Постанова від 12.06.2025 по справі 333/4656/25

Справа №333/4656/25

Провадження № 3/333/1904/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 червня 2025 року м.Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду м.Запоріжжя Тучков С.С., за участю секретаря судового засідання Шелесько Ю.О., прокурора Ляленко О.Л., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , уродженця смт.Степногірськ Василівського району Запорізької області, громадянина України, одруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи особою, яка 19.11.2021 року припинила виконання обов'язків поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та відповідно до підпункту «з» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону № 1700-VII, примітки до ст. 172-6 КУпАП є суб'єктом відповідальності за порушення вимог п. 2-7 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України № 1700-VII «Про запобігання корупції», 24.04.2025 року о 18-31 годині, несвоєчасно подав без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні протокол підтримала, просила визнати ОСОБА_1 винним в інкримінованому правопорушенні та визначити мінімальне покарання в межах санкції ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, - ОСОБА_1 в судовому засіданні, після роз'яснення йому головуючим прав, передбачених ст.ст.55, 56, 59, 63 Конституції України, ст.268 КУпАП, свою вину визнав і повідомив, що з вересня 2019 року до 19.11.2021 року він займав посаду поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 2 Управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП. Під час проходження служби йому доводили вимоги Закону України «Про запобігання корупції». Він був звільнений зі служби в полії за власним бажанням. Далі, через повномасштабне вторгнення рф на територію України, декларування було призупинено та про внесені зміни до Закону України «Про запобігання корупції», а саме про те, що до 31.01.2024 року необхідно було подати щорічну декларацію особи за 2021 рік, йому відомо не було, у зв'язку з тим, що на теперішній час він цивільна особа та не виконує функції держави, не цікавився питанням відновлення декларування. Як тільки йому стало відомо про відновлене декларування, 22.04.2025 року, перебуваючи за адресою: АДРЕСА_2 , він подав щорічну декларацію за 2021 рік.

Відповідно до п.1 примітки до ст. 172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.ч.1, 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно з п.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу зазначену у пунктах «а», «в» - «г» п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першої цієї статті порядку декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно з п.п.«3» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є поліцейські.

Відповідно до п.п.1, 2 п.1 Закону України «Про захист інтересів суб'єктів податкової звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни», у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи, крім тих, які наділені бюджетними повноваженнями згідно із законодавством, подають облікові, фінансові, бухгалтерські, розрахункові, аудиторські звіти та будь-які інші документи, подання яких вимагається відповідно до норм чинного законодавства в документальній та/або в електронній формі, протягом трьох місяців після припинення чи скасування воєнного стану або стану війни за весь період неподання звітності чи обов'язку подати документи. У період дії воєнного стану або стану війни, а також протягом трьох місяців після його завершення до фізичних осіб, фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб не застосовується адміністративна та / або кримінальна відповідальність за неподання чи несвоєчасне подання звітності та / або документів, визначених п.п.1 п.1 вказаного закону.

Проте, 12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», згідно з яким особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024 року.

24.09.2019 року на підставі наказу Департаменту патрульної поліції Національної поліції України № 748 о/с, ОСОБА_1 прийнято на службу в поліцію та призначено на посаду поліцейським взводу № 1 роти № 2 батальйону №2 Управління патрульної поліції в Запорізькій області. 24.09.2019 року ОСОБА_1 прийняв присягу на вірність українському народові, дотримуватись Конституції та законності України, втілювати їх у життя, поважати та охороняти права і свободи людини, честь держави, з гідністю нести високе звання поліцейського та сумлінно виконувати свої службові обов'язки.

Протягом проходження служби в поліції до ОСОБА_1 доводились вимоги Закону України «Про запобігання корупції» та під особистий підпис ознайомлювався із рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при прийняті на службу/роботу від 20.09.2019 року, в яких окремим пунктом роз'яснені вимоги ст.ст.45, 46, 52 вказаного закону та вид відповідальності, яка настає в результаті їх порушення; з пам'яткою поліцейських, державних службовців та працівників Національної поліції України з обмеженнями, пов'язаними зі службою в поліції, та вимогами антикорупційного законодавства України, а саме з вимогами Законів України «Про Національну поліцію», «Про запобігання корупції», Кримінального кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення від 20.09.2019 року.

