Справа № 635/172/25
Провадження № 2/635/2914/2025
10 червня 2025 року смт. Покотилівка Харківського району Харківської області
Харківський районний суд Харківської області у складі:
головуючого судді Лук'яненко С.А.,
секретар судового засідання Пальчук Е.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження суду цивільну справу за позовом Харківського обласного центра зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
08.01.2025 року до Харківського районного суду надійшов позов Харківського обласного центра зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення з відповідача вартості матеріального забезпечення на випадок безробіття у сумі 36078 грн.19 коп. та судового збору у розмірі 3028 грн.
На обґрунтування позову позивач зазначив, що ОСОБА_1 звернулась за сприянням у працевлаштуванні до Харківського міського центру зайнятості, де згідно поданих заяв від 18.02.2022 їй було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 18.02.2022 по 12.02.2023 року. Вона перебувала на обліку у статусі безробітного з 18.02.2022 по 17.11.2022 і було припинено реєстрацію в центрі зайнятості з 18.11.2022 у зв'язку із встановленням факту подання ОСОБА_1 недостовірних даних, відповідно до п.8 ч.1 ст.45 ЗУ «Про зайнятість населення». У заяві про надання статусу безробітного від 18.02.2022 відповідач засвідчила власним підписом, що через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, у тому числі не отримує відповідно до законодавства допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю, ознайомлена з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення та своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Харківським міським центром зайнятості на поточний рахунок ОСОБА_1 перераховано допомогу по безробіттю за період з 18.02.2022 по 17.11.2022 у сумі 41303,21 грн., допомога по безробіттю за період з 12.10.2022 по 17.11.2022 у сумі 5225,02 грн. утримана. Залишок заборгованості, що підлягає поверненню, складає 36078,19 грн. При перевірці інформації з Державного реєстру застрахованих осіб встановлено, що відповідач отримує грошову допомогу/компенсацію непрацюючій непрацездатній особі, яка здійснює догляд за дитиною-інвалідом, їй призначено допомогу особам з інвалідністю з дитинства на дитину з 23.07.2021 по 27.05.2033. При цьому ОСОБА_1 в день реєстрації в Харківському міському центрі зайнятості 18.02.2022 не повідомила центр зайнятості про призначення їй виплат допомоги особам з інвалідністю з дитинства на дитину з 23.07.2021 по 27.05.2033, отже вона не мала права на отримання статусу безробітного. Неповідомлення відповідачкою про те, що вона отримує виплату допомоги особам з інвалідністю з дитинства на дитину призвело до безпідставної виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття в розмірі 36078,19 грн. Оскільки відповідач кошти в добровільному порядку не повертає, позивач просить суд стягнути з відповідача неправомірно отримані нею грошові кошти у сумі 36078,19 грн. та судовий збір у розмірі 3028,00 грн.
Представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Дудчак П.В. надала до суду відзив на позов, в якому зазначила, що заперечує проти позову, оскільки позивачем не враховано, що відповідачу не було призначено грошову допомогу як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю. За довідкою Управління соціального захисту населення Харківської РДА від 01.09.2022 визначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в органах соціальної допомоги і призначено виплату допомоги особі з інвалідністю з дитинства на дитину ОСОБА_2 відповідно до Порядку №79 від 03.02.2021 року про призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю. Отже вказана довідка підтверджує призначення допомоги на дитину, що є особою з інвалідністю. Крім того, відповідно до п.1 Порядку призначається надбавка на догляд за особами з інвалідністю з дитинства або дітьми з інвалідністю віком до 18 років. При цьому даних про призначення саме відповідачу надбавок на догляд за особами з інвалідністю з дитинства або дітьми з інвалідністю віком до 18 років довідка від 01.09.2021 року не містить. Отже відповідачем не було допущено подання недостовірних даних у заяві про надання статусу безробітної, тому просить відмовити у задоволенні позову.
Харківський обласний центр зайнятості надав відповідь на відзив, в якій зазначив, що за довідкою УПСЗН Харківської РДА від 01.09.2022 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні і їй призначено виплату допомоги особі з інвалідністю з дитинства на дитину ОСОБА_2 відповідно до Постанови №79 від 03.02.2021 року «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю». Вказана довідка підтверджує призначення допомоги на дитину, що є особою з інвалідністю та не містить інформації про призначення надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю. Разом з тим, 29.01.2025 року Харківською філією Харківського обласного центра зайнятості отримано лист УПСЗН Харківської РДА, якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку відповідно до Постанови КМУ від 03.02.2021 №798 та отримує допомогу особам з інвалідністю підгрупою А з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю ОСОБА_3 з 23.07.2021 по теперішній час. Отже твердження представника відповідача про не призначення відповідачу грошової допомоги як особі, що фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю не відповідає дійсності. Таким чином на дату підписання заяви про надання статусу безробітного 18.02.2022 ОСОБА_1 відносилася до зайнятого населення, а отже не мала правових підстав для отримання статусу безробітного та виплати матеріального забезпечення, і нею не надавались жодні документи, які б підтверджували факт зайнятості.
