61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
12.06.2025 Справа №905/1544/24
Суддя Господарського суду Донецької області Хабарова М.В., розглянувши матеріали справи
За позовомРегіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях
доТовариства з обмеженою відповідальністю «Слов?янська сіль»
простягнення 4186,02 грн
Без повідомлення (виклику) учасників справи
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов?янська сіль» про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 4148,70 грн та пені у розмірі 37,32 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем зобов'язань за Договором оренди №1211/2014 від 10.06.2004 в частині повної та своєчасної сплати орендних платежів за період з січня 2023 року по 29.04.2024.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 17.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1544/24, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників сторін.
30.12.2024 від відповідача через систему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, оскільки у зв'язку настанням надзвичайних та невідворотних обставин виробнича діяльність відповідача повністю зупинена. Технічний стан підприємства унеможливлює здійснення будь-якої підприємницької діяльності та використання об'єктів за цільовим призначенням. Переважна більшість технічного обладнання знищена внаслідок ворожих обстрілів, електроенергія до підприємства не надходить та не споживається. Доступ до об'єкту оренди відсутній та орендоване майно не контролюється підприємством, оскільки структурні об'єкти знаходяться під контролем третіх осіб. Крім того, відповідно до положень Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разу до 31 грудня 2022, відповідач є звільненим від орендної плати.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач можливістю подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 Господарського процесуального кодексу України не скористався.
За приписами ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Оскільки клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, у відповідності до ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, Господарський суд Донецької області
10.06.2004 Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Донецькій області (орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Слов'янська солевидобувна компанія», яке змінило своє найменування на Товариство з обмеженою відповідальністю «Слов?янська сіль», (орендар, відповідач) було укладено договір оренди №1211/2004 (договір оренди), відповідно до п.1.1. якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування індивідуально визначене державне майно, що знаходиться у приміщенні трансформаторної підстанції розташованої за адресою: м. Слов'янськ, вул. Сільзаводська, 11, яка входить до складу ЦМК «Слов'янський солевиварювальний завод №1, наведене нижче:
трансформатор інв №153 вартість якого визначена згідно з експертною оцінкою станом на 31.03.2004 - 4020,00 грн;
трансформатор інв №154 вартість якого визначена згідно з експертною оцінкою станом на 31.03.2004 - 4020,00 грн;
Загальна вартість майна становить 8040,00 грн.
Майно передається в оренду з метою використання по призначенню виробництва солі.
Відповідно до акту приймання-передачі від 10.06.2004 орендодавець передав, а орендар прийняв державне індивідуально визначене державне майно - трансформатор інв №153, трансформатор інв.№154, які знаходяться у приміщенні трансформаторної підтстанції розташованої за адресою м. Слов'янськ, вул. Сільзаводська,11, яка входить до складу ЦМК «Слов'янський солевиварювальний завод №1».
Між сторонами було укладено ряд договорів, якими сторони вносили зміни до Договору оренди та зокрема продовжували строк його дії.
26.08.2021 сторони уклали Договір №10 про внесення змін до Договору оренди від 10.06.2004 №1211/2004 та виклали його в новій редакції.
Відповідно до п. 1.1 Розділу ІІ «Незмінювані умови договору» орендодавець і балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 Умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 Умов.
Об'єктом оренди є індивідуально визначене державне майно - трансформатори у кількості 2-х одиниць (інв.№153 та 154), що знаходиться у приміщенні трансформаторної підстанції, яка входить до складу ЦМК «Слов'янський солевиварювальний завод №1» за адресою Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Сільзаводська, 11 (п.4.1 Договору розділу І "Змінювані умови договору").
Згідно з п. 2.1 розділу І «Незмінювані умови договору» орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі підписаний між сторонами 10.06.2004. Акт приймання-передачі майна в оренду та акт повернення майна з оренди складаються за формою, що розробляється Фондом державного майна і оприлюднюється на його офіційному веб-сайті.
Відповідно п. 3.1 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» та п. 9 Розділу І «Змінювані умови Договору» встановлено, що орендна плата становить 386,24 грн без ПДВ. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.
Якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року (п. 3.2 Незмінюваних умов договору).
Пунктом 3.3 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» сторони погодили, що орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 умов (до державного бюджету - 100 відсотків, балансоутримувачу - 0 відсотків) до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону.
Відповідно до пунктів 3.7-3.8 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, стягується орендодавцем (в частині, належній державному бюджету) та/або балансоутримувачем (в частині, належній балансоутримувачу). На суму заборгованості орендаря із сплати орендної плати нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення перерахування орендної плати.
Сторони погодили, що припинення договору оренди не звільняє орендаря від обов'язку сплатити заборгованість за орендною платою, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи пеню та неустойку (за наявності) (п. 3.10 Незмінюваних умови Договору).
Відповідно до п.4.1. Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» у разі припинення договору орендар зобов'язаний: звільнити протягом трьох робочих днів орендоване майно від належних орендарю речей і повернути його відповідно до акта повернення з оренди орендованого майна в тому стані, в якому майно перебувало на момент передачі його в оренду, з урахуванням нормального фізичного зносу; сплатити орендну плату, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди, пеню (за наявності), сплатити балансоутримувачу платежі за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю, нараховану до дати, що передує даті повернення майна з оренди; відшкодувати балансоутримувачу збитки в разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) орендованого майна з вини орендаря (і в межах сум, що перевищують суму страхового відшкодування, якщо воно поширюється на випадки погіршення стану або втрати орендованого майна) або в разі демонтажу чи іншого вилучення невід'ємних поліпшень/капітального ремонту.
Майно вважається повернутим з оренди з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акта повернення з оренди орендованого майна (п. 4.3 розділу ІІ «Незмінювані умови Договору).
Відповідно до п. 12.1 Змінюваних умов Договору цей договір продовжено на 5 років, тобто до 12.03.2026.
Цей Договір набирає чинності в день його підписання сторонами. Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору (п. 12.1 розділу ІІ «Незмінювані умови Договору»).
Умови цього Договору зберігають силу протягом всього строку дії Договору, в тому числі у разі, коли після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря, а в частині зобов'язань орендаря щодо орендної плати - до виконання зобов'язань (п.12.2 розділу ІІ «Незмінювані умови Договору»).
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до акта приймання-передачі від 10.06.2004 орендодавець передав, а орендар прийняв державне індивідуально визначене державне майно - трансформатор інв №153, трансформатор інв.№154, які знаходяться у приміщенні трансформаторної підстанції розташованої за адресою м. Слов'янськ, вул. Сільзаводська,11, яка входить до складу ЦМК «Слов'янський солевиварювальний завод №1 з метою використання приміщень по призначенню для виробництва солі, відповідно до Договору оренди №1211/2004 від 10.06.2004.
Суд зазначає, що Договір, всі договори про внесення змін до договору та акт приймання-передавання підписаний сторонами та скріплений їх печатками, що свідчить про набрання ними чинності.
Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях звернулося до ТОВ «Слов'янська сіль» з вимогою №11-03-02-1883ВС від 30.11.2023 про вжиття заходів щодо погашення заборгованості із сплати орендної плати перед бюджетом в сумі 5840,70 грн та нарахованої пені в сумі 935,12 грн, яка була надіслана орендарю на електронну пошту secretar.rsu@ukr.net та засобами поштового зв'язку.
30.04.2024 від орендаря надійшла заява про дострокове припинення договору оренди (вих.Б/Н від 24.04.2024), в якому орендар просить відповідно до п.5 Постанови КМУ №634 від 27.05.2022 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану», оскільки виробнича діяльність підприємства припинена, об'єкти передані у користування не використовуються та працівники не мають доступу до майна та не контролюють об'єкти оренди з незалежних від Товариства обставин, припинити договір оренди.
02.05.2025 позивач звернувся з листом до Міністерства аграрної політики України та продовольства України, який є органом управління державним майном колишнього Слов'янського солевиварювального заводу №1), в якому зазначили, що відсутність державного підприємства - балансоутримувача унеможливлює повернення державного майна із оренди за актом повернення. Тому звернулися з метою визначення підприємства, якому буде передано на баланс орендоване майно.
