Ічнянський районний суд Чернігівської області
Провадження № 3/733/686/25
Єдиний унікальний №733/1081/25
Постанова
Іменем України
13 червня 2025 року м. Ічня
Ічнянський районний суд Чернігівської області
в складі: головуючого судді- Вовченка А.В.,
при секретарі Мошенець Л.М.,
розглянувши матеріали, які надійшли від ВП № 2 (м. Ічня) Прилуцького районного відділу поліції ГУНП у Чернігівській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 ,
за ст. ст. 124, ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення
16.05.2025 о 16.40 год ОСОБА_1 по вул. Ковалівка, 6 в м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області, керував т/з ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився на місці зупинки транспортного засобу із застосуванням спеціального технічного приладу Драгер, результат якого становить 1.90 % проміле, що фіксувалося на боді камеру поліцейського. Таким чином, останній порушив вимоги п.2.9 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч.1ст.130 КУпАП.
16.05.2025 о 16.40 год ОСОБА_1 по вул. Швидченка, 50 в м. Ічня Прилуцького району Чернігівської області, керував т/з ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_2 на заокругленій ділянці дороги не вибрав безпечної швидкості руху, врахував дорожньої обстановки, не впорався з керування та допустив зіткнення з придорожнім деревом, в результаті чого, транспортний засіб отримав механічні пошкодження з матеріальними збитками, чим порушив вимоги п. 12.1 та вчинив правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.
У судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, будучи належним чином повідомленим, заяв чи клопотань не подавав.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях (у справі Пономарьов проти України від 03.04.2008 року, у справі Олександр Шевченко проти України від 26 квітня 2007 року та Трух проти України від 14 жовтня 2003 року) неодноразово зазначав, що сторона, яка задіяна в ході судового розгляду зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки.
Виходячи з принципу необхідності дотримання справедливого балансу між публічним та приватним інтересом, беручи до уваги приписи ст.1, ст.268 КУпАП, вважаю можливим та доцільним провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
Згідно ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Суд вважає за доцільне об'єднати справи №733/1081/25, провадження 3/733/686/25,
№733/1082/25, провадження 3/733/6787/25 та розглянути їх в одному провадженні, присвоївши об'єднаній справі справи №733/1081/25, провадження 3/733/686/25.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення, передбаченого Кодексом України про адміністративне правопорушення.
Зі змісту ст. 124 КУпАП вбачається, що в разі порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна на особу накладається адміністративне стягнення.
п.2.9а ПДР водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Дії ОСОБА_1 правильно кваліфіковано за ч. 1 ст. 130, як керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп'яніння.
Виходячи зі складу адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 130 КУпАП, об'єктивна сторона правопорушення полягає в керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, також передача керування транспортними засобами особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння, а так само і ухилення осіб від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан сп'яніння.
Згідно п. 27 Постанови Пленуму Верховного Суду України №14 від 23.12.2005 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідальність за ст. 130 КУпАП несуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп'яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп'яніння в заклади охорони здоров'я та проведення огляду з використанням технічних засобів.
Керування транспортним засобом слід розуміти як виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування. Для притягнення до відповідальності за ст. 130 КУпАП не має значення, протягом якого часу особа, яка перебуває у стані сп'яніння чи під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, керувала транспортним засобом. Правопорушення вважають закінченим з того моменту, коли він почав рухатись. За змістом зазначених положень особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, коли вона керувала транспортним засобом в стані алкогольного сп'яніння, що визначається лише у встановленому чинним законодавством порядку.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень передбачених ст. 124,ст. 130 КУпАП, повністю підтверджується сукупністю зібраних по справі доказів, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 332467 від 16.05.2025, схемою місця ДТП від 16.05.2025, довідкою ст.інспектора САП Прилуцького РВП ГУНП у Чернігівській області про те, що ОСОБА_1 посвідчення водія не отримував, довідкою ст.інспектора САП Прилуцького РВП ГУНП у Чернігівській області про те, що ВАЗ 21093 д.н.з. НОМЕР_2 зареєстрований на ОСОБА_2 , письмовими поясненнями ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , протоколом про адмін. правопорушення ЕПР 1 № 332483 від 16.05.2025, постановою серії ЕНА№ 4746905 від 16.05.2025, направленням на огляд водія т/з з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу ти швидкість реакції від 16.05.2025, актом огляду на стан сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, направленням на огляд водія т/з
з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу ти швидкість реакції від 16.05.2025, результат тесту Драгер № 685, який становить 1.90 % проміле, постановою серії ЕНА№ 46905 від 16.05.2025 за ст. 126 ч. 2 КУпАП, відеозаписом подій.
За вищевказаних обставин справи, беззаперечно встановлено, що ОСОБА_1 вчинив правопорушення, що передбачені диспозицією ст. 124, ст. 130 ч. 1 КУпАП, оскільки, вищезазначені факти його вини є переконливими, достатніми, в повному обсязі відповідають фактичним обставинам справи та знайшли своє підтвердження в доказах, які містяться в матеріалах справи і були повно та всебічно досліджені під час судового засідання.
Призначаючи адміністративне стягнення за вчинене адміністративне правопорушення, у відповідності до ч. 2 ст. 33 КУпАП, судом враховується характер вчиненого адміністративного правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно із ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Враховуючи суспільну небезпеку правопорушень та їх характер, суд вважає доцільним застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах санкції встановленої за більш серйозне правопорушення, а саме санкцією ст. 130 ч. 1 КУпАП відповідно до вимог ст. 36 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення суддею постанови про накладання адміністративного стягнення, особою, на яку накладено таке стягнення, сплачується судовий збір у відповідності до ст.4 Закону України «Про судовий збір», що становить 605 грн. 60 коп.
Об'єднати справи №733/1081/25, провадження 3/733/686/25, №733/1082/25, провадження 3/733/687/25 та розглянути їх в одному провадженні, присвоївши об'єднаній справі справи №733/1081/25, провадження 3/733/686/25.
ОСОБА_1 визнати винуватим у скоєнні правопорушень, передбачених ч.1 ст.130, 124 КУпАП та накласти на нього стягнення за правилами статті 36 КУпАП у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 605,60 грн. в дохід держави.
Строк пред'явлення постанови до виконання три місяці.
Роз'яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.307 КУпАП штраф ним має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення їй постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений законом строк постанова про адміністративне стягнення згідно із ст. 308 КУпАП буде надіслана для примусового виконання до відділу Державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцем знаходження його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: штраф в подвійному розмірі, тобто 34 000гривень.
Постанова може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя А. В. Вовченко