Справа № 320/41486/23 Суддя (судді) першої інстанції: Кочанова П.В.
11 червня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Чаку Є.В.,
суддів: Сорочка Є.О., Коротких А.Ю.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" на рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі за адміністративним позовом Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправним та скасування положення постанови,-
ПрАТ "Укргідроенерго" звернулося до суду з адміністративним позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в якому просило:
-визнати протиправним та скасувати положення Постанови від 12.09.2023 №1660 «Про накладення штрафу на ПрАТ "Укргідроенерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, які регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії» (в частині встановлення у діях ПрАТ "Укргідроенерго" порушень), а саме:
- Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, затверджені постановою НКРЕКІІ від 27.12.2017 № 1467, а саме, пункту 10.10 розділу X (у редакції, що діяла до 07 травня 2022 року) та пункту 10.9 розділу X Правил ринку, згідно з яким для виробників електричної енергії, крім мікро-, міні-, малих гідроелектростанцій та електричних станцій, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та імпортерів у кожному розрахунковому періоді доби постачання гранична нижня межа обов'язкової заявки щодо продажу електричної енергії на РДН становить 10 відсотків від сумарного обсягу відпуску електричної енергії всіма одиницями відпуску такого виробника в цьому розрахунковому періоді;
- Правил поведінки на РДН та ВДР, що є Додатком 7 до Правил ринку «на добу наперед» та внутрішньодобового ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 308, а саме, пп.2 п.2.4 гл.2, згідно з яким учасники РДН/ВДР не мають права займатись діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком, та пп.4 п.4.4 гл.4, згідно з яким учасникам РДН/ВДР заборонено здійснювати маніпулювання ринком.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та ухвалити нове, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що оскаржуване рішення прийнято з неповним та невірним з'ясуванням фактичних обставин справи, порушенням норм матеріального права.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просив залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного (в порядку письмового) позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Керуючись частинами 1 та 2 статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Судом встановлено, що позивач є виробником електричної енергії на гідроелектростанціях (ГЕС) і гідроакумулюючих електростанціях (ГАЕС) та здійснює свою основну господарську діяльність як ліцензіат з виробництва електричної енергії на підставі постанови НКРЕКП від 11.06.2019 № 1019 про видачу ліцензії з виробництва електричної енергії ПрАТ "Укргідроенерго".
Згідно фактичних обставин справи в період з 20.07.2023 по 16.08.2023 Комісією з перевірки НКРЕКП була проведена планова перевірка суб'єкта господарювання - ПрАТ "Укргідроенерго" щодо дотримання вимог законодавства у сфері енергетики та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії.
Результати перевірки оформлені Актом від 16 серпня 2023 року № 349.
На підставі висновків вказаного акту відповідачем прийнято постанову № 1660 від 12.09.2023 «Про накладення штрафу на ПрАТ "Укргідроенерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії», якою вирішено накласти штраф у розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень на ПрАТ "Укргідроенерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, а саме:
-пунктів 1, 2 та 10 частини четвертої статті 30 Закону України «Про ринок електричної енергії» у частині дотримання ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва електричної енергії, інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, виконання умов договорів, укладання яких є обов'язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії своєчасної сплати та в повному обсязі за електричну енергію, куплену на ринку електричної енергії, та послуги, що надаються на ринку електричної енергії:
-пункту 10.10 розділу X (у редакції, що діяла до 07 травня 2022 року) та пункту 10.9 розділу X Правил ринку, згідно з яким для виробників електричної енергії, крім мікро-, міні-, малих гідроелектростанцій та електричних станцій, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та імпортерів у кожному розрахунковому періоді доби постачання гранична нижня межа обов'язкової заявки щодо продажу електричної енергії на РДН становить 10 відсотків від сумарного обсягу відпуску електричної енергії всіма одиницями відпуску такого виробника в цьому розрахунковому періоді;
-Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, а саме:
-підпункту 2 пункту 2.4 глави 2, згідно з яким учасники РДН ВДР не мають права займатись діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком,
-підпункту 4 пункту 4.4 глави 4, згідно з яким учасникам РДН ВДР заборонено здійснювати маніпулювання ринком;
