Справа № 577/3765/24
Провадження № 2/577/44/25
19 травня 2025 року Конотопський міськрайонний суд Сумської області
в складі:
головуючого судді Рідзевської І.О.,
з участю секретаря судового засідання Олійник В.П.,
прокурора Шерудила В.О.,
представника відповідача ФГ «Еталон-6» Дерези М.Е.,
представника відповідача Бочечківської сільської ради Ларіонової М.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Конотопі справу за позовом позовною заявою заступника керівника Конотопської окружної прокуратури Наталича Андрія Андрійовича в інтересах держави в особі Головного управління Державної екологічної інспекції у Сумській області, Сумської обласної ради до Бочечківської сільської ради Конотопського району Сумської області, ОСОБА_1 , Фермерське господарство «Еталон-6», треті особи: Комунальний заклад Сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський», Державний реєстратор Бочечківської сільської ради Конотопського району Сумської області Васильченко Ілона Вікторівна про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою шляхом скасування рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність, скасування рішення про державну реєстрацію прав та проведеної на його підставі договору оренди,-
Заступник керівника Конотопської окружної прокуратури Наталич А.А. звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Головного управління Державної екологічної інспекції у Сумській області, Сумської обласної ради, у якому просить усунути перешкоди у користуванні земельною ділянкою шляхом скасування рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність, скасувати рішення про державну реєстрацію прав та проведеної на його підставі договору оренди.
Свої вимоги мотивує тим, що на виконання рішення другої позачергової сесії двадцять другого скликання Сумської обласної Ради народних депутатів «Про резервування для наступного заповідання цінних природних територій» від 13.10.1994, розпорядженням голови Сумської обласної державної адміністрації від 14.12.1995 № 237 «Про розширення мережі природно-заповідного фонду» на площі 95857.9 га із земель Буринського, Конотопського, Кролевецького, Путивльського районів Сумської області утворено Регіональний ландшафтний парк «Сеймський» (далі - РЛП «Сеймський»). Серед іншого у вказаному рішенні обласної державної адміністрації визначено вичерпний перелік землевласників, земельні ділянки яких, без вилучення включено до РЛП «Сеймський». У подальшому, рішенням Сумської обласної ради від 27.04.2018 затверджено «Проект організації території регіонального ландшафтного парку «Сеймський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів».
За результатами аналізу текстових та графічних матеріалів вказаного Проєкту, всупереч вимогам чинного законодавства, частина його території надана у власність фізичної особи, у тому числі земельна ділянка з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, площею 1,8943 га, що належить на праві приватної власності ОСОБА_1 .
Згідно відомостей Державного Реєстру речових прав на нерухоме майно право власності ОСОБА_1 зареєстровано на підставі рішення сьомої сесії восьмого скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 про надання їй у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 1,8943 га, розташованої на території Бочечківської ОТГ Конотопського району Сумської області.
На цей час земельна ділянка передана ОСОБА_1 в оренду ФГ «Еталон-6» на підставі договору оренди від 01.06.2021.
Таким чином, рішенням сьомої сесії восьмого скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 передано у власність ОСОБА_1 земельну ділянку природно- заповідного фонду розташовану на території Бочечківської сільської ради Конотопського району Сумської області, яка не могла передаватися у приватну власність, а тому рішення прийнято поза межами повноважень.
Розташування земельної ділянки з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га, яку набула у власність ОСОБА_1 , у межах РЛП «Сеймський» свідчить про її віднесення до земель природно- заповідного фонду. Указане унеможливлює перебування цієї ділянки у приватній власності з цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства.
Таким чином, землі природно-заповідного фонду вилучені з обороту, а тому не можуть перебувати у власності фізичних чи юридичних осіб, надаватись для інших цілей, ніж ті, що передбачені ст. 9 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Бочечківською сільською радою при прийнятті рішення про передачу у власність ОСОБА_2 спірної земельної ділянки природно-заповідного фонду порушені норми Земельного кодексу України та Закону України «Про природно-заповідний фонд України».
