12 червня 2025 року м. Дніпросправа № 340/8627/21
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року (суддя Притула К.М., м. Кропивницький, повний текст рішення складено 24.09.2024 року) в справі № 340/8627/21 за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправними, скасування постанов та зобов'язання вчинити певні дії,-
05.11.2021 року ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області, в якому просив визнати протиправною та скасувати постанову від 22 жовтня 2021 року № 35001/10024694/1/1 про відмову у призначенні страхових виплат у зв'язку з поданням роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок, згідно з п.2 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105; зобов'язати призначити йому страхові виплати у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_3 з 21.01.2018 року, а саме: призначити ОСОБА_2 одноразову допомогу як особі, яка перебувала на утриманні ОСОБА_3 , у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, призначити ОСОБА_2 з 21.01.2018 року щомісячну страхову виплату у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_3 у розмірі закріпленому чинним законодавством України.
05.11.2021 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернулась до суду з позовом до Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову від 22 жовтня 2021 року №35001/10024692/1/1 про відмову їй у призначенні страхових виплат у зв'язку з поданням роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановленні страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок, згідно з п.2 ч.1 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105; зобов'язати відповідача призначити їй страхові виплати у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_3 з 21.01.2018 року, а саме: призначити ОСОБА_1 одноразову страхову виплату (допомогу) на сім'ю, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, призначити ОСОБА_1 одноразову допомогу як особі, яка перебувала на утриманні ОСОБА_3 , у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.12.2021 року об'єднано в одне провадження адміністративні справи за позовами ОСОБА_2 та ОСОБА_1 під номером справи 340/8627/21.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 04.07.2024 року здійснено заміну відповідача Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області на належного відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (далі по тексту - відповідач).
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року позовні вимоги ОСОБА_2 та ОСОБА_1 задоволено.
З рішенням не погодилось Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати рішення та прийняти нове про відмову у задоволенні позовних вимог. Свої вимоги обґрунтувало тим, що судом не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, висновки суду не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Апелянт вказував, що підставою оскарження рішення є його незгода з рішенням спеціальної комісії у формі протоколу № 7 від 27.08.2020 засідання комісії (спеціальної комісії) із розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 о 06 год 00 хв, непогоджується з актом за формою Н-1/П спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 о 06 год 00 хв з ОСОБА_3 . Не чинність акта спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 о 06 год. 00 хв. з ОСОБА_3 , призведе до втрати позивачами права на страхові виплати. Апелянт вказував, що згідно ст. 41 Закону №1105-XIV у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Непрацездатними особами є: 1) діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання, - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років; 2) особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо вони не працюють; 3) особи з інвалідністю - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності; 4) неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти; 5) непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право. Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку. ОСОБА_1 стверджує, що вона перебувала на утримані у ОСОБА_3 , але дане твердження не підтверджується жодним документом, оскільки згідно ст. 41 Закону №1105-XIV право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого. ОСОБА_1 (дружина померлого) не могла доглядати дітей, які не досягли восьмирічного віку, відповідно була працездатною, забезпечувала себе і не перебувала на утриманні у чоловіка. Відповідно до ст. 43 Закону №1105-XIV для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: 1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть; 2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги. Факт перебування на утриманні потерпілого у разі відсутності відповідних документів і неможливості їх відновлення встановлюється в судовому порядку.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги, виходив з того, що згідно з актом спеціального розслідування групового нещасного випадку, спеціальна комісія дійшла висновку, що груповий нещасний випадок, який стався 21.01.2018 о 06 год. 00 хв. з ОСОБА_3 , 1967 р.н., командиром повітряного судна - інструктором МААК «УРГА», згідно п.п. 1 п. 52 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року №337, вважається таким, що пов'язаний з виробництвом, складається акт за формою Н-1/П і береться на облік в МААК «УРГА». Відповідно до ст.41 Закону №1105 (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку. Визначено, що для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть. Суд першої інстанції вказував, що з оскаржуваних рішень Кропивницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області від 22 жовтня 2021 року № 35001/10024694/1/1 та від 22 жовтня 2021 року №35001/10024692/1/1 про відмову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у призначенні страхових виплат відмовлено у зв'язку з поданням роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановлені страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок згідно п.2 ч.1 ст.45 Закону №1105. Рішення не містять обґрунтувань та переконливих і зрозумілих мотивів їх прийняття. Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області зазначає, що підставою для відмови позивачам у призначенні страхових виплат була незгода з обставинами та причинами настання нещасного випадку та з висновками спеціальної комісії, які викладені в акті за формою Н-1/П. У той час як рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда у справі №405/6833/20, яке набрало законної сили, ГУ ПФУ в Кіровоградській області (правонаступнику Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області) у задоволенні позовних вимог про скасування рішення спеціальної комісії у формі Протоколу №7 від 27.08.2020 року засідання комісії (спеціальної комісії) із розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 року о 06 год. 00 хв.; скасування Акту за формою Н-1/П спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 о 06 год. 00 хв. з ОСОБА_3 ; зобов'язання управління Держпраці у Кіровоградській області призначити повторне спеціальне розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 з працівниками ПАТ «МАК «УРГА» відмовлено. Суд першої інстанції зазначив, що пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №1105 вирішено припинити Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року. Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.