-пункту 2.7 глави 2 Типового договору про надання послуг з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління, згідно з яким Користувач здійснює розрахунок з ОСП за послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління до 15 числа місяця наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів надання Послуги, наданих Виконавцем, або самостійно сформованих в електронному вигляді за допомогою «Системи управління ринком», або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу')» з використанням у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронному вигляді;
-пункту 5.2 глави 5 Типового договору про надання послуг з передачі електричної енергії, згідно з яким Користувач здійснює поетапну попередню оплату планової вартості Послуги ОСП таким чином:
-платіж - до 17:00 другого банківського дня розрахункового місяця у розмірі 1/5 від планової вартості Послуги, визначеної згідно з розділом 3 цього Договору. Подальша оплата здійснюється шляхом сплати 1/5 від планової вартості послуг, яка визначена згідно з розділом 3 цього Договору, відповідно до такого алгоритму:
1 платіж - до 10 числа розрахункового місяця;
2 платіж - до 15 числа розрахункового місяця;
3 платіж - до 20 числа розрахункового місяця;
4 платіж - до 25 числа розрахункового місяця;
-абзацу другого пункту 7 Порядку розрахунку та встановлення ставки внесків на регулювання у частині подання до структурного підрозділу НКРЕКП на території звіту про сплату внеску на регулювання не пізніше
-Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, а саме:
підпункту 14 пункту 2.2 у частині укладення договорів, які є обов'язковими для здійснення діяльності на ринку електричної енергії, та виконання умов цих договорів,
підпункту 29 пункту 2.2 у частині не вчинення дій при підготовці та/або подачі заявок (пропозицій) на ринку електричної енергії, які можуть призвести до маніпулювання цінами або до інших спотворень конкуренції на ринку,
підпункту 33 пункту 2.2 у частині своєчасної та в повному обсязі сплати за послуги, що надаються на ринку електричної енергії.
Не погоджуючись частково з висновками відповідача наведеними у постанові № 1660 від 12.09.2023, позивач подав позов до суду.
При цьому у позовній заяві позивач зазначив, що сума штрафу та необхідність його сплати, який визначений відповідачем у постанові у загальному розмірі 170 000 грн. за умови наявності саме порушення позивачем не оспорюється. Підставою позову є винесення постанови, яка як рішення суб'єкта владних повноважень зобов'язує вчинити певні дії.
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що оскаржувані пункти постанови не є заходом впливу та не є санкцією відповідальності (ураховуючи відсутність оскарження суми штрафу), не породжують жодних безпосередніх правових наслідків для позивача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 статті 1 Закону України від 22.09.2016 № 1540-VIII «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон № 1540-VIII) Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Згідно із ст. 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: 1) нормативно-правового регулювання у випадках, коли відповідні повноваження надані регулятору законом; 2) ліцензування діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг; 3) формування цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг та реалізації відповідної політики у випадках, коли такі повноваження надані Регулятору законом; 4) державного контролю та застосування заходів впливу; 5) використання інших засобів, передбачених законом.
Основними завданнями Регулятора є: 1) забезпечення ефективного функціонування та розвитку ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 2) сприяння ефективному відкриттю ринків у сферах енергетики та комунальних послуг для всіх споживачів і постачальників та забезпечення недискримінаційного доступу користувачів до мереж/трубопроводів; 3) сприяння інтеграції ринків електричної енергії, природного газу України з відповідними ринками інших держав, зокрема в рамках Енергетичного Співтовариства, співпраці з Радою регуляторів Енергетичного Співтовариства, Секретаріатом Енергетичного Співтовариства та національними регуляторами енергетики інших держав; 4) забезпечення захисту прав споживачів товарів, послуг у сферах енергетики та комунальних послуг щодо отримання цих товарів і послуг належної якості в достатній кількості за обґрунтованими цінами; 5) сприяння транскордонній торгівлі електричною енергією та природним газом, забезпечення інвестиційної привабливості для розвитку інфраструктури; 6) реалізація цінової і тарифної політики у сферах енергетики та комунальних послуг; 7) сприяння впровадженню заходів з енергоефективності, збільшенню частки виробництва енергії з відновлюваних джерел енергії та захисту навколишнього природного середовища; 8) створення сприятливих умов для залучення інвестицій у розвиток ринків у сферах енергетики та комунальних послуг; 9) сприяння розвитку конкуренції на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг; 10) інші завдання, передбачені законом.
