Постанова від 13.06.2025 по справі 591/3143/25

Справа № 591/3143/25 Провадження № 3/591/945/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 червня 2025 року м. Суми

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Клімашевська І.В., у присутності представника особи, що притягається до адміністративної відповідальності - адвоката Кравчун Д.В., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління патрульної поліції в Сумській області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ,-

за ст. 124, ч.1 ст. 130 КУпАП -

ВСТАНОВИВ:

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 23 березня 2025 року серії ЕПР1 №279785, ОСОБА_1 23.03.2025 о 19:50 год у м.Суми на просп. М.Лушпи,52, керуючи т/з Ford Ranger, д.н.з.- НОМЕР_2 , був неуважним, не дотримався безпечного інтервалу та допустив наїзд на т/з Kia Carens, д.н.з.- НОМЕР_3 , який перебував в нерухомому стані на місці стоянки. Внаслідок ДТП автомобілі отримали механічні пошкодження, які зазначені в матеріалах ДТП, чим порушив вимоги п.13.1 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 124 КУпАП.

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 23 березня 2025 року серії ЕПР1 №279798, ОСОБА_1 23.03.2025 о 19:50 год у м.Суми на просп. М.Лушпи,52, керував т/з Ford Ranger, д.н.з.- НОМЕР_2 в стані алкогольного сп'яніння. Огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки т/з за допомогою газоаналізатора Drager Alcotest 6820, проба позитивна 1,16 проміле, відповідно до акту огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів. Своїми діями порушив п. 2.9(а) ПДР та скоїв правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Представник в судовому засіданні підтримав письмові заперечення та просив закрити справу з підстав, які у них викладені.

ОСОБА_1 в судовому засіданні, на якому був присутній, надав пояснення, згідно яких він категорично заперечував факт керування транспортним засобом в день та час, які зазначені у протоколі.

Допитаний за його клопотанням свідок ОСОБА_2 пояснив суду, що у неділю ввечері він мав приїхати додому, щоб вранці виїзжати на позицію. Коли приїхав на т/з Форд у двір та заїхав у глухий кут (тупик), то випадково зачепив т/з Кіа. Вийшов з машини, щоб подивитись, але двері автомобіля зачинились. Він зайшов у квартиру, сказав про це іншим хлопцям, після чого з одним з хлопців поїхав за запасними ключами від авто, а ОСОБА_1 в цей час залишився біля машини. Коли приїхав з ключами, дізнався, що на ОСОБА_1 склали два протоколи.

Враховуючи, що у провадженні Зарічного районного суду м.Суми знаходиться кілька справ про вчинення адміністративного правопорушення однією особою, які призначені на один день, суд вважає за можливе об'єднати їх в одне провадження під одним номером: справа №591/3143/25, провадження №3/591/945/25

Вважаю, що наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП, встановлена під час розгляду адміністративних матеріалів, з огляду на такі обставини та норми чинного законодавства.

Заборону керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції встановлено п. 2.9 а ПДР.

Відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП настає, зокрема, за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції.

Огляд на стан сп'яніння - це один із заходів забезпечення провадження у справах про адміністративне правопорушення, порядок застосування та наслідки порушення якого встановлені ст.266 КУпАП.

Зокрема, згідно ч.2 ст.266 КУпАП огляд водія на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

При цьому, відповідно до ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

У даному випадку, надісланий суду протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст. 130 КУпАП складений та підписаний уповноваженою на те особою, із заповненням всіх необхідних реквізитів, встановлених ст. 256 КУпАП (а.с.1).

Крім того, зазначені в протоколі обставини підтверджуються також матеріалами справи, що додані до протоколу:

- результатами огляду на стан алкогольного сп'яніння, проведеного поліцейським на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6820», згідно яких ОСОБА_1 був у стані алкогольного сп'яніння з показником 1,18 проміле алкоголю;

- актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, проведеного поліцейськими на місці зупинки транспортного засобу за допомогою газоаналізатора «Alcotest Drager 6820», згідно якого ОСОБА_1 згоден із результатом;

- відеозаписом з нагрудних камер поліцейських, які надійшли разом із протоколом про адміністративне правопорушення, з якого вбачається, що ОСОБА_1 під відеозапис проходить обстеження на стан алкогольного сп'яніння, погоджується із результатом тесту та не висловлює будь-яких зауважень.

Вказані докази зібрані з дотриманням встановленого чинним законодавством порядку та не викликають жодних сумнівів у їх достовірності, належності та допустимості.

При цьому, суд погоджується з позицією викладеною у протоколі про те, що саме ОСОБА_1 керував транспортним засобом, водночас, вважає необґрунтованою його позицію та його представника з цього питання, виходячи з такого.

Чинне законодавство, в тому числі й Правила дорожнього руху України, не містять чіткого визначення терміну «керування транспортним засобом».

Таке визначення наведено лише в пункті 27 Пленуму ВСУ від 23.12.2005 № 14 «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», за яким керування транспортним засобом - це виконання функцій водія під час руху такого засобу або інструктора-водія під час навчання учнів-водіїв, незалежно від того, керує особа транспортним засобом, який рухається своїм ходом чи за допомогою буксирування.

