Постанова від 12.06.2025 по справі 520/29119/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 червня 2025 р. Справа № 520/29119/24

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Подобайло З.Г.,

Суддів: Чалого І.С. , Ральченка І.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2025, головуючий суддя І інстанції: Мельников Р.В., повний текст складено 18.02.25 по справі № 520/29119/24

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, за період з 01.02.2020 та з 01.02.2021, викладеної у листі № 29357-30097/К-03/8-2000/24 від 11.10.2024; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.02.2020 та з 01.02.2021 згідно довідок Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №22-1134/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024 та № 22-511/4.2/4.2.4/8-24 від 03.09.2024; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 71 відсотка до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2018 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи з розрахунку 71 відсотка відповідних сум грошового забезпечення; визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01.07.2021; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії з 01.07.2021 згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб».

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 71 відсотка до 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2018 з урахуванням розрахунку 71 відсотка відповідних сум грошового забезпечення. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, за період з 01.02.2020 та з 01.02.2021, викладеної у листі № 29357-30097/К-03/8-2000/24 від 11.10.2024 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.02.2020 та з 01.02.2021 згідно довідок Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 22-1133/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, та №22-1134/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, відповідно. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01.07.2021 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії з 01.07.2021 року згідно постанови Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум. У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 в частині задоволення позовних вимог щодо нарахування та виплати пенсії з 01.07.2021 згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та ухвалити в цій частині постанову, якою відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позовної вимоги. В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції не враховано передчасність частини позовних вимог та відсутність підстав для нарахування щомісячної доплати до пенсії в разі перерахунку пенсії з 01.02.2020 та з 01.02.2021 згідно довідок Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 22-1133/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024 про розмір у грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, та № 22-1134/4.1/4.1.4/8-24, від 03.09.2024 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, відповідно. Вказує, що на виконання рішенця Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 по справі №520/16571/24 у вересні 2024 головним управлінням проведено перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019, основний розмір пенсії після перерахунку (з 01.04.2019) становив 6194,53 грн. Оскільки після перерахунку за рішенням суду основний розмір пенсії позивача збільшився більше ніж на 2000 грн, підстави для виплати щомісячної доплати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» відсутні. Стверджує, що у разі проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020 та з 01.02.2021 з грошового забезпечення на підставі оновлених довідок, виходячи із прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня календарного року, він буде наслідком підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме - збільшенням розміру прожиткового мінімуму для розрахунку грошового забезпечення, що виключає підстави для нарахування та виплати щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713.

Позивач по справі не скористався правом на подання відзиву на апеляційну скаргу, відповідно до вимог ст.304 КАС України.

Відповідно до ч.1 ст.308, п.3 ч.1 ст.311 КАС України справа розглянута в межах доводів апеляційної скарги, в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції, що ОСОБА_1 є пенсіонером, пенсія якому призначена згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 12.12.2005 у розмірі 71% грошового забезпечення.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області.

За позицією позивача, відповідачем з 01.01.2018 проведено перерахунок його пенсії за нормами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із застосуванням чинної на дату виникнення права на перерахунок пенсії статті 13 Закону у розмірі 70% від сум грошового забезпечення.

З приводу вказаного питання позивач звертався до відповідача із відповідною заявою.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у листі від 03.05.2024 №2000-0203-8/73656 повідомило позивача про те, що він отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ зі змінами з 12.12.2005 року. Загальна вислуга років на момент звільнення зі служби у запас склала 27 років. Отже, норма пенсії становила 71% грошового забезпечення. Головним управлінням з 01.01.2018 проведено перерахунок пенсії за нормами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі-постанова № 103) із застосуванням чинної на дату виникнення права на перерахунок пенсії статті 13 Закону у розмірі 70% від сум грошового забезпечення. Відповідно до статті 13 Закону максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Отже, перерахунок пенсії відповідно до Постанови №103 здійснено у відповідності до норм та вимог чинного законодавства.

На переконання позивача, такі дії відповідача в частині зменшення розміру його пенсії з 71 до 70 відсотків грошового забезпечення при перерахунку такої згідно із постановою Кабінету Міністрів України №103 являються протиправними.

Також, позивачем у позовній заяві вказано, що з листа Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №К-1297/48-24/1507-1/50-24 від 03.09.2024 вбачається, що міжрегіональним управлінням 03.09.2024 за вихідним реєстраційним номером 22-1174/4.1/4.1.4/7-24 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області направлені довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 29.01.2020 та 01.01.2021, що враховуються для перерахунку пенсії ОСОБА_1 .

При цьому, до вказаного листа були долучені довідки про розміри грошового забезпечення, станом на 29.01.2020 за № 22-1134/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024 та станом на 01.01.2021 за № 22-511/4.2/4.2.4/8-24 від 03.09.2024.

