про розгляд вимог кредитора
04 червня 2025 року Справа № 915/28/24
м. Миколаїв
Господарський суд Миколаївської області у складі судді Адаховської В.С.,
при секретарі судового засідання Шараєвої М.В.,
розглянувши в судовому засіданні
заяву: Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1, ідентифікаційний код 13844159)
з грошовими вимогами до банкрута у справі
про банкрутство: Комунального підприємства "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради (55210, Миколаївська область, м. Первомайськ, вул. Київська, 129-А, ідентифікаційний код 42700456)
ліквідатор: арбітражний керуючий Лозова Олена Миколаївна (55213, Миколаївська обл., м. Первомайськ, вул. Івана Гонти, 5/3, свідоцтво про право на здійснення арбітражного керуючого №1926 від 19.12.2019, e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 )
Представники учасників справи в судове засідання не з'явилися
У провадженні Господарського суду Миколаївської області перебуває справа про банкрутство Комунального підприємства "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради (ідентифікаційний код 42700456) (далі - КП "Первомайськводоканал" ПМР).
Ухвалою суду від 15.02.2024 відкрито провадження у справі №915/28/24 про банкрутство КП "Первомайськводоканал" ПМР; визнані вимоги Первинної профспілкової організації Комунального підприємства "Первомайськводоканал" у розмірі 521417,81 грн; введено процедуру розпорядження майном; введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Лозову Олену Миколаївну (РНОКПП НОМЕР_1 , свідоцтво про право на здійснення арбітражного керуючого №1926 від 19.12.2019). З урахуванням режиму воєнного стану на всій території України призначено попереднє судове засідання поза строком, визначеним Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ).
Постановою Господарського суду Миколаївської області від 31.03.2025 визнано банкрутом КП "Первомайськводоканал" ПМР, відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Лозову Олену Миколаївну.
На офіційному вебпорталі судової влади України 01.04.2025 за №75656 оприлюднено повідомлення про визнання КП "Первомайськводоканал" ПМР банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
До Господарського суду Миколаївської області від Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області надійшла заява, сформована в системі "Електронний суд" б/н від 25.04.2025 (вх. №6276/25 від 28.04.2025), у якій заявник просить суд визнати його грошові вимоги до банкрута в сумі 280209,25 грн, з яких: 275364,45 грн - основний борг (друга черга), 4844,80 грн - витрати по сплаті судового збору (перша черга).
Ухвалою суду від 29.05.2025 прийнято до розгляду заяву ГУ ПФУ в Миколаївській області про визнання вимог до КП "Первомайськводоканал" ПМР, розгляд якої призначено в судовому засіданні на 04.06.2025 об 11:00, зобов'язано ліквідатора банкрута розглянути заяву ГУ ПФУ в Миколаївській області про визнання кредиторських вимог у сумі 280209,25 грн та надати кредитору і суду нормативно-документальне обґрунтування щодо визнання або відхилення кредиторських вимог. Докази повідомлення кредитора про результати розгляду грошових вимог надати суду.
Від ліквідатора банкрута Лозової О.М. до суду надійшли, сформовані в системі "Електронний суд":
- клопотання № б/н від 03.06.2025 (вх. №8399/25 від 03.06.2025), в якому арбітражний керуючий просить долучити до матеріалів справи докази повідомлення кредитора про результати розгляду заяви з грошовими вимогами до банкрута та докази направлення вказаного повідомлення кредитору.
- заява № б/н від 03.06.2025 (вх. №8403/25 від 03.06.2025), в якій ліквідатор просить провести судове засідання, призначене на 04.06.2025 об 11:00, за її відсутності та за наявними в матеріалах справи документами.
У судове засідання 04.06.2025 представники учасників справи не з'явилися, про час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Водночас, явка вказаних осіб обов'язковою судом не визнавалась, а тому, враховуючи положення ст. 42 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд визнав за можливе провести судове засідання за їх відсутності.
На підставі ст. 233 ГПК України, судом підписано вступну та резолютивну частини ухвали без її проголошення.
Дослідивши матеріали справи та надані суду докази, оцінивши їх відповідно до вимог ст. 86 ГПК України, проаналізувавши фактичні обставини справи згідно з вимогами чинного законодавства, суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства Закону України "Про міжнародне приватне право", а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
З 21.10.2019 набрав чинності Кодекс України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ), яким встановлені умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи та відновлення платоспроможності фізичної особи.
