Постанова від 11.06.2025 по справі 320/27945/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 320/27945/25 Суддя (судді) першої інстанції: Сас Є.В.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ганечко О.М.,

суддів Василенка Я.М.,

Кузьменка В.В.,

за участі секретаря судового засідання Фищук Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка М'ясопродукт", Державного підприємства Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 07 червня 2025 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Міт Пром" до Державного підприємства Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирка М'ясопродукт", про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «МІТ ПРОМ» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирка М'ясопродукт", в якому просило суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом № 2 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

- визнати протиправним та скасувати рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб-порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом № 9 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» завантажило на Прозорро довідку про наявність матеріально-технічної бази без приховування адрес складів в режимі «конфіденційно» та з приховуванням адрес складів - у публічному доступі (в т.ч. з можливістю такого перегляду для позивача). Разом з цим, сам файл з прихованими адресами дозволяє вільно копіювати текст адреси під закресленнями, яка наведена в позовній заяві.

У свою чергу, у складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відсутній експлуатаційний дозвіл для складів (+2....+6 °С) на території Київської області, на яких фактично буде зберігатись продукція тваринного походження. Згідно з «Описами продуктів за Каталогом продуктів харчування, затвердженим наказом Міністерства оборони України від 15.11.2019 № 591 (Додаток 12 до Оголошення) температурний режим зберігання (+2....+6 °С) вимагається для зберігання ряду продукції тваринного походження, зокрема, качина тушка охолоджена; куряча гомілка охолоджена; куряча тушка охолоджена; свинина, грудинка безкісткова охолоджена; свинина, кореи?ка без кістки охолоджена; форель охолоджена; масло, молочна продукція. У свою чергу, у складі пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відсутній експлуатаційний дозвіл для складів, на яких буде зберігатись продукція тваринного походження. Позивач покликається на приписи п. 22 ч. 1 ст. 1, ч. 8 ст. 20, ч. 1 ст. 23 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Таким чином, третя особа не відповідає вимогам, визначеним в Оголошенні про проведення спрощеної закупівлі та вимогам Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Тож, у складі пропозиції відсутній експлуатаційний дозвіл для складу, на якому буде зберігатись продукція тваринного походження.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 07 червня 2025 року позовні вимоги задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб- порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом №2 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

Визнано протиправним та скасовано рішення Державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу», оформлене Протоколом №0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025 у процедурі закупівлі, оприлюдненій на веб- порталі Уповноваженого органу Прозорро за номером UА-2025-05-15-013240-а, про визначення Товариства з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної закупівлі ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) за лотом № 9 та про намір укласти договір про закупівлю з Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ».

Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Товариство з обмеженою відповідальністю "Охтирка М'ясопродукт" та ДП Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу" подали апеляційні скарги, в яких просять скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити в повному обсязі, посилаючись на неповне з'ясування всіх обставин справи, порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення спору.

Ухвалами Шостого апеляційного адміністративного суду від 10.06.2025 відкрито апеляційне провадження та призначено апеляційні скарги до розгляду у відкритому судовому засіданні на 11.06.2025, з урахуванням приписів ст. 282 КАС України.

10.06.2025, під № 13968 та під № 13893 до суду від ТОВ "Міт Пром" надійшли відзиви на апеляційні скарги.

11.06.2025, під № 13994 до суду від третьої особи надійшла відповідь на відзив на апеляційну скаргу.

У судовому засіданні представники Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка М'ясопродукт" та ДП Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу" вимоги апеляційних скарг підтримали у повному обсязі, просили їх задовольнити.

Представник позивача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення апеляційних скарг, просила рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Заслухавши суддю доповідача, вислухавши пояснення представників учасників справи, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, 14.11.2024 Державним підприємством Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" на веб-порталі електронної системи закупівель «Прозоро» було опубліковано оголошення про проведення спрощеної закупівлі з ідентифікатором UA-2025-05-15-013240-a.

Згідно пункту 1 Оголошення, його розроблено відповідно до вимог Закону № 922-VIII та Особливостей здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану» від 11.11.2022 № 1275 (далі - Особливості № 1275).

Відповідно до пункту 3 Оголошення, назва предмета закупівлі із зазначенням коду за Єдиним закупівельним словником (у разі поділу на лоти такі відомості повинні зазначатися стосовно кожного лота) та назви відповідних класифікаторів предмета закупівлі і частин предмета закупівлі (лотів) (за наявності): ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік).

