Справа № 461/4324/25
Провадження № 1-в/461/83/25
13.06.2025 м. Львів
Галицький районний суд м. Львова в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні подання начальника Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , -
02.06.2025 начальник Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 звернувся до суду із поданням, в якому просить встановити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адміністративний нагляд терміном на 1 рік у відповідності до п. «В» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі».
В обґрунтування внесеного подання покликається на те, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі, прибув до обраного місця проживання та працівниками органів внутрішніх справ був взятий на профілактичний облік, як особа яка формально підпадає під адміністративний нагляд у відповідності до Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі». Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 12.03.2023 у справі №462/2049/24 ОСОБА_4 було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 рік із застосуванням наступних обмежень: заборонено без дозволу ОВС виїжджати за межі м. Львова;заборонено перебувати в місцях, де продають спиртні напої на розлив; зобов'язано реєструватися у відділі поліції за місцем проживання один раз на місяць.
Про правила перебування на обліку, а також про дію Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» і про недопустимість антигромадської поведінки, вчинення адміністративних правопорушень і злочинів ОСОБА_4 був належним чином ознайомлений.
Однак, за період перебування під адміністративним наглядом ОСОБА_4 на шлях виправлення не став, допускав адміністративні правопорушення, зокрема, з 11.07.2024 відносно ОСОБА_4 складено 4 протоколи про адміністративне правопорушення за ст.187 КУпАП (порушення правил адміністративного нагляду), а 21.08.2024 винесено постанову про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.175 КУпАП (куріння тютюнових виробів у заборонених місцях). Крім цього, зазначає, що ОСОБА_4 веде антигромадський спосіб життя, не бажає працевлаштовуватись на роботу, що в подальшому може призвести до порушень ним чинного законодавства про вчинення кримінальних правопорушень.
На розгляд подання представник Львівського районного управління поліції №1 ГУ НП у Львівській області та ОСОБА_4 не з'явились, належним чином повідомлялись про час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали подання, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до п.«В» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється особам, засудженим до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбування покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів внутрішніх справ, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення. Метою встановлення адміністративного нагляду є запобігання вчиненню злочинів окремими особами, звільненими з місць позбавлення волі, і здійснення виховного впливу на них (ст.2 цього ж Закону).
Згідно ст. 6 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості. Для осіб, зазначених у пунктах "ґ", "д" статті 3 цього Закону, адміністративний нагляд встановлюється на строк до погашення судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
Термін адміністративного нагляду починається з дня оголошення особі постанови судді про встановлення адміністративного нагляду.
Статтею 8 Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі" передбачено, що адміністративний нагляд припиняється постановою судді за поданням начальника органу внутрішніх справ: а) у разі погашення або зняття судимості з особи, яка перебуває під наглядом; б) достроково, якщо піднаглядний перестав бути небезпечним для суспільства і позитивно характеризується за місцем роботи і проживання.
Піднаглядний може сам подати клопотання про зняття нагляду з підстав, зазначених у пункті "а" частини першої цієї статті.
В інших випадках адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні нагляду; у разі засудження піднаглядного до позбавлення волі і направлення його до місця відбування покарання; у разі смерті піднаглядного.
Згідно інформації, яка зазначена в поданні, відносно ОСОБА_4 ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 12.03.2023 було встановлено адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік. Таким чином, термін адміністративного нагляду щодо ОСОБА_4 почався 12.03.2024, а закінчився 12.03.2025. При цьому, відповідний орган з поданням про продовження адміністративного нагляду у передбачений законом строк до суду не звертався, а звернувся з поданням про встановлення адміністративного нагляду 02.06.2025.
Відповідно ст. 8 ч. 2 п.а. Закону України "Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі", адміністративний нагляд автоматично припиняється після закінчення терміну, на який його встановлено, якщо органом внутрішніх справ не подано клопотання про продовження нагляду або суддя відмовив у продовженні терміну адміністративного нагляду.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що строк адміністративного нагляду стосовно ОСОБА_4 закінчився, тому суд не вбачає законних підстав для повторного встановлення йому адміністративного нагляду.
На підставі п. «В» ст.3, ст.ст. 5, 6, 8Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі»,-
в задоволенні подання начальника Львівського районного управління поліції №1 ГУНП у Львівській області ОСОБА_3 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення. Якщо ухвалу суду або слідчого судді було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк апеляційного оскарження для такої особи обчислюється з дня отримання нею копії судового рішення.
Повний текст ухвали складено 13.06.2025
Суддя ОСОБА_1