про залучення другого відповідача
м. Вінниця
12 червня 2025 р. Справа № 640/15775/19
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Воробйової Інни Анатоліївни, розглянувши у письмовому провадженні питання про заміну сторін у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково- виробничого підприємства "Технокластер" до Державної фіксальної служби України, Головного управління ДФС у Київській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
У провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково- виробничого підприємства "Технокластер" до Державної фіксальної служби України, Головного управління ДФС у Київській області про скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
При розгляді справи виникла необхідність вирішити питання про заміну сторони, виходячи з наступного.
Як видно зі змісту адміністративного позову предметом оскарження є рішення комісії про відмову в реєстрації податкових накладних від 08.07.2019 р., 17.09.2018 р. та рішення комісії з питань розгляду скарг від 01.10.2018 р. , а не рішення ГУ ДФС у у Київській області та ДФС України.
Ухвалою суду від 05.05.2025 р. запропоновано позивачеві висловити позицію щодо заміни відповідачів. Ухвала доставлена до електронного кабінету позивача 05.05.2025 р., однак письмова позиція до суду не надійшла.
Відповідно до статті 48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
При вирішенні питання про залучення другого відповідача, суд акцентує увагу, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В розумінні статті 4 КАС України, суб'єкт владних повноважень - суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Суд наголошує, що питання реєстрації чи відмови у реєстрації податкових накладних та прийняття рішення за скаргами щодо не реєстрації ПК віднесено до компетенції відповідної комісії, а не до ГУ ДФС у Київській області чи ДФС . Відтак, комісія є іншим суб'єктом без статусу юридичної особи, який здійснює публічно-владні управлінські функцій на підставі законодавства, зокрема приймає рішення про реєстрацію чи відмову у реєстрації податкових накладних та рішення за наслідком розгляду скарги
За відсутності згоди позивача на заміну відповідача, суд доходить висновку про необхідність залучення в якості третього відповідача - комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та в якості четвертого відповідача комісію з питань розгляду скарги, адже оскаржувані у справі рішення приймались саме цими суб"єктами владних повноважень.
Окрім того, суд вважає за необхідне замінити ГУ ДФС у Київській області та ДФС України їх правонаступниками, виходячи з наступного.
Відповідно до статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі -органи виконавчої влади) та їх територіальних органів, регламентується Порядком здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20 жовтня 2011 р. № 1074 (далі- Порядок №1074).
Відповідно до пункту 6 Порядку №1074 права та обов'язки органів виконавчої влади переходять у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.
Орган виконавчої влади, щодо якого набрав чинності акт Кабінету Міністрів України про його припинення, продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції з формування і реалізації державної політики у визначеній Кабінетом Міністрів України сфері до набрання чинності актом Кабінету Міністрів України щодо можливості забезпечення здійснення утвореним органом виконавчої влади його повноважень та виконання функцій. (п.12 Порядку №1074 ).
Відповідно до пункту 2 постанови КМУ "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" від 18 грудня 2018 р. № 1200, Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.
Державна фіскальна служба продовжує здійснювати повноваження та виконувати функції у сфері реалізації державної податкової політики, державної політики у сфері державної митної справи, державної політики з адміністрування єдиного внеску, державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового, митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску до завершення здійснення заходів з утворення Державної податкової служби, Державної митної служби та центрального органу виконавчої влади, на який покладається обов'язок забезпечення запобігання, виявлення, припинення, розслідування та розкриття кримінальних правопорушень, об'єктом яких є фінансові інтереси держави та/або місцевого самоврядування, що віднесені до його підслідності відповідно до Кримінального процесуального кодексу України.
Наказом ДПС України №36 від 28.09.2019 р. розпочато виконання першою функцій і повноважень ДФС України.
Отже, до ДПС України перейшли повноваження ДФС України, а до Головного управління ДПС у Київській області перейшли всі повноваження Головного управління ДФС у Київській області.
В подальшому, відповідно до пункту 1 постанови КМУ "Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби" від 30 вересня 2020 р. № 893, постановлено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком згідно з додатком, зокрема Головне управління ДПС у Київській області.
Пунктом 2 постанови №893 визначено, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов'язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Наказом ДПС України від 30 вересня 2020 року № 529 утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, в тому числі Головне управління ДПС у Київській області.
На виконання вимог Наказу ДПС України №529, Наказом ДПС України від 12.11.2020 №643 «Про затвердження положень про територіальні органи ДПС» (далі - Наказ №643) затверджено Положення про Головне управління ДПС у Київській області (ЄДРПОУ ВП: 44096797).
Згідно з Положенням Головне управління ДПС у Київській області затверджене наказом Державної податкової служби України від 12.11.2020 № 643 (далі - Положення), Головне управління ДПС у Київській області, утворене на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, забезпечує реалізацію повноважень Державної податкової служби на території Київської області і є правонаступником майна, прав та обов'язків Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ 43141377).
Відтак, зважаючи, що відбулось компетенційне адміністративне правонаступництво у тому числі від ліквідованого ГУ ДФС у Київській області до ГУ ДПС у Київській області та від ГУ ДПС у Київській області до правонаступника - Головного управління ДПС у Київській області(код ЄДРПОУ 44096797), суд вбачає наявність підстав для заміни відповідача по справі - Головного управління ДФС у Київській області на Головне управління Державної податкової служби у Київській області (як відокремлений підрозділ ДПС) (код ЄДРПОУ 44096797) в порядку процесуального правонаступництва.
Також, слід замінити в порядку правонаступництва ДФС України на ДПС України.
Відповідно до положень частини шостої статті 48 КАС України, після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Враховуючи процитовану норму та прийняття рішення про залучення третього та четвертого відповідачів, розгляд справи слід розпочати спочатку.
Керуючись ст.ст. 48, 162, 248, 256 КАС України, -
залучити в якості третього відповідача комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Залучити в якості четвертого відповідача комісію з питань розгляду скарг.
Зобов'язати третього та четвертого відповідачів подати до суду відзив на позовну заяву у порядку передбаченому ст.162 КАС України, а саме у 15 - денний термін з дня отримання ухвали про заміну неналежного відповідача, з поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів у тому числі документів, що підтверджують надіслання копії відзиву та доданих до нього документів позивачу, а також, у разі надходження відповіді на відзив, подати свої заперечення на дану відповідь у 2- денний термін з дня отримання відповіді на відзив.
Замінити Головне управління ДФС у м. Київській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Київській області, як відокремленого підрозділу .
Замінити ДФС України на його правонаступника - Державну податкову службу України.
Розпочати розгляд справи спочатку.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Воробйова Інна Анатоліївна