Справа 682/983/25
Провадження № 3/682/378/2025
22 квітня 2025 року
Хмельницької області Мотонок Т.Я.,
за участі секретаря судових засідань Мелашенко О.В.,
прокурора Левосюк Ю.О.,
особи, яка притягується
до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Хмельницькій області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , одруженого, на утриманні неповнолітніх дітей не має, працюючого економістом КП «Славутський центр ПМСД», протягом року до адміністративної відповідальності не притягувався,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 будучи звільненим з посади директора КП «Славутскьий міський центр земельно-кадастрових робіт», являючись відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб?єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 3акону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин тільки 02.02.2024 року подав декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану із виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов?язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Розгляд справи було призначено на 22.04.2025 о 15 год. 00 хв.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав в повному обсязі.
Прокурор Левосюк Ю.О. в судовому засіданні зазначила, що зібрані по справі матеріали свідчать про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, суд приходить до висновку по винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 68 Конституції України: кожен зобов?язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Статтею 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов?язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони, та обмеження, вчинене особою, зазначеною у ч. 1 ст. 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну та/або цивільно-правову відповідальність. Згідно ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Так, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» -«г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб?єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Відповідно до пп.1 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб?єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» фізичні особи, фізичні особи - підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов?язку подати документи.
Законом України від 20.09.2023 «Про внесення змін до деяких законів
України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», а саме абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону викладено у такій редакції: у ст. 45 Закону: у частині першій слова «підпунктах «а», «в» і «г» замінити словами «підпунктах «а», «в»- «г».
У розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону: пункт 2- викладено в такій редакції: установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Суб?єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Обов?язок подавати щорічну декларацію виникає в суб?єкта декларування: - щороку протягом строку здійснення діяльності, яка передбачає обов?язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (продовжується діяльність); - наступного року після припинення діяльності, яка передбачає обов?язок подання декларації, або перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності (щорічна декларація (після звільнення)). Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру, крім декларації кандидата на посаду (абз. 1-3 пп. 2 п. 2 розділу ІІ Порядку № 449/21).
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. З Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п. 1, пп. «а», «в» - «г» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов?язані перевіряти факт подання суб?єктами декларування, які в них працюють (працювали), декларацій та повідомляти Національне агентство про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій у визначеному ним порядку.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 розпорядженням Славутського міського голови № 133-р/к від 17.05.2022 звільнений 27.05.2022 з посади директора КП «Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт».
Згідно пункту 1.4 статуту, КП «Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт» є юридичною особою, яка діє на засадах господарського розрахунку та самофінансування, має самостійний баланс, розрахункові (поточні) та інші рахунки в установах банків, круглу печатку зі своїм найменуванням, кутовий штамп та інші реквізити, встановлені для підприємств.
У відповідності до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», посадові особи юридичної особи публічного права є суб?єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов?язаний був подати декларацію особи, яка припиняє діяльність пов?язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями до 31.01.2024 року, однак останній в порушення вимог Закону подав вказану декларацію лише 02.02.2024 року.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується:
розпорядженням виконавчого комітету Славутської міської ради № 276-К від 29.12.«Про призначення ОСОБА_1 на посаду директора КП Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт»;
контрактом № 34 з керівником підприємства, що перебуває в комунальній власності міста Славута, від 29.12.2009 із ОСОБА_1 , директором Комунального підприємства «Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт»;
розпорядженнями виконавчого комітету Славутської міської ради від 13.12.2010 № 265-К, № 267-К від 07.11.2011, № 198-р/к від 09.12.2013, № 161-р/к від 04.11.2015, № 102-р/к від 08.04.2016 про продовження дії контракту № 34 від 29.12.2009 з директором КП «Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт» ОСОБА_1 ;
контрактом № 53 з керівником підприємства, що перебуває в комунальній власності міста Славута, від 18.04.2016 із ОСОБА_1 , директором Комунального підприємства «Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт»;
розпорядженням Виконавчого комітету Славутської міської ради від 19.03.2025 про продовження строку дії контракту № 53 з начальником комунального підприємства «Славутський міський центр земельно-кадастрових робіт» ОСОБА_1 ;
скріншотами із сайту НАЗК та декларацією ОСОБА_1 , яка подана 02.02.2025;
послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 ;
Щодо строків притягнення до адміністративної відповідальності суддя звертає увагу на таке.
Згідно ч. 4 ст. 38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Днем вчинення даного правопорушення є 02.02.2024 - тобто дата подачі декларації.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, на переконання суду, надані докази на підтвердження винуватості ОСОБА_1 є належними, допустимими і достовірними, оскільки отримані з передбачених законом джерел, у передбачений законом спосіб, зафіксовані у належній процесуальній формі, узгоджуються між собою.
Досліджені та перевірені судом обставини поза розумним сумнівом свідчать про винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Жодних належних та допустимих доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у вчиненні вказаного адміністративного правопорушення, суду не надано.
Таким чином, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, доведена у повному обсязі.
Відповідно до положень ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно зі ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який до адміністративної відповідальності не притягувався, ступінь його вини, майновий стан, визнання своєї провини, суд вважає доцільним застосувати адміністративне стягнення відносно нього у виді штрафу, передбаченому санкцією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Окрім того, згідно ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, 250, 268, 283- 285, 307, 308 КУпАП, суддя
Визнати винним ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Застосувати відносно ОСОБА_1 адміністративне стягнення в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у вигляді адміністративного штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн. (Отримувач коштів: ГУК у Хмел.обл/Славутська мтг/21081100, Код отримувача (код за ЄДРПОУ): - 37971775, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача: UA 658999980313000106000022745, Код класифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 605,60 грн. на (р/р UA908999980313111256000026001, ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, (код за ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету 22030106).
В разі несплати штрафу у строк, встановлений статтею 307 КУпАП, штраф підлягає стягненню із правопорушника у примусовому порядку у подвійному розмірі, відповідно до ст. 308 КУпАП.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга може бути подана до Хмельницького апеляційного суду через Славутський міськрайонний суд.
Повний текст постанови складено: 25.04.2025.
Суддя Мотонок Т. Я.