Зокрема, Лот 2: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік.

Також, Лот 9: ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік.

Згідно із пунктом 11 Оголошення, єдиним критерієм оцінки є ціна, питома вага - 100%.

26.05.2025 у зазначені закупівлі відбувся електронний аукціон.

Відповідно до протоколу Уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" № 0406-6 від 04.06.2025 прийнято рішення визначити ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної Закупівлі за Лотом № 2, прийняти рішення про намір укласти договір та оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Водночас, відповідно до протоколу Уповноваженої особи Державного підприємства Міністерства оборони України "Державний оператор тилу" № 0406-6 від 04.06.2025 прийнято рішення визначити Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» переможцем спрощеної Закупівлі за Лотом № 9, прийняти рішення про намір укласти договір та оприлюднити на веб-порталі Уповноваженого органу повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.

Вважаючи оскаржувані рішення за ідентифікатором -05-15-013240-a. протиправними, позивач, який брав участь у закупівлі за лотами № 2 та № 9, звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що документи, які засвідчують реєстрацію потужностей не дають право без наявності експлуатаційного дозволу здійснювати операторам ринку відповідний вид діяльності, проте, наявність експлуатаційного дозволу засвідчує також реєстрацію відповідних складських потужностей. Товариство з обмеженою відповідальністю "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» на момент його прийняття Кваліфікаційним критеріям в повній мірі не відповідало, оскільки не надало експлуатаційний дозвіл на складські потужності для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 оС): загальною площею складів - не менше ніж 1400 кв.м. За висновками суду першої інстанції, наявність в учасника, який планує постачати продукти харчування до відповідних підрозділів Збройних Сил України, у користуванні складського приміщення необхідної площі, є безумовною та важливою гарантією забезпечення належного зберігання якості продукції. Відсутність же документів, які б підтверджували використання підприємством відповідних приміщень у визначеному замовником обсязі, унеможливлює через призму наведеного та умов Оголошення стверджувати про те, що подана пропозиція є такою, що відповідає вимогам Оголошення.

Натомість, апелянти вважають вказані висновки суду необґрунтованими та помилковими.

Доводи апелянта Державного підприємства Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу". Суд, в оскаржуваному рішенні дійшов до помилкового рішення, що учасник процедури закупівлі ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відповідно до кваліфікаційних критеріїв, визначених Додатком № 4 до Оголошення, зокрема пункту 1.2.1 повинен надати і документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, і експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и. ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» в складі тендерної пропозиції було надано необхідні документи, які витребовував замовник. Водночас, на етапі оцінки пропозицій учасників під час проведення спрощеної закупівлі у відповідача немає обов'язку перевіряти надані документи щодо складських приміщень згідно з даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

У разі їх невідповідності заявленим в тендерній документації, ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» буде нести відповідальність відповідно до умов укладеного договору. Отже, відповідачем розглянуто документи учасника в складі пропозиції на відповідність вимогам оголошення. За результатами оцінки, пропозиція ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відповідає вимогам в оголошені та вимогам до предмету закупівлі, а відповідно, у замовника були відсутні підстави для відхилення пропозиції. З огляду на викладене, є підстави стверджувати, що рішення суду від 07.06.2025 в частині встановлення порушення відповідачем при прийнятті тендерної пропозиції від ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» ґрунтуються на помилкових висновках, неповно з'ясовано обставини справи, що мають значення для справи та містять неправильне застосування норм матеріального права, а саме, Закону України «Про публічні закупівлі».

