Постанова від 12.06.2025 по справі 420/39637/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/39637/24

Перша інстанція: суддя Дубровна В.А.,

повний текст судового рішення

складено 06.03.2025, м. Одеса

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Джабурія О.В.

суддів - Ступакової І. Г.

- Кравченка К. В.

розглянувши, в порядку письмового провадження, адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року у справі за позовом адвоката Подберезської Наталії Валеріївни, яка діє в інтересах ОСОБА_1 , до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ПОЗОВНІ ВИМОГИ ТА
НАСЛІДКИ ВИРІШЕННЯ ПОЗОВУ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ

22 грудня 2024 року адвокат Подберезська Н. В., діючи в інтересах ОСОБА_1 , через підсистему «Електронний суд», звернулась до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просила:

- визнати протиправними дії щодо відмови, листом №32379-29790/ М-02/8-1500/24 від 06.12.2024 року, у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №Ю099031 від 21.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року.

- зобов'язати провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) №ЮО99031 від 21.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року, без обмеження її максимального розміру та зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, за період з 01 квітня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку.

Обґрунтовуючи позовні вимоги адвокат зазначила, що її довірителька перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області, де їй призначена пенсія, у зв'язку із втратою годувальника ОСОБА_2 , відповідно до статті 21 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII).

ІНФОРМАЦІЯ_2 , листом №943/22050 від 21.10.2024, повідомив позивачку про те, що до ГУ ПФУ в Одеській області направлено довідку № ЮО99031 від 21.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії позивачки з 05 березня 2019 року.

У листопаді 2024 року ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просила провести перерахунок пенсії з 01 квітня 2019 року, на підставі наданої ІНФОРМАЦІЯ_2 довідки, без обмеження її максимального розміру та виплатити суму неотриманої пенсії за весь час перерахунку.

ГУ ПФУ в Одеській області листом від 06.12.2024 повідомило заявника, що для проведення перерахунку пенсії, на підставі наданої довідки, правових підстав немає, оскільки після визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося.

Адвокат вважає, що, на підставі усталеної практики Верховного Суду, у її довірительки є право на перерахунок пенсії з 01.04.2019 з урахуванням розміру грошового забезпечення, який зазначений в довідці ІНФОРМАЦІЯ_2 № ЮО99031 від 21.10.2024.

Відповідач заперечував проти задоволення позову, зазначаючи, що Кабінет Міністрів України 21.02.2018 прийняв Постанову №103, якою установив перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р., з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до Постанови № 704.

До ГУ ПФУ в Одеській області від ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшла оновлена довідка від 21.10.2024 №ЮО99031 виданої за померлого чоловіка позивачки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

Оскільки після прийняття рішення Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, про визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103, Кабінет Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймав, відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення.

Також відповідач вважав, що позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду, передбачений частиною 2 статті 122 КАС України, оскільки позов поданий у 2024 році, а заявлені вимоги стосуються перерахунку пенсії, починаючи з 01.04.2019.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року позовну заяву задоволено частково.

Суд визнав протиправними дії ГУ ПФУ в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 , листом №32379-29790/ М-02/8-1500/24 від 06.12.2024, у проведенні перерахунку пенсії з 01 квітня 2019 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ЮО99031 від 21.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року.

Зобов'язав ГУ ПФУ в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 № ЮО99031 від 21.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог суд відмовив.

Задовольняючи позов частково суд першої інстанції, керуючись усталеною практикою Верховного Суду, виходив із того, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, яким затверджено «Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Оскільки зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 Порядку №45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Отже, суд першої інстанції констатував, що з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, а тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих за положеннями постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова №704).

За таких умов, суд першої інстанції вважав, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 було видано оновлену довідку від 21.10.2024 №ЮО99031 про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивачки, що враховується для перерахунку пенсії, то відповідач не мав жодних правових підстав для відмови в перерахунку пенсії по втраті годувальника на її підставі.

Також суд вважав, що, з метою відновлення порушеного права позивачки, похідна позовна вимога підлягає задоволенню шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок пенсії позивачці з 01.04.2019 з урахуванням довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.10.2024 №ЮО99031 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , за нормами чинними на 05.03.2019, та виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Разом з цим, суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області здійснити позивачу виплату пенсії без обмеження її максимального розміру та зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, за період з 01 квітня 2019 року по день фактичного проведення перерахунку, оскільки вказані питання не були предметом оскаржуваної відмови відповідача.

Крім того, відповідачем не здійснено перерахунок пенсії на підставі спірної довідки, а тому відсутні підстави вважати, що права позивачки будуть порушені в майбутньому.

Отже, звернення до суду з такими вимогами є передчасним, оскільки задоволення позову в цій частині свідчитиме про вирішення спору, який ще не виник, що суперечить засадам адміністративного судочинства.

Щодо пропуску позивачкою строку звернення до суду суд першої інстанції вважав, що про порушення своїх прав позивачка дізналась після отримання листа ГУ ПФУ в Одеській області датованого 06.12.2024, а з позовом звернулась 22.12.2024, тобто, у передбачений частиною 2 статті 122 КАС України, шестимісячний строк звернення до суду.