Листом (вих.№158-07/995 від 18.07.2024) ДУ «Держгрунтохорона» відповіла, що у зв'язку з наближенням майна до лінії бойового зіткнення доступ до майна обмежений, працівники не мають можливості вільно пересуватись у прифронтових зонах. У підсумку повідомили, що працівники не мають можливості відвідати державне майно у зв'язку із забороною військовим командуванням.
Міністерство аграрної політики та продовольства України надало відповідь на лист позивача (вх.№07/1115ВС від 26.07.2024), відповідно до якого зазначило, що тимчасово відсутні можливості здійснити заходи, спрямовані на визначення наявності та цілісності зазначеного нерухомого майна та передачі його на баланс ДУ «Держгрунтохорона».
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №634 «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» договори оренди державного та комунального майна в період воєнного стану можуть бути достроково припинені за заявою орендаря, поданою ним орендодавцю на адресу електронної пошти, зазначену в договорі оренди. Заява вважається належно поданою, якщо вона підписана уповноваженою особою орендаря, а її PDF-копія надіслана з електронної адреси орендаря, зазначеної в договорі оренди. Якщо сторони договору позбавлені можливості підписати акт повернення майна з оренди, майно вважається повернутим з моменту, зокрема, отримання орендодавцем заяви орендаря про дострокове припинення договору.
Враховуючи, що сторони позбавлені можливості підписати акт повернення майна з оренди, то майно є повернутим з 30.04.2024, тобто з дати отримання заяви орендаря про дострокове припинення договору.
У зв'язку з тим, що відповідач не виконав умови договору оренди в частині своєчасної та в повному обсязі оплати орендних платежів за період з січня 2023 року по 29.04.2024, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення 4186,02 грн, з яких, заборгованість з орендної плати у розмірі 4148,70 грн та пеня у розмірі 37,32 грн.
Досліджуючи суб'єктний склад учасників справи судом встановлено, що відповідно до наказу Фонду державного майна України від 16.05.2019 №467 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України» вирішено утворити Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях як юридичну особу публічного права, що розташоване у місті Харків, реорганізувавши шляхом злиття Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, Регіональне відділення Фонду державного майна України по Луганській області.
Згідно з п.2 вказаного наказу Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях є правонаступником майна, прав та обов'язків Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Донецькій області, Регіонального відділення Фонду державного майна України по Луганській області.
Відповідно до наказу Фонду державного майна України від 13.05.2021 №796 «Про внесення змін до назви Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях» змінено назву Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях на Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях; встановлено, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях є правонаступником Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській, Донецькій та Луганській областях за розподільчим балансом.
Наказом Фонду державного майна України №1241 від 07.07.2023 «Про реорганізацію регіональних відділень Фонду державного майна України» реорганізовано регіональні відділення Фонду державного майна України шляхом приєднання до Фонду державного майна України, згідно з переліком; утворено регіональні відділення як відокремлені структурні підрозділи Фонду державного майна України без статусу юридичної особи; встановлено, що Фонд державного майна України є правонаступником майна, прав та обов'язків регіональних відділень.
При цьому, згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях з 14.07.2023 перебуває у стані припинення.
Таким чином, враховуючи, що Регіональне відділення Фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях, як правонаступник Регіонального відділення Фонду державного майна по Донецькій області, не припинено в якості юридичної особи, він є належним позивачем у справі.
Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.
Однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, за приписами ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, є договір.
Як зазначено в ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Згідно з частиною першою статті 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
За приписами статей 525, 526 цього Кодексу зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства; одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом положень статей 626, 627, 628 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти) визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
За своєю правовою природою укладений між позивачем та відповідачем договір є договором оренди.
Правовідносини оренди (найму) врегульовані положеннями Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, а також Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Відповідно до ст. 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язаний передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Як встановлено судом, між сторонами 10.06.2004 укладено Договір оренди 1211/2004 (в редакції Договору №10 про внесення змін до Договору оренди від 26.08.2021), який підписаний уповноваженими особами та скріплений печатками, який є припиненим відповідно до заяви орендаря з 30.04.2024.
