Постанова від 12.06.2025 по справі 420/33896/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/33896/24

Перша інстанція: суддя Свида Л.І.,

повний текст судового рішення

складено 17.02.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Джабурія О.В.

суддів - Кравченка К.В.

- Ступакової І.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БК ОСТРІВ» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії, -

ПОЗОВНІ ВИМОГИ ТА
НАСЛІДКИ ВИРІШЕННЯ ПОЗОВУ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

Товариство з обмеженою відповідальністю «БК ОСТРІВ» звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868 про відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 22.01.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 01.02.2024 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «БК ОСТРІВ» податкову накладну № 4 від 22.01.2024 р. датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «БК ОСТРІВ» податкову накладну № 1 від 01.02.2024 р. датою її подання на реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ТОВ «БК ОСТРІВ» виконує для ТОВ «Одеський торговий дім» ремонті, фасадні та інші роботи стосовно корпусу № 1 ТРЦ «ОСТРІВ», який розташований за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, будинок 2, відповідно до генерального договору підряду від 01.05.2023 р. № 01/05/23. Вказаний договір підряду є довгостроковим, а позивач отримує від Замовника авансові платежі для фінансування виконання робіт та надає Замовнику акти приймання виконаних будівельних робіт на той обсяг, що вже виконаний. Для фінансування частини робіт від Замовника були отримані наступні авансові платежі: 22.01.2024 р. на суму 500 000 грн., у т.ч. ПДВ 83 333,33 грн., по рахунку від 22.01.2024 р. № 1; 01.02.2024 р. на суму 1 000 000 грн., у т.ч. ПДВ 166 666,67 грн. по рахунку від 01.02.2024 р. № 3. Частину підрядних робіт по ремонту та реконструкції корпусу № 1 ТРЦ «ОСТРІВ» позивач виконував у січні-лютому 2024 року власними силами. Для виконання робіт ТОВ «БК ОСТРІВ» придбавало необхідні будівельні матеріали у ПП «ІТАЛ КЕРАМІКА», ТОВ «СОМІК», ТОВ «СТЕМАКС», ПП «АЛЬФА ЛЮКС», ТОВ «МІІЛ», ТОВ «ТРАНСМЕТ ЮА», ФОП ОСОБА_1 , ТОВ «АЛЬКОР СТАР». Також для вивезення будівельного сміття був укладений договір з ТОВ «АВТОСПЕЦЮГ». Замовник, ТОВ «Одеський торговий дім» прийняв виконані роботи від ТОВ «БК ОСТРІВ», про що складено акт приймання виконаних будівельних робіт від 29.02.2024 р. № 1/02/24 на суму 1 531 213,24 грн., у т.ч. ПДВ 255 202,21 грн. За фактом отримання кожного із авансових платежів позивачем складено та направлено на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1. Згідно квитанції податкові накладні прийнято, але їх реєстрацію зупинено з підстав відповідності позивача п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. У зв'язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, позивач подав повідомлення про надання пояснень та копії документів, що підтверджують інформацію, зазначену в податкових накладних. Однак, комісією регіонального рівня прийнято рішення від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868, від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 про відмову в реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Вважає такі рішення протиправним, оскільки ТОВ «БК ОСТРІВ» надано до контролюючого органу повний пакет документів, який підтверджує здійснення господарської операції, якому комісією не надано належної оцінки. Крім того, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не зазначено які конкретно документи необхідно надати комісії для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних, а у рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних не конкретизовано, які саме документи складено з порушенням законодавства і в чому ці порушення полягають.

Ухвалою від 01.11.2024 р. у справі відкрито спрощене провадження та надано відповідачам п'ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.

19.11.2024 р. від представника відповідачів надійшов відзив на позовну заяву, згідно яких просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що позивачем надано на реєстрацію податкові накладні від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1. Реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена відповідно до п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, оскільки обсяг постачання товару/послуги 43.39, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, та запропоновано позивачу надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. На виконання п.11 Порядку № 1165 та у відповідності до п.4 Порядку № 520, позивач надав пояснення та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено. За результатами розгляду документів встановлено порушення норми п.51 Постанови Правління Національного Банку України від 04.07.2018 р. № 75 «Про затвердження Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України», а саме: платіжна інструкція № 2288 від 22.01.2024 р., виписка по рахунку за 22.01.2024 р. - не завірені належним чином підписами посадових та службових осіб, а також, платником, а отже, не відповідають приписам п.п.5, 6 зазначеної Постанови. Крім того, під час моніторингу наданих до контролюючого органу документів була виявлена відсутність наступних документів: завдання замовника, відповідно до якого підрядник виконує роботи (п.1.2 Договору генерального підряду № 01/05/23 на проведення ремонтних, фасадних та інших робіт корпусу № 1 ТРЦ «Острів» по вул.Новощіпний ряд, 2 від 01.05.2024 р.); проектно-кошторисної документації (п.3.1 Договору); акту виконаних робіт (п.3.1 Договору); специфікації та/або видаткові накладні (п.2.1 Договору поставки № 11-12 від 11.12.2023 р); рахунку-фактури (п.4.2 Договору); видаткової накладної; рахунку; сертифікатів, та інше, зазначені в п.2.4 Договору; видаткової накладної до договору поставки № 405011/23-П від 01.05.2023 р. (п.1.2 зазначеного Договору). Таким чином, позивач не виконав вимоги ПК України та Порядку № 520 щодо підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних, а тому комісією правомірно прийнято рішення від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868, від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 про відмову в реєстрації вищевказаних податкових накладних в ЄРПН у зв'язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства.

25.11.2024 р. від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначає про безпідставність викладених у ній обставин, оскільки позивачем надані всі документи, в тому числі і ті, про ненадання яких вказується у відзиві.