Згідно ч.1- 4 ст. 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю. Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо - та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання регулятора, за результатами якого регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті регулятора до розгляду акта на засіданні регулятора.
Рішення регулятора про застосування санкцій за правопорушення, передбачені цією статтею, може бути прийнято протягом п'яти днів з дня виявлення правопорушення регулятором.
Відповідно до ч. 2-4 ст. 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Регулятор застосовує штрафні санкції до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».
Зі змісту наведених правових норм вбачається, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних; у разі виявлення порушень у діях таких суб'єктів, застосовувати до них за результатом проведених перевірок санкції, у тому числі штрафні, виключний перелік яких визначений статтею 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», а також здійснювати інші заходи державного регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави.
В цій справі за результатом проведення планової перевірки позивача НКРЕКП складено Акт перевірки від 16 серпня 2023 року № 349, у якому зазначено про наявність 28 епізодів порушень вимог законодавства.
На підставі висновків вказаного акту відповідачем прийнято постанову № 1660 від 12.09.2023 «Про накладення штрафу на ПрАТ "Укргідроенерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії», якою вирішено накласти штраф у розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень на ПрАТ "Укргідроенерго" за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з виробництва електричної енергії, зокрема:
-пункту 10.10 розділу X (у редакції, що діяла до 07 травня 2022 року) та пункту 10.9 розділу X Правил ринку, згідно з яким для виробників електричної енергії, крім мікро-, міні-, малих гідроелектростанцій та електричних станцій, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та імпортерів у кожному розрахунковому періоді доби постачання гранична нижня межа обов'язкової заявки щодо продажу електричної енергії на РДН становить 10 відсотків від сумарного обсягу відпуску електричної енергії всіма одиницями відпуску такого виробника в цьому розрахунковому періоді;
-Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, а саме:
-підпункту 2 пункту 2.4 глави 2, згідно з яким учасники РДН ВДР не мають права займатись діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком,
-підпункту 4 пункту 4.4 глави 4, згідно з яким учасникам РДН ВДР заборонено здійснювати маніпулювання ринком.
Щодо порушення позивачем пункту 10.10 розділу X (у редакції, що діяла до 07 травня 2022 року) та пункту 10.9 розділу X Правил ринку, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до п. 10.10 (з 07.05.2022 п. 10.9) Правил ринку для виробників електричної енергії, крім мікро-, міні-, малих гідроелектростанцій та електричних станцій, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії, та імпортерів у кожному розрахунковому періоді доби постачання гранична нижня межа обов'язкової заявки щодо продажу електричної енергії на РДН становить 10 відсотків від сумарного обсягу відпуску електричної енергії всіма одиницями відпуску такого виробника в цьому розрахунковому періоді. ОСП забезпечує щодекадну перевірку дотримання учасниками ринку вимоги цього абзацу та повідомляє Регулятору про випадки її порушення учасниками ринку.
В апеляційній скарзі апелянт зазначив, що Товариство не мало та не має можливості виконувати вимоги пункту 10.10 розділу Х Правил ринку (у редакції, що діяла до 07 травня 2022 року) (в діючій редакції п. 10.9. розділу Х Правил ринку), про що неодноразово наголошувало НКРЕКП у своїх листах та зазначало на спільних нарадах, у зв'язку з технологічними особливостями роботи ГЕС і ГАЕС ПрАТ «Укргідроенерго».