Оскільки спірна земельна ділянка має природно-заповідне призначення, Бочечківська сільська рада при наданні дозволу ОСОБА_1 на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення землі перевищило свої повноваження.
Незаконні дії Бочечківської сільської ради призвели до зміни цільового призначення спірної земельної ділянки із земель природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення.
Зазначені обставини доводять також, що за договором оренди земельної ділянки від 01.06.2021, укладеним між ОСОБА_1 та ФГ «Еталон-6», надана у користування спірна земельна ділянка узагалі не могла бути предметом такого правочину, оскільки ОСОБА_1 взагалі не мала права набути у власність землі природно - заповідного Фонду.
Таким чином, на підставі цього договору земельна ділянка хоч і не вибула з власності Бочечківської територіальної громади, однак вона надана не відповідно до її призначення і орендар використовує її не за призначенням. Тому існування договору є юридичною перешкодою у реалізації Бочечківською територіальною громадою правомочностей користування та розпорядження спірною ділянкою, оскільки ФГ «Еталон-6» за відсутності рішення суду про визнання цього договору недійсним може ставити вимогу про продовження строку дії після його закінчення.
За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельна ділянка площею 1,8943 га з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 зареєстрована на праві власності за ОСОБА_1 на підставі рішення державного реєстратора Бочечківської сільської ради Конотопського району Васильченко І.В. Запис про право власності внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 28.05.2021 за номером 42204676.
Таким чином, рішення сьомої сесії восьмого скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 про надання у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га із земель природно-заповідного фонду є незаконним та підлягає скасуванню оскільки прийнято усупереч ч. 2 ст. 7, ч. 1 ст. 9, ч. 1 ст. 53, ст. 54 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст. ст. 19, 20, 83, 122, 150 ЗК України.
З урахуванням викладеного подання цього позову про повернення земельної ділянки кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 беззаперечно становить державний інтерес, оскільки стосується суспільно значущих правовідносин, а саме у відновленні становища, яке існувало до порушення права власності Українського народу на землю, захист такого права шляхом повернення в державну власність землі, що незаконно вибула з такої власності.
Прокурор Шерудило В.В. у судовому засідання позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник Державної екологічної інспекції в судове засідання не з'явився, надали заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі (а.с.224-225)
Представник Сумської обласної ради в судове засідання не з'явився, надали заяву про розгляд справи без їх участі, та ухвалення рішення відповідно до норм чинного законодавства (а.с.233 )
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про день, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином (а.с.192, 219, 232)
Представник відповідача ФГ «Еталон-6» Дереза М.Е. в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсягі, прохав відмовити у задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача Бочечківської сільської ради в судовому засіданні проти позову заперечувала з підстав зазначених у відзиві.
Представник КЗ СЩЗ «РЛП «Сеймський» в судове засідання не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі (а.с.220,231).
Державний реєстратор Бочечківської сільської ради Васильченко І.В. в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи без її участі, при винесенні рішення покладається на розсуд суду (а.с.164) .
З огляду на положення частин сьомої, восьмої статті 128, частини четвертої статті 130 ЦПК України, вважається, що про день, час та місце розгляду справи особа повідомлена належним чином. За таких обставин неявка відповідача не перешкоджає розгляду справи і винесенню судового рішення.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши зібрані по справі докази, заслухавши учасників справи, дослідивши письмові докази, оцінивши їх в сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Щодо представництва прокурором інтересів держави в суді, то відповідно до ст.131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно ч.1 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом».
Частинами 3, 4 ст.56 ЦПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст.185 цього Кодексу.
У рішенні від 05 червня 2019 року № 4-р(ІІ)/2019 Конституційний Суд України вказав, що стосовно повноваження прокуратури щодо представництва інтересів держави в суді в Основному Законі України міститься застереження «у виключних випадках і в порядку, що визначені законом».
