12 червня 2025 року ЛуцькСправа № 140/3355/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державному службовцю, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24; зобов'язання перевести на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, з часу звернення із заявою, з 19.02.2024, з врахуванням довідок про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця, виданих 15.02.2024 року №7/02/2-24 від 15.02.2024.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відповідач на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі №140/4748/24 перевів ОСОБА_1 з 19.02.2024 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII. Щодо вимоги позивача про визначення розміру пенсії на підставі довідок про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця, які видані Департаментом соціальної та ветеранської політики, суд зазначив, що така вимога спрямована на майбутнє.
Відтак, і в подальшому, після звернення, відповідач зазначив, що зобов'язань по перерахунку пенсії на підставі довідок про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця, які видані Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24 суд не визначив, а тому на його переконання, він не має цього робити.
Позивач вважаючи дії відповідача протиправними та такими, що порушують право на отримання відповідного розміру пенсії, звернулася з позовом до суду та просила його задовольнити.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 02.04.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за вказаним позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а.с.26).
В поданому до суду відзиві від 16.04.2025 ГУ ПФУ в Одеській області заперечує щодо вимог позовної заяви та вважає їх незаконними та безпідставними з наступних підстав. Зазначає, що позивач 19.02.2024 звернулась до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про переведення з пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
За наслідками розгляду заяви та наданих документів 26.02.2024 Головним управлінням винесено рішення про відмову у переведенні на інший вид пенсії.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 по справі № 140/4748/24 визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління від 26.02.2024 №907520153715 та зобов'язано Головне управління перевести позивача з 19.02.2024 на пенсію державного службовця відповідно до ст 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.
На виконання рішення суду Головним управлінням 19.02.2024 проведено переведення позивача з пенсії по віком, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на пенсію державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу». Інші зобов'язання в рішенні суду від 09.07.2024 відсутні. Рішення суду виконане Головним управлінням в межах покладених судом зобов'язань.
Що стосується перерахунку на підставі довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії, виданої 15.02.2024 №7/02/2-24, то дана вимога є передчасною, оскільки відомості, наведені у довідці, не досліджувалися Пенсійним фондом та не були предметом розгляду.
З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити (а.с.53-57).
Інших заяв по суті справи не надходило.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі №140/4748/24 позивача з 19.02.2024 переведено на пенсію відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, що підтверджується матеріалами пенсійної справи (а.с.42-47).
При цьому, під час призначення пенсії відповідачем не було враховано складові заробітної плати, зазначені у довідках Департаменту соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24 (а.с.21-22).
Позивач зверталась до пенсійного органу із заявою щодо виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі №140/4748/24, у відповідь на яку ГУ ПФУ у Волинській області листом від 28.10.2024 повідомив, що рішення суду виконано ГУ ПФУ в Одеській області в добровільному порядку в межах покладених судом зобов'язань (а.с.23-24).
Не погодившись з такими діями ГУ ПФУ в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Починаючи з 28 грудня 1993 року (дата набрання чинності Законом України від 16 грудня 1993 року №3723-XII Про державну службу) і до 01 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом №889-VIII), визначення загальних засад діяльності, а також статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, регулювалось Законом №3723-XII.
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII втратив чинність Закон України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ Про державну службу (далі Закон №3723-ХІІ), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Частиною першою статті 37 Закону №3723-ХІІ установлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно із частиною дев'ятою статті 37 Закону №3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.
Відповідно до пункту 10 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 попереднього Закону та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
За приписами пункту 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, зазначеними положеннями Закону №889-VIII передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Водночас для осіб, які мають не менш 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, статтею 37 Закону №3723-ХІІ передбачено додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Наявність у позивача права на отримання пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили (справа №140/4748/24).
У межах цієї справи вирішується спір стосовно обчислення пенсії позивача при виконанні рішення суду.
Відповідно до частини восьмої статті 37 Закону №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4 Порядку №622 установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
За змістом пункту 4 Порядку №622 умовами визначення пенсії державного службовця із врахуванням норм абзацу шостого є: висловлене особою бажання здійснення розрахунку пенсійних виплат у такий спосіб; наявність не менше як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців; особа на час виходу на пенсію не перебуває на державній службі.
У пункті 5 Порядку №622 встановлено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.
Аналіз наведених норм свідчить, що призначення пенсії державного службовця на умовах пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VІІІ здійснюється за заявою особи, до якої долучаються довідки про заробітну плату.
Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17 січня 2017 року №1-3 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 лютого 2017 року за №180/30048; далі - Постанова №1-3) затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII: форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією); форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються: посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).
У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону Про державну службу пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.
Судом встановлено, що до заяви від 19.02.2024 про перехід на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» ОСОБА_1 додала видані Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24 для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на лютий 2024 року та довідку про складові заробітної плати станом на січень 2024 року для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, які відповідають змісту та формі, встановленій Постановою №1-3.
Як встановлено Волинським окружним адміністративним судом у мотивувальній частині рішення від 09.07.2024 у справі №140/4748/24, ОСОБА_1 має право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, оскільки вимоги зазначеної статті щодо віку, страхового стажу та стажу державної служби виконані. Суд визнав за позивачем право на пенсію по віку відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, пункту 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII.
Отже, у спірному випадку обчислення позивачу пенсії державного службовця з 19.02.2024 відповідно до пункту 4 Порядку №622 повинно здійснюватися з урахуванням довідок виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24 для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови у врахуванні при обчисленні розміру пенсії відповідно до Закону №3723-ХІІ, пунктів 10, 12 розділу ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIII довідок, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24.
Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області перевести на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, то суд зазначає наступне.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 09.07.2024 у справі №140/4748/24, яке набрало законної сили 26.09.2024, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з 19.02.2024 на пенсію державного службовця відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XII, п.п.10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII.
З урахуванням наведеного, в суду відсутні підстави для повторного призначення ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки вже є рішення суду, яке набрало законної сили.
Згідно із частиною першою статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
З метою захисту прав позивача позов слід задовольнити частково, у спосіб зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії на підставі довідок Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24 відповідно до Закону України «Про державну службу» (з урахуванням виплачених сум) з 19.02.2024. В задоволенні решти позовних вимог (про зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області перевести на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII) відмовити.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з врахуванням довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державному службовцю, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації від 15.02.2024 №7/02/2-24.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VIII, з 19.02.2024, з врахуванням довідок про складові заробітної для призначення пенсії державного службовця, виданих Департаментом соціальної та ветеранської політики Волинської обласної державної адміністрації №7/02/2-24 від 15.02.2024.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, Одеська область, місто Одеса, вулиця Канатна, будинок 83, код ЄДРПОУ 20987385).
Суддя А.Я. Ксензюк