Ухвалою від 02.12.2024 р. відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління ДПС в Одеській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БК ОСТРІВ» (6505, м.Одеса, вул.Прохоровська, буд.40, код ЄДРПОУ 42525868) до Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166), Державної податкової служби України (04655, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправними та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868, від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 про відмову в реєстрації податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну податкову службу України (04655, м.Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ «БК ОСТРІВ» від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 датою їх фактичного подання на реєстрацію.

Стягнуто з Головного управління ДПС в Одеській області (65044, м.Одеса, вул.Семінарська, 5, код ЄДРПОУ 44069166) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БК ОСТРІВ» (6505, м.Одеса, вул.Прохоровська, буд.40, код ЄДРПОУ 42525868) судовий збір у сумі 6056 (шість тисяч п'ятдесят шість) грн.

На вказане рішення суду Головне управління ДПС в Одеській області подало апеляційну скаргу. Апелянт просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року у справі №420/33896/24 та прийняте нове, яким відмовити ТОВ «БК ОСТРІВ» у задоволенні позовних вимог - в повному обсязі. Апелянт вважає зазначене рішення незаконним, необґрунтованим, таким, що винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права та без повного з'ясування усіх обставин, які мають значення для справи, а тому, на думку апелянта, є всі підстави для скасування рішення.

Відповідно до вимог ст.311 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

За правилами частини першої статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

КОЛЕГІЯ СУДДІВ ВСТАНОВИЛА

Як вірно встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ТОВ «БК ОСТРІВ» зареєстровано як юридичну особу 05.10.2018 р. (запис № 15561020000067676 з такими видами діяльності за КВЕД: 43.91 Покрівельні роботи; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н.в.і.у.; 43.34 Малярні роботи та скління; 43.33 Покриття підлоги й облицювання стін; 43.32 Установлення столярних виробів; 43.31 Штукатурні роботи; 43.29 Інші будівельно-монтажні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.21 Електромонтажні роботи; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 43.11 Знесення; 42.21 Будівництво трубопроводів; 42.22 Будівництво споруд електропостачання та телекомунікацій; 41.10 Організація будівництва будівель; 77.39 Надання в оренду інших машин, устаткування та товарів, н.в.і.у.; 70.22 Консультування з питань комерційної діяльності й керування; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.; 77.32 Надання в оренду будівельних машин і устаткування; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля.

ТОВ «БК ОСТРІВ» має ліцензію на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками, видану Державною архітектурно-будівельною інспекцією України 15.11.2018 р., реєстраційний запис 2013055821.

01.05.2023 р. між ТОВ «Одеський торговий дім» (Замовник) та ТОВ «БК ОСТРІВ» (Підрядник) укладено договір генерального підряду № 01/05/23, відповідно до якого Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе зобов'язання на власний ризик виконати у відповідності до умов Договору роботи по ремонту та реконструкції корпусу № 1 ТРЦ «ОСТРОВ», який належить на праві власності Замовнику та розташований за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, 2, а Замовник зобов'язується здійснити приймання та сплатити вартість якісно виконаного Підрядником комплексу робіт та використання ним при цьому матеріалів у відповідності до умов Договору. Усі роботи виконуються відповідно до Проектної документації (п.1.1 договору).

Згідно п.1.2 договору Підрядник самостійно або із залученням третіх осіб виконує і організовує виконання усіх ремонтних, будівельних та інших робіт на об'єкті, зазначеному у п.1.1 цього Договору. Для виконання робіт за домовленістю Сторін Підрядник використовує або власні матеріали або матеріали, передані йому Замовником.

Пунктами 2.1, 2.2, 2.3 договору визначено, що за повний обсяг якісно виконаних робіт, передбачених цим Договором, та використаних при цьому власних матеріалів Підрядника, Замовник оплачує Підряднику оплату, розмір якої визначається на підставі проектно-кошторисної документації та зазначається в Актах прийому-передачі виконаних робіт. Остаточна оплата виконаних робіт здійснюється протягом семи робочих днів з моменту підписання Сторонами Акту прийому-передачі виконаних робіт. Замовник перераховує на користь Підрядника авансові платежі на підставі рахунків Підрядника. Оплата виконаних робіт здійснюється в національній валюті України, в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Підрядника.

За приписами п.3.1 договору строк виконання визначається Сторонами у Додаткових угодах до цього Договору. Фактичне виконання робіт підтверджується Актами прийому-передачі виконаних робіт.

Відповідно до п.10.1 договору виконання кожного етапу робіт у відповідності з додатковими угодами за даним Договором оформлюється Актами прийому-передачі виконаних робіт. За погодженням Сторін кожний етап робіт може прийматися Замовником по частинах (під етапах) - у відповідності з графіком виконання робіт.

Для фінансування частини робіт від ТОВ «Одеський торговий дім» позивачем були отримані наступні авансові платежі: 22.01.2024 р. на суму 500 000 грн., у т.ч. ПДВ 83 333,33 грн., по рахунку від 22.01.2024 р. № 1; 01.02.2024 р. на суму 1 000 000 грн., у т.ч. ПДВ 166 666,67 грн. по рахунку від 01.02.2024 р. № 3.

Частину підрядних робіт по ремонту та реконструкції корпусу № 1 ТРЦ «ОСТРІВ» позивач виконав у січні-лютому 2024 року, про що складено акт приймання виконаних будівельних робіт від 29.02.2024 р. № 1/02/24 на суму 1 531 213,24 грн., у т.ч. ПДВ 255 202,21 грн.