Доводи апеляційної скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка М'ясопродукт". Судом помилково зроблено висновок про відсутність у ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» експлуатаційного дозволу для товарів тваринного походження та проігноровано такі дозволи додані як до пропозиції, так і до письмових пояснень (заперечень) ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ», приєднаних до матеріалів справи. Апелянт наголошує на тому, що товариство повністю виконало вимоги замовника та надала підтвердження про наявність різних типів складів із зазначенням площі, адреси з урахуванням рекомендацій, кількості воріт, права володіння/користування та реквізитів документів, що це підтверджують. Проте, судом помилково без будь-яких на те доказів та обґрунтувань, самовільно та не у відповідності до кваліфікаційних критеріїв зроблено висновок, що саме на складських потужностях загальною площею складів - не менше ніж 1400 кв.м. мають бути розміщені товари тваринного походження. Замовник у своїх вимогах не вказував, які саме товари мають зберігатися на яких площах з певним температурним режимом, тобто тваринного чи іншого походження, зокрема, і на складах з температурним режимом +2- + 6 та інше. Судом першої інстанції зроблено висновок, який не відповідає умовам закупівлі, шляхом самостійного визначення розміщення продуктів на певних складах, хоч це не передбачено умовами закупівлі. Апелянт зауважує, що у кваліфікаційних вимогах відсутні умови надання експлуатаційного дозволу для складу площею не менше ніж 1400 кв.м, адже учасник має надати один з двох документів: документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу або експлуатаційний дозвіл.

З урахуванням наведеного, колегія суддів вважає за необхідне зазначити наступне.

Загальні правові засади планування, порядок формування обсягів та особливостей здійснення закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення для забезпечення потреб сектору безпеки і оборони, а також інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, а також порядок здійснення державного і демократичного цивільного контролю у сфері оборонних закупівель визначено Законом України «Про оборонні закупівлі» від 17.07.2020 № 808-ІХ.

Згідно з ч. 1 ст. 30 цього Закону, особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану визначаються Кабінетом Міністрів України із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз та з дотриманням вимог, встановлених цієї статтею.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2022 року № 1275, затверджено Особливості здійснення оборонних закупівель на період дії правового режиму воєнного стану (далі - Особливості № 1275), відповідно до пункту 1 яких ці особливості встановлюють порядок та умови здійснення оборонних закупівель для державних замовників у сфері оборони, служб державного замовника, а також військових частин, організацій (установ, закладів), що уповноважуються рішенням державного замовника у сфері оборони на здійснення закупівель та укладення державних контрактів (договорів), із забезпеченням захищеності державних замовників від воєнних загроз на період дії правового режиму воєнного стану.

Пунктами 2, 4 Особливостей № 1275, передбачено, що у цих особливостях терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України «Про оборонні закупівлі» від 17 липня 2020 року № 808-IX, «Про публічні закупівлі» від 25 грудня 2015 року № 922-VIII (далі - Закон № 922-VIII) та інших нормативно-правових актах, розроблених на їх виконання.

Державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів, робіт і послуг оборонного призначення, інших товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у період дії правового режиму воєнного стану відповідно до цих особливостей.

Пунктом 7 Особливостей № 1275, закріплено, що відповідальною за організацію та проведення оборонних закупівель може бути уповноважена особа/інша особа державного замовника та/або колегіальний орган, що утворюється державним замовником та складається не менше ніж із трьох осіб такого державного замовника. Порядок організації діяльності такого колегіального органу визначається державним замовником.

Відповідно до пункту 8 Особливостей № 1275, державні замовники здійснюють оборонні закупівлі товарів і послуг оборонного призначення, інших товарів і послуг для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони, вартість яких дорівнює або перевищує 200 тис. гривень, робіт оборонного призначення та робіт для гарантованого забезпечення потреб безпеки і оборони у разі, коли їх вартість дорівнює або перевищує 1,5 млн. гривень (крім закупівель товарів, робіт і послуг оборонного призначення, що становлять державну таємницю, а також закупівлі озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин та послуг із розроблення, ремонту, модернізації озброєння, військової і спеціальної техніки, боєприпасів та їх складових частин, товарів, робіт і послуг для будівництва військових інженерно-технічних і фортифікаційних споруд), в електронній системі закупівель в один із таких способів: 1) у порядку проведення відкритих торгів, що визначений особливостями здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178; 2) у порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом України «Про публічні закупівлі», з урахуванням положень, визначених цими особливостями; 3) у порядку відбору постачальника шляхом запиту пропозицій постачальників відповідно до Порядку формування та використання електронного каталогу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 вересня 2020 р. № 822); 4) шляхом застосування рамкової угоди відповідно до цих особливостей.