Матеріалами справи встановлено, що Управлінням Держпраці у Кіровоградській області складено акт спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 21 січня 2018 о 06 год. 00 хв. на приватному акціонерному товаристві «Міжнародна акціонерна авіаційна компанія «УРГА» від 27.08.2020, висновками якого встановлено, що з працівникоми ПрАТ «Міжнародна акціонерна авіаційна компанія «УРГА» ОСОБА_3 стався нещасний випадок та вважається таким, що пов'язаний з виробництвом. Відповідно до акту 05 грудня 2017 року ОСОБА_3 - командира повітряного судна - інструктора МААК «УРГА», на підставі наказу, було направлено у відрядження до м. Кабул (Ісламська Республіка Афганістан) для виконання роботи за контрактом №2Н-2016У, укладеного 12.01.2016 між МААК «УРГА» та компанією «Kam-Air» на виконання послуг з авіаперевезень. В період з 20.01.2018 по 21.01.2018 ОСОБА_3 перебував у готелі Інтерконіненталь Кабул 4* в робочому режимі «резерв», з 20 січня 2018 року на 21 січня 2018 року на готель Інтерконіненталь Кабул 4*, в якому перебував ОСОБА_3 , було здійснено терористичний напад, в ході якого було вбито та травмовано багато іноземних громадян та громадян Афганістану.
Не погоджуючись з актом спеціального розслідування Кропивницьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області 30.10.2021 року звернулось до Ленінського районного суду м. Кіровограда з позовною заявою зокрема про: скасування рішення спеціальної комісії у формі протоколу №7 від 27.08.2020 року засідання комісії (спеціальної комісії) із розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 року о 06 год. 00 хв.; скасування акту за формою Н-1/П спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 о 06 год. 00 хв. з ОСОБА_3 ; зобов'язання управління Держпраці у Кіровоградській області призначити повторне спеціальне розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 з працівниками ПАТ «МАК «УРГА».
Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда від 05.07.2023 року у справі № 405/6833/20 відмовлено у задоволені позову. Постановою Кропивницького апеляційного суду від 03.12.2024 року рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 05.07.2023 року у справі № 405/6833/20 залишено без мін.
Постановою Верховного Суду від 16.04.2025 року касаційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишено без задоволення; рішення Ленінського районного суду м. Кіровограда від 05.07.2023 року та постанову Кропивницького апеляційного суду від 03.12.2024 року залишено без змін.
Акт спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 21 січня 2018 о 06 год. 00 хв. на приватному акціонерному товаристві «Міжнародна акціонерна авіаційна компанія «УРГА» від 27.08.2020, згідно якого встановлено, що з працівникоми ПрАТ «Міжнародна акціонерна авіаційна компанія «УРГА» ОСОБА_3 стався нещасний випадок та вважається таким, що пов'язаний з виробництвом, є чинним, не скасований.
Встановлено, що 30.09.2020 року позивачі звернулись до Кропивницького відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Кіровоградській області із заявами про призначення страхової виплати у зв'язку зі смертю годувальника, до яких додано необхідний пакет документів.
Листом від 09.10.2020 року №15.7.30.08-1584 та листом від 09.10.2020 року №15.7.30.08-1584 Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Кіровоградській області повернуло заяви та додані до них документи.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 22 березня 2021 року у справі №340/5803/20, залишеним без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 05.10.2021 року, зобов'язано Кропивницьке відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 30 вересня 2020 року та додані до неї документи про призначення ОСОБА_1 страхової виплати у зв'язку зі смертю годувальника ОСОБА_3 та прийняти відповідне мотивоване рішення за результатами розгляду такої заяви.
