Постанова від 12.06.2025 по справі 280/10892/24

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10892/24

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Головко О.В. (доповідач),

суддів: Ясенової Т.І., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року (суддя Новікова Інна Вячеславівна) в адміністративній справі

за позовом ОСОБА_1

до Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району, Департаменту соціального захисту населення Запорізької міської ради

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом, в якому просить: визнати протиправними дії та скасувати рішення Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району № 1779 від 04.09.2024 про не призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024; зобов'язати Управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району призначити позивачу державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям з 01.08.2024.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подала апеляційну скаргу, в якій просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, його висновки не відповідають обставинам справи, що призвело до прийняття невірного рішення. Вказує, що під час відмови у призначенні соціальної допомоги відповідачами та відмови у задоволенні позову судом першої інстанції відбулося порушення прав дітей, що перебувають у складі сім'ї позивачки. Держава Україна гарантує належні соціальні умови дітям, що виховуються одним з батьків. Законодавство, яке діяло на час виникнення спірних правовідносин, зокрема Закон № 1768-ІІІ та Порядок № 250, не передбачало заборони позивачці придбати один автомобіль для потреби родини. Пункт 10 Порядку № 250 не містить таку підставу відмови у призначенні соціальної допомоги як придбання автомобіля.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов таких висновків.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 є матір'ю трьох дітей - повнолітнього сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який навчається у Запорізькому будівельному фаховому коледжі на 2 курсі денного відділення, форма навчання бюджетна, термін закінчення навчального закладу 30.06.2026; неповнолітньої доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; малолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

ОСОБА_1 має посвідчення багатодітної сім'ї НОМЕР_1 , строк дії якого продовжено до 31.12.2024.

Позивач 12.08.2024 звернулася з заявою про призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Повідомленням від 04.09.2024 № 1779 (рішення 1299230503-2024-2) Управлінням соціального захисту населення Запорізької міської ради по Вознесенівському району відмовлено позивачу в призначенні соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, оскільки витрати на купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку перевищує 50 тис. гривень.

Вважаючи протиправним таке рішення, ОСОБА_1 звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 № 250, державна соціальна допомога призначається і виплачується малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, а також іншим малозабезпеченим сім'ям у випадках, установлених законом, які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний дохід менший від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Державна соціальна допомога призначається на шість місяців з місяця звернення за її призначенням.

Підпунктом 2 пункту 10 Порядку № 250 в редакції, чинній на момент подачі позивачем заяви (01.08.2024) і на момент прийняття спірного рішення відповідачем (04.09.2024), встановлено, що державна соціальна допомога не призначається, якщо: особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, зокрема: купівлю земельної ділянки, квартири (будинку) (крім житла, отриманого або придбаного за рахунок державного чи місцевого бюджету), іншого нерухомого майна, транспортного засобу (механізму), цінних паперів та інших фінансових інструментів, віртуальних активів (у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатили (одноразово) будь-які роботи або послуги (крім медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг згідно із соціальною нормою житла та соціальними нормативами житлово-комунального обслуговування).

Таким чином законодавство прямо встановлює умову, за якої державна соціальна допомога не призначається, якщо особи, які входять до складу малозабезпеченої сім'ї, протягом 12 місяців перед місяцем звернення за призначенням державної соціальної допомоги здійснили на суму, яка на дату проведення операції перевищує 50 тис. гривень, купівлю, зокрема, транспортного засобу.

Судом першої інстанції вірно встановлено, матеріалами справи підтверджується, що 05.04.2024 ОСОБА_5 придбала транспортний засіб марки «NISSAN ROGUE», 2018 року випуску, державний номерний знак НОМЕР_2 , вартість якого становить 686 487,00 грн, тобто перевищує 50 тис. грн., що виключає правові для призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

Відтак, доводи апеляційної скарги правильність висновків суду першої інстанції не спростовують.

Рішення суду першої інстанції ухвалене з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 243, 316, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року в адміністративній справі № 280/10892/24 залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з 12 червня 2025 року та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повної постанови у випадках, передбачених статтею 328 КАС України.

Повна постанова складена 12 червня 2025 року.

Головуючий - суддя О.В. Головко

суддя Т.І. Ясенова

суддя А.В. Суховаров