У разі проведення закупівлі в порядку проведення спрощених закупівель, визначених Законом № 922-VIII, державний замовник під час розгляду пропозиції учасника спрощеної закупівлі у разі виявлення невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції та/або подання яких вимагалося оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, повинен розмістити у строк, який не може бути меншим, ніж два робочих дні до закінчення строку розгляду пропозицій, повідомлення з вимогою виправити невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у його пропозиції, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення державним замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником спрощених закупівель у складі пропозиції та/або подання яких вимагається оголошенням про проведення спрощеної закупівлі, слід розуміти невідповідність інформації та/або документів у значенні, наведеному в пункті 43 Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом № 922-VIII, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 року № 1178.

Державний замовник не може розміщувати щодо одного і того ж учасника спрощеної закупівлі більш як один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником спрощеної закупівлі у складі пропозиції.

Державний замовник відхиляє пропозицію учасника спрощеної закупівлі у разі, коли учасник спрощеної закупівлі не виправив виявлені державним замовником після розкриття пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у складі своєї пропозиції, та/або змінив предмет закупівлі (його найменування, марку, модель тощо) під час виправлення виявлених державним замовником невідповідностей протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей.

Відповідно до пункту 43 Особливостей, здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України "Про публічні закупівлі", на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 № 1178, під невідповідністю в інформації та/або документах, що подані учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції та/або подання яких вимагається тендерною документацією, розуміється у тому числі відсутність у складі тендерної пропозиції інформації та/або документів, подання яких передбачається тендерною документацією (крім випадків відсутності забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або відсутності інформації (та/або документів) про технічні та якісні характеристики предмета закупівлі, що пропонується учасником процедури в його тендерній пропозиції). Невідповідністю в інформації та/або документах, які надаються учасником процедури закупівлі на виконання вимог технічної специфікації до предмета закупівлі, вважаються помилки, виправлення яких не призводить до зміни предмета закупівлі, запропонованого учасником процедури закупівлі у складі його тендерної пропозиції, найменування товару, марки, моделі тощо.

Відповідно до норм частини тринадцятої статті 14 Закону № 922-VIII, замовник відхиляє пропозицію в разі, якщо: 1) пропозиція учасника не відповідає умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі; 2) учасник не надав забезпечення пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником; 3) учасник, який визначений переможцем спрощеної закупівлі, відмовився від укладення договору про закупівлю; 4) якщо учасник протягом одного року до дати оприлюднення оголошення про проведення спрощеної закупівлі відмовився від підписання договору про закупівлю більше двох разів із замовником, який проводить таку спрощену закупівлю.

Суд першої інстанції під час розгляду даного спору в суді першої інстанції визначив, що ключовим питанням у даній справі, є відповідність пропозиції Учасника закупівлі - Товариства з обмеженою відповідальністю "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» кваліфікаційним критеріям, визначеним Додатком № 4 до Оголошення, зокрема, пункту 1.2.1, згідно якого учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці.

При цьому, спірним моментом є альтернативне тлумачення вказаної кваліфікаційної вимоги як: 1) необхідності надання учасниками документів, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності (потужностей) складу (складів) або експлуатаційного дозволу (дозволів) на склад (склади), як один з двох можливих варіантів безвідносно до їх типів складських потужностей, умов зберігання певних видів товарів (з чого виходять відповідач, третя особа) чи 2) відповідний вид подання одного з цих альтернативних варіантів має визначатись типом складських потужностей, умовами зберігання певних видів товарів (основний довід позивача у даній справі).

Так, як вбачається з п. 1 кваліфікаційного критерію - «Наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій» його підтвердженням є довідка за наведеною формою, яка містить інформацію про наявність матеріально-технічної бази та технологій для забезпечення виконання умов договору про закупівлю, а саме:

1. Для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання: - загальна площа сухих складів - не менше ніж 1000 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 3-х;

2. Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6оС): - загальна площа складів - не менше ніж 1400 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 4-ох;

3. Для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15….-18 оС): - загальна площа складів - не менше ніж 300 кв.м; - кількість рамп/воріт на складі/складах - не менше 1-єї.

Водночас, відповідно до п. 1.2.1 кваліфікаційних критеріїв, учасник у складі пропозиції має надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці. У разі надання складських приміщень, які знаходяться у власності, оренді/суборенді у Учасника - документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и мають бути видані на ім'я Учасника. В разі залучення складських приміщень (в тому числі на підставі договору про надання складських послуг) для виконання договору - документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці або експлуатаційний дозвіл/-и мають бути видані на ім'я суб'єкта господарювання, що залучається.