Не погоджуючись з вказаним судовим рішенням, ГУ ПФУ в Одеській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

Обґрунтовуючи подану апеляційну скаргу, апелянт зазначає наступні підстави.

По-перше, скаржник продовжує наполягати на тому, що позивачка пропустила шестимісячний строк звернення до суду, оскільки з дня отримання пенсійної виплати особою, якій призначена пенсія вона вважається такою, що повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Так, з позовом позивачка звернулась у 2024 році, а позовні вимоги стосуються перерахунку пенсії починаючи з 01.04.2019, що свідчить про пропуск строку звернення до суду.

По-друге, на виконання Постанови №103, пенсійним органом проводились перерахунки пенсій у 2018 році на підставі довідок про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою з урахуванням посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а тому підстав для проведення перерахунку пенсії за оновленою довідкою немає.

По-третє, рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 проте, після скасування вказаних пунктів Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося, а тому відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою про розмір грошового забезпечення.

По-четверте, скаржник указує, що суд першої інстанції не врахував, що ОСОБА_1 отримує пенсію по втраті годувальника з 11.12.2023, оскільки годувальник ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Тобто, у період з 01.04.2019 по 10.12.2023 ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника не отримувала. Проте, не дивлячись на вказані обставини, суд першої інстанції задовольнив позовні вимоги позивачки навіть в той період, коли пенсію ОСОБА_1 не отримувала.

У зв'язку з чим, є необґрунтованим та безпідставним зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки саме з 01.04.2019.

Сторона позивачки не скористалась правом подання відзиву на апеляційну скаргу.

Відповідно до частини 1 статті 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Враховуючи, що апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалене в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції, відповідно до пункту 3 частини 1 статті 311 КАС України, розглянув справу в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

КОЛЕГІЯ СУДДІВ ВСТАНОВИЛА

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер чоловік позивачки ОСОБА_2 .

У зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_2 , ОСОБА_1 з 11.12.2023 призначено пенсію в разі втрати годувальника відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

21.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_2 направило до ГУ ПФУ в Одеській області довідку № ЮО99031 про те, що, відповідно до Постанови №704, грошове забезпечення ОСОБА_2 , за нормами чинними на 05.03.2019, за посадою - технік відділення вузла зв'язку Військової частини НОМЕР_1 , становить:

посадовий оклад - 3260 грн;

оклад за військове звання (прапорщик) - 950 грн;

відсоткова надбавка за вислугу років (45%) - 1894,50 грн;

надбавка за особливості проходження служби (65%) - 3967,93 грн;

премія (95%) - 3097 грн (а.с.20).

Всього грошове забезпечення для обчислення пенсії - 13 169,43 грн.

04.11.2024 ОСОБА_1 звернулась до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою в якій просила, на підставі вказаної довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 , провести перерахунок пенсії в разі втрати годувальника з 01.04.2019, без обмеження її максимального розміру та виплатити суму неотриманої пенсії за весь час перерахунку (а.с.18).

06.12.2024 ГУ ПФУ в Одеській області листом за вих. № 32379-29790/М-02/8-1500/24 повідомило про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, на підставі довідки розмір грошового забезпечення № ЮО99031 від 21.10.2024, оскільки після визнання рішенням Окружного адміністративно суду міста Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, про визнання протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови № 103, інших рішень Уряду про умови і порядок проведення перерахунку пенсій не приймалося (а.с.21).

Вважаючи таку відмову протиправною позивачка звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи дану справу в апеляційному провадженні, колегія суддів дійшла наступних висновків.

ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ ПРАВА

Вимогами ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до вимог ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційна, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Керуючись положеннями вищевказаних законів, Кодексом та контекстом Конституції України можна зробити висновок, що однією з найважливіших тенденцій розвитку сучасного законодавства України є розширення сфери судового захисту, в тому числі судового контролю за правомірністю і обґрунтованістю рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі є Закон № 2262-XII, який передбачає, зокрема, що:

- члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника (частина 3 статі 1 Закону № 2262-XII);

- пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім'ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті (стаття 29 Закону № 2262-XII).

- право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби ( частини 1 та 2 статті 30 Закону № 2262-XII).

- пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, - 30 процентів заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім'ї (пункт «б» статті 36 Закону № 2262-XII).

- пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно. Зміна розміру пенсії, якщо у складі сім'ї, якій було призначено пенсію у разі втрати годувальника, станеться зміна, внаслідок якої окремі члени сім'ї або сім'я в цілому втратять право на пенсію, перерахунок пенсії або припинення її виплати провадиться з першого числа місяця, що йде за тим місяцем, у якому сталася зміна ( стаття 40 Закону № 2262-XII).

- пенсія в разі втрати годувальника призначається кожному непрацездатному члену сім'ї, який має право на таку пенсію. ( стаття 41 Закону № 2262-XII).

- пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (частина 3 статті 43 Закону № 2262-XII).