Ухвалою судді Харківського районного суду Харківської області від 13.01.2025 відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи у порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Від представника Харківського обласного центру зайнятості Мазуренко А.Л. надійшла до суду заява про розгляд справи без її участі за наявними матеріалами, позовні вимоги підтримує в повному обсязі і просить задовольнити.
Представник відповідача адвокат Дудчак П.В. через систему «Електронний суд» подала до суду заяву про розгляд справи без участі відповідача та її представника, просила відмовити в задоволенні позову з підстав, наведених у відзиві на позов.
Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив наступні факти і відповідні правовідносини.
Судом встановлено, що 18.02.2022 ОСОБА_1 звернулася до Харківського міського центру зайнятості із заявою про надання їй статусу безробітного відповідно до ЗУ «Про зайнятість населення». У вказаній заяві вона повідомила, що в даний час не має заробітку, або інших передбачених законодавством доходів, в т.ч. не забезпечує себе роботою самостійно, пенсію на пільгових умовах чи за вислугу років не призначено, не є зареєстрованою як суб'єкт підприємницької діяльності, не є членом особистого селянського господарства, не є фермером або членом фермерського господарства, не навчається на денній формі навчання, не отримує відповідно до законодавства допомогу, компенсацію та/або надбавку по догляду за дитиною з інвалідністю або особою з інвалідністю І групи, або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, не отримує грошове забезпечення відповідно до законодавства як батьки - вихователі дитячих будинків сімейного типу, прийомні батьки, не отримує грошову допомогу на догляд за інвалідом І чи II групи внаслідок психічного розладу, який за висновком лікарської комісії медичного закладу потребує постійного стороннього догляду.
ОСОБА_1 особисто підтвердила, що ознайомилася з правами та обов'язками зареєстрованого безробітного та відповідальністю за подання недостовірних даних та документів, на підставі яких приймається рішення про надання статусу безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, що визначені ЗУ «Про зайнятість населення» та «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно заяви, поданої 18.02.2022 до Харківського міського центру зайнятості, ОСОБА_1 , просила призначити їй виплату допомоги по безробіттю відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» з дня реєстрації її як безробітного.
Відповідно Додатку 2 до Персональної картки ОСОБА_1 , 18.02.2022 їй було надано статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю з 18.02.2022 по 12.02.2023 року. Вона перебувала на обліку у статусі безробітного з 18.02.2022 по 17.11.2022 і було припинено допомогу по безробіттю з 18.11.2022 у зв'язку із встановленням факту подання ОСОБА_1 недостовірних даних, відповідно до п.8 ч.1 ст.45 ЗУ «Про зайнятість населення».
Як вбачається із довідки УПСЗН Харківської РДА від 01.09.2022 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні і їй призначено виплату допомоги особі з інвалідністю з дитинства на дитину ОСОБА_2 відповідно до Постанови №79 від 03.02.2021 року «Деякі питання призначення і виплати державної соціальної допомоги особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю».
Вказана довідка підтверджує призначення допомоги на дитину, що є особою з інвалідністю та не містить інформації про призначення надбавки на догляд за дитиною з інвалідністю.
Разом з тим, 29.01.2025 року Харківською філією Харківського обласного центру зайнятості отримано лист УПСЗН Харківської РДА, якому зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку відповідно до Постанови КМУ від 03.02.2021 №798 та отримує допомогу особам з інвалідністю підгрупою А з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 23.07.2021 по теперішній час. Інших видів допомог в управлінні не отримує.
Актом №203/2022 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 18.11.2022 встановлено, що ОСОБА_1 відноситься до категорії зайнятого населення, не має права перебувати на обліку в центрі зайнятості в статусі безробітного та отримувати допомогу по безробіттю. Кошти нараховані та перераховані на її особистий рахунок як допомога по безробіттю з 18.02.2022 підлягають поверненню.
Відповідно до Акта від 18.11.2022 року Харківського міського центру зайнятості 18.11.2022 був здійснений телефонний дзвінок до ОСОБА_1 , в телефонній розмові їй повідомлено, що стосовно неї складений Акт від 18.11.2022 №203/2022 розслідування страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення, з яким вона ознайомлена.
Згідно з довідкою про нараховане та перераховане матеріальне забезпечення, що підлягає поверненню, залишок заборгованості ОСОБА_1 складає 36078,19 грн.
Наказом директора Харківського міського центру зайнятості № 228 від 29.11.2022 «Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_1 », прийнято рішення вжиття заходів по поверненню коштів ОСОБА_1 як допомогу по безробіттю за період з 18 лютого 2022 року по 17 листопада 2022 року в сумі 41303,21 грн., вжити заходів щодо попередження виплати нарахованої допомоги по безробіттю за період з 12.10.2022 по 17.11.2022 в сумі 5225,02 грн., направити ОСОБА_1 лист-претензію на суму 36078,19 грн. за період з 18.02.2022 по 11.10.2022.