У рішенні від 08.04.1999 року № 3-рп/99 Конституційний Суд України, з'ясовуючи поняття "інтереси держави" висловив позицію про те, що інтереси держави відрізняються від інтересів інших учасників суспільних відносин. В основі перших завжди є потреба у здійсненні загальнодержавних (політичних, економічних, соціальних та інших) дій, програм, спрямованих на захист суверенітету, територіальної цілісності, державного кордону України, гарантування її державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, охорону землі як національного багатства, захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання тощо (пункт 3 мотивувальної частини).
Верховний Суд звертав увагу на те, що і в судовому процесі, зокрема у цивільному, держава бере участь у справі як сторона через відповідний її орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 27.02.2019 року у справі № 761/3884/18). Тобто, під час розгляду справи у суді фактичною стороною у спорі є держава, навіть якщо позивач визначив стороною у справі певний орган.
02.07.2024 року Конотопська окружна прокуратура звернулася до Державної екологічної інспекції в Сумській області з питання звернення до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою із кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, яка знаходиться у межах РЛП «Сеймський», шляхом скасування рішення 7 сесії 8 скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 року «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність громадянам» щодо надання вказаної земельної ділянки у власність, державної реєстрації права власності на неї та реєстрації вказаної ділянки в Державному земельному кадастрі, що підтверджується листом від 02.07.2024 року №50-4463вих-24 (а.с.47).
Згідно з відповіддю Державної екологічної інспекції в Сумській області від 30.05.2024 року №1499/10-22, Держекоінспекція самостійно не буде вживати заходів представницького характеру, у зв'язку із відсутністю необхідних документів для складання позовної заяви та просила вжити заходів представницького характеру прокуратурою (а.с.35).
02.07.2024 року Конотопська окружна прокуратура звернулася до Сумської обласної ради з питання звернення до суду з позовом про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою із кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, яка знаходиться у межах РЛП «Сеймський», шляхом скасування рішення 07 сесії 8 скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 року «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу їх у власність громадянам » щодо надання вказаної земельної ділянки у власність, державної реєстрації права власності на неї та реєстрації вказаної ділянки в Державному земельному кадастрі, що підтверджується листом від 02.07.2024 року №50/2-4464вих-24 (а.с.77-78).
Згідно з відповіддю Сумської обласної ради від 01.07.2024 року №01-24/950, Сумська обласна рада не буде вживати заходів представницького характеру, у зв'язку із відсутністю, на їх думку, повноважень щодо вжиття заходів представницького характеру та просила вжити заходів представницького характеру прокуратурою (а.с.55-56).
Враховуючи вищезазначене, Конотопська окружна прокуратура наділена повноваженнями щодо представництва та звернення до суду з вказаним позовом.
Щодо віднесення території Регіонального ландшафтного парку «Сеймський» до території, яка має статус природно-заповідного фонду.
Розпорядженням Голови Сумської обласної державної адміністрації від 14.12.1995 року за №237 «Про розширення мережі природно-заповідного фонду», затверджено перелік цінних природних територій та об'єктів, які включаються до мережі природно-заповідного фонду і доповнено ними державний кадастр територій і об'єктів природно-заповідного фонду області. Зобов'язано землевласників і землекористувачів, землі яких заповідаються, додержуватися режиму їх охорони та використання, згідно з чинним законодавством. Згідно з додатком до вказаного рішення, Регіональний ландшафтний парк «Сеймський», до якого входить зокрема територія Камінської сільської ради, включений до переліку цінних природних територій та об'єктів, які включаються до складу природно-заповідного фонду області (а.с.67-68).
Рішенням другої позачергової сесії двадцять другого скликання Сумської обласної ради було утворено комунальний заклад Сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський» (а.с.64-66).