- у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку (частина 18 статті 43 Закону № 2262-XII).

- перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком (частина 3 статті 51 Закону № 2262-XII).

- перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку (частина 1 статті 63 Закону № 2262-XII).

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина 4 статті 63 Закону № 2262-XII).

Порядком № 45 визначено, що:

- пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-XII, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом №2262-XII, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (пункт 1 Порядку № 45);

- довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт 3 Порядку №45);

- перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі. (пункт 4 Порядку № 45);

- під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням (пункт 5 Порядку № 45).

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову №704, пунктом другим якої, зокрема, встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Також цією Постановою №704 установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями, додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 15.

21.02.2018 прийнято Постанову №103, якою передбачалось, зокрема:

- перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України (далі - Закон) до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 (пункт перший цієї постанови);

- виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. (пункт другий цієї постанови)

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

При цьому, порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.

Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення.

Така правова позиція побудована на висновках Верховного Суду у постанові від 17.12.2019 за результатами розгляду зразкової справи №160/8324/19, яка залишена без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24 червня 2020 року.

У цій зразковій справі Верховний Суд указав, що «з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому з цієї дати позивач має право на отримання пенсії виходячи з розміру складових, розрахованих за положеннями Постанови № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ».

Крім того, з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін, оскільки зміни внесені Постановою №103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними.

Так, відповідно до Додатку № 2 до Порядку № 45, в редакції станом на 01.01.2016, затверджена форма Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії передбачала посадовий оклад, підвищення посадового окладу у відсотках, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років у відсотках, надбавка за виконання особливо важливих завдань у відсотках, надбавка за службу в умовах режимних обмежень у відсотках, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови у відсотках, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний" у відсотках, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання у відсотках, надбавка за спортивні звання у відсотках, премія у відсотках.

Поряд із цим, у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови №103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 порядок дій, які повинні вчинити Управління пенсійного фонду, не змінився.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що є правильними висновки суду першої інстанції про те, що оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 видав оновлену довідку від 21.10.2024 №ЮО99031 про розмір грошового забезпечення померлого чоловіка позивачки, що враховується для перерахунку пенсії, то відповідач зобов'язаний був здійснити позивачці перерахунок пенсії по втраті годувальника на її підставі.

Тому, колегія суддів не приймає посилання скаржника про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії позивачки.

Далі слід надати оцінку доводам апеляційної скарги щодо пропуску позивачкою строку звернення до суду з даним позовом.

Так, за правилами частини 3 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Системний аналіз даної статті дає підстави дійти до висновку, що строкового обмеження стосовно виплати пенсії у визначеному законодавством розмірі за минулий час, яку особа не отримувала у зв'язку з непроведенням перерахунку пенсії з вини відповідного суб'єкта владних повноважень, немає.

Таким чином, норми статті 122 КАС України не підлягають застосуванню до спорів, які виникли у зв'язку з виплатою недоплаченої суми пенсії. Зважаючи на те, що непроведення виплати належної суми пенсії таким особам відбулося з вини держави в особі її компетентних органів, виплати недоплаченої суми пенсії мають проводитися без обмеження будь-яким строком.

Наступним доводом апеляції є те, що у період з 01.04.2019 по 10.12.2023 ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника не отримувала, а тому підстав для зобов'язання ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 з 01.04.2019 у суду першої інстанції не було.

Надаючи оцінку даному доводу, колегія суддів погоджується з ним, оскільки чоловік позивачки - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 , а пенсія по втраті годувальника призначена ОСОБА_1 з 11.12.2023.

З урахуванням таких обставин, колегія суддів вважає, що ОСОБА_1 має право на перерахунок та виплату пенсії з 11.12.2023, тобто з дати призначення їй пенсії, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 21.10.2024 №ЮО99031 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 .

Тому, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції належить скасувати в частині задоволення позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 по 10.12.2023, ухваливши нове рішення про відмову в позові в цій частині.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи.

Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції, задовольняючи частково позовні вимоги, неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та дійшов помилкового висновку про задоволення позову в частині періоду перерахунку та виплати пенсії з 01.04.2019 по 10.12.2023.

Колегія суддів вважає, що розподіл судових витрат, здійснених судом першої інстанції, зміні не підлягає.

Керуючись статтями 308; 311; 315; 317; 321; 322; 325 КАС України, суд апеляційної інстанції

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області - задовольнити частково.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року - скасувати, в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року по 10 грудня 2023 року.

Ухвалити в цій частині нове рішення, яким у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про перерахунок та виплату пенсії з 01 квітня 2019 року по 10 грудня 2023 року - відмовити.

В іншій частині рішення Одеського окружного адміністративного суду від 06 березня 2025 року про визнання протиправними дії та зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 11 грудня 2023 року, на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № ЮО99031 від 21.10.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для обчислення пенсії станом на 05 березня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з підстав, передбачених статтею 328 КАС України.

Суддя-доповідач О.В. Джабурія

Судді І.Г. Ступакова К.В. Кравченко