Відповідно до матеріалів справи, рішеннями Кропивницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області від 22.10.2021 року № 35001/10024694/1/1 та №35001/10024692/1/1 відмовлено ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у призначенні страхових виплат у зв'язку з поданням роботодавцем, іншими органами, що беруть участь у встановлені страхового випадку, або потерпілим Фонду свідомо неправдивих відомостей про страховий випадок згідно п.2 ч.1 ст.45 Закону №1105. Як на підставу для відмови у призначенні страхових виплат, Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області зазначало, що підставою для відмови є незгода з обставинами та причинами настання нещасного випадку та з висновками спеціальної комісії, які викладені в акті за формою Н-1/П.
Відповідно до частин 1 - 7 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) Страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці». Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення реабілітації у сфері охорони здоров'я, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, та перелік професійних захворювань визначаються Кабінетом Міністрів України. В окремих випадках, за наявності підстав, Фонд може: 1) визнати страховим нещасний випадок, що стався за обставин, не визначених відповідним переліком; 2) визнати страховим випадком захворювання, не внесене до переліку професійних захворювань, якщо на момент прийняття рішення медична наука має нові відомості, які дають підстави вважати це захворювання професійним. Порушення правил охорони праці застрахованим, яке спричинило нещасний випадок або професійне захворювання, не звільняє страховика від виконання зобов'язань перед потерпілим. Страхові виплати складаються із: 1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім'ї та особам, які перебували на утриманні померлого); 3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.
Згідно частин 1- 3 ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Такими непрацездатними особами є: 1) діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, які не працюють, або старші за цей вік, але через вади фізичного або розумового розвитку самі не спроможні заробляти; діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання, - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років; 2) особи, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», якщо вони не працюють; 3) особи з інвалідністю - члени сім'ї потерпілого на час інвалідності; 4) неповнолітні діти, на утримання яких померлий виплачував або був зобов'язаний виплачувати аліменти; 5) непрацездатні особи, які не перебували на утриманні померлого, але мають на це право. Право на одержання страхових виплат у разі смерті потерпілого мають також дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї, якщо він не працює та доглядає дітей, братів, сестер або онуків потерпілого, які не досягли восьмирічного віку.
Отже, у разі смерті потерпілого право на одержання щомісячних страхових виплат мають непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого або мали на день його смерті право на одержання від нього утримання, а також дитина померлого, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після його смерті. Непрацездатними особами є діти, які не досягли 16 років; діти з 16 до 18 років, діти, які є учнями, студентами (курсантами, слухачами, стажистами) денної форми навчання, - до закінчення навчання, але не більш як до досягнення ними 23 років, дружина (чоловік) або один з батьків померлого чи інший член сім'ї.
На момент звернення ОСОБА_2 30.09.2020 року з заявою щодо отримання страхових виплат у разі смерті батька, він навчався у Національному авіаційному університеті Льотної академії, термін навчання денної форми до 30.06.2022 року, не досяг 23 років.
ОСОБА_1 на момент смерті ОСОБА_3 та звернення з заявою про призначення страхової виплати перебувала з ним у шлюбі, що підтверджується копію свідоцтва про укладання шлюбу від 06.08.1994 року № НОМЕР_1 .
Згідно з ч. 1, 6, 8-10 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), сума щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати професійної працездатності та середньомісячного заробітку, що потерпілий мав до ушкодження здоров'я. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Максимальний розмір щомісячної страхової виплати після проведеного перерахування відповідно до частини другої статті 37 цього Закону не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100 відсотків втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум, встановлений для працездатних осіб. У разі смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві виплачується одноразова допомога його сім'ї у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату, та одноразова допомога кожній особі, яка перебувала на його утриманні, а також на його дитину, яка народилася протягом не більш як десятимісячного строку після смерті потерпілого, у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату. У разі смерті потерпілого суми страхових виплат особам, які мають на це право, визначаються із середньомісячного заробітку потерпілого за вирахуванням частки, яка припадала на потерпілого та працездатних осіб, що перебували на його утриманні, але не мали права на ці виплати. У разі якщо смерть потерпілого, який одержував щомісячні страхові виплати, настала внаслідок ушкодження здоров'я від нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, розмір щомісячної страхової виплати особам, які мають на це право, встановлюється виходячи з розміру щомісячної страхової виплати на день смерті потерпілого. Причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів. Одноразова допомога сім'ї та особам, які перебували на утриманні, у цьому випадку не виплачується. Сума страхових виплат кожній особі, яка має на це право, визначається шляхом ділення частини заробітку потерпілого, що припадає на зазначених осіб, на кількість цих осіб. У разі якщо право на страхові виплати мають одночасно непрацездатні особи, які перебували на утриманні померлого, і непрацездатні особи, які не перебували на його утриманні, спочатку визначається сума страхових виплат особам, які не перебували на утриманні померлого. Установлена зазначеним особам сума страхових виплат виключається із заробітку годувальника, а потім визначається сума страхових виплат особам, які перебували на утриманні померлого, у порядку, передбаченому абзацами першим та другим цього пункту. Середньомісячний заробіток для обчислення суми страхових виплат потерпілому у зв'язку із втраченим ним заробітком (або відповідної його частини) визначається згідно з порядком обчислення середньої заробітної плати для виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, що затверджується Кабінетом Міністрів України. Під час обчислення середньомісячного заробітку враховуються всі види виплат, на які нараховувалися страхові внески.