За фактом отримання авансових платежів позивачем складено податкові накладні від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1, які направлено контролюючому органу для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно квитанцій про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.02.2024 р. № 9031571373, від 04.03.2024 р. № 9047252502 податкові накладні прийнято, однак їх реєстрацію зупинено та зазначено: «обсяг постачання товару/послуги 49.39, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник «D» = 3.7201%, «Pпоточ» = 0; «D» = 4.2225%, «P» = 0. Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

15.08.2024 р. позивач направив відповідачу повідомлення № 1, № 2 про надання пояснень та копії документів щодо податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, зокрема: договір генерального підряду від 01.05.2023 р. № 01/05/23, рахунки на оплату від 22.01.2024 р. № 1, від 01.02.2024 р. № 3, платіжні інструкції від 22.01.2024 р. № 2288, від 01.02.2024 р. № 2320, виписки по рахунку за 22.01.2024 р., за 01.02.2024, акт приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2024 року від 29.02.2024 р. № 1/02/24, довідку про вартість виконаних будівельних робіт за лютий 2024 року, підсумкову відомість ресурсів по об'єкту: роботи з ремонту та реконструкції корпусу № 1 ТРЦ «ОСТРІВ» за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, 2, ліцензію на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками від 15.11.2018 р., реєстраційний запис № 2013055821, з додатком, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми 20-ОПП від 13.11.2018 р., від 14.08.2024 р., від 22.05.2024 р., штатний розклад ТОВ «БК ОСТРІВ» на 2024 рік, оборотно-сальдові відомості по рахунку 104 за 1 квартал 2024 року, по рахунку 106 за 1 квартал 2024 року, по рахунку 1121 за 1 квартал 2024 року, по рахунку 105 за 1 квартал 2024 року, фінансову звітність малого підприємства за 2023 рік, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2024 року з додатками 1, 4, договір поставки від 10.01.2022 р. № 2864 з ТОВ «ІТАЛ КЕРАМІКА», видаткові накладні від 29.01.2024 р. № 2901240013, від 07.02.2024 р. № 702240019, від 12.02.2024 р. № 1202240010, від 20.02.2024 р. № 2002240014, від 20.02.2024 р. № 2002240015, від 26.02.2024 р. № 2602240007, платіжні інструкції від 29.01.2024 р. № 2822, від 06.02.2024 р. № 2840, від 13.02.2024 р. № 2854, від 19.02.2024 р. № 2871, від 20.02.2024 р. № 2873, від 23.02.2024 р. № 2881, банківські виписки за 06.02.2024 р., за 13.02.2024 р., за 19.02.2024 р., за 23.02.2024 р., товарно-транспортні накладні від 07.02.2024 р. № Р.702240019-01, від 12.02.2024 р. № Р.1202240010-01, від 20.02.2024 р. № Р.2002240014-01, від 20.02.2024 р. № Р.2002240015-01, від 26.02.2024 р. № Р.2602240007-01, від 29.01.2024 р. № Р.2901240013-01, договір поставки товарів від 01.05.2023 р. № 405011/23-11 з ТОВ "СОМІК", акт надання послуг від 01.02.2024 р. № 1354, видаткові накладні від 03.01.2024 р. № 14, від 01.02.2024 р. № 1354, платіжні інструкції від 03.01.2024 р. № 2787, від 01.02.2024 р. № 2832, товарно-транспортні накладні від 03.01.2024 р. № SM00-000014, від 01.02.2024 р. № SM00-001354, виписки по банківському рахунку за 03.01.2024 р., за 01.02.2024 р., договір поставки від 01.05.2023 р. № 279/23-О з ТОВ «СТЕМАКС», видаткову накладну від 17.01.2024 р. № 1190, товарно-транспортну накладну від 17.01.2024 р. № Р1190, платіжну інструкцію від 18.01.2024 р. № 2810, виписку по банківському рахунку за 18.01.2024 р., договір поставки від 01.11.2022 р. № 54 з ПП «АЛЬФА ЛЮКС», видаткові накладні від 04.01.2024 р. № 8, від 08.01.2024 р. № 15, від 09.01.2024 р. № 22, від 19.01.2024 р. № 320, від 30.01.2024 р. № 336, від 08.02.2024 р. № 759, від 13.02.2024 р. № 902, від 20.02.2024 р. № 1332, від 20.02.2024 р. № 1133, товарно-транспортні накладні від 04.01.2024 р. № 8, від 08.01.2024 р. № 15, від 09.01.2024 р. № 22, від 19.01.2024 р. № 320, від 30.01.2024 р. № 336, від 08.02.2024 р. № 759, від 13.02.2024 р. № 902, від 20.02.2024 р. № 1132, від 20.02.2024 р. № 1133, платіжні інструкції від 05.01.2024 р. № 2793, від 09.01.2024 р. № 2799, від 09.01.2024 р. № 2801, від 09.01.2024 р. № 2802, від 17.01.2024 р. № 2808, від 17.01.2024 р. № 2809, від 29.01.2024 р. № 2823, від 06.02.2024 р. № 2841, від 13.02.2024 р. № 2857, від 19.02.2024 р. № 