було неодноразово надано Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, зокрема, у постановах від 26.06.2019 року по справі №807/583/14, від 15.03.2019 року по справі №805/1953/18-а та від 23.05.2018 року по справі №802/490/16-а, в яких зазначено, що бездіяльність - це пасивна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним тих дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього обов'язків (завдань) згідно із чинним законодавством.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, третьою особою ОСОБА_4 було подано звернення у формі електронної петиції №362024-ЕП, до Виконавчого комітету Криворізької міської ради.
Постійною комісією Криворізької міської ради з питань законності, правопорядку, депутатської діяльності, регламенту, етики та свободи слова було розглянуто звернення у формі електронної петиції №362024-ЕП та надано відповідь, копія якої міститься в матеріалах справи. Зазначене позивачем не заперечується.
Разом з тим, доказів звернення позивача до відповідача з питанням визначення у Статуті територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженому рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції затвердженої рішенням Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів та щодо встановлення порядку розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, матеріали справи не містять.
Вищевказане виключає наявність бездіяльності саме у спірних правовідносинах, також з огляду на зміст прохальної частини позовних вимог.
Крім того, наявність порушеного права в порядку адміністративного судочинства виключає можливість обґрунтування його порушенням права третьої особи, оскільки вказана особа не позбавлена правом на самостійне звернення до суду за захистом саме її порушеного права.
Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тому для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи дійсно щодо особи має місце факт порушення права, свободи чи інтересу, та це право, свобода або інтерес порушені відповідачем.
Порушення права означає необґрунтовану заборону на його реалізацію або встановлення перешкод у його реалізації, або значне обмеження можливостей його реалізації тощо.
При цьому, обставину дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів позивача має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
З наведеного слідує, що суд під час розгляду справи повинен встановити факт або обставини, які б свідчили про порушення прав, свобод чи інтересів позивача з боку відповідача - суб'єкта владних повноважень, створення перешкод для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод позивача.
Відносини, що виникають між фізичною чи юридичною особою і представниками органів влади під час здійснення ними владних повноважень, є публічно-правовими і поділяються, зокрема, на правовідносини у сфері управлінської діяльності та правовідносини у сфері охорони прав і свобод людини і громадянина, а також суспільства від злочинних посягань. Діяльність органів влади, у тому числі судів, щодо вирішення спорів, які виникають у публічно-правових відносинах, регламентується відповідними правовими актами.
Рішення, прийняті суб'єктами владних повноважень, дії, вчинені ними під час здійснення управлінських функцій, а також невиконання повноважень, встановлених законодавством (бездіяльність), можуть бути оскаржені до суду відповідно до частин першої, другої статті 55 Конституції України, статей 2,6 КАС України.
Тобто, судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи та інтереси позивача.
Аналогічна позиція наведена у постанові Верховного Суду від 07 листопада 2018 року у справі №820/3327/16.
Аналізуючи викладене, суд зазначає, що звертаючись до суду із вимогою про визнання протиправною бездіяльності Криворізької міської ради щодо невизначення у Статуті територіальної громади міста Кривого Рогу, затвердженому рішенням Криворізької міської ради від 29.09.2010 №4041 в редакції затвердженої рішенням Криворізької міської ради від 22.11.2017 №2197, вимог щодо кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради та строку збору цих підписів та щодо невстановлення порядку розгляду електронної петиції до Виконавчого комітету Криворізької міської ради, позивачем жодних доказів на підтвердження вказаних обставин, зокрема звернення до відповідача, на порушення прав позивача у спірних правовідносинах не надано, відповідно задоволення позову буде свідчити про вирішення спору, який відсутній, при цьому відповідно до частини 1 статті 5 КАС України, судовому захисту підлягає порушене, а не ілюзорне право, отже, зазначена позовна вимога не доведена, та є такою, що не підлягає задоволенню.
Проте, судом встановлено, що зміст порушеного на думку позивача права, фактично не відповідає обраному способу захисту, що виключає можливість суду належно захистити права позивача, вказане є підставою для відмови в задоволенні позовних вимог.
Суд враховує, що відповідно до усталеної судової практики обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду; порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражені права чи інтереси особи, яка стверджує про їх порушення; вирішуючи спір, суд повинен пересвідчитись у належності особи, яка звернулась за судовим захистом, відповідного права або охоронюваного законом інтересу (наявність права на позов у матеріальному розумінні), встановити, чи є відповідне право або інтерес порушеним (встановити факт порушення), а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача; під час розгляду кожної справи суд повинен встановити чи має місце порушення прав та інтересів позивача, адже без цього не можна виконати завдання судочинства (ухвала Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року у справі № 802/2474/17-а та постанови Верховного Суду від 10 лютого 2021 року у справі № 640/14623/20, від 18 березня 2021 року у справі № 826/3932/17, від 19 травня 2021 року у справі № 826/13229/16, від 21 грудня 2021 року у справі № 370/2759/18).
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси (ч.1 ст.5 КАС України).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
За вказаних обставин позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.5 ст.250 КАС України, датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ст. 241-246, 250, 264, 265, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Криворізької міської ради (код ЄДРПОУ 33874388, 50101, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА область, місто КРИВИЙ РІГ, площа МОЛОДІЖНА, будинок 1), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 , АДРЕСА_2 ), ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_3 ), ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4 , АДРЕСА_3 ) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,- відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Н.В. Турлакова