У Акті перевірки містяться висновки за результатом проведеного аналізу щодекадних звітів ПрАТ «НЕК «УКРЕНЕРГО» за 2022 рік, які подаються ОСП до НКРЕКП на виконання вимог пункту 10.10 (у редакції, що була чинна до 07.05.2022) та пункту 10.9 (у редакції, що була чинна до 07.05.2022) розділу Х Правил ринку щодо поданих Товариством погодинних заявок на продаж електричної енергії на РДН за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 (включно). Зокрема встановлено невідповідність обсягів поданих заявок ПрАТ "Укргідроенерго" на РДН встановленим граничним обсягам обов'язкової заявки на продаж електричної енергії на РДН, зокрема: 2, 3, 26 січня 2022 року, 1, 3 - 8, 17, 18, 20 - 27, 30 червня 2022 року, 5 - 31 липня 2022 року, 1 -13, 25, 20, 31 серпня 2022 року, 1, 6, 7, 14 вересня 2022 року, 11 - 14, 17 - 21, 23 - 28 жовтня 2022 року, 1 - 3, 12 - 21, 24 - 30 листопада 2022 року, 1 -10, 18- 25, 28 - 31 грудня 2022 року, (детально наведено в таблиці 3.21.1 Акта № 349 (стор. 124-144)).
Колегія суддів вказує, що належних та допустимих доказів на спростування встановлених перевіркою порушень позивачем не надано.
Фактично матеріалами справи підтверджується порушення позивачем у спірному періоді п. 10.10 (з 07.05.2022 п. 10.9) Правил ринку.
Колегія суддів зазначає, що позивач, стверджуючи про неможливість виконання вимог Правил ринку, не надав до суду докази оскарження вказаних вимог нормативно-правового акту.
Обставини та факти, на які посилається позивач, не спростовують вчиненого порушення.
Отже спірна постанова № 1660 в даній частині є обґрунтованою.
Щодо порушення Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, а саме підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 та підпункту 4 пункту 4.4 глави 4, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно пункту 1.4 глави 1 Правил поведінки на ринку «на добу на перед» та внутрішньодобовому ринку, що є додатком 7 до Правил РДН та ВДР маніпулюванням ринком є подання будь-якої заявки на торги РДН або ВДР, що зокрема дає або може давати неправдиві чи такі, що вводять в оману, сигнали щодо пропозиції, попиту або ціни продукту, якого така заявка стосується.
Згідно вимог підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 Правил поведінки на РДН/ВДР, учасники РДН/ВДР зобов'язані не займатись діяльністю, що може призвести до маніпулювання ринком.
Відповідно до підпункту 4 пункту 4.4 глави 4 Правил поведінки на РДН/ВДР учасникам РДН/ВДР заборонено здійснювати маніпулювання на ринку.
Під час перевірки відповідачем встановлено, що в окремі розрахункові години періоду з 01.03.2022 по 31.05.2022 позивач подавав заявки для продажу на РДН обсяги електричної енергії понад величину доступної та встановленої потужності генеруючого обладнання Товариства та різницю між обсягами купівлі і продажу електроенергії на ринку двосторонніх договорів (РДД), зокрема: 2, 3, 26 січня 2022 року, 1, 3 - 8, 17, 18, 20 - 27, 30 червня 2022 року, 5 - 31 липня 2022 року, 1 13, 25, 20, 31 серпня 2022 року, 1, 6, 7, 14 вересня 2022 року, 11 - 14, 17 - 21, 23 - 28 жовтня 2022 року, 1 - 3, 12 - 21, 24 - 30 листопада 2022 року, 1-10, 18 - 25, 28 - 31 грудня 2022 року (детально наведено в таблиці 3.21.2 до Акта № 349 (стор. 145-154)).
Тобто в окремі дати позивачем сформовано та подано заявки для продажу електричної енергії на РДН понад обсяг електроенергії, який Товариство було спроможним фактично запропонувати для продажу.