2869, від 19.02.2024 р. № 2870, виписки по банківському рахунку за 05.01.2024 р., за 06.02.2024 р., за 09.01.2024 р., за 13.02.2024 р., за 17.01.2024 р., за 19.02.2024 р., за 23.01.2024 р., договір поставки від 01.01.2024 р. № 01/01/2024 з ТОВ «МІІЛ», видаткові накладні від 17.01.2024 р. № РН-0000419, від 24.01.2024 р. № РН-0000424, платіжні інструкції від 16.01.2024 р. № 2807, від 23.01.2024 р. № 2813, виписки по банківському рахунку за 16.01.2024 р., за 23.01.2024 р., товарно-транспортні накладні від 17.01.2024 р. № 0081949558, від 24.01.2024 р. № 0081952692, договір купівлі-продажу від 01.05.2023 р. № 01/05/23 з ТОВ «ТРАНСМЕТ ЮА», видаткові накладні від 08.01.2024 р. № 0000-000172, від 24.01.2024 р. № 0000-000629, товарно-транспортні накладні від 08.01.2024 р. № 000172, від 24.01.2024 р. № 000629, платіжні інструкції від 08.01.2024 р. № 2797, від 23.01.2024 р. № 2815, виписки по банківському рахунку за 08.01.2024 р., за 23.01.2024 р., видаткову накладну від 05.10.2023 р. № 1 по відносинах з ФОП ОСОБА_2 , платіжну інструкцію від 06.10.2023 р. № 2675, виписку по банківському рахунку за 06.10.2023 р., договір поставки від 11.12.2023 р. № 11-12 з ТОВ «АЛЬКОР СТАР», видаткові накладні від 03.01.2024 р. № 2, від 04.01.2024 р. № 7, від 05.01.2024 р. № 15, від 17.01.2024 р. № 36, від 18.01.2024 р. № 41, платіжні інструкції від 05.01.2024 р. № 2795, від 05.01.2024 р. № 2796, від 08.01.2024 р. № 2798, від 18.01.2024 р. № 2811, від 19.01.2024 р. № 2812, виписки по банківському рахунку за 05.01.2024 р., за 08.01.2024 р., за 18.01.2024 р., за 19.01.2024 р., товарно-транспортні накладні від 03.01.2024 р. № 030115, від 04.01.2024 р. № 040117, від 05.01.2024 р. № 050114, від 05.01.2024 р. № 050115, від 17.01.2024 р. № 170110, від 18.01.2024 р. № 180110, від 18.01.2024 р. № 180111, договір про надання послуг від 14.11.2023 р. № 14/11-23 з ТОВ «АВТОСПЕЦЮГ», акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.02.2024 р. № ОУ-2002001, від 22.01.2024 р. № ОУ-2201001, товарно-транспортні накладні від 23.01.2024 р. № 1, від 15.01.2024 р. № 1, від 23.01.2024 р. № 2, від 23.01.2024 р. № 3, від 17.01.2024 р. № 3, від 23.01.2024 р. № 4, від 22.01.2024 р. № 4, від 23.01.2024 р. № 5, від 23.01.2024 р. № 6, від 23.01.2024 р. № 7, від 23.01.2024 р. № 8, від 24.01.2024 р. № 9, від 24.01.2024 р. № 10, від 24.01.2024 р. № 11, від 24.01.2024 р. № 12, від 25.01.2024 р. № 13, від 25.01.2024 р. № 14, від 26.01.2024 р. № 15, від 26.01.2024 р. № 16, від 27.01.2024 р. № 17, від 27.01.2024 р. № 18, від 30.01.2024 р. № 20, від 31.01.2024 р. № 21, від 31.01.2024 р. № 22, від 31.01.2024 р. № 23, від 02.02.2024 р. № 25, від 02.02.2024 р. № 26, від 02.02.2024 р. № 27, від 03.02.2024 р. № 28, від 04.02.2024 р. № 29, від 05.02.2024 р. № 30, від 05.02.2024 р. № 31, від 07.02.2024 р. № 33, від 08.01.2024 р. № 33, від 07.02.2024 р. № 34, від 03.01.2024 р. № 34, від 07.02.2024 р. № 35, від 08.01.2024 р. № 35, від 08.02.2024 р. № 36, від 03.01.2024 р. № 36, від 14.02.2024 р. № 37, від 04.01.2024 р. № 37, від 14.02.2024 р. № 38, від 04.01.2024 р. № 38, від 14.02.2024 р. № 39, від 04.01.2024 р. № 39, від 14.02.2024 р. № 40, від 04.01.2024 р. № 40, від 18.02.2024 р. № 41, від 05.01.2024 р. № 41, від 18.02.2024 р. № 42, від 05.01.2024 р. № 42, від 18.02.2024 р. № 43, від 05.01.2024 р. № 43, від 18.02.2024 р. № 44, від 05.01.2024 р. № 44, від 20.02.2024 р. № 45, від 11.01.2024 р. № 45, від 20.02.2024 р. № 46, від 11.01.2024 р. № 46, від 11.01.2024 р. № 47, від 11.01.2024 р. № 48, від 12.01.2024 р. № 49, від 12.01.2024 р. № 50, від 12.01.2024 р. № 51, від 12.01.2024 р. № 52, від 13.01.2024 р. № 53, від 13.01.2024 р. № 54, від 13.01.2024 р. № 55, від 14.01.2024 р. № 56, від 15.01.2024 р. № 57, від 15.01.2024 р. № 58, від 15.01.2024 р. № 59, від 16.01.2024 р. № 60, від 16.01.2024 р. № 61, від 16.01.2024 р. № 62, від 16.01.2024 р. № 63, від 17.01.2024 р. № 64, від 18.01.2024 р. № 65, від 18.01.2024 р. № 66, від 19.01.2024 р. № 67, від 19.01.2024 р. № 68, від 21.01.2024 р. № 69, від 21.01.2024 р. № 70, від 21.01.2024 р. № 71, від 21.01.2024 р. № 72, від 22.01.2024 р. № 73, від 22.01.2024 р. № 74, платіжні інструкції від 18.03.2024 р. № 2975, від 01.02.2024 р. № 2831, від 31.01.2024 р. № 2827, виписки по банківському рахунку за 18.03.2024 р., за 01.02.2024 р., за 31.01.2024 р.