Рішенням дев'ятнадцятої сесії сьомого скликання Сумської обласної ради від 24.07.2018 року затверджено проект організації території регіонального ландшафтного парку «Сеймський», охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів (а.с.59).
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 21.11.2018 року вбачається, що Бочечківській сільській раді належить на праві власності земельна ділянка площею 13,2596 га з кадастровим номером: 5922083800:06:002:0012 (а.с.34)
Згідно відомостей Державного Реєстру речових прав на нерухоме майно право власності ОСОБА_1 зареєстровано на підставі рішення сьомої сесії восьмого скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 про надання їй у власність для ведення особистого селянського господарства земельної ділянки площею 1,8943 га, розташованої на території Бочечківської ОТГ Конотопського району Сумської області. (а.с.29,58)
Земельна ділянка з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 розташована на території Регіонального ландшафтного парку «Сеймський», що підтверджується картою функціонального зонування регіонального ландшафтного парку «Сеймський», листом виконавчого комітету Бочечківської сільської ради, листом « Державної екологічної інспекції», схемою розташування земельної ділянки відносно меж РЛП «Сеймський» (а.с.28,33,35).
Відповідно договору оренди б/н від 01.06.2021 року ОСОБА_1 надала і оренду ФГ «Еталон- 6» земельну ділянку з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га, розташованої на території Бочечківської сільської ради (а.с.31-32).
З ст.13, 14 Конституції України вбачається, що земля, її надра, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ч.1, 3, 4 ст.7 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Межі територій та об'єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об'єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Згідно з ст.44 ЗК України до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).
Статтею 5 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища» передбачено, що особливій державній охороні підлягають території та об'єкти природно-заповідного фонду України й інші території та об'єкти, визначені відповідно до законодавства України
Відповідно до ст.46-1 ЗК України особливий режим охорони, відтворення і використання земель територій та об'єктів природно-заповідного фонду поширюється на всі розташовані в межах таких територій та об'єктів землі та земельні ділянки незалежно від форми власності та цільового призначення, крім випадків, передбачених законом. Особливий режим охорони, відтворення і використання земель територій та об'єктів природно-заповідного фонду поширюється на всі розташовані в межах таких територій та об'єктів землі та земельні ділянки незалежно від форми власності та цільового призначення, крім випадків, передбачених законом.
Вказані статті імперативно відносять землі, яким встановлено статус територій чи об'єктів природно-заповідного фонду, до категорії земель природно-заповідного фонду за фактом знаходження на них об'єктів, які мають спеціальний статус та перебувають під особливою державною охороною.
Отже, Регіональний ландшафтний парк «Сеймський» є об'єктом природно-заповідного фонду України, а тому земельна ділянка з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, яка розташована в межах Регіонального ландшафтного парку «Сеймський», розміщена на території об'єкта природно-заповідного фонду України.
Щодо передачі земельної ділянку у приватну власність.
25.05.2021 року рішенням 7 сесії 8 скликання Бочечківської сільської ради затверджено проект землеустрою та ОСОБА_1 передано у власність земельну ділянку 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га - сіножаті для ведення особистого селянського господарства, (а.с.43,58).
ФОП ОСОБА_3 розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 для ведення особистого селянського господарства в межах Бочечківської сільської ради . (а.с.39-45).
Порядок надання земельних ділянок і видачі документів на право володіння, користування і розпорядження землями природно-заповідного фонду визначається статтями 20, 116, 118, 122, 125, 126 ЗК України.
Згідно з п.«в» ч.4 ст.83 ЗК України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, землі під об'єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.
Згідно ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» і спеціальних норм в ЗК України протягом усього часу існування території чи об'єкта природно-заповідного фонду (з дати створення, організації або оголошення до дати скасування статусу території чи об'єкта природно-заповідного фонду), земельна ділянка, на якій розташований об'єкт природно-заповідного фонду є земельною ділянкою категорії за основним цільовим призначенням "землі природно-заповідного фонду", які не можуть передаватись у приватну власність відповідно до ст.ст.83, 84 ЗК України.