На переконання перевіряючих такі дії ПрАТ «Укргідроенерго» в частині подання заявок для продажу електричної енергії на РДН із свідомо завищеними обсягами, не забезпеченими здатністю генеруючого обладнання з урахуванням різниці обсягів купівлі-продажу електричної енергії за двосторонніми договорами, є маніпулюванням ринком в частині подання оманливих сигналів щодо пропозиції на РДН, що свідчить про порушення ПрАТ «Укргідроенерго» Правил поведінки на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку, а саме підпункту 2 пункту 2.4 глави 2 та підпункту 4 пункту 4.4 глави 4.
Отже, фактично відповідачем під час перевірки позивача було встановлено обставини порушення Товариством вимог нормативно-правових актів, які регулюють функціонування ринку електричної енергії, що виявилось у не дотриманні обов'язку учасників РДН/ВДР не займатися діяльністю, що зможе привести до маніпулювання ринком та у порушенні заборони учасникам РДН/ВДР здійснювати маніпулювання ринком.
В апеляційній скарзі позивач зазначив, що Товариство визначало обсяги купівлі-продажу електричної енергії на РДН в порядку передбаченому п. 4.4 та п. 4.6 Порядку визначення ціни та обсягів купівлі продажу електричної енергії на РДН, що є додатком 5 до Правил РДН/ ВДР (редакція від 15.02.2022). При цьому Товариство при подачі заявок на продаж електричної енергії на РДН у період з 01.03.2022 по 31.05.2022 жодного разу не досягало максимального обсягу продажу, розрахованого ОСП згідно Правил ринку (п. 2.3.1 глави 2.3. розділу ІІ Правил ринку (у редакціях від 04.02.2022, 07.05.2022) для Товариства у досліджуваний період.
Апелянт послався на Висновок за результатами розслідування порушень законодавства щодо функціонування ринку електричної енергії від 05.04.2023, в якому серед іншого вказано, що за інформацією НЕК «Укренерго» обсяги продажу електричної енергії на РДН у період з 01.03.2022 по 31.05.2022, заявлені ПрАТ «Укргідроенерго», не перевищували
визначені ОСП максимальні обсяги продажу на РДН.
Проте колегія суддів вважає, що наведені вище доводи апелянта жодним чином не спростовують висновки відповідача, оскільки за період з 01.03.2022 по 31.05.2022 та у період з 28.03.2022 по 05.05.2022 відповідачем порушень, наведених вище нормативно-правових актів не було встановлено та Актом № 349 не зафіксовано.
Порушення норм нормативно-правових актів було встановлено в інші дати, щодо яких позивачем не наведено жодних доводів.
Отже спірна постанова № 1660 в даній частині визнається судом обґрунтованою.
Окрім наведеного колегія суддів зазначає, що у позовній заяві позивач стверджує, що сума штрафу та необхідність його сплати, який визначений відповідачем у постанові у загальному розмірі 170 000 (сто сімдесят тисяч) гривень, за умови наявності самого порушення позивачем, не оспорюється та вимоги щодо протиправності застосованого розміру штрафу позивачем не заявлено.
Суд першої інстанції правильно зазначив, що оскаржувані пункти постанови не є заходом впливу та не є санкцією відповідальності (ураховуючи відсутність оскарження суми штрафу).
Враховуючи те, що під час розгляду справи колегією суддів було встановлено обґрунтованість та правомірність оскаржуваних пунктів Постанови від 12.09.2023 №1660 «Про накладення штрафу на ПрАТ "Укргідроенерго", а також оскільки оскаржувані пункти постанови не є заходом впливу та не є санкцією відповідальності (ураховуючи відсутність оскарження суми штрафу), колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. Щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.
Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання, тобто прийняте рішення відповідає матеріалам справи та вимогам закону, і не підлягає скасуванню.
Згідно ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 311, 315, 316, 322 КАС України, суд
Апеляційну скаргу Приватного акціонерного товариства "Укргідроенерго" залишити без задоволення.
Рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя: Є.В. Чаку
Судді: Є.О.Сорочко
А.Ю.Коротких