Рішеннями комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868, від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 відмовлено у реєстрації податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з наданням платником податку документів, складених з порушенням законодавства.

Позивачем оскаржено рішення від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868, від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 до ДПС України, рішеннями якої від 10.09.2024 р. № 58488/42525868/2, від 10.09.2024 р. № 58474/42525868/2, скарги залишено без задоволення, а рішення комісії без мін.

Позивач, не погоджуючись з прийнятими рішеннями про відмову у реєстрації податкових накладних, вважаючи їх протиправним та такими, що підлягають скасуванню, а податкові накладні такими, що підлягають реєстрації датою їх фактичного подання на реєстрацію, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ ПРАВА

Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Надаючи правову оцінку законності і обґрунтованості рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 року №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Постанова №1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року №1165 (далі - Порядок №1165), Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520 (далі - Порядок №520).

Згідно з вимогами пп. «а», «б» п.185.1 ст.185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відповідно до вимог п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Відповідно до підпунктів 201.1, 201.7 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). У разі якщо частка товарів/послуг, послуг не містить відокремленої вартості, перелік (номенклатура) частково поставлених товарів/послуг зазначається в додатку до податкової накладної у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та враховується при визначенні загальних податкових зобов'язань.

Також підпунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначені обов'язкові реквізити, які повинна містити податкова накладна.

Згідно з вимогами п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року №341), (далі - Порядок №1246).

Відповідно до вимог п.2 Порядку №1246, податкова накладна, це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно з вимогами п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до вимог п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. №1165.

Згідно з вимогами п.3 Порядку №1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Пункт 4 Порядку №1165 визначає, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно з вимогами п.6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Згідно пунктів 7, 10, 11 Порядку №1165 у разі, коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. №520.

ОБГРУНТУВАННЯ ДОВОДІВ СТОРІН

Як вбачається з матеріалів справи, реєстрацію податкових накладних позивача від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 зупинено з тих підстав, що платник податку відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

У квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних від 16.02.2024 р. № 9031571373, від 04.03.2024 р. № 9047252502 запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Оцінюючи наведені в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних підстави контролюючого органу, колегія суддів зазначає, що у Додатку 3 до Порядку № 1165 визначено критерії ризиковості здійснення операцій. Зокрема, відповідно до п.1 Критеріїв обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

З урахуванням положень наведених норм, колегія суддів звертає увагу, що для встановлення наявності у господарській операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію потрібно навести обґрунтований розрахунок за тим критерієм, якому відповідає платник податку, як це передбачено пунктом 11 Порядку № 1165.

Проте, контролюючим органом не наведено обґрунтування того, що обсяг постачання товару/послуги, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Тобто, у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних даних про розрахунковий показник критерію (їв) ризиковості здійснення операцій не наведено.

Крім того, у разі зупинення реєстрації податкової накладної на підставі п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган має витребувати від платника документи на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, вказавши які саме аспекти належить висвітити платнику податків у своїх поясненнях та навести чіткий перелік документів, які необхідно надати.

В той же час надіслана позивачу квитанції містять вимогу щодо надання пояснень та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, без зазначення конкретної пропозиції щодо переліку документів, необхідних та достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних в ЄРПН.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 р. за № 1245/34216, затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 2-4 Порядку № 520 рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги».

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 визначено, що платник податку, який склав податкову накладну/розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації таких податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

У разі, коли у квитанції до податкової накладної/розрахунку коригування зазначено код товару/послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності/умовним кодом товару/Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.

Пунктами 6, 7 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За приписами пункту 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Пунктом 12 Порядку № 520 визначено, що рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Колегією суддів встановлено, що позивачем надавалися до контролюючого органу відповідні пояснення та документи на підтвердження вказаної в податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 інформації.

Зокрема, вищевказані податкові накладні виписані у зв'язку з отриманням позивачем авансових платежів від ТОВ «Одеський торговий дім», а тому документами, які підтверджують факт отримання коштів є: договір генерального підряду від 01.05.2023 р. № 01/05/23, рахунки на оплату від 22.01.2024 р. № 1, від 01.02.2024 р. № 3, платіжні інструкції від 22.01.2024 р. № 2288, від 01.02.2024 р. № 2320, виписки по рахунку за 22.01.2024 р., за 01.02.2024, акт приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2024 року від 29.02.2024 р. № 1/02/24, довідка про вартість виконаних будівельних робіт за лютий 2024 року, підсумкова відомість ресурсів по об'єкту: роботи з ремонту та реконструкції корпусу № 1 ТРЦ «ОСТРІВ» за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, 2, які надавалися позивачем до комісії.

Окрім цього, ТОВ «БК ОСТРІВ» також було подано разом з поясненнями документи щодо наявності трудових, матеріально-технічних ресурсів для здійснення господарських операцій з перевезення вантажів, зокрема, ліцензію на здійснення господарської діяльності з будівництва об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми та значними наслідками від 15.11.2018 р., реєстраційний запис № 2013055821, з додатком, повідомлення про об'єкти оподаткування або об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність форми 20-ОПП від 13.11.2018 р., від 14.08.2024 р., від 22.05.2024 р., штатний розклад ТОВ «БК ОСТРІВ» на 2024 рік, оборотно-сальдові відомості по рахунку 104 за 1 квартал 2024 року, по рахунку 105 за 1 квартал 2024 року, по рахунку 106 за 1 квартал 2024 року, по рахунку 1121 за 1 квартал 2024 року, фінансову звітність малого підприємства за 2023 рік, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1 квартал 2024 року з додатками 1, 4.

