Провадження № 33/803/1530/25 Справа № 197/41/25 Суддя у 1-й інстанції - Геря О. Г. Суддя у 2-й інстанції - Куракова В. В.
05 червня 2025 року м. Кривий Ріг
Суддя судової палати з розгляду кримінальних справ Дніпровського апеляційного суду Куракова В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу адвоката Лисенка О.А., який діє в інтересах ОСОБА_1 , на постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 01.05.2025 року, якою
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, одруженого, військовослужбовця ВЧ НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік, -
Судом першої інстанції встановлено, що 02.01.2025 року о 15.21 год. ОСОБА_1 в Криворізькому районі на автодорозі с. Миролюбівка - с. Радушне керував транспортним засобом ВАЗ 2104 д.н.з. НОМЕР_2 з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації, від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Постановою Широківського районного суду Дніпропетровської області від 01.05.2025 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17 000 грн. з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 рік.
На вказану постанову адвокат Лисенко О.А., діючий в інтересах ОСОБА_1 , подав апеляційну скаргу, в якій вказує, що постанова незаконна та підлягає скасуванню. Зауважує, що протокол про адміністративне правопорушення не містить місця складання та місця вчинення правопорушення, справу розглянуто неуповноваженим судом. Просить постанову скасувати, провадження по справі закрити.
Адвокат Лисенко О.А. надав заяву, в якій просив розглянути його апеляційну скаргу без його та ОСОБА_1 участі, апеляційну скаргу задовольнити.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, вважаю, що апеляційну скаргу слід задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати, провадження у справі закрити за таких підстав.
Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Вищевказана правова норма передбачає, що поліцейський при складанні адміністративних матеріалів повинен вказати адресу вчинення правопорушення і адресу, за якою був складений матеріал про адміністративне правопорушення.
Як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення ОСОБА_1 був зупинений працівниками поліції на ділянці дороги Миролюбівка - Радушне без визначення конкретного місця зупинки, крім того працівниками поліції також не вказано за якою адресою ОСОБА_1 вчинив порушення п. 2.5 ПДР.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» судоустрій будується за принципами територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Ч. 3 ст. 19 вищенаведеного Закону передбачено, що місцезнаходження, територіальна юрисдикція і статус суду визначаються з урахуванням принципів територіальності, спеціалізації та інстанційності.
Вказана ділянка дороги перебуває на території Криворізького району Дніпропетровської області та віднесена до територіальної підсудності Криворізького районного суду Дніпропетровської області, куди і повинні бути спрямовані матеріали справи про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 . Разом з тим, матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 було спрямовано до Широківського районного суду Дніпропетровської області, тобто поліцейськими направлено вказані матеріали з порушенням правил територіальної підсудності.
Відповідно до вимог ст.ст. 245, 280 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 року у справі «Zand v.Austria» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у ч. 1 ст. 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів».
Згідно ст. 62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до ст. 17 ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 р. суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У своєму рішенні від 10 лютого 1995 р. у справі «Аллене де Рібермон проти Франції» ЄСПЛ підкреслив, що сфера застосування принципу презумпції невинуватості є значно ширшою: він обов'язковий не лише для кримінального суду, який вирішує питання про обґрунтованість обвинувачення, а й для всіх інших органів держави.
Обов'язок органу (особи), яка склала протокол про адміністративне правопорушення, нести тягар доказування є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст. 62 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, та звільняє особу від необхідності доводити свою непричетність до вчинення порушення.
Враховуючи, що положеннями КУпАП не передбачено повернення справи про адміністративне правопорушення на новий розгляд в суд першої інстанції, суд апеляційної інстанції, керуючись ст. 62 Конституції України, норми якої мають пряму дію, вважає за необхідне трактувати порушення територіальної підсудності як істотне, а тому приходить до висновку про скасування оскаржуваної постанови суду та закриття провадження на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, оскільки працівниками поліції не дотримано положень ст. 256 КУпАП при складанні протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 .
За таких підстав, вважаю за необхідне оскаржувану постанову скасувати, провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст. 294 КУпАП, -
Апеляційну скаргу захисника Лисенка О.А., який діє в інтересах ОСОБА_1 , задовольнити.
Постанову Широківського районного суду Дніпропетровської області від 01.05.2025 року відносно ОСОБА_1 скасувати.
Провадження в справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю в діях останнього події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Куракова