Справа№ 718/1209/25
Провадження№ 3/718/293/25
"12" червня 2025 р. м. Кіцмань Чернівецька область
Суддя Кіцманського районного суду Чернівецької області Мінів О.І., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від Відділення поліції № 2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області щодо:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Кіцманським РВ УМВС України від 03.02.1998, РНОКПП: НОМЕР_2 , громадянина України, українця за національністю, пенсіонера, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,-
за вчинення адміністративних правопорушеннь, передбачених ст.124 КУпАП та ч.1 ст.130 КУпАП,-
за участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
потерпілої ОСОБА_2
представника потерпілої Черкеза І.М.
26.04.2025 о 21:13 в с.Мамаївці по вул. Т.Шевченка,170, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керував транспортним засобом марки «Shkoda», державний номерний знак НОМЕР_3 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови та нестійка хода, пройшов тест на стан алкогольного сп'яніння в м.Чернівці по вул. Миколайчука, 31А ЧОНД, висновок лікаря номер 240, водія було відсторонено від керування транспортним засобом шляхом евакуації транспортного засобу. Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9 ПДР, вчинивши правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Окрім того, 26.04.2025 о 21:13 в с.Мамаївці по вул. Т.Шевченка,170, водій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , керуючи транспортним засобом марки «Shkoda», державний номерний знак НОМЕР_3 , рухався в с.Мамаївці по вул. Шевченка, не дотримався безпечного інтервалу та здійснив наїзд на стоячий транспортний засіб «Fiat», державний номерний знак НОМЕР_4 , у наслідок чого автомобілі отримали механічні пошкодження, чим завдано матеріальної шкоди, травмованих немає, чим порушено п.13.1 ПДР, за що передбачена адміністративна відповідальність за ст.124 КУпАП.
Постановою суду від 12.06.2025 дані справи за адміністративними протоколами об'єднані судом в одне провадження із присвоєнням єдиного унікального номеру №718/1209/25.
ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ст.124 та ст.130 КУпАП визнав, щиро кається у вчиненому. Пояснив, що напередодні вживав алкоголь та 26.04.2025 сів за кермо автомобіля. Не врахувавши дорожньої обстановки та з необережності допустив зіткнення з припаркованим на узбіччі транспорним засобом «Fiat», шкодує за вчинене та просить суд сурово не карати.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд приходить до наступного.
Так, згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).
Статтею 130 ч.1 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортними засобами особами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно п. 2.9 а Правил дорожнього руху, водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п. 13.1 Правил дорожнього руху, водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.
Дані норми Правил дорожнього руху передбачають, що водій транспортного засобу зобов'язаний вибирати безпечну дистанцію та швидкість руху, виходячи з конкретної дорожньо-транспортної та метеорологічної ситуації.
Відповідно до п. 26 постанови Пленуму Верховного Суду «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» № 14 від 23.12.2005 року, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУПАП, може бути будь-яка особа, яка бере безпосередню участь у процесі руху на дорозі як пішохід, водій, пасажир, погонич тварин. При цьому пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг,вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна має бути наслідком порушення Правил дорожнього руху.
Так, в Україні діють правила дорожнього руху, затверджені постановою КМУ від 10.10.2001 року № 1306 (далі ПДР), які відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.
Відповідно до ст. 252, 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об'єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з'ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Так, вина ОСОБА_1 у вчинених адміністративних правопорушеннях, передбачених ст.124, ч.1 ст. 130 КУпАП, в сукупністю із визнавальними поясненнями особи, повністю підтверджується зібраними та долученими до матеріалів справи доказами.
Щодо адміністративного правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП
Так, відповідно даних протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №312828 від 26.04.2025, складеного поліцейським 1 взводу 1 роти 1 батальйону УПП в Чернівецькій області капралом поліції І.В. Савюк, відносно ОСОБА_1 , останньому ставиться у провину керування транспортним засобом, а саме «Shkoda», державний номерний знак НОМЕР_3 , перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння.
В протоколі міститься підпис особи, яка притягається, про роз'яснення йому прав та обов'язків, ознайомлення із часом та місцем розгляду справи, зі змістом протоколу. Застереження відсутні. (а.с 1).
Згідно даних висновку експерта щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції № 240 від 26.04.2025, який видано ОКНП «Чернівецький наркологічний диспансер», ОСОБА_1 перебуває у стані сп'яніння. Згоду із результатом ОСОБА_1 засвідчив підписом. (а.с.7)
Факт керування транспортним засобом, підтверджується складеним протоколом відносно ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП. (а.с. 3)
Правомірність зазначених доказів та фактичних обставин, підтверджується і долученим до матеріалів справи диском із відеозаписами з нагрудних камер поліцейських. На яких зафіксовано обставини, які мали місце при оформленні матеріалів відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП. (а.с. 15)
Отже, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду.
Щодо адміністративного правопорушення за ст.124 КУпАП
Відповідно до протоколу серії ЕПР1 №312805 від 26.04.2025, викладено обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди за участі ОСОБА_1 , тобто порушення вимоги п.13.1 Правил дорожнього руху, чим вчинено адміністративне правопорушення, передбачене ст.124 КУпАП.
В протоколі міститься підпис особи, яка притягається, про роз'яснення йому прав та обов'язків, ознайомлення із часом та місцем розгляду справи, зі змістом протоколу. Застереження відсутні.(а.с.22)
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, підтверджується рапортом старшого слідчого СВ ВП №2 (м.Кіцмань) ЧРУП ГУНП в Чернівецькій області капітана поліції В.Костюка від 26.04.2025, письмовими пояснення потерпілої ОСОБА_2 , схемою місця ДТП, до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №312805 від 26.04.2025 у с.Мамаївці по вул. Шевченка,170, у якій зафіксовано розташування транспортних засобів, місце їх зіткнення та напрямок руху. (а.с. 4,25)
Отже, факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду.
Вищевикладені докази є належними та допустимими, а в своїй сукупності достатніми.
Таким чином, відповідно до вимог ст.ст. 251, 252 КУпАП, суд вважає вище перелічені докази, які безпосередньо досліджені в ході судового розгляду вказаного адміністративного матеріалу, належними, допустимими, достовірними і в сукупності достатніми для правової оцінки дій особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та визнання його винуватості.
Протоколи про адміністративне правопорушення, інші письмові докази у справі не містять істотних розбіжностей, а тому повністю підтверджують фактичні обставини вчинених адміністративних правопорушень.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ст.124 та ч. 1 ст. 130 КУпАП. Адже ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, вчинив дорожньо-транспортну пригоду, яка є наслідком невиконання водієм пунктів 13.1 ПДР та перебуває в причинно-наслідковому зв'язку із наслідками, що настали - пошкодження транспортного засобу.
Відповідно до ч.2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що призначаючи покарання ОСОБА_1 , слід накласти стягнення в межах санкції ч.1 ст.130 КУпАП, як за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Згідно зі ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 30, 33-36, 40-1, 130, 251, 252, 256, 266, 280, 283, 284- 285, 294 КУпАП, суддя, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят ) гривень в дохід держави.
На підставі ст. 36 КУпАП, визначити адміністративне стягнення ОСОБА_1 , в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тобто у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Вважати ОСОБА_1 позбавленим права керування транспортними засобами після набрання законної сили рішенням суду про позбавлення цього права.
Стягнути з ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору .
Роз'яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанову може бути оскаржено до Чернівецького апеляційного суду через Кіцманський районний суд Чернівецької області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.І.МІНІВ