Згідно дослідженої судом довідки третьою особою вказано наявність: 1) складів для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання на території Київської та Полтавської областей у розмірах відповідно 2571,20 м2 та 1232 м2; 2) для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 °С) - на території Київської області у розмірі 3000 м2; 3) для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15....-18 °С) - на території Сумської області у розмірі 620 м2.

Колегія суддів звертає увагу на те, що 15.05.2025 на майданчику Прозоро ДП «ДОТ» була оприлюднена закупівля ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік) ProZorro , ідентифікатор UA-2025-05-15-013240-a лот 2 та лот 9, вид предмету закупівлі: Товари, класифікатор та його відповідний код: ДК 021:2015:15890000-3: Продукти харчування та сушені продукти різні.

Відповідно до п. 11 «Перелік критеріїв та методика оцінки пропозицій із зазначенням питомої ваги критеріїв» оголошення про проведення спрощеної закупівлі за предметом: «ДК 021:2015: 15890000-3 - Продукти харчування та сушені продукти різні (Продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів) для особового складу (годування штатних тварин) військових частин (установ) та військових навчальних закладів Збройних Сил України в стаціонарних та польових умовах на 2025 рік)» замовник вказав, що критерії та методика оцінки пропозицій визначається відповідно до статті 29 Закону.

За результатами проведення процедури спрощеної закупівлі, система автоматично визначила переможця з найнижчою ціновою пропозицією - Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ», цінова пропозиція - 304 704 000,00 грн. (лот 2) та 914 112 000,00 грн (лот 9).

Так, Товариством з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» було подано довідку про наявність матеріально-технічної бази та технологій від 20.05.2025 за вих. № 20-05-25/09 з ретушуванням адреси, але зазначенням області місцезнаходження.

На виконання умов тендерної документації, Товариство з обмеженою відповідальністю «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» надано експлуатаційний дозвіл для потужностей з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів від 21.07.2014 № 10, експлуатаційний дозвіл для потужностей (об'єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів від 15.01.2015 №42730/02/1.

Також, в складі тендерної пропозиції міститься повідомлення про державну реєстрацію потужностей відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області № 625-ОД від 20.05.2024, повідомлення про державну реєстрацію потужностей відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області №640-ОД від 22.05.2024, повідомлення про державну реєстрацію потужностей відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області №849-ОД від 16.07.2024, повідомлення про присвоєння особистого реєстраційного номеру потужності від Головного управління Держпродспоживслужби в Сумській області відповідно до рішення № 37 від 11.07.2023.

ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» додатково надано: 1) на склади, які не потребують особливого температурного режиму: для складу площею 2571,20 м2 - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-32-08-1603; для складу площею 1232 м2 - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-53-08-825; 2) на склади, які потребують особливого температурного режиму (+2…+6) - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-32-04-628; 3) на склади, які потребують особливого температурного режиму (- 15…-18) - документ, що підтверджує реєстрацію потужностей реєстраційні номер r-UA-18- 01-1098.

Слід зазначити, що учасник закупівлі має підтвердити свою відповідність кваліфікаційним критеріям, надавши підтверджуючі документи щодо наведених усіх трьох типів температурних режимів складських потужностей, позаяк як встановлено під час розгляду апеляційних скарг, предметом закупівлі є продукти харчування (комплект продуктів харчування за Каталогом продуктів), а вказаним Каталогом (додаток № 12 до Оголошення), зокрема, встановлено температурні вимоги до ряду товарів, які охоплюють усі зазначені температурні режими.

Як вже зазначалось вище, третьою особою вказано у довідці наявність: 1) складів для товарів, які не потребують особливого температурного режиму зберігання на території Київської та Полтавської областей у розмірах відповідно 2571,20 м2 та 1232 м2; 2) для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2....+6 °С) - на території Київської області у розмірі 3000 м2; 3) для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (-15....-18 °С) - на території Сумської області у розмірі 620 м2.

Судом першої інстанції було враховано та здійснено посилання на положення п. 69 ч. 1 Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів» (далі - Закон № 771/97-ВР), за якими, потужності - споруди або комплекс споруд, приміщення, будівлі, обладнання та інші засоби, включаючи транспортні засоби, а також територія, що використовуються у виробництві та/або обігу об'єктів санітарних заходів.

Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 25 Закону України № 771/97-ВР, державній реєстрації підлягають потужності з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу. Державна реєстрація потужностей здійснюється компетентним органом шляхом внесення відповідної інформації до реєстру на безоплатній основі.

Процедуру державної реєстрації потужностей з виробництва та/або обігу харчових продуктів, на які не вимагається отримання експлуатаційного дозволу унормовано Порядком державної реєстрації потужностей, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 15.02.2024 № 431.

Водночас, відповідно до п. 22 ч. 1 Закону України № 771/97-ВР, експлуатаційний дозвіл - документ дозвільного характеру, що видається територіальним органом компетентного органу операторові ринку за результатами інспектування його потужності та посвідчує право оператора ринку здійснювати визначену цим Законом діяльність з виробництва та/або зберігання харчових продуктів тваринного походження.

За змістом ч. 1 ст. 23 Закону України № 771/97-ВР, оператори ринку, що провадять діяльність, пов'язану з виробництвом та/або зберіганням харчових продуктів тваринного походження, повинні отримати експлуатаційний дозвіл, який видається територіальним органом компетентного органу на кожну окрему потужність до початку її експлуатації.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 23 Закону України № 771/97-ВР, обов'язок отримати такий дозвіл поширюється на операторів ринку, які здійснюють діяльність із зберігання харчових продуктів тваринного походження, які потребують дотримання температурного режиму та не можуть зберігатися при температурі вище 10 °C, залишаючись придатними для споживання людиною.

Як вбачається з Каталогу продуктів харчування (додаток 12 до Оголошення), дійсно, для низки товарів тваринного походження встановлено температурні режими нижчі за 10°C, а саме позиції в Каталозі № № 12014, 12016, 12020, 12022, 12023, 12024, 12025, 12026, 12028, 12029, 12030, 12031 та інші, що вимагає від оператора ринку, який здійснює діяльність з їх зберігання отримання експлуатаційного дозволу, водночас, Товариством з обмеженою відповідальністю "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» не надало експлуатаційний дозвіл на складські потужності для товарів, що потребують особливого температурного режиму зберігання (+2 ….+6 оС): загальною площею складів - не менше ніж 1400 кв.м.

Колегією суддів враховується, що сформульовані вимоги щодо складських потужностей конкретно не визначають, які саме товари (у тому числі продукція тваринного походження) мають зберігатись на складах з тим чи іншим температурним режимом, проте оскільки ТОВ "ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» подано відомості лише щодо одного об'єкта складських потужностей для товарів, що потребують саме температурного режиму зберігання (+2....+6 °С) на території Київської області, який вимагається для продукції тваринного походження згідно Каталогу, даним учасником мав бути наданий експлуатаційний дозвіл, на чому цілком обґрунтовано наголосив і суд першої інстанції. Колегія суддів, у контексті наданих представниками учасників справи пояснень під час апеляційного перегляду, зазначає, що вимога щодо конкретного температурного режиму зберігання товарів (+2 ….+6 оС) із загальною площею складів - не менше ніж 1400 кв.м. має бути дотримана, та на що має бути наданий відповідний експлуатаційний дозвіл (не на меншу), проте, такий дозвіл третьою особою в процедурі закупівель не подавався саме на склад, що розташований у Київській області. Наявність у третьої особи експлуатаційних дозволів на інші складські приміщення, про які наголошують апелянти не заперечується та не ставиться під сумнів, однак, це і не було обґрунтуванням позовної заяви, натомість, позивач наголошував на відсутності експлуатаційного дозволу у третьої особи на складське приміщення, розташоване у Київській області, яке є єдиним із задекларованими температурними показниками (+2....+6 °С) та відповідає критеріям площі не менше 1400 кв.м.