Також ТОВ «БК ОСТРІВ» надало до комісії документи, які підтверджують придбання будівельних матеріалів для виконання робіт та вивозу будівельного сміття - договір поставки від 10.01.2022 р. № 2864 з ТОВ «ІТАЛ КЕРАМІКА», видаткові накладні від 29.01.2024 р. № 2901240013, від 07.02.2024 р. № 702240019, від 12.02.2024 р. № 1202240010, від 20.02.2024 р. № 2002240014, від 20.02.2024 р. № 2002240015, від 26.02.2024 р. № 2602240007, платіжні інструкції від 29.01.2024 р. № 2822, від 06.02.2024 р. № 2840, від 13.02.2024 р. № 2854, від 19.02.2024 р. № 2871, від 20.02.2024 р. № 2873, від 23.02.2024 р. № 2881, банківські виписки за 06.02.2024 р., за 13.02.2024 р., за 19.02.2024 р., за 23.02.2024 р., товарно-транспортні накладні від 07.02.2024 р. № Р.702240019-01, від 12.02.2024 р. № Р.1202240010-01, від 20.02.2024 р. № Р.2002240014-01, від 20.02.2024 р. № Р.2002240015-01, від 26.02.2024 р. № Р.2602240007-01, від 29.01.2024 р. № Р.2901240013-01, договір поставки товарів від 01.05.2023 р. № 405011/23-11 з ТОВ «СОМІК», акт надання послуг від 01.02.2024 р. № 1354, видаткові накладні від 03.01.2024 р. № 14, від 01.02.2024 р. № 1354, платіжні інструкції від 03.01.2024 р. № 2787, від 01.02.2024 р. № 2832, товарно-транспортні накладні від 03.01.2024 р. № SM00-000014, від 01.02.2024 р. № SM00-001354, виписки по банківському рахунку за 03.01.2024 р., за 01.02.2024 р., договір поставки від 01.05.2023 р. № 279/23-О з ТОВ «СТЕМАКС», видаткову накладну від 17.01.2024 р. № 1190, товарно-транспортну накладну від 17.01.2024 р. № Р1190, платіжну інструкцію від 18.01.2024 р. № 2810, виписку по банківському рахунку за 18.01.2024 р., договір поставки від 01.11.2022 р. № 54 з ПП «АЛЬФА ЛЮКС», видаткові накладні від 04.01.2024 р. № 8, від 08.01.2024 р. № 15, від 09.01.2024 р. № 22, від 19.01.2024 р. № 320, від 30.01.2024 р. № 336, від 08.02.2024 р. № 759, від 13.02.2024 р. № 902, від 20.02.2024 р. № 1332, від 20.02.2024 р. № 1133, товарно-транспортні накладні від 04.01.2024 р. № 8, від 08.01.2024 р. № 15, від 09.01.2024 р. № 22, від 19.01.2024 р. № 320, від 30.01.2024 р. № 336, від 08.02.2024 р. № 759, від 13.02.2024 р. № 902, від 20.02.2024 р. № 1132, від 20.02.2024 р. № 1133, платіжні інструкції від 05.01.2024 р. № 2793, від 09.01.2024 р. № 2799, від 09.01.2024 р. № 2801, від 09.01.2024 р. № 2802, від 17.01.2024 р. № 2808, від 17.01.2024 р. № 2809, від 29.01.2024 р. № 2823, від 06.02.2024 р. № 2841, від 13.02.2024 р. № 2857, від 19.02.2024 р. № 2869, від 19.02.2024 р. № 2870, виписки по банківському рахунку за 05.01.2024 р., за 06.02.2024 р., за 09.01.2024 р., за 13.02.2024 р., за 17.01.2024 р., за 19.02.2024 р., за 23.01.2024 р., договір поставки від 01.01.2024 р. № 01/01/2024 з ТОВ «МІІЛ», видаткові накладні від 17.01.2024 р. № РН-0000419, від 24.01.2024 р. № РН-0000424, платіжні інструкції від 16.01.2024 р. № 2807, від 23.01.2024 р. № 2813, виписки по банківському рахунку за 16.01.2024 р., за 23.01.2024 р., товарно-транспортні накладні від 17.01.2024 р. № 0081949558, від 24.01.2024 р. № 0081952692, договір купівлі-продажу від 01.05.2023 р. № 01/05/23 з ТОВ «ТРАНСМЕТ ЮА», видаткові накладні від 08.01.2024 р. № 0000-000172, від 24.01.2024 р. № 0000-000629, товарно-транспортні накладні від 08.01.2024 р. № 000172, від 24.01.2024 р. № 000629, платіжні інструкції від 08.01.2024 р. № 2797, від 23.01.2024 р. № 2815, виписки по банківському рахунку за 08.01.2024 р., за 23.01.2024 р., видаткову накладну від 05.10.2023 р. № 1 по відносинах з ФОП ОСОБА_2 , платіжну інструкцію від 06.10.2023 р. № 2675, виписку по банківському рахунку за 06.10.2023 р., договір поставки від 11.12.2023 р. № 11-12 з ТОВ «АЛЬКОР СТАР», видаткові накладні від 03.01.2024 р. № 2, від 04.01.2024 р. № 7, від 05.01.2024 р. № 15, від 17.01.2024 р. № 36, від 18.01.2024 р. № 41, платіжні інструкції від 05.01.2024 р. № 2795, від 05.01.2024 р. № 2796, від 08.01.2024 р. № 2798, від 18.01.2024 р. № 2811, від 19.01.2024 р. № 2812, виписки по банківському рахунку за 05.01.2024 р., за 08.01.2024 р., за 18.01.2024 р., за 19.01.2024 р., товарно-транспортні накладні від 03.01.2024 р. № 030115, від 04.01.2024 р. № 040117, від 05.01.2024 р. № 050114, від 05.01.2024 р. № 050115, від 17.01.2024 р. № 170110, від 18.01.2024 р. № 180110, від 18.01.2024 р. № 180111, договір про надання послуг від 14.11.2023 р. № 14/11-23 з ТОВ «АВТОСПЕЦЮГ», акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) від 20.02.2024 р. № ОУ-2002001, від 22.01.2024 р. № ОУ-2201001, товарно-транспортні накладні від 23.01.2024 р. № 1, від 15.01.2024 р. № 1, від 23.01.2024 р. № 2, від 23.01.2024 р. № 3, від 17.01.2024 р. № 3, від 23.01.2024 р. № 4, від 22.01.2024 р. № 4, від 23.01.2024 р. № 5, від 23.01.2024 р. № 6, від 23.01.2024 р. № 7, від 23.01.2024 р. № 8, від 24.01.2024 р. № 9, від 24.01.2024 р. № 10, від 24.01.2024 р. № 11, від 24.01.2024 р. № 12, від 25.01.2024 р. № 13, від 25.01.2024 р. № 14, від 26.01.2024 р. № 15, від 26.01.2024 р. № 16, від 27.01.2024 р. № 17, від 27.01.2024 р. № 18, від 30.01.2024 р. № 20, від 31.01.2024 р. № 21, від 31.01.2024 р. № 22, від 31.01.2024 р. № 23, від 02.02.2024 р. № 25, від 02.02.2024 р. № 26, від 02.02.2024 р. № 27, від 03.02.2024 р. № 28, від 04.02.2024 р. № 29, від 05.02.2024 р. № 30, від 05.02.2024 р. № 31, від 07.02.2024 р. № 33, від 08.01.2024 р. № 33, від 07.02.2024 р. № 34, від 03.01.2024 р. № 34, від 07.02.2024 р. № 35, від 08.01.2024 р. № 35, від 08.02.2024 р. № 36, від 03.01.2024 р. № 36, від 14.02.2024 р. № 37, від 04.01.2024 р. № 37, від 14.02.2024 р. № 38, від 04.01.2024 р. № 38, від 14.02.2024 р. № 39, від 04.01.2024 р. № 39, від 14.02.2024 р. № 40, від 04.01.2024 р. № 40, від 18.02.2024 р. № 41, від 05.01.2024 р. № 41, від 18.02.2024 р. № 42, від 05.01.2024 р. № 42, від 18.02.2024 р. № 43, від 05.01.2024 р. № 43, від 18.02.2024 р. № 44, від 05.01.2024 р. № 44, від 20.02.2024 р. № 45, від 11.01.2024 р. № 45, від 20.02.2024 р. № 46, від 11.01.2024 р. № 46, від 11.01.2024 р. № 47, від 11.01.2024 р. № 48, від 12.01.2024 р. № 49, від 12.01.2024 р. № 50, від 12.01.2024 р. № 51, від 12.01.2024 р. № 52, від 13.01.2024 р. № 53, від 13.01.2024 р. № 54, від 13.01.2024 р. № 55, від 14.01.2024 р. № 56, від 15.01.2024 р. № 57, від 15.01.2024 р. № 58, від 15.01.2024 р. № 59, від 16.01.2024 р. № 60, від 16.01.2024 р. № 61, від 16.01.2024 р. № 62, від 16.01.2024 р. № 63, від 17.01.2024 р. № 64, від 18.01.2024 р. № 65, від 18.01.2024 р. № 66, від 19.01.2024 р. № 67, від 19.01.2024 р. № 68, від 21.01.2024 р. № 69, від 21.01.2024 р. № 70, від 21.01.2024 р. № 71, від 21.01.2024 р. № 72, від 22.01.2024 р. № 73, від 22.01.2024 р. № 74, платіжні інструкції від 18.03.2024 р. № 2975, від 01.02.2024 р. № 2831, від 31.01.2024 р. № 2827, виписки по банківському рахунку за 18.03.2024 р., за 01.02.2024 р., за 31.01.2024 р.