Статтею 186-1 ЗК України (у редакціях до змін внесених на підставі Закону № 1423-ІХ від 28.04.2021) визначено, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, земельної ділянки, розташованої на території чи в межах об'єкта природно-заповідного фонду або в межах прибережної захисної смуги, підлягає також погодженню з органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим у сфері охорони навколишнього природного середовища, структурним підрозділом обласної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації у сфері охорони навколишнього природного середовища.
Отже, земельна ділянка, яку ОСОБА_1 отримала у приватну власність, площею 1,8943 га віднесена до складу земель природно-заповідного фонду Регіонального ландшафтного парку «Сеймський», а діючим законодавством заборонено передача такої земельної ділянки у приватну власність. Окрім того, вбачається порушення процедури погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Відповідно до ст.24 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» на території регіональних ландшафтних парків з урахуванням природоохоронної, оздоровчої, наукової, рекреаційної, історико-культурної та інших цінностей природних комплексів та об'єктів, їх особливостей проводиться зонування з урахуванням вимог, встановлених для територій національних природних парків. Проект організації території регіонального ландшафтного парку, охорони, відтворення та рекреаційного використання його природних комплексів та об'єктів і порядок його реалізації затверджуються державним органом, який прийняв рішення про організацію парку.
Зміна меж, категорії, скасування статусу територій та об'єктів природно-заповідного фонду здійснюється відповідно до норм глави 22 ЗК України та ст.51-53 ЗУ "Про природно-заповідний фонд України". Вилучення земель природно-заповідного фонду регулюється ст.150 ЗК України.
Відповідно до ст.125 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Таким чином, спірну земельну ділянку, яка знаходиться на території Регіонального ландшафтного парку «Сеймський» - об'єкту природно-заповідного фонду України, передано у приватну власність ОСОБА_1 з порушенням норм законодавства та порядку.
Щодо питання правомірності втручання в право особи мирно володіти майном, суд зазначає наступне.
Предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема й позбавлення особи права власності на майно.
У практиці ЄСПЛ (зокрема, рішеннях у справах «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» від 23.09.1982, «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» від 21.02.1986, «Щокін проти України» від 14.10.2010, «Сєрков проти України» від 07.07.2011, «Колишній король Греції та інші проти Греції» від 23.11.2000, «Трегубенко проти України» від 02.11.2004, виокремлено три критерії (принципи), які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого Протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого Протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.
Критерій законності означає, що втручання держави у право власності особи повинне здійснюватися на підставі закону - нормативно-правового акта, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм. Сам лише факт, що правова норма передбачає більш як одне тлумачення, не означає, що закон не передбачуваний. Сумніви щодо тлумачення закону, що залишаються, враховуючи зміни в повсякденній практиці, усувають суди в процесі здійснення правосуддя.
Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення «суспільного», «публічного» інтересу, при визначенні якого ЄСПЛ надає державам право користуватися «значною свободою (полем) розсуду». Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об'єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.
Критерій пропорційності передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого Протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов'язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. «Справедлива рівновага» - це наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа несе «індивідуальний і надмірний тягар».
Водночас висновки ЄСПЛ потрібно застосовувати не безумовно, а з урахуванням фактичних обставин справи, оскільки цей суд рекомендував оцінювати дії не тільки органів держави-відповідача, але і самого скаржника. Адже певні випадки порушень, на які особа посилається як на підставу для застосування статті 1 Першого Протоколу, можуть бути пов'язані з протиправною поведінкою самого набувача майна.
У цьому спорі, з огляду на характер правовідносин, не вбачається невідповідності заходу втручання держави в право власності відповідача ОСОБА_1 критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, сформованим у сталій практиці ЄСПЛ.