Водночас, як було встановлено під час судового розгляду, у складі пропозиції ТОВ «ОХТИРКА М'ЯСОПРОДУКТ» відсутній експлуатаційний дозвіл для складу з режимом (+2…+6 °С) за адресою: Київська обл., Бориспільський р-н, с. Дударків, вул. Березова, 1, на яких фактично зберігатиметься продукція тваринного походження, а згідно з «Описами продуктів за Каталогом продуктів харчування», затвердженим наказом Міністерства оборони України від 15.11.2019 № 591 (Додаток 12 до Оголошення), температурний режим зберігання (+2…+6 °С) вимагається для зберігання ряду продукції тваринного походження, як то качина тушка охолоджена; куряча гомілка охолоджена; куряча тушка охолоджена; свинина, грудинка безкісткова охолоджена; свинина, корейка без кістки охолоджена; форель охолоджена; масло, молочна продукція; тощо.

Експлуатаційні дозволи № 24730/02/1 від 15.01.2015 та № 10 від 21.07.2024, на які посилаються апелянти, видані на інші складські приміщення за адресою: Сумська обл., Охтирський р-н, с. Мала Павлівка, вул. Центральна, 11, та призначені для товарів, що потребують температурного режиму зберігання (-15…-18 °С), що не є тотожним для наведеного вище температурного режиму зберігання.

Доводи апеляційних скарг про те, що для складських приміщень за адресою: Київська обл., Бориспільський р-н, с. Дударків, вул. Березова, 1, для товарів (+2…+6 °С) достатньо рішення про державну реєстрацію потужностей, не узгоджуються з вимогами Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів».

Щодо доводів апеляційних скарг про те, що згідно п. 1.2.1 Додатку 4 до Оголошення, учасник у складі пропозиції мав надати документи, що підтверджують наявність державної реєстрації потужності/-ей складу/-ів, зазначених у довідці, або експлуатаційний дозвіл/-и на склад/-и, зазначені у довідці, колегія суддів їх враховує, однак, умови оголошення та дискреція учасника щодо вибору документа, який надається у складі пропозиції, не може йти всупереч наведеним вище положенням Закону України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів»

Колегія суддів відхиляє посилання представників третьої особи про те, що для забезпечення зберігання товарів тваринного походження (вимоги температурного зберігання до яких (+2....+6 °С) може забезпечуватись за рахунок наявного складського приміщення на території Сумської області у розмірі 620 м2 (на яке надано експлуатаційний дозвіл), що є достатнім для зберігання продукції з такими вимогами, позаяк доказів цьому суду не надано, а суд позбавлений можливості встановити та дослідити ці обставини.

Щодо доводів апелянтів про те, що позивач не довів, що оскаржуване рішення вплинуло на його права, колегія суддів встановила, що за лотом № 9 пропозиція позивача є наступною, а переможцем за лотом № 2 та лотом № 9 обрано одним рішенням замовника, оформленим протоколом № 0406-6 Уповноваженої особи державного підприємства Міністерства оборони України «Державний оператор тилу» від 04.06.2025, що унеможливлює те, що один і той самий учасник, на підставі одних і тих самих документів та одного й того самого рішення замовника, за одним лотом може бути переможцем, а за іншим - таким, що не відповідає умовам оголошення.

Слід зазначити про те, що встановлена невідповідність не входить в перелік формальних помилок, наведений в п. 18 Оголошення, з огляду на що, суд першої інстанції обґрунтовано виснував, що приймаючи оскаржувані рішення за обставин коли пропозиція учасника не відповідає умовам визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі відповідач діяв з порушенням вимог ч. 16 ст. 25 Закону України «Про оборонні закупівлі», з огляду на що, оскаржувані рішення є протиправними, та такими що порушують законні інтереси позивача, як учасника закупівлі, а відтак, підлягають скасуванню.

За наслідком апеляційного розгляду, колегія суддів дійшла висновку про те, що доводи апеляційних скарг відповідача та третьої особи не знайшли свого підтвердження, не спростовують висновків суду першої інстанції та не є підставою для скасування оскаржуваного рішення суду першої інстанції.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та прийнято судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права,, з огляду на що, рішення суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Згідно норм ч. 3 ст. 272 КАС України, судові рішення суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду справ, визначених статтями 273-277, 282-283-1, 284-286 цього Кодексу, набирають законної сили з моменту проголошення і не можуть бути оскаржені.

Керуючись ст. ст. 243, 250, 272, 282, 315, 316 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю "Охтирка М'ясопродукт", Державного підприємства Міністерства оборони України "Держаний оператор тилу" - залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 07 червня 2025 року - залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Ганечко О.М.

Судді Василенко Я.М.

Кузьменко В.В.