У наданих документах відображено вид, обсяг та зміст господарських операцій, інформація про яку вказана у податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1.

Надані позивачем первинні документи відповідають вимогам ст.ст.187, 198, 201 ПК України, ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та мають відповідну юридичну силу.

Зі змісту прийнятих комісією рішень від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868, від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 слідує, що підставою для їх прийняття слугувало «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

Однак, які саме документи подано з порушенням законодавства та в чому ці порушення полягають, у рішеннях про відмову в реєстрації податкових накладних не зазначено.

При цьому, жодних зауважень щодо повноти, достатності поданих документів на розгляд комісії, оскаржувані рішення не містять.

Доводи апеляційної скарги стосовно того, що платіжна інструкція від 22.01.2024 р. № 2288, виписка по рахунку за 22.01.2024 р. не завірені належним чином, колегія суддів не бере до уваги, оскільки такі зауваження відсутні в оскаржуваних рішеннях.

Крім того, платіжна інструкція формується автоматично в електронній формі, а тому не може бути підписана платником. При цьому, вказана платіжна інструкція була прийнята банком (АБ «Південний») до виконання, перевірена банком та банк здійснив перерахування грошових коштів на банківський рахунок позивача.

Тому дане зауваження колегія суддів вважає необґрунтованим.

Твердження сторони відповідачів про те, що позивачем не надано комісії завдання замовника, проектно-кошторисної документації, акту виконаних робіт, специфікації та/або видаткових накладних, рахунку-фактури, сертифікатів, видаткової накладної до договору поставки № 405011/23-П від 01.05.2023 р., є безпідставними, так як підставою для відмови в реєстрації податкових накладних згідно оскаржуваних рішень було «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства», а не надання або часткове надання ТОВ «БК ОСТРІВ» додаткових письмових пояснень та копій документів, про що свідчать відповідні відмітки в оскаржуваних рішеннях.

Вказуючи в апеляційній скарзі інші підстави для відмови у реєстрації податкових накладних, ніж ті, які зазначено у оскаржуваних рішеннях, контролюючий орган фактично намагається здійснити перекваліфікацію оскаржуваних рішень. В той же час зміна кваліфікації підстави прийняття рішення, як акту індивідуальної дії, суб'єктом владних повноважень в судових процедурах є неприйнятною з огляду на принцип правової визначеності, який притаманний як судовим рішенням, так і рішенням суб'єкта владних повноважень. В іншому випадку це вже будуть інші правопорушення за інших підстав, а запровадження позиції зміни підстав прийняття рішень після їх прийняття, як способу реалізації владних управлінських функцій, призведе до свавілля суб'єктів владних повноважень.

При цьому, колегія суддів зауважує, що відповідно до пунктів 9, 10 Порядку № 520 прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстави «ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів...» можливе лише тоді, коли контролюючим органом було направлено платнику податку повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження зазначеної у податковій накладній інформації, а платник податку таких пояснень та копій документів не надав або надав не в повному обсязі.