На виконання п. 1.1 Договору орендодавець передав, а орендар прийняв у платне користування майно відповідно до Акту приймання-передавання від 10.06.2004.
За приписами частини першої статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до частини 5 статті 762 Цивільного кодексу України плата за найм (оренду) майна вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Частиною першою статті 286 Господарського кодексу України також визначено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Відповідно до ч. 1, 3, 4 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором. Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності.
Відповідно до п.9.1. Розділу І «Змінювані умови договору» Договору оренди оренда плата, визначена за результатами проведення аукціону становить 386,24 грн без ПДВ.
Сторони погодили, якщо орендна плата визначена за результатами аукціону, орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.
Річний індекс інфляції за 2021 рік становить 110,0 %, за 2022 рік - 126,6 %, за 2023 рік - 105,1 %, за 2024 рік - 112,0 %, таким чином місячна орендна плата у 2022 році складає 424,87 грн, у 2023 році - 537,89 грн, у 2024 році - 565,33 грн.
Згідно з пунктом 3.3 Розділу ІІ «Незмінювані умови Договору» сторони погодили, що орендар сплачує орендну плату до державного бюджету та балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у пункті 16 умов (до державного бюджету - 100 відсотків, балансоутримувачу - 0 відсотків) до 15 числа поточного місяця оренди - для орендарів, які отримали майно в оренду за результатами аукціону.
Пунктом 3.3 Розділу ІІ «Незмінюваних умов договору» сторони погодили, що орендарі, які отримали майно в оренду за результатами аукціону, сплачують орендну плату до 15 числа поточного місяця оренди.
Підпунктом 1 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» передбачено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану; які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь).
Водночас, підпунктом 5 пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 634 від 27.05.2022 (в редакції, що діяла до внесення змін в Постанову № 634 Постановою Кабінету Міністрів України № 512 від 07.05.2024) передбачено, що звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до пункту 1 Постанови № 634 здійснюється без окремого рішення орендодавця.
Підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 (в редакції чинній станом на час прийняття постанови) було передбачено звільнення певних категорій орендарів, державного і комунального майна, від орендної плати у період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування.
Наявність у Постанові № 634 правової конструкції "але у будь-якому разі до 31.12.2022" свідчить, що така дата буде застосована, як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022.
Суд звертає увагу, що до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану затвердженого Наказом Міністерства Юстиції України від 01 квітня 2022 року № 1307/5 (який був чинним в період прийняття Постанови №634) включено Краматорський район (крім міст Костянтинівка, Краматорськ, Слов'янськ, смт Олександрівка).
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України про «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» від 6 березня 2022 року №209 протягом дії воєнного стану припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Надалі, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №469 від 09.05.2023 пп. 1 п. 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 06.03.2022 №209 викладено в такій редакції «припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в межах адміністративно-територіальних одиниць, що належать до територій активних бойових дій (крім територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси) або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації.
Згідно з Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 (який був чинним та діяв в період до 20.03.2025) Слов'янська міська територіальна громада з 24.02.2022 є територією можливих бойових дій.
Таким чином, оскільки орендоване майно знаходиться у місті Слов'янськ, в межах якого не припинявся доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України та яке є територією можливих бойових дій, то до орендаря не застосовується положення стосовно звільнення від орендної плати на період воєнного стану, які передбачені підпунктом 1 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022.
Відповідно до абзацу 2 підпункту 4 пункту 1 постанови №634 на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 року або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 року або раніше орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
07.05.2024 Постановою Кабінету міністрів України №512 були внесені зміни до Постанови № 634.
Згідно з підп.11 п.1Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 (з урахуванням змін після 07.05.2024) орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.
Відповідно до п.4 ч.1 Постанови (із змінами) на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування за договорами оренди державного майна, чинними станом на 24 лютого 2022 р. або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24 лютого 2022 року або раніше орендарям, крім визначених підпунктами 1-3 цього пункту, орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
Оскільки стосовно Слов'янської міської територіальної громади не було внесено ніяких змін в Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, та яка залишається територією можливих бойових дій, то на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування орендна плата нараховується у розмірі 50 відсотків розміру орендної плати, встановленої договором оренди (з урахуванням її індексації).
Позивач не нараховував відповідачу орендну плату в період з 24.02.2022 до 31.12.2022, та за період з 01.01.2023 по 29.04.2024 здійснив нарахування орендної плати у 100% розмірі.
Водночас, відповідач у відзиві на позовну заяву заперечує наявність у нього обов'язку сплачувати нараховану позивачем заборгованість, оскільки, в тому числі, відповідач не мав можливості користуватися орендованим майном через обставини, за які орендар не відповідає.
На підтвердження обставин неможливості використання майна, до матеріалів справи додано наказ Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська сіль» №776 від 24.02.2022 «Про припинення виробничої діяльності» згідно з яким, у зв'язку з початком військової агресії проти України, керуючись Указом Президента від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», а також з метою збереження життів працівників, з 24.02.2022 припинено виробничу діяльність на ТОВ «Слов'янська сіль» до закінчення воєнного стану в Україні; наказано головному інженеру та керівникам цехів та дільниць провести відключення та консервацію всього обладнання на всіх підрозділах підприємства.
05.05.2022 наказом Товариства з обмеженою відповідальністю «Слов'янська сіль» б/н «Про тимчасове призупинення дії трудових договорів з працівниками», призупинено дію трудових договорів з 05.05.2022 з працівниками підприємства за переліком, який наведений в додатку №1 до цього наказу, датою відновлення трудових договорів є дата затверджена Указом Президента України про припинення або скасування воєнного стану (всього згідно переліку 273 особи).
До матеріалів справи також відповідачем додано бухгалтерські довідки ТОВ «Слов'янська сіль» станом на 01.05.2022.
Відповідач стверджує, що у 2022 році внаслідок обстрілів частина орендованих будівель та споруд було пошкоджено, та перебуває у стані, який з міркувань безпеки, потребує виконання невідкладних робіт (прибирання завалів, демонтаж віконних рам, металоконструкцій, бетонних плит.
В матеріалах справи наявний витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань №212 від 25.05.2022, №787 від 11.09.2022 (номер кримінального провадження 12022052420000085).
Сертифікатом №1400-24-2333 Донецька торгово-промислова палата засвідчила форс-мажорні обставини - військову агресію Російської Федерації проти України, бойові дії на території м. Слов'янськ Донецької обл. з 24.02.2022; припинення виробничої діяльності та консервації обладнання на всіх об'єктах; неможливість здійснювати діяльність ТОВ «Слов'янська сіль», які за Договором оренди №1211/2004 від 10.06.2004, укладеним з Регіональним відділенням фонду державного майна України по Донецькій та Луганській областях унеможливили його виконання в зазначений термін. Період дії обставин: з 24.02.2022 - тривають на 18 грудня 2024.
Крім того, відповідач також звертався з листами до ТОВ «Донецькі енергетичні послуги», яке здійснює постачання електроенергії на об'єкт оренди відповідно до Договору, про неможливість виконання договору та про тимчасове припинення договору, оскільки використання електроенергії з 01.05.2022 не контролюється підприємством, об'єкти знаходяться під контролем підрозділів ЗСУ, діяльність підприємства припинена.
Також відповідач звертався до Керівника департаменту з клієнтських операцій АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» Шашацької К.Г., оскільки не отримало відповіді від електропостачальника.
Довідкою Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (вих.№2649/10-03-01/2023 від 05.07.2023) підтверджено факт наявності (проживання) військовослужбовців на підприємстві відповідача.
Відповідно до положень частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.
Вказана норма не містить вичерпного переліку обставин, які унеможливлюють використання орендарем майна, підстав виникнення таких обставин та засобів їх підтвердження, а тому підставою для застосування цієї норми є встановлення факту неможливості використання орендарем майна з незалежних від нього причин на загальних підставах, визначених процесуальним законодавством.
Саме такий правовий висновок Великої Палати Верховного Суду викладено в постанові від 08.05.2018 у справі №910/7495/16.
При оцінці обставин, які унеможливлюють використання майна та за які наймач не відповідає, презюмується незмінність умов господарювання (користування майном) чи стану об'єкта оренди, а орендар повинен подати докази наявності тих обставин, на які він посилається в обґрунтування своїх вимог, а також довести, що ці обставини виникли з незалежних від нього причин, зокрема, внаслідок зміни кон'юнктури на ринку товарів, робіт, послуг, з вини орендодавця, через дію непереборної сили чи у зв'язку з природними властивостями майна, що є об'єктом оренди тощо.
Якщо у погіршенні цього майна або у створенні гірших умов користування ним винні обидві сторони за договором, розмір орендної плати також може бути зменшений, але лише у частині, яка відповідає вині орендодавця у зменшенні можливості користуватися майном.
Якщо орендар з незалежних від нього обставин протягом певного часу був повністю позбавлений можливості користуватися орендованим майном, то на підставі цієї ж норми Закону він вправі порушувати питання і про повне звільнення його від внесення орендної плати. Такими обставинами можуть бути, зокрема, здійснення капітального ремонту (якщо його повинен робити орендодавець), прострочення орендодавцем надання майна орендареві, наявність у майні недоліків, які виключали його використання за призначенням, тощо. У разі коли за відповідний період часу, протягом якого орендоване майно не використовувалось, орендну плату було внесено, орендар вправі вимагати її повернення.
Для застосування частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України та звільнення наймача від плати за користування орендованим майном визначальною умовою такого звільнення є наявність обставин, за які орендар не відповідає. Тобто, наймач повинен довести обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане, і він не відповідає за ці обставини. Подібний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 12.04.2023 у справі №910/14244/20, від 07.06.2022 у справі №922/1010/21, від 07.12.2022 у справі №911/1064/21.
Таким чином, підставою звільнення від зобов'язання сплачувати орендну плату ця норма визначає, зокрема, безпосередню об'єктивну неможливість використовувати передане в оренду майно (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає.
При оцінці таких обставин презюмується незмінність умов господарювання (користування майном) чи стану об'єкта оренди, а орендар повинен подати докази наявності тих обставин, на які він посилається в обґрунтування своїх вимог, а також довести, що ці обставини виникли з незалежних від нього причин, зокрема, внаслідок зміни кон'юнктури на ринку товарів, робіт, послуг, з вини орендодавця, через дію непереборної сили чи у зв'язку з природними властивостями майна, що є об'єктом оренди тощо.
Звільнення від сплати орендної плати є істотним втручанням у правовідносини сторін договору, а тому може застосовуватись за виключних обставин, наприклад, відсутності доступу до найманого приміщення, неможливості орендаря перебування в ньому та зберігання речей тощо.
Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості. Ознаками таких обставин є наступні елементи: вони не залежать від волі учасників цивільних (господарських) відносин; мають надзвичайний характер; є невідворотними; унеможливлюють виконання зобов'язань за таких умов здійснення господарської діяльності. При цьому сторона зобов'язання, яка його не виконує, повинна довести, що в кожному окремому випадку саме ці конкретні обставини мали непереборний характер саме для цієї конкретної особи при виконання нею конкретних договірних зобов'язань.
Верховний Суд у постанові від 12.04.2023 у справі №910/14244/20 дійшов висновку про те, що саме наймач повинен довести обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане, і він не відповідає за ці обставини, при застосуванні ч. 6 ст. 762 Цивільного кодексу України.
Отже, якщо орендар з незалежних від нього обставин протягом певного часу був повністю позбавлений можливості користуватися орендованим майном, то на підставі наведеної правової норми він вправі порушувати питання про повне звільнення його від внесення орендної плати.
Суд враховує, що 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України Указом Президента України № 64/2022, який затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У подальшому відповідними Указами Президента України було неодноразово продовжено строк дії воєнного стану в Україні, який триває станом по теперішній час.
Згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» Слов'янська міська територіальна громада включена до переліку територій можливих бойових дій, починаючи з 24.02.2022.
Вказані обставини є загальновідомими.