11.11.2021 року наказом Департаменту патрульної служби Національної поліції України №1507 о/с сержанта поліції ОСОБА_1 , поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 2 управління патрульної поліції в Запорізькій області відповідно до п.7 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію», звільнено зі служби в поліції з 19.11.2021 року. Стаж служби в поліції у календарному обчисленні становить 02 роки 01 місяць 25 днів. Перед звільненням зі служби в поліції до ОСОБА_1 доводились вимоги Закону України «Про запобігання корупції» та останній під особистий підпис ознайомлювався із рекомендаціями для поліцейських, державних службовців та працівників поліції, які є суб'єктами декларування про дотримання окремих обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції» при звільненні зі служби / роботи від 05.11.2021 року.

Вищевказане підтверджується копіями матеріалів з особової справи ОСОБА_1 .

Відповідно до вимог п. 27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» установлено, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до ст. 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31.01.2024 року.

Враховуючи вищевказане, з моменту набрання чинності Закону України № 3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», тобто з 12.10.2023 року, у ОСОБА_1 виник обов'язок до 31.01.2024 року подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Згідно з відомостями Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, встановлено, що щорічна декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік, подана 24.04.2025 року 18-31 годині, тобто несвоєчасно, та останній присвоєно унікальний ідентифікатор: 0c0841a4-1536-419f-ac74-aeb32e8a8395. Вказане підтверджується послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» наданих НАЗК, які вчиняв ОСОБА_1 у період часу з 29.11.2021 року по 20.05.2025 року включно.

Виходячи з вищевикладеного, ОСОБА_1 будучи особою, який станом на 19.11.2021 року припинила виконання обов'язків поліцейського взводу № 1 роти № 2 батальйону № 2 управління патрульної поліції в Запорізькій області ДПП, тобто діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, обов'язок подання декларації у якого настав до 12.10.2023 року, тобто до дати вступу Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», в порушення вимог п.27 розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України №1700-VII «Про запобігання корупції», 24.04.2025 року тобто несвоєчасно, без поважних причин подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021 рік.

Для кваліфікації діяння за частиною першою статті 172-6 КУпАП необхідним є встановлення несвоєчасності подання декларації, тобто подання поза строком, визначеним законом, та поважності причин такого несвоєчасного подання.

У той же час, переліку поважних причин у розумінні ч.1 ст. 172-6 КУпАП законом не встановлено. Отже, поважність несвоєчасного подання декларацій у кожному окремому випадку має визначатись залежно від конкретних обставин кожної справи.

Заслухавши думку прокурора, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вивчивши матеріали справи, суд доходить висновку про те, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, - несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

При накладенні адміністративного стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан. Обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 суд враховує щире розкаяння винного. Обставин, що обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , суд не вбачає.

Враховуючи визначене, суд вбачає за доцільне накласти стягнення у виді штрафу, обмежившись мінімальним розміром визначеним у санкції статті.

Адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, не може бути визнано малозначним, оскільки є корупційним правопорушенням, тяжкість якого обумовлена ступенем недовіри суспільства до осіб, уповноважених на виконання функцій місцевого самоврядування. Даних про те, що вчинене ОСОБА_1 правопорушення, пов'язане з корупцією, є малозначним, матеріали справи не містять.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.

Керуючись ч.1 ст.172-6 КУпАП, ст.ст.33, 40-1, 247, 283, 284 КУпАП, п.5 ст.4 Закону України «Про судовий збір»,суд -

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, у виді штрафу в дохід держави у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень 00 копійок (Отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м.Запорiжжя/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997; Банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); Номер рахунку (IBAN): UA558999980313060106000008479; Код класифікації доходів бюджету: 21081100, Адміністративні штрафи та інші санкції).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), рахунок (IBAN): № UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, судовий збір (Державна судова адміністрація України).

Роз'яснити особі, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, що у разі несплати штрафу в установлений ст. 307 КУпАП строк, постанова буде надіслана для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем його проживання. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення відповідно до вимог ст. 308 КУпАП з порушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП; витрати на облік зазначених правопорушень.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Комунарський районний суд м.Запоріжжя протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Комунарського районного суду

м.Запоріжжя С.С. Тучков