У відповідності до ст. 43 вищевказаного Закону, для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: 1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть; 2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.
Отже, головним документом, що підтверджує необхідність призначення та виплати страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами.
Підставою для відмови позивачам у призначенні страхових виплат Кропивницьке відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області разом як і ГУ ПФУ в Кіровоградській обалсті вказує незгоду з обставинами та причинами настання нещасного випадку та з висновками спеціальної комісії, які викладені в акті за формою Н-1/П.
Рішенням Ленінського районного суду м. Кіровограда у справі №405/6833/20, яке набрало законної сили, ГУ ПФУ в Кіровоградській області (правонаступнику Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області) у задоволенні позовних вимог про скасування рішення спеціальної комісії у формі Протоколу №7 від 27.08.2020 року засідання комісії (спеціальної комісії) із розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 року о 06 год. 00 хв.; скасування акту за формою Н-1/П спеціального розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 о 06 год. 00 хв. з ОСОБА_3 ; зобов'язання управління Держпраці у Кіровоградській області призначити повторне спеціальне розслідування групового нещасного випадку, що стався 21.01.2018 з працівниками ПАТ «МАК «УРГА» відмовлено.
Згідно ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Акт спеціального розслідування групового нещасного випадку, згідно якого встановлено, що з працівникоми ПрАТ «Міжнародна акціонерна авіаційна компанія «УРГА» ОСОБА_3 стався нещасний випадок та вважається таким, що пов'язаний з виробництвом, є чинним, не скасований.
Згідно ч. 2, ч. 3 ст. 43, ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) Фонд приймає рішення про виплати у разі втрати годувальника за умови подання таких документів, які видаються відповідними організаціями у триденний строк з моменту звернення заявника: 1) копії свідоцтва органу реєстрації актів цивільного стану про смерть потерпілого; 2) довідки житлово-експлуатаційної організації, а за її відсутності - довідки виконавчого органу ради чи інших документів про склад сім'ї померлого, у тому числі про тих, хто перебував на його утриманні, або копії відповідного рішення суду; 3) довідки житлово-експлуатаційної організації, а за її відсутності - виконавчого органу ради про батьків або іншого члена сім'ї померлого, який не працює та доглядає дітей, братів, сестер чи онуків померлого, які не досягли восьмирічного віку; 4) довідки навчального закладу про те, що член сім'ї потерпілого віком від 18 до 23 років, який має право на відшкодування шкоди, навчається за денною формою навчання; 5) довідки навчального закладу інтернатного типу про те, що член сім'ї потерпілого, який має право на відшкодування шкоди, перебуває на утриманні цього закладу. Факт перебування на утриманні потерпілого у разі відсутності відповідних документів і неможливості їх відновлення встановлюється в судовому порядку. Фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.
Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції, що у сукупності доводів позивачів, постанови Кропивницького відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Кіровоградській області від 22.10.2021 року № 35001/10024694/1/1 та від 22.10.2021 року №35001/10024692/1/1 про відмову ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у призначенні страхових виплат є протиправними та підлягають скасуванню.
Пенсійний орган, як суб'єкт, який призначає та виплачує страхові виплати, допомогу по втраті годувальника допустився протиправності щодо призначення та виплати допомоги у разі втратити годувальника дружині та сину померлого, оскільки отримувавши заяви не призначив допомогу безпідставно, без нормативного обґрунтування.
Згідно ч. 1, ч. 6 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Новий розподіл судових витрат здійснюється у разі задоволення позовних вимог та апеляційної скарги. Непередбачено повернення здійснених судових витрат, у разі відмови в задоволенні апеляційної скарги.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід залишити без змін, як таке, що прийняте з додержанням вимог матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 242, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області - залишити без задоволення.
Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.09.2024 року в справі № 340/8627/21 - залишити без змін.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів у порядку ст.ст. 328 - 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова