Єдиний унікальний номер 725/2388/25
Номер провадження 3/725/1290/25
11.06.2025 року Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Піхало Н.В., розглянувши адміністративну справу, яка надiйшла вiд Чернівецької митниці Держмитслужби, про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за ч.1 ст.483 Митного кодексу України, -
26 травня 2025 року до суду від Чернівецької митниці Держмитслужби надійшла адміністративна справа відносно громадянина України ОСОБА_1 , за ч.1 cт.483 Митного Кодексу України.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
В судове засідання гр. ОСОБА_1 не з'явився, в його інтересах діяв захисник - адвокат Мізюк В.В., який звернувся до суду з письмовим клопотанням про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, з підстав зазначених ним у письмовому клопотанні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного.
Так, ч.1 ст.9 КУпАП визначено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України.
Відповідно до ч.1 ст.486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.
Крім того, згідно до вимог ст.280 КУпАП при розгляді справи про адміністративні правопорушення повинно бути з'ясовано, чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, відповідно до санкції ч.1 ст. 483 МК України за переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю може бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі від 50 до 100 відсотків вартості товарів - безпосередніх предметів порушення митних правил з конфіскацією товарів.
Тобто, питання визначення вартості товарів є безумовною умовою для справедливого розгляду справи, а також й для оцінки наявності в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483МК України
Питання ринкової вартості безпосередніх предметів порушення митних правил повинно вирішуватися особою, яка має спеціальні знання, за результатами проведення відповідних експертних досліджень (ст. 273 КУпАП).
Однак, як убачається із матеріалів справи, для встановлення вартості предметів порушення митних правил жодного експертного дослідження призначено не було, а ринкова вартість вилучених так званих «предметів археології» не встановлена взагалі.
Також, протоколом №0094/40800/24 за ч. 1 ст. 483 МК України не кокретизовано, які саме дії на думку митного органу вчинив гр. ОСОБА_1 ніби-то намагаючись приховати від митного контролю чи то «предмети археології» чи то «культурні цінності».
Крім того, як вбачається із матеріалів справи, постановою судді Першотравневого районного суду м. Чернівці від 09.04.2025 року дану адміністративну справу направлено на доопрацювання.
Разом з тим, вищевказана постанова суду не виконана.
Враховуючи вищевикладене, дана справа підлягає поверненню для додаткової перевірки, оскільки наведені вище неточності не можуть бути усуненні в процесі судового розгляду справи.
Відповідно до ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу може винести постанову про проведення додаткової перевірки у якій зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки. Ці дії не повинні порушувати права громадянина, шкодити господарській діяльності юридичної особи.
На підставі вище викладеного та керуючись ст.ст. 483, 494, 525 - 529 Митного Кодексу України, ст.ст.8,-11, 278 КУпАП, -
Справу про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.483 Митного кодексу України громадянина України ОСОБА_1 повернути начальнку Чернівецької митниці Держмитслужби для проведення додаткової перевірки.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Піхало Н.В.