Згідно п. 1, 5 і 6 ст. 8 Конвенції про дорожній рух (Відень, 08.11.1968) та положень Європейської угоди, яка доповнює цю Конвенцію (Женева, 01.05.1971), кожний т/з, який знаходиться в русі, повинен мати водія, так як «будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі» (рішення ЄСПЛ від 29.06.2007 у справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» (O'Halloran and Francis v. the United Kingdom), заяви № 15809/02 і № 25624/02).

Таким чином, керування транспортним засобом це умисне виконання особою функцій водія шляхом вчинення технічних дій для приведення транспортного засобу в рух та зрушення з місця, а під час руху для зміни напрямку руху та/чи швидкості транспортного засобу.

Так, з дослідженого у судовому засіданні відео вбачається, що сам ОСОБА_1 неодноразово каже, що керував транспортним засобом. Так він каже, що «їхав і не побачив інше авто» (clip-0, фрагмент відео 00:06:01), «я заїхав» ( clip-0, фрагмент відео 00:12:19); «я просто здавав назад» ( clip-0, фрагмент відео 00:12:33 та 00:13:30); «я просто переганяв машину», «я хотів її поставити» ( clip-0, фрагмент відео 00:24:20).

До того ж, матеріали справи містять розписку потерпілого ОСОБА_3 , який зазначає, що претензій до ОСОБА_1 він не має, матеріальна шкода була йому повністю відшкодована.

За таких обставин, суд критично ставиться до пояснень ОСОБА_1 про те, що він не керував транспортним засобом, вважаючи їх вигадкою особи з метою уникнення відповідальності, адже вони повністю спростовуються наданим суду матеріалами справи, зокрема, відеозаписом, що був досліджений у судовому засіданні.

Щодо заперечень представника з приводу пояснень свідка ОСОБА_4 , то суд не бере до уваги вказані пояснення, так як вказаний свідок не була допитана судом безпосередньо, хоча і неодноразово викликалась в судове засідання.

При цьому, суд критично ставиться до пояснень свідка ОСОБА_2 , вважаючи їх вигадкою особи з метою уникнення відповідальності, адже його пояснення повністю спростовані відеозаписом, який було досліджено судом. Так, як вже зазначалось вище ОСОБА_1 декілька раз каже, що керував авто саме він і випадково зачепив машину. Окрім того, на місці події не було вказаного свідка і сам ОСОБА_1 не повідомляв працівників поліції, що керував т/з свідок ОСОБА_2 , а вказана лінія захисту з'явилась вже на стадії судового розгляду.

Таким чином, матеріалами підтверджено наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП.

Вивчивши матеріали, вважаю, що в діях ОСОБА_1 є також склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 124 КУпАП.

Умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності за статтею 124 КУпАП є порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.

Правила дорожнього руху України, відповідно до Закону України "Про дорожній рух", встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України.

Згідно з п.13.1 ПДР водій залежно від швидкості руху, дорожньої обстановки, особливостей вантажу, що перевозиться, і стану транспортного засобу повинен дотримувати безпечної дистанції та безпечного інтервалу.

У даному випадку зібраними матеріалами справи, дослідженими у суді, підтверджується ОСОБА_1 за ст. 124 КУпАП, а саме: схемою місця ДТП, що додана до протоколу, відтворює місцезнаходження транспортних засобів після ДТП, а також містить опис пошкоджень кожного транспортного засобу; фотозображеннями, які додані до протоколу.

Окрім того, з дослідженого відеозапису вбачається, що останній не заперечує, що зачепив машину, але каже, що просто хотів переставити машину і не побачив (clip-0, фрагмент відео 00:06:01).

Суд не приймає до уваги й інші доводи захисника щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, адже вони повністю спростовані дослідженими у судовому засіданні доказами. Інших доказів чи переконливих доводів, які б безумовно спростували досліджені у судовому засіданні докази, суду не надано.

Згідно довідки старшого інспектора відділу АП УПП в Сумській області Лєонової Д. від 25.03.2025, ОСОБА_1 не притягувався за ч.1 ст. 130 КУпАП протягом року. Відповідно до відомостей інформаційно-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції» ОСОБА_1 отримував посвідчення водія серії НОМЕР_4 від 03.11.2004.

Таким чином, враховуючи характер скоєного правопорушення, особу правопорушника, вважаю за необхідне застосувати до правопорушника адміністративне стягнення у вигляді штрафу, з позбавленням права керування.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з правопорушника необхідно стягнути судовий збір у сумі 605,60 грн.

Керуючись ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», ст. 40-1, ст.124, ч. 1 ст. 130, ст. 283, ст. 284 КУпАП суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Об'єднати в одне провадження матеріали справи про адміністративне правопорушення №591/3143/25, провадження №3/591/945/25 зі справою №591/3152/25, провадження №3/591/949/25, присвоївши справі номер №591/3143/25, провадження №3/591/945/25.

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.124 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 850 грн.

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 17000,00 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.

На підставі ч. 2 ст. 36 КУпАП, накласти на ОСОБА_1 остаточне адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в сумі 17000,00 грн з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 1 рік.

Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави в сумі 605,60 гривень (р/р UA908999980313111256000026001; отримувач - ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код за ЄДРПОУ- 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), найменування коду класифікації доходів бюджету - Судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).

У відповідності із ст. 307 та ч. 2 ст. 308 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у вказаний строк, постанова про накладення штрафу надсилається в порядку примусового виконання та з правопорушника підлягає стягненню подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу.

Постанова може бути оскаржена протягом 10-денного строку до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.

Суддя І.В. Клімашевська