У спорах стосовно земель природно-заповідного фонду, які перебувають під посиленою правовою охороною держави, остання, втручаючись у право мирного володіння відповідними земельними ділянками з боку приватних осіб, може захищати загальні інтереси у безпечному довкіллі, непогіршенні екологічної ситуації, у використанні власності не на шкоду людині та суспільству (ч.3 ст.13, ч.7 ст.41, ст.50 Конституції України).
Ці інтереси реалізуються, зокрема, через цільовий характер використання земельних ділянок (ст.ст.18, 19, п.«а» ч.1 ст.91 ЗК України), які набуваються лише згідно із законом (ст.14 Конституції України).
Заволодіння приватними особами такими ділянками всупереч чинному законодавству, без належного дозволу уповноваженого на те органу може зумовлювати конфлікт між гарантованим ст.1 Першого Протоколу до Конвенції правом цих осіб мирно володіти майном і правами інших осіб та всього суспільства на безпечне довкілля.
У силу об'єктивних, видимих природних властивостей спірної земельної ділянки, відповідач, проявивши розумну обачність, міг та повинен був знати про те, що спірна ділянка належать до земель природно-заповідного фонду (такі висновки висловлені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 15.05.2018 у справі № 372/2180/15-ц, від 22.05.2018 у справі № 469/1203/15-ц і від 30.05.2018 у справі № 469/1393/16-ц).
З огляду на викладене вище, у спірних правовідносинах загальний інтерес у контролі за використанням земель природно-заповідного фонду за цільовим призначенням для гарантування безпечності довкілля та непогіршення екологічної ситуації переважає приватний інтерес ОСОБА_1 у збереженні земельної ділянки у його власності.
Аналогічний висновок зроблений Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 07.11.2018 у справі № 488/5027/14-ц.
Ч.2, 3 ст.152 ЗК України визначено, що власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.155 ЗК України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Згідно зі ст.21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Водночас, ст.393 ЦК України передбачено, що правовий акт органу державної влади, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується. Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта.
Отже, підставами для визнання недійсним акта (рішення) є його невідповідність вимогам законодавства або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт, порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів позивача у справі.
На підставі вищевказаних обставин, наданих позивачем доказів, суд прийшов до висновку, що при наданні земельної ділянки з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 із земель природно-заповідного фонду у приватну власність, порушено вимоги земельного та природно-заповідного законодавства, тому рішення сьомої сесії восьмого скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 року «Про затвердження проєктів землеустрою та передачу земельних ділянок громадянам у власність» в частині передачі ОСОБА_1 із земель Бочечківської сільської ради земельної ділянки з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, площею 1,8943 га, для ведення особистого селянського господарства, прийняте всупереч вимогам законодавства, а тому позовні вимоги в частині визнання вказаного рішення незаконним та його скасування підлягають до задоволення.
Враховуючи встановлені обставини, спірна земельна ділянка має бути повернута ОСОБА_1 на користь Бочечківсьої сільської ради.
Враховуючи те, що оспорювання рішення є видом правочину, обґрунтованою є необхідність застосування наслідків його недійсності, що полягає, в тому числі, у скасуванні права приватної власності за ОСОБА_1 на незаконно набуту земельну ділянку.
Згідно з ч.2 ст.3 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до ч.3 ст.26 ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» у разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому п.п. а п.2 ч.6 ст.37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому п.п. а п.2 ч.6 ст.37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону.
Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства.
Враховуючи вказане, суд прийшов до висновку про обгрунтованість вимоги позивача про скасування державної реєстрації права приватної власності ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053.
Щодо правових підстав для повернення земельної ділянки суд зазначає наступне.
З урахуванням змісту ст.178 ЦК України щодо неможливості вільного розпорядження обмеженими в цивільному обороті об'єктами, за правочинами право на майно набувається лише у разі, якщо майно не має передбачених законодавством обмежень в оборотоздатності.