Між тим, у даному випадку комісія такого повідомлення з переліком документів, які необхідно додатково надати, ТОВ «БК ОСТРІВ» не направляла, а прийняла оскаржувані рішення на підставі направлених позивачем повідомлень про надання пояснень та копій документів на виконання квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних.

Окрім того, вищевказані доводи представника відповідачів колегія суддів не бере до уваги, так як позивачем було надано по відносинах з ТОВ «Одеський торговий дім» рахунки на оплату від 22.01.2024 р. № 1, від 01.02.2024 р. № 3, акт приймання виконаних будівельних робіт за лютий 2024 року від 29.02.2024 р. № 1/02/24, довідку про вартість виконаних будівельних робіт за лютий 2024 року, підсумкову відомість ресурсів по об'єкту: роботи з ремонту та реконструкції корпусу № 1 ТРЦ «ОСТРІВ» за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, 2, видаткові накладні по придбання будівельних матеріалів у інших контрагентів. Щодо решти документів, то вони не стосуються інформації, яка відображена у податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.204 р. № 1, так як дані податкові накладні виписані за фактом отримання авансових платежів від ТОВ «Одеський торговий дім».

Таким чином, жодних належних та допустимих доказів наявності підстав для відмови у реєстрації податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 стороною відповідача не надано до суду першої та апеляційної інстанцій.

При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкових накладних суд також враховує, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було зазначено перелік документів, необхідних для їх реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.

Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема, від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.

Колегія суддів звертає увагу, що загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.

З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу щодо надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкових накладних не відповідають критерію обґрунтованості.

Аналогічна правова позиція викладена, зокрема, у постановах Верховного Суду від 05.01.2021 р. у справі № 640/11321/20, від 05.01.2021 р. у справі № 640/10988/20, від 16.04.2019 р. у справі № 826/10649/17, від 28.10.2019 р. у справі № 640/983/19.

У постановах від 12.11.2019 р. у справі № 816/2183/18, від 21.05.2019 р. у справі № 0940/1240/18, від 18.02.2020 р. у справі № 360/1776/19, від 27.04.2020 р. у справі № 360/1050/19, від 18.06.2020 р. у справі № 824/245/19-а Верховний Суд наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.

Одночасно, у межах спірних правовідносин, колегія суддів звертає увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Предметом розгляду, у даному випадку, є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

У свою чергу, при реєстрації податкових накладних фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. А тому, суд за результатами розгляду справи не робить висновків щодо реальності операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації податкових накладних.

При цьому, здійснення моніторингу відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення такого моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок, як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Отже, зважаючи на те, що контролюючим органом не зазначено які саме документи подано з порушенням законодавства та в чому ці порушення полягають, то комісія регіонального рівня не мала правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 з тих підстав, які вказані в оскаржуваних рішеннях.

У даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішень про відмову в реєстрації податкових накладних позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Таким чином, з урахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача в частині визнання протиправним та скасування рішень від 20.08.2024 р. № 11663667/42525868, від 20.08.2024 р. № 11663666/42525868 про відмову в реєстрації податкових накладних від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Стосовно позовних вимог ТОВ «БК ОСТРІВ» в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати вищевказані податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до пунктів 19, 20 Порядку №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій, зокрема, як набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому, вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Згідно з вказаними нормами, податковий орган реєструє податкову накладну, у тому числі, на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

Обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, судами не встановлено і відповідачами не доведено.

Відповідно до абзацу 1 частини 4 статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

За таких обставин, в контексті наведених норм, колегія суддів вважає, що для прийняття рішення про реєстрацію зазначених податкових накладних виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення у даному випадку не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Колегія суддів зазначає, що задоволення позовних вимог про зобов'язання ДПС зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, подані позивачем є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

Крім того, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

При цьому, під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Таким чином, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права.

Отже, покладання на ДПС України обов'язку зареєструвати податкові накладні не вважатиметься втручанням у її дискреційні повноваження.

Зазначене також узгоджується з передбаченим пунктом 1 статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод правом особи на доступ до суду, що, зокрема, включає такий аспект, як право на розгляд справи судом із «повною юрисдикцією», тобто судом, що має достатні та ефективні повноваження щодо: повторної (після адміністративного органу) оцінки доказів; встановлення обставин, які були підставою для прийняття оскарженого адміністративного рішення; належного поновлення прав особи за результатами розгляду справи по суті (п.70 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Обермайєр проти Австрії» (Obarmeier v. Austria) від 28 червня 1990 року (заява № 11761/85); п.155 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Гранд Стівенс та інші проти Італії» (GrandeStevensandOthers v. Italy) від 4 березня 2014 року (заява № 18640/10).

На підставі наведеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для задоволення позовної вимоги про зобов'язання Державну податкову службу України, зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних вищевказані податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «БК ОСТРІВ» від 22.01.2024 р. № 4, від 01.02.2024 р. № 1 датою їх фактичного подання на реєстрацію

Згідно з вимогами ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

У п.58 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку про те, що позов є таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до вимог ч.2 ст.6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Судом апеляційної інстанції враховується, що згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до вимог ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу, а в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, в адміністративному процесі, як виняток із загального правила, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень встановлена презумпція його винуватості. Презумпція винуватості покладає на суб'єкта владних повноважень обов'язок аргументовано, посилаючись на докази, довести правомірність свого рішення, дії чи бездіяльності та спростувати твердження позивача про порушення його прав, свобод чи інтересів.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень норм матеріального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308; 311; 315; 316; 321; 322; 325 КАС України, суд апеляційної інстанції, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС в Одеській області залишити без задоволення, а рішення Одеського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року - без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Джабурія

Судді І.Г. Ступакова К.В. Кравченко