Згідно наказів відповідача з 24.02.2022 припинено виробничу діяльність на ТОВ «Слов'янська сіль» до закінчення воєнного стану в Україні; наказано головному інженеру та керівникам цехів та дільниць провести відключення та консервацію всього обладнання на всіх підрозділах підприємства, з 05.05.2022 призупинено дію трудових договорів з працівниками підприємства за переліком, який наведений в додатку №1 до цього наказу, датою відновлення трудових договорів є дата затверджена Указом Президента України про припинення або скасування воєнного стану.
Згідно ч. 1 ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб'єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб'єктів малого підприємництва видається безкоштовно.
У відповідності до ч. 2 ст.14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в України» форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об'єктивно унеможливлюють виконання зобов'язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов'язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Сертифікатом №1400-24-2333 Донецької торгово-промислової палати засвідчено форс-мажорні обставини, які унеможливили використання орендованого майна (трасформатори №153,154), що знаходились у приміщенні трансформаторної підстанції за адресою: м. Слов'янськ, вул. Сільзаводська, буд.11, та своєчасно сплачувати орендну плату ТОВ «Слов'янська сіль» за договором оренди №1211/2004 від 10.06.2004.
Поряд з цим, обставина фактичного не використання орендованого об'єкту відповідачем знайшла своє підтвердження в матеріалах справи, а саме, згідно змісту довідки Миколаївської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області (вих.№2649/10-03-01/2023 від 05.07.2023) підтверджується факт наявності (проживання) військовослужбовців, що в сукупності з іншими доказами, що надані відповідачем, в тому числі засвідчення форс-мажорних обставин, звернення до постачальника електроенергії, та витяг з ЄРДР підтверджують неможливість використання орендованого приміщення з обставин, які не залежать від орендаря.
Згідно з частинами першою, третьою статті 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Обов'язок з доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, яким суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою.
17.10.2019 набув чинності Закон України №132-IX від 20.09.2019 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо стимулювання інвестиційної діяльності в Україні», яким було, зокрема внесено зміни до ГПК України змінено назву статті 79 ГПК з «Достатність доказів» на нову - «Вірогідність доказів» та викладено її у новій редакції, фактично впровадивши в господарський процес стандарт доказування «вірогідності доказів».
Стандарт доказування «вірогідності доказів», на відміну від «достатності доказів» підкреслює необхідність співставлення судом доказів, які надає позивач та відповідач. Тобто, з введенням в дію нового стандарту доказування необхідним є не надати достатньо доказів для підтвердження певної обставини, а надати їх саме ту кількість, яка зможе переважити доводи протилежної сторони судового процесу.
Відповідно до статті 79 Господарського процесуального кодексу України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Одночасно статтею 86 цього Кодексу передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Верховний Суд неодноразово наголошував на необхідності застосування категорій стандартів доказування та зазначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Суд при розгляді даної справи, з урахуванням доказів, які подані сторонами, дійшов висновку, що відповідачем на підставі належних та допустимих доказів доведено, що відповідач у спірний період не мав можливості використовувати об'єкт оренди за договором №1211/2004 від 10.06.2004 з незалежних від нього причин, у зв'язку з настанням форс-мажорних обставин - військовою агресією проти України, бойовими діями на території м. Слов'янськ, припиненням виробничої діяльності та знаходженням третіх осіб, що забезпечують державні та суспільні інтереси держави, на території орендованого майна.
Одночасно, позивачем суду не доведено відсутність у відповідача безперешкодної можливості користуватися об'єктом оренди в спірний період чи факт його реального використання та взагалі не надано відповіді на обставини, викладені відповідачем у відзиві.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку, що доводи відповідача щодо звільнення його від сплати орендної плати в силу приписів частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України є обґрунтованими.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Враховуючи те, що матеріалами справи підтверджується факт неможливості використання відповідачем об'єкта оренди з незалежних від нього обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для застосування до спірних правовідносин приписів частини 6 статті 762 Цивільного кодексу України та звільнення відповідача від сплати орендних платежів за заявлений позивачем спірний період.
Таким чином, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
У зв'язку з відмовою в позові, судовий збір відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладається на позивача.
Керуючись ст.ст. 74, 76, 129, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в порядку та строки, передбачені ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.В. Хабарова