Заволодіння громадянами та юридичними особами землями, стосовно яких діє чітка заборона на вилучення, зміну цільового призначення та надання у користування всупереч вимогам Земельного кодексу України, є неможливим.
Право власності держави або територіальної громади на обмежені в обороті об'єкти установлене законом, тому не потребує доказування правового титулу.
У разі протиправної передачі цих об'єктів у приватну власність відповідне порушення, ураховуючи їх правовий титул, необхідно розглядати як не пов'язане з позбавленням володіння порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади.
Згідно з ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.
Статтею 391 ЦК України установлено, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
У постановах Великої Палати Верховного Суду від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14 та від 15.09.2020 у справі № 469/1044/17 вказані можливі способи усунення таких порушень, яких може вимагати законний власник, а саме шляхом оспорення відповідних рішень органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договорів або інші правочинів, а також вимагаючи повернути земельну ділянку.
Крім того, у постанові Верховного Суду від 20.10.2020 у справі № 910/13356/17 суд виклав висновок про те, що способом захисту у негаторних правовідносинах є вимога, яка забезпечить законному володільцю реальну можливість користуватися і розпоряджатися майном тим чи іншим способом (зобов'язання повернути або звільнити майно, виселення, знесення, накладення заборони на вчинення щодо майна неправомірних дій).
Земельна ділянка із кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га, зареєстрована на праві приватної власності за ОСОБА_1 , проте в силу вимог закону не може перебувати у приватній власності із виникненням приватного володільця, тому права на реалізацію усіх правомочностей щодо спірної земельної ділянки, а саме користування і розпорядження нею, підлягають захисту шляхом зобов'язання повернути зазначену земельну ділянку у комунальну власність.
Такі доводи також узгоджуються із висновками Великої Палати Верховного Суду, викладеними у постановах від 28.11.2018 року у справі № 504/2864/13-ц, від 12.06.2019 року у справі № 487/10128/14-ц, від 11.09.2019 року у справі № 487/10132/14-ц та від 07.04.2020 року у справі № 372/1684/14-ц.
Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому досліджені кожного отриманого у справі доказу, зокрема належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведені та обгрунтовані, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Стосовно вимоги про усунення перешкоди власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою із кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га, шляхом скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки із кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га, суд зазначає наступне.
Ст.24 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» визначено, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється при її формуванні шляхом відкриття Поземельної книги на таку ділянку. Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Згідно ст.16 цього Закону земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий помер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі.
Згідно п.10 ст.24 ЗУ «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки. Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Аналогічні положення містяться у ч.13 ст.79-1 ЗК України.
Відповідно до ч.6 ст.16 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Таким чином, аналізуючи приведені докази, даючи їм оцінку в їх сукупності, з урахуванням вищевказаних обставин, оцінюючи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, оцінюючи у справі докази в цілому, так і кожний доказ, який міститься у справі, з урахуванням принципів розумності, пропорційності, виваженості, справедливості, балансу інтересів сторін, меж дозволеного втручання, вирішуючи справу в межах заявлених вимог, з урахуванням наданих доказів, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
30.07.2024 року ухвалою Конотопського міськрайонного суду Сумської області забезпечено позов. Накладено арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 площею 1,8943 га, яка розташована на території Бочечківської сільської ради Конотопського району Сумської області. Заборонено ОСОБА_1 вчиняти дії, які можуть призвести до пошкодження земельної ділянки (а.с.78-79).
Згідно з ч.7, 8 ст.158 ЦПК України у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи. Якщо протягом вказаного строку за заявою позивача (стягувача) буде відкрито виконавче провадження, вказані заходи забезпечення позову діють до повного виконання судового рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки позов задоволено повністю, тому з відповідачів на користь позивача підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати, судовий збір в сумі 14 534,40 грн. 00 коп. підлягають стягненню з відповідачів в солідарному порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.12,13,76, 81,263-265, 274-279 ЦПК України, ЗУ «Про природно-заповідний фонд України», ЗК України, ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ЗУ «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», ЗУ «Про Державний земельний кадастр», суд, -
Позовні вимоги заступника керівника Конотопської окружної прокуратури Наталича Андрія Андрійовича в інтересах держави в особі Головного управління Державної екологічної інспекції у Сумській області, Сумської обласної ради - задовольнити.