Частиною 1 ст. 2 КУзПБ передбачено, що провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України. Застосування положень Господарського процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Поточним кредитором у силу визначення, наведеного у ст. 1 КУзПБ, є кредитор за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно з ч. 4 ст. 60 КУзПБ у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу.
КП "Первомайськводоканал" ПМР перебуває на обліку у ГУ ПФУ в Миколаївській області та є страхувальником, що зобов'язаний надавати та оплачувати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид матеріального забезпечення страхових виплат та соціальних послуг.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , помер внаслідок нещасного випадку на виробництві, що стався на підприємстві КП "Первомайськводоканал" ПМР.
Постановою ГУ ПФУ в Миколаївській області №14001-28831679/14001-28831679-2023-3 від 18.08.2023 щомісячну страхову виплату призначено ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_3 , безстроково. З 01.03.2025 року розмір щомісячної страхової виплати становить 3178,26 грн.
Отже, загальний розмір витрат на відшкодування шкоди потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (особи, яка має право на страхові виплати в разі втрати годувальника) становить 275364,45 грн (3178,26 грн х 7,22 х 12 міс.), з яких: - 3178,26 грн - розмір щомісячної страхової виплати; - 7,22 - середня очікувана тривалість життя, згідно даних Держстату.
Відповідно до статті 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючим громадянам щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, у разі нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, охорони їхнього життя та здоров'я, врегульовані нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105- XIV, починаючи з 01.01.2023, суб'єктом соціального страхування, а саме страховиком є Пенсійний фонд України.
Відповідно до п. 14 ч. 1 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105-XIV суб'єкти соціального страхування - застрахована особа, члени її сім'ї або інша особа у випадках, передбачених цим Законом, страхувальник та страховик.
Згідно з ч. 2 ст. 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23.09.1999 №1105- XIV терміни "застрахована особа" та "страхувальники" вживаються в цьому Законі у значеннях, наведених у Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Відповідно до п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до п 1 ч. 2 ст. 8 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" №2620-IX від 21.09.2022 роботодавець зобов'язаний здійснювати застрахованим особам у разі настання страхового випадку відповідний вид страхових виплат та надання соціальних послуг згідно з цим Законом.
Уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України (абз. 1 п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону №2620-IX від 21.09.2022).
Відповідно до частини другої статті 1205 Цивільного кодексу України у разі ліквідації юридичної особи платежі, належні потерпілому або особам, визначеним статтею 1200 цього Кодексу, мають бути капіталізовані для виплати їх потерпілому або цим особам у порядку, встановленому законом або іншим нормативно-правовим актом.
Пунктом 6 частини 1 статті 72 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що джерелами формування коштів Пенсійного фонду є капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 №95 "Деякі питання капіталізації платежів у випадках ліквідації страхувальників" установлено, що капіталізація платежів у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованих осіб, здійснюється до Пенсійного фонду України в порядку встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №986.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.12.2019 №986 затверджений Порядок капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників, відповідно до пунктів 2 та 3 якого термін "капіталізація платежів" означає визначення суми грошових зобов'язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам, які належить сплатити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Терміни "застрахована особа" та "страхувальники" вживаються у значенні, наведеному в Законі України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".
Капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу таким чином: 1) щомісячні страхові виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності; 2) витрати на догляд за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами.
Ліквідатором визнані вимоги кредитора у повному обсязі, а саме: у сумі 275364,45 грн (друга черга) та 4844,80 грн судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника (перша черга).
Отже, оскільки грошові вимоги кредитора документально підтверджуються належними доказами, суд вважає правомірним визнати їх та включити до реєстру вимог кредиторів відповідно до установленої законодавством черговості.
При цьому, судом зазначається, що включенню до реєстру вимог кредиторів також підлягають 4844,80 грн судового збору, сплачені ГУ ПФУ в Миколаївській області при поданні заяви з грошовими вимогами до боржника, з урахуванням положень частини 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір", відповідно до якої, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (6056,00 грн х 0,8).
Керуючись ст. 2, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 232-234 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (ідентифікаційний код 13844159) до Комунального підприємства "Первомайськводоканал" Первомайської міської ради (ідентифікаційний код 42700456) у сумі 275364,45 грн (друга черга), а також 4844,80 грн судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника (перша черга).
2. Копію ухвали надіслати кредитору, ліквідатору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги.
Повний текст ухвали суду складено та підписано 09.06.2025.
Суддя В.С. Адаховська