Позивач 16.09.2024 направив заяву до відповідача щодо необхідності проведення перерахунку та виплати йому пенсії за вислугу років згідно вищевказаних оновлених довідок Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у листі від 11.10.2024 №29357-30097/К-03/8-2000/24 повідомило позивача про те, що після визначення протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103, інших рішень Уряду про умови та порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, не приймалося, у зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку пенсії на підставі нових довідок про розмір грошового забезпечення, виготовлених Північно-Східним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства Юстиції за №22-1133/4.1/4.1.4/8-24 та №22-1134/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024, відсутні.

На переконання позивача, такі дії відповідача є протиправними, зважаючи на складення таких довідок у відповідності до норм діючого законодавства та направлення таких уповноваженим органом для перерахунку пенсії позивача.

Також, у позовній заяві вказано, що відповідачем на виконання Постанови №713 здійснювалось нарахування та виплата позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 у справі №520/16571/24, яке набрало законної сили 07.09.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 згідно довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 26.04.2024 за №22-511/4.2/4.2.4/8-24 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 у справі №520/16571/24, відповідач припинив виплачувати щомісячну доплату, призначену згідно із Постановою №713.

З приводу вказаного питання позивачем направлено на адресу відповідача відповідну заяву.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області у листі від 16.10.2024 №29677-31745/К-02/8-2000/24 повідомило позивача про те, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 до основного розміру пенсії було встановлено щомісячну доплату. У вересні 2024 року на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 по справі № 520/16571/24 з 01.04.2019 головним управлінням здійснено перерахунок пенсії. Із посиланням на положення Постанови №713 вказано, що оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн, з 01.07.2021 щомісячну доплату відповідно до Постанови 713 не встановлено.

Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з протиправних дій відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивача з 71% до 70% відповідних сум грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2018; щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років, за період з 01.02.2020 та з 01.02.2021, викладеної у листі № 29357-30097/К-03/8-2000/24 від 11.10.2024; щодо не нарахування та невиплати щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», з 01.07.2021.

У зв'язку з чим, суд першої інстанції дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача буде зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 01.01.2018 з урахуванням розрахунку 71% відповідних сум грошового забезпечення; перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.02.2020 та з 01.02.2021 згідно довідок Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 22-1133/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 29.01.2020, та № 22-1134/4.1/4.1.4/8-24 від 03.09.2024 про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2021, відповідно; провести нарахування та здійснити виплату щомісячної доплати до пенсії з 01.07.2021 згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Зі змісту апеляційної скарги відповідача вбачається, що рішення суду першої інстанції оскаржується в частині задоволення позову про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії з 01.07.2021 згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», отже, в межах розгляду цієї справи надається правова оцінка рішенню суду першої інстанції в оскаржуваній відповідачем частині.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в оскаржуваній відповідачем частині, з огляду на наступне.

В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII.

Правовою основою для реалізації гарантії перерахунку призначених пенсій у зв'язку зі збільшенням рівня грошового забезпечення діючих військовослужбовців, є положення частини третьої статті 43 та статті 63 Закону №2262-XII.

Так, відповідно до ч.3 ст.43 Закону №2262-XII пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з положеннями ст.63 Закону №2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 14.07.2021 №713 "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" (далі по тексту - Постанова №713).

Пунктом 1 Постанови №713 установлено з 01 липня 2021 року особам, яким призначено пенсію до 01 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01 березня 2018 року, щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01 березня 2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01 березня 2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01 липня 2021 року.

Пунктом 3 Постанови №713 встановлено Пенсійному фонду України забезпечити встановлення з 01 липня 2021 року виплат, передбачених пунктами 1 і 2 цієї постанови, а також виплат, передбачених абзацом другим пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 липня 2010 року № 656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій» для учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності, за матеріалами пенсійних справ.

Таким чином, внаслідок ухвалення Постанови №713 з 01.07.2021 колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018 було установлено щомісячну доплату в сумі 2000 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018.

При цьому, з аналізу наведених норм слідує, що обставиною, яка виключає обов'язок пенсійного органу виплатити позивачу щомісячну доплату в розмірі 2000 грн, встановлену Постановою №713, є факт підвищення грошового забезпечення військовослужбовця за відповідною посадою, внаслідок якого (після проведення перерахунку) розмір пенсії особи збільшиться на 2 000 грн.

Судом встановлено, що відповідачем на виконання Постанови №713 здійснювалось нарахування та виплата позивачу щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 у справі №520/16571/24, яке набрало законної сили 07.09.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.04.2019 згідно довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 26.04.2024 за №22-511/4.2/4.2.4/8-24 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Після проведення перерахунку пенсії на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 у справі №520/16571/24, відповідач припинив виплачувати щомісячну доплату, призначену згідно із Постановою №713.

Зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області від 16.10.2024 №29677-31745/К-02/8-2000/24 вбачається, що у вересні 2024 року на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 по справі №520/16571/24 з 01.04.2019 головним управлінням здійснено перерахунок пенсії позивача. Оскільки після перерахунку пенсії на виконання рішення суду основний розмір пенсії збільшився більше ніж на 2000 грн, з 01.07.2021 щомісячну доплату відповідно до Постанови №713 не встановлено.

Згідно з пояснювальною запискою до проекту Постанови №713 метою її ухвалення є поетапне зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018, які мають місце після перерахунку пенсії.

Прийняття Постанови зумовлено тим, що в червні 2021 року в осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсію призначено відповідно до Закону №2262-ХІІ, завершується період виплати частини коштів компенсації підвищеного розміру пенсії за 2016-2017 роки і підвищення розмірів пенсій з 2016 року для цієї категорії пенсіонерів не відбувалося. Сумарна виплата пенсії з цією доплатою з 01.07.2021 зменшилася до місячного розміру пенсії та середній розмір цієї виплати складає біля 2000,00 грн. Крім того, після перерахунку пенсій колишнім військовослужбовцям Збройних Сил України у 2018 році, їхні пенсії не індексувалися через відсутність відповідного механізму, а диспропорція у розмірах пенсій в залежності від часу їх призначення складає більше 70 відсотків. Мінімальні пенсійні виплати для військовослужбовців, зокрема складають близько 2000,00-2700,00 грн.

Таким чином, внаслідок ухвалення вказаного нормативно-правового акта Уряду з 01 липня 2021 року колишнім військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та іншим особам, пенсії яким призначено за нормами Закону №2262-ХІІ до 01 березня 2018 року було установлено щомісячну доплату в сумі 2 000,00 грн, виплата якої не здійснюється у разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01 березня 2018 року.

Водночас, аналіз наведених норм права, а також мети прийняття Урядом вказаної постанови №713 свідчить про те, що перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000,00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах.

Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи виникло до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Аналогічний висновок зроблений Верховним Судом в постановах від 02.03.2023 року в справі №600/870/22-а, від 04.04.2023 року у справі №380/25987/21, від 18.04.2023 року у справі №560/6528/22, від 24.05.2023 року у справі №400/2732/22, від 17.10.2023 року у справі №580/1149/23, від 17.10.2023 року у справі №300/338/23, від 05.03.2024 у справі №300/5476/22.

У спірному випадку, перерахунок пенсії позивача проведений з 01.04.2019 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права на належний розмір пенсії, тобто, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

Таким чином, оскільки перерахунок пенсії позивача з метою усунення порушеного права останнього на належний розмір пенсії, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000,00 грн відповідно до Постанови №713, про що правомірно вказано судом першої інстанції.

Враховуючи обставини справи та зміст правовідносин, що виникли між сторонами, колегія суддів вважає, що відповідачем протиправно не нараховано та не виплачено позивачу щомісячну доплати до пенсії у порядку постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 з 01.07.2021.

Доводи апеляційної скарги відповідача про те, що перерахунок пенсії позивача з 01.04.2019 на підставі довідки Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції від 26.04.2024 за №22-511/4.2/4.2.4/8-24 обумовлений підвищенням грошового забезпечення, отже його проведення згідно з абзацом третім пункту 1 Постанови №713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, колегія суддів вважає безпідставними, з наведених вище підстав.

Посилання апелянта на те, що у разі проведення перерахунку пенсії позивача з 01.02.2020 та з 01.02.2021 з грошового забезпечення на підставі оновлених довідок, виходячи із прожиткового мінімуму встановленого законом на 1 січня календарного року, він буде наслідком підвищення грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, а саме - збільшенням розміру прожиткового мінімуму для розрахунку грошового забезпечення, тому вимога позову про нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713 є передчасною, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки після проведеного перерахунку пенсії позивача на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2024 по справі №520/16571/24 порушено його право на отримання щомісячної доплати до пенсії відповідно до Постанови №713.

З урахуванням вищенаведеного, колегія суддів доходить висновку про наявність підстав для визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з 01.07.2021 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області провести нарахування та здійснити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії з 01.07.2021 року згідно постанови Кабінету Міністрів України №713 від 14.07.2021 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині рішення суду першої інстанції відповідачем не оскаржується.

Таким чином, розглянувши рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог в оскаржуваній відповідачем частині.

Згідно зі ст.242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.

Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain), серія A, 303-A, п. 29).

Частиною 1 ст. 315 КАС України визначено, що за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.

Доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження в ході розгляду справи судом апеляційної інстанції, спростовані зібраними по справі доказами та встановленими обставинами, з наведених підстав висновків суду не спростовують.

Таким чином, колегія суддів вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийнятим на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухваленим з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Враховуючи те, що справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження, рішення суду апеляційної інстанції не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України, відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 по справі № 520/29119/24 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України відповідно до вимог ст.327, ч.1 ст.329 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)З.Г. Подобайло

Судді(підпис) (підпис) І.С. Чалий І.М. Ральченко