Усунути перешкоди власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, площею 1,8943 га, шляхом визнання незаконним та скасування рішення сьомої сесії восьмого скликання Бочечківської сільської ради від 25.05.2021 про надання ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Усунути перешкоди власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 шляхом визнання недійсним договору оренди від 10.08.2021 земельної ділянки з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, укладеного між ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , та ФГ «Еталон-6» (код ЄДРПОУ 34134579).
Усунути перешкоди власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 шляхом скасування рішення державного реєстратора Бочечківської сільської ради Конотопського району Васильченко І.В. № 58421625 від 28.05.2021 про реєстрацію права власності.
Усунути перешкоди власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053 шляхом скасування рішення державного реєстратора виконавчого комітету Бочечківської сільської ради Конотопського району Васильченко І.В. № 58522434 від 03.06.2021 про державну реєстрацію договору оренди землі від 01.06.2021 укладеного між ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , та ФГ «Еталон-6» (код ЄДРПОУ 34134579).
Усунути перешкоди власнику у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою з кадастровим номером 5922083800:06:002:0053, площею 1,8943 га, шляхом її повернення на користь держави в особі Бочечківської сільської ради з незаконного володіння ОСОБА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , та з незаконного користування ФГ «Еталон-6» (код ЄДРПОУ 34134579).
Усунути перешкоди державі, в особі Бочечківської сільської ради, у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 5922083800:06:002:0053 в Державному земельному кадастрі з одночасним закриттям Поземельної книги відносно цієї земельної ділянки.
Стягнути в солідарному порядку з Бочечківської сільської ради Конотопського району Сумської області, ОСОБА_1 , Фермерського господарства «Еталон-6» на користь Сумської обласної прокуратури (м.Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 33, код ЄДРПОУ 03527891, МФО 820172, UA598201720343120001000002983, банк платника Держказначейська служба України м. Київ) судові витрати, понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 14534 (чотирнадцять тисяч п'ятсот тридцять чотири) грн. 40 грн.
Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення безпосередньо до Сумського апеляційного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
Позивач: Конотопська окружна прокуратура, юридична адреса: вул.Успенсько-Троїцька,136, м. Конотоп, Сумська область, код ЄДРПОУ 0352789121.
Позивач: Державна екологічна інспекція, юридична адреса: вул. Першотравнева,29, м. Суми, код ЄДРПОУ 37970834.
Позивач: Сумська обласна рада, юридична адреса: площа Незалежності, 2, м. Суми, код ЄДРПОУ: 23826636.
Відповідач: ОСОБА_1 , мешканка: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .
Відповідач: Фермерське господарство «Еталон- 6», юридична адреса: вул. Комарова,14, с. Слобода, Конотопського району Сумської області, код ЕДРПОУ: 34134579.
Відповідач: Бочечківська сільська рада, юридична адреса: вул. Тракторна,2, с. Бочечки, Конотопського району Сумської області, код ЄДРПОУ: 04389118.
Третя особа: Комунальний заклад сумської обласної ради «Регіональний ландшафтний парк «Сеймський», юридична адреса: просп. Іоанна Путивльського,18, м. Путивль Конотопського району Сумської області, код ЄДРПОУ: 40987942.
Третя особа: Державний реєстратор Бочечківської сільської ради Конотопського району Сумської області Васильченко Ілона Вікторівна, юридична адреса: вул. Тракторна,2, с. Бочечки, Конотопського району Сумської області
Повний текст рішення виготовлений 29 травня 2025 року
Суддя Рідзевська І. О.