29.11.2022 за №ХМЦЗ-02-5315 Харківським міським центром зайнятості було направлено на поштову адресу ОСОБА_1 лист-претензія із вимогою у 15-ти денний строк з дня отримання даного листа-претензії сплатити борг у сумі 36078,19 грн. нарахованої виплати матеріального забезпечення на випадок безробіття за період з 18.02.2022 по 11.10.2022.
Надаючи правову оцінку встановленим фактам, суд дійшов наступного висновку.
В силу вимог ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненнями фізичних чи юридичних осіб, поданими відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Пунктом 1 частини 1 статті 1 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» визначено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття - система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Відповідно до ч.1 ст.22 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно зі ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Статусу безробітного може набути особа працездатного віку до призначення пенсії (зокрема на пільгових умовах або за вислугу років), яка через відсутність роботи не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, готова та здатна приступити до роботи.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про зайнятість населення» (в редакції, на момент виникнення правовідносин) до зайнятого населення належать особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, особою з інвалідністю І групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства.
Пунктом 4 ч. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що зареєстровані безробітні зобов'язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першійстатті 45 цього Закону.
Згідно із ч. 3 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.8 ч.1 ст.45 Закону України «Про зайнятість населення», реєстрація безробітного припиняється у разі встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Частинами 2, 3 статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Із системного аналізу змісту п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України "Про зайнятість населення", п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про загальнообов?язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», абз. 8 п.п. 1 п. 30 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого Постановою КМУ від 19.09.2018 року №792 (чинний на момент прийняття рішення), п.п. 2 п. 1 розділу V Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності», затвердженого Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 06.04.2020 року № 624, вбачається, що реєстрація безробітного припиняється у разі зайнятості особи, з дня призначення грошової допомоги, компенсації та/або надбавки непрацюючій працездатній особі, яка фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю, та припиняється виплата такій особі допомоги по безробіттю.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про зайнятість населення» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Частиною першою статті 1212 ЦК України передбачено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно із пунктом першим частини першої статті 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Відтак законодавцем передбачені два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.
Ураховуючи наведене, добросовісність безробітного полягає у своєчасному повідомленні відповідного центру зайнятості, про втрату ним права на отримання допомоги по безробіттю.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_1 отримувала допомогу по безробіттю за період з 12.10.2022 по 17.11.2022 та у цей же час отримувала виплату допомоги особам з інвалідністю з дитинства на дитину, що призначена з 23.07.2021 по 27.05.2033, про що не повідомила центр зайнятості, внаслідок чого відбулася безпідставна виплата забезпечення, що свідчить про недобросовісність з боку відповідача.
Наказом Міністерства економіки України від 24 жовтня 2022 року №4132 «Про реорганізацію державних органів Державно служби зайнятості» прийнято рішення реорганізувати Харківський міський центр зайнятості шляхом приєднання до Харківського обласного центру зайнятості (61068, Харківська область, м. Харків, вул. Громадського Олега, 14, код згідно з ЄДРПОУ 034912) та установлено, що Харківський обласний центр зайнятості є правонаступником усіх майнових та немайнових прав Харківського міського центру зайнятості.
Наказом Харківського обласного центру зайнятості від 25.12.2022 № 863 створено Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості.
Відповідні відомості про перебування Харківського міського центр зайнятості у стані припинення та про створення Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до Положення про Харківську філію Харківського обласного центру зайнятості, затвердженого наказом Харківського обласного центру зайнятості від 27.03.2023 №292, Харківська філія Харківського обласного центру) зайнятості є відокремленим структурним підрозділом Харківського обласного центру зайнятості, та виконує функції покладені на неї Харківським обласним центром зайнятості.
Таким чином суд вважає, що позовні вимоги Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, є доведеними належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення шляхом стягнення із відповідача в користь позивача коштів в розмірі 36078,19 грн., як незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
В силу вимог ст. 141 ЦПК України, з ОСОБА_1 на користь Харківського обласного центру зайнятості слід стягнути сплачений позивачем судовий збір в розмірі 3028,00 грн при зверненні до суду із позовом.
Керуючись ст.ст. 10, 12, 27, 77, 81, 141, 263-265, 354 ЦПК України, суд -
Позов Харківського обласного центру зайнятості в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення матеріального забезпечення на випадок безробіття -задовольнити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Харківського обласного центру зайнятості кошти в розмірі 36078 (тридцять шість тисяч сімдесят вісім) гривень 19 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Харківського обласного центру зайнятості 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Харківського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційної скарги не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Харківський обласний центр зайнятості, код ЄДРПОУ: 03491277, адреса місцезнаходження: м.Харків, вул.Громадського Олега 1А, в особі Харківської філії Харківського обласного центру зайнятості, ЄДРПОУ 45149645, адреса місцезнаходження: м.Харків, вул.Шевченка 137А.
Відповідач: ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 .